Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Filme trenuri

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 37
Localizare : Brasov
Reputatie : 5636
Data de inscriere : 20/09/2009

Filme trenuri Empty
MesajSubiect: Filme trenuri   Filme trenuri Icon_minitimeVin 08 Ian 2010, 01:04

M-am gandit sa impartasesc cu cei de aici unul din primele filme realizate vreodata. De ce aici? Pai pentru ca are legatura cu domeniul feroviar, bineinteles. Filmul se numeste "The Great Train Robbery" si a fost realizat in anul 1903. Are aproximativ 10 minute si prezinta destul de multe cadre cu un tren tras de o locomotiva cu aburi din acea vreme. Sper sa va placa. Link-ul de unde il puteti downloada este:

http://www.fileshare.ro/2459017281.84

Daca va faceti griji despre dreptul de autor, nu e cazul. Filmul are 107 ani vechime. A iesit de mult timp din intinderea drepturilor de autor. Very Happy Ele dureaza 70 de ani.

De asemenea, am urmarit pe Discovery Channel un documentar foarte interesant despre doua linii din Alpii elvetieni. Intrucat punerea la dispozitia publicului este interzisa, nu pot posta link aici. Insa downloadarea pentru uz personal este legala. Astfel incat cei interesati pot cauta pe Google: "More Industrial Revelations: Steaming through the Alps". Emisiunea poate fi gasita pe n site-uri cu torente. Cred eu ca e interesanta.

Enjoy!
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6864
Data de inscriere : 06/10/2009

Filme trenuri Empty
MesajSubiect: Re: Filme trenuri   Filme trenuri Icon_minitimeSam 22 Mai 2010, 21:18

Maglevul - cel mai rapid tren din lume (500 KM/H)

Un tren cu levitaţie magnetică, sau Maglev, este un tren care utilizează câmpuri magnetice puternice pentru a-şi asigura sustentaţia şi a avansa. Spre deosebire de trenurile clasice, nu există contact cu şina, ceea ce reduce forţele de frecare şi permite atingerea unor viteze foarte mari (anumite sisteme ajung la 550 km/h[1]). Deoarece nu pot fi folosite cu infrastructura existentă, trenurile Maglev trebuie concepute de la 0. Termenul de maglev nu se referă numai la vehicule, ci şi la interacţiunea dintre acestea şi calea de rulare. Această interacţiune este foarte importantă, fiecare componentă fiind proiectată în funcţie de cealaltă pentru a crea şi controla levitaţia magnetică.
Diferitele tehnologii maglev sunt mai mult sau mai puţin asemănătoare, în funcţie de producător. Liderii mondiali în domeniu sunt companiile germane Siemens şi ThyssenKrupp cu sistemul Transrapid.

http://www.220.ro/documentare/Maglevul-Cel-Mai-Rapid-Tren-Din-Lume/4B8RFjvmRV/
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
 
Filme trenuri
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Filme si seriale
» Filme 92Dragos
» Colectia mea de filme
» Trenurile in FILME ARTISTICE
» Informaţii generale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: FOTOGRAFII DIVERSE-
Mergi direct la: