Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava

In jos 
+4
Andrey_tm
PrisecaruFlorin
AlexD
mishu88
8 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeVin 22 Aug 2014, 21:35

Trenul Regio Fălticeni - Dolhasca trecând prin Arghira, [Noiembrie, 2013]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 14998305941_9e61e59926_o

Naveta de zi cu zi dintre Pașcani și Fălticeni cu mijloacele de transport în comun - tren și microbuz - mi-a conferit o imagine în detaliu a liniei ferate secundare 510, Dolhasca - Fălticeni. Așa că nu mi-a rămas decât să-mi pun în practică ideile fotografice survenite în timpul deplasării cu microbuzul.

Curba care se poate vedea în imaginile de mai jos este semnalizată cu limitare de viteză la 45 km/h întrucât raza minimă de curbură este mică. Decorul tomnatic care se abătuse asupra satelor de pe Valea Șomuzului a creat o paletă interesantă de culori pe care Trenul Regio Fălticeni - Dolhasca le-a tulburat prin trecerea lui prin Arghira.

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeDum 24 Aug 2014, 10:54

Trenuri la trecerile de nivel în Vatra Dornei, [Decembrie, 2013]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 14829943388_8ed088473a_o

Unele dintre cele mai frumoase călătorii sunt cele din Ajunul Crăciunului: luminițe prin orașe, zăpadă pe case, peisaj de poveste. La sfârșitul lui 2013 treceam prin Vatra Dornei și de fiecare dată când tranzitam orașul, prindeam bariera, prilej cu care am filmat trenurile grăbite. Dimineața am prins prins Trenul Regio 5702, Ilva Mică - Suceava, iar spre seară am asistat la trecerea trenului suplimentat cu vagoane, InterRegio 1831, Iași - Cluj-Napoca.

https://www.youtube.com/watch?v=BK1kcvwwAY4

https://www.youtube.com/watch?v=Ddrgy7Ss3ko
Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11461
Data de inscriere : 08/09/2011

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeDum 24 Aug 2014, 12:30

Ca se ne mai încălzim puțin după clipurile postate de Mihai, pun câteva filmări recente.

Două sezoniere:


Două internaționale:


Și un InterRegio printr-un peisaj de munte:
Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeDum 31 Aug 2014, 16:56

Frumoase filme, Andrei!!

Trenuri diesel și trenuri electrice la Fălticeni, Suceava și Gura Humorului, [Iarna 2013-2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 14906826420_716cebbca1_o

Iarna lui 2013-2014 am petrecut-o în apropiere de Fălticeni prin stațiunile din Nordul Moldovei și Bucovina. Astfel că m-am perindat fie pe la Suceava, fie pe la Gura-Humorului, la Vatra Dornei sau Câmpulung-Moldovenesc. Cu această ocazie am filmat câteva trenuri care tranzitau linia 502, Suceava - Ilva Mică.

Într-o zi eram pe pârtia Șoimul și Trenul InterRegio 1832 trecea cu ecouri prin municipiul stațiune Gura Humorului, în altă zi îmi înghețau degetele lângă Gara Fălticeni în așteptarea Trenului Regio Dolhasca - Fălticeni, ori mă încălzeam la soare la fel cum se încălzea și cărămida Gării Burdujeni care era martoră la goarnele atâtor locomotive și automotoare care tractau trenuri de la București, de la Cluj-Napoca, de la Botoșani, Dornești sau Cacica.

Vizionare plăcută!






Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 04 Sept 2014, 17:50

Trenul Internațional 383, Moscova - Sofia, la intrare în România, [Ianuarie, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 14951604759_1e0e064443_o

Cele 30 de secunde din filmul de mai jos mi-au răpit vreo 4 ore dintr-o zi de concediu și aproape 200 de kilometri de plimbare cu mașina. Eram la doar 1 km de granița dintre Ucraina și România, așteptam pe un pod sosirea vreunui tren, speram la unul ucrainean. Da, între Vadu Siret și Dornești, calea ferată este încălecată și pot circula trenuri pe ecartament de 1524 mm, cât și pe 1435 mm.

Și tot așteptând așa, deodată se auzi o goarnă de locomotivă Sulzer. Aparatul era pregătit, ”spectacolul” pentru care am plătit un sfert de rezervor s-a consumat în nici 20 de secunde. Trenul Internațional Moscova - Sofia se îndrepta spre Dornești...


Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeDum 07 Sept 2014, 21:36

Trenul Regio Ilva Mica - Suceava intră în Vatra Dornei Băi, [February, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15169387482_64db7edf5e_o

Serbările Zăpezii de la Vatra Dornei ne-a oferit un motiv în plus de a realiza o incursiune în orașul de pe râul Dorna. Înnoptând la Hotel Intus, am avut ocazia și deosebita satisfacție de a urmări trenurile care intrau și ieșeau din stația Vatra Dornei Băi - una dintre cele mai frumoase gări din România.

În cazul de față a fost vorba de Trenul Regio Ilva Mică - Suceava Nord. Curgerea rapidă, dar calmă, a râului care după câteva sute de metri de acest loc - podul pietonal peste Dorna - se varsă în Bistrița creează un peisaj aparte, care alături de ecourile goarnelor de locomotivă reușesc să închidă un o atmosferă ”feroviară” excepțională. Vizionare plăcută!

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
Cont.dezactivat




Numarul mesajelor : 1236
Reputatie : 5275
Data de inscriere : 20/05/2013

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 11 Sept 2014, 22:43

Mecanic baietas saluta pasionatii si mecanic nesimtit(hot de motorina) uda pasionatii

Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeDum 14 Sept 2014, 13:22

Urâtă întâmplare... Vă invit din zona Ițcaniului la Vatra Dornei:

Trenuri la Vatra Dornei și Mestecăniș [altitudine 1000 metri], [Februarie, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15233835635_830ab0b33d_o

Câteva... ore dintr-un week-end le-am petrecut la Vatra Dornei Băi cu ocazia Zilelor Zăpezii 2014. Dar numai zăpadă n-a fost, cu excepția sloiurilor groase de gheață de pe râul Dorna sau zăpada în două cu apă de pe pârtia Veverița. Totuși, am avut parte de o foarte frumoasă panoramă din Hotelul Intus, de unde am filmat câteva trenuri care tranzitau gara din oraș, una dintre cele mai frumoase gări din Moldova (și poate și din România)!

După filmarea Trenurilor Regio de la și către Ilva Mică, văzute de-a lungul Râului Dorna, am coborât la nivelul ”superior al șinei” și am înregistrat trenurile de Bistrița sau celebrele Accelerate Timișoara Nord - Iași. Ba mai mult, am fost martor la un moment pe care doream să fiu de mai demult: manevra prin împingere a Trenului Accelerat 1653, București Nord - Vatra Dornei Băi. În drum spre Fălticeni am așteptat și Trenul InterRegio 1833, Iași - Timișoara Nord, pe care l-am filmat oprind și apoi coborând din stația Mestecăniș spre Vatra Dornei. Sper să vă placă, vizionare plăcută! Smile

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 18 Sept 2014, 20:51

Locomotive diesel-hidraulice de 450 de cai putere la Suceava Burdujeni, [Martie, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15093258350_d5e29c290e_o

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15279972615_2a5048633b_o

În două zile de duminică, consecutive, am avut deosebita inspirație să filmez ultimele momente de manevră feroviară ale tatălui meu și ale companiei Electrocomp Iași cu locomotiva LDH45-389 pe raza gării Suceava Burdujeni. În timp, tatăl meu s-a angajat la alt operator, în timp ce compania care punea la front vagoane la diverși operatori economici din Suceava și-a restrâns activitatea și a renunțat la manevra cu locomotiva LDH45-389 de la Suceava.

În cele două filme a câte 5 minute fiecare puteți observa cum există persoane care muncesc chiar și duminica cu scopul de a asigura un flux eficient și cu timpi scurți de indisponibilitate a materialului rulant tractat. În videoclipul propus puteți urmări o locomotivă diesel-hidraulică de 450 cai putere manevrând 17 vagoane pe o linie cu raza curbei de 180 metri.

Și tot cu permisiunea dumneavoastră, vă mai invit la un scurt videoclip de prezentarea a performanței de tracțiune a locomotivei diesel-hidraulice de 450 CP construită la Uzinele Faur "23 August" București. Vă doresc audiție plăcută la ”muzica” motorului de mayBACH!




Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeDum 28 Sept 2014, 11:01

Tren de marfă încărcat cu rumeguș plecând din Fălticeni, [Martie, 2010]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15374017081_b1351a16e5_o

Plimbându-mă cu treburi prin Fălticeni, am ajuns și pe strada gării unde am zărit un tren gata de plecare spre Dolhasca. Am renunțat la ce aveam programat și m-am deplasat rapid spre ieșirea din Fălticeni către Preutești, acolo de unde am așteptat, răbdător, sosirea trenului de marfă.

39 de vagoane încărcate cu rumeguș de la depozitul local KronoSpan din Fălticeni au plecat tractate de locomotiva DA-1029 spre Dolhasca. Locația de filmare a fost pe un deal din zona trecerii la nivel cu calea ferată a Drumului Județean Fălticeni - Dolhasca, astfel că ”S”-ul format de acest tren de marfă a rămas puternic întipărit în mintea mea. De altfel, mișcarea continuă a vagoanelor, zgomotele produse de roțile și șinele liniei 510 a creat un foarte frumos peisaj de seară pe care vi-l redau, mai jos, în secundele din videoclipul atașat.

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeDum 05 Oct 2014, 10:36

Trenul Regiotrans Dolhasca - Fălticeni urcând dealul Șoldăneștilor, [Martie, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15234412798_9c5a8d069f_o

O dimineață senină de martie a reprezentat cadrul natural pentru filmarea Trenului Regio - de la Regiotrans - Dolhasca - Fălticeni. Automotorul ex-SNCF urca cu o viteză atent stabilită de specialiștii din tracțiunea feroviară românească. Vopseaua roșie cuprinde foarte bine automotorul pe 8 osii care rulează zi de zi aproape 300 de kilometri.

La finalul filmării se poate observa depozitul de masă lemnoasă de la KronoSpan, la fel ca și un semafor mecanic de intrare în stația Fălticeni, părăsit / scos din funcție de aproape 6 ani de zile.



///

Mărfarul de noapte de la Fălticeni, [Aprilie, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15444580155_e6c508528b_o

Primăvara lui 2014 a adus multe trenuri de marfă la Fălticeni, prilej cu care le-am filmat - fie ziua, fie noaptea. Vântul și ploaia specifice acestui anotimp mi-au dat bătăi de cap, dar nu m-am lăsat bătut și am fost prezent într-o seară, după ora 22, la pasajul de la ”Ciorsaci”. ”Triunghiul luminos” emitea semnale acustice de tonalitate ascuțită ca nu cumva vreun nemernic să se avânte în fața lui. Motorul diesel abia se auzea printre palele de vânt.

Am înaintat încă vreo câțiva kilometri spre Dolhasca și, între timp, cerul devenise din albastru închis - negru. Am stat și am ascultat joantele călcate cu brutalitate de către sutele de tone care plecau cu marfă spre Sebeș. A fost o urmărire cam ”nebună”, iar obiectivul f4.0/5.6 nu m-a ajutat deloc să redau... ”un tren în noapte”. Dar am rămas cu videoclipul de mai jos.

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeSam 11 Oct 2014, 12:34

Trenul de seară urca spre Fălticeni, [Aprilie, 2014]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15316177690_955b78a7dc_o

Iazul liniștit de la Fălticeni era martor la sosirea și plecarea trenului Regio de la firma privată RegioTrans. Mai mulți tineri vâsleau o barcă pe iaz, în timp ce trenul verde săgeta peisajul atât de colorat de suflul proaspăt al primăverii.

Automotorul diesel urca dealul Chimiei de-a lungul unor copaci abia înverziți, reușind să animeze într-o oarecare măsură atmosfera tristă creată de fostele fabrici care acum au ajuns fier vechi. Trenul înaintează prudent și sigur spre gara Fălticeni. 10 minute mai târziu, automotorul șuieră din nou și pleacă spre Dolhasca.

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11461
Data de inscriere : 08/09/2011

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeMier 19 Noi 2014, 17:37

Trenuri în nordul județului Suceava

Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeSam 29 Noi 2014, 09:48

Superbă compilația de la Dornești! Felicitări, Andrei!!

Trenuri Regiotrans la Fălticeni - ARHIVĂ, [Aprilie, 2010]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15877581776_5a88dc5f3d_o

Fiind în vacanță, am avut timp și răbdarea necesară să realizez un film mai complex în care trenurile private de la Regiotrans să fie încadrate în unghiuri cât mai diverse. Pe durata a cinci zile am filmat automotoarele roșii sau verzi care erau de serviciu pe linia Fălticeni - Dolhasca (și mai departe spre Târgu Neamț).

Așadar, puteți urmări, în cele două filme de mai jos, cum și pe unde urcă trenul Personal Dolhasca - Fălticeni până să ajungă în stație, respectiv pe unde coboară trenul Personal Fălticeni - Dolhasca. Chiar înaintea stației finale, trenul trebuie să negocieze curbe cu rază mică și să înfrunte o declivitate de 13 la mie. Aceste date tehnice sunt transpuse în imaginile din videoclipurile de mai jos. Vizionare plăcută!

Fălticeni - Dolhasca:

Dolhasca - Fălticeni:
Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6762
Data de inscriere : 12/02/2009

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 01 Ian 2015, 16:15

Trenuri la Suceava - ARHIVA, [Aprilie, 2010]

Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 15977096808_2d2ca9f0cd_o

Pusesem ochii pe acest loc de filmat trenuri încă de prin 2005 când am fost dus de câțiva colegi dragi pe piscurile cetății Șcheia - dealul Șeptilici. Zărisem calea ferată de sub pădurea cu conifere și foioase, deopotrivă, promițându-mi că o se revin aici.

Așadar, vă prezint în filmul de mai jos un tren de călători care traversa codrii municipiului Suceava. Locomotiva electrică din imagini a parcurs aproape 200 de kilometri de la Ilva Mică la Suceava alături de alte trei vagoane de călători. Aerul curat și cântecul plăcut al păsărelelor au pictat decorul interesant în care am așteptat trenul plecat de la Ilve. Clipul continuă cu câteva cadre feroviare din zona gării Suceava Burdujeni.

La mulți ani!!

Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
Continut sponsorizat





Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava   Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Suceava
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Clipuri FeRoviaRe filmate in judetul Botosani
» Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Prahova
» Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Ialomita
» Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Brasov
» Clipuri FeRoviaRe filmate in Judetul Giurgiu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: FILMARI ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: