Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI

In jos 
+20
TVlad
AndreiCFRBucuresti
basil
MariusM
Hurricane
Adrian78
nenuandrei
ATM
ldh80
bogdan srl
sorinucu
Costin.H
razwy
wheelsofsteel
vrabieionut
discoid21
IonutCFR2009
mersultrenurilor
didi
COSTACHE MIHAIL
24 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeSam 16 Ian 2010, 22:34

Sunt foarte frumoase pozele cu machetele din muzeul CFR . O adevarata lectie de istorie . Merci la amandoi si cand o sa am drum pe acolo nu voi rata ocazia sa fac si eu o vizita . cheers
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5714
Data de inscriere : 14/07/2009

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeDum 17 Ian 2010, 15:50

Pozele voastre mi-au trezit interesul pentru muzeul CFR. Sunt sigur că merită să fie vizitat şi sper să ajung vreodată acolo. Preţul biletelor e chiar modic.
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6868
Data de inscriere : 06/10/2009

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: MUZEUL CFR DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeLun 21 Iun 2010, 07:35

IERI PE 20 IUNIE AM FOST IMPREUNA CU IONUT DE LA BAIA MARE SI DIDI IN VIZITA LA MUZEUL CFR

SALA 1
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5536
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5540
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5543
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5583
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5584
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5574
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5578
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5573
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5571
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5572
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5569
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5657
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5655
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5651
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5649
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6868
Data de inscriere : 06/10/2009

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeLun 21 Iun 2010, 07:39

SALA 2

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5570
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5568
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5565
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5576
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5551
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5597
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5593
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5595
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6868
Data de inscriere : 06/10/2009

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeLun 21 Iun 2010, 07:43

SALA 3

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5613
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5614
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5610
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5608
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5605
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5604
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5612
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5603
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5599
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5591
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5645
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5641
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5622
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5621
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5618
XXX
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 DSCF5627
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
wheelsofsteel

wheelsofsteel


Numarul mesajelor : 7
Varsta : 44
Localizare : TIMISOARA
Reputatie : 5106
Data de inscriere : 29/05/2010

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeLun 21 Iun 2010, 19:00

Foarte frumos.Sper sa ajung sa l vizitez si eu curand.
Sus In jos
razwy
V.I.P Member
V.I.P Member
razwy


Numarul mesajelor : 1524
Varsta : 29
Localizare : jud.Cluj com.Baciu
Reputatie : 7301
Data de inscriere : 21/04/2009

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeLun 21 Iun 2010, 21:04

Foarte frumos vrabieionut... Wink
Sus In jos
Costin.H

Costin.H


Numarul mesajelor : 654
Reputatie : 5965
Data de inscriere : 15/12/2009

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeLun 21 Iun 2010, 23:41

cat de penibil mi se pare muzeul asta. numai machete de locmotive si vagoane (mai nou se ofera si imagini 3D cu machetele Smile)))))))))))...nu suntem in stare sa adunam o colectie de locomotive si vagoane - mai ales ca in jurul depoului bucuresti e berechet spatiu.

Singurul lucru interesant e pupitrul de comanda CR3 si pupitrul de comanda pt dispecerul energetic.
Sus In jos
didi

didi


Numarul mesajelor : 635
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6375
Data de inscriere : 28/09/2009

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeLun 21 Iun 2010, 23:50

Da si mie mi se pare aiurea.Cica muzeul are si cele 2 locomotive cu abur din fata depoului Bucuresti Calatori si cele 2 vagoane de mocanita expuse in anii trecuti in parcul Herastrau.Cel putin astea ne-a zis cea care avea grija de muzeu.
Sus In jos
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5625
Data de inscriere : 26/01/2010

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 29 Iul 2010, 13:22

No No No Cu exceptia machetei din a doua poza a lui vrabieionut, nici una nu imi place, nu sunt drepte, parca sunt facut din plastelina si nici macar nu tare seamana cu realitatea ! Sa va duceti la muzee feroviare din Austria sau Germania, sa vedeti acoloexemplar pe scara 1:1 (adica in marime "naturala"). Din Bucuresti Nord si pana la racordul cu M800, cate zeci de vagone noi si reconditionate stau fara nici o noima, nici macar nu sunt atasate garniturilor, doar cumparate sau reconditionate si lasate acolo, nebagandu-le nimeni in seama !!! aep aep aep . Ar trebui ca acest muzeu sa aiva exemplare de locomotive si vagoane de calatori si marfa, automotoare si utilaje, la scara reala. Nici nu mai are rost sa continuu........
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6009
Data de inscriere : 16/11/2009

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeVin 30 Iul 2010, 20:53

sorinucu a scris:
No No No Cu exceptia machetei din a doua poza a lui vrabieionut, nici una nu imi place, nu sunt drepte, parca sunt facut din plastelina si nici macar nu tare seamana cu realitatea ! Sa va duceti la muzee feroviare din Austria sau Germania, sa vedeti acoloexemplar pe scara 1:1 (adica in marime "naturala"). Din Bucuresti Nord si pana la racordul cu M800, cate zeci de vagone noi si reconditionate stau fara nici o noima, nici macar nu sunt atasate garniturilor, doar cumparate sau reconditionate si lasate acolo, nebagandu-le nimeni in seama !!! aep aep aep . Ar trebui ca acest muzeu sa aiva exemplare de locomotive si vagoane de calatori si marfa, automotoare si utilaje, la scara reala. Nici nu mai are rost sa continuu........
Sa nu fim rautaciosi....
Sus In jos
sorinucu

sorinucu


Numarul mesajelor : 319
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5625
Data de inscriere : 26/01/2010

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeVin 30 Iul 2010, 21:52

Dar totusi sa fim realisti !
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/sorinucu
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6346
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11481
Data de inscriere : 03/11/2010

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Muzeul CFR din Bucuresti   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 02 Dec 2010, 15:39

Stiu ca aparusera la un moment dat propunerea de mutare a acestuia in zona Filaret.
Insa o alta locatie mi s-ar parea potrivita: in zona garii Bucuresti-Cotroceni.
Daca CFR-ul ar reusi sa cumpere tot perimetrul cuprins intre: Bdul. Iuliu Maniu, Bdul. Vasile Milea, Bdul. Timisoara, si pana spre Plazza Romania si Cora (pe amplasamentul fostelor fabrici International Conf., Faberom, Umeb, Rombeton), aici s-ar putea amenaja linii, pe care sa fie expus materialul rulant istoric, spatiul fiind suficient de mare.
Sus In jos
ATM

ATM


Numarul mesajelor : 1371
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6446
Data de inscriere : 10/07/2010

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeDum 12 Dec 2010, 19:01

Spatiul ala e imens. Tinand cont ca e destul de central, cred ca ar face cateva milioane bune de euro. Nu baga nimeni atatia bani in muzeu.
Eu as fi propus mai degraba una din garile dezafectate - da, Cotroceni ar fi fost o idee buna...Sau poate chiar Baneasa? si asa nu prea o mai foloseste nimeni...
Acuma , despre muzeul actual, ce sa mai zic...l-am vizitat in aprilie 2010. Inteleg ca nu-s bani. Inteleg ca nu au de unde sa plateasca zidari pentru fatada. Inteleg ca nu e interes la conducere. Dar las-o-ncolo, macar un minim de intretinere la machetele alea pe care le avem. Mai bune, mai rele, asa cum sunt. Exista acolo o macheta de de rama electrica albastra derivata din vagoane 21-47 (parca seria 55) care , cand am vizitat-o eu, avea un boghiu pus stramb (sarit) de pe sina. Pe pagina 1 este o poza a d-lui Costache fix cu macheta, facuta din declaratiile dansului in decembrie 2009. Ghiciti ce pozitiei are boghiul in cauza. Si nu m-ar mira sa fie la fel si acum.
Ca sa nu mai zic ca macheta automotorului 78 ar avea nevoie de o spalatura, un aspirator in interior si o vopsea. La fel si vagonul ala albastru de clasa a 3-a care e clar o lucrare artizanala. Cat poate sa coste astfel de operatiuni de intretinere?
Parca mi-e si jena cand ma gandesc la cei care au facut machetele alea (si sigur nu au fost facute sau cumparate la serie mare - nu cred ca exista mai mult de o macheta pentru multe din exponatele de vagoane si locomotive )- cine le-a construit a pus multa indemanare, munca si mai ales mult suflet in ele...poate autorii au si murit iar creatiile lor sunt ignorate. Daca va aduceti aminte, cei ce l-ati vizitat, la iesire, in dreapta, e o vitrina mare cu exponate de vagoane si locomotive. Printre ele si o macheta de 20-57 cu sectiune partiala. Nu am inteles la momentl vizitei de ce pe vagonul ala seria pictata nu e 20-57 ci o serie mai ciudata (cred 20-40) pana nu am aflat aici ca INITIAL se numeau asa si au fost ulterior, la cativa ani buni de serviciu, renumerotate. Deci foarte probabil macheta aia nu e facuta mai tarziu de 1970...1975.
Pe pereti , afisaje muncitoresti descriind maretele realizari ale clasei proletare. Lasand la o parte mesajul depasit, pana si literele sunt ingalbenite si partial dezlipite. Pozele, de atata soare, tind spre sepia.
Si, in general, nu inteleg conceptul de muzeu in Romania. La orice muzeu ma duc, vad doar plus rosu de pe vremea lui Ceusescu, lemn cu carii si praf de trei degete. De unde si pana unde ideea ca un muzeu trebuie sa fie acoperit de praf? sa reflecte mai bine patina timpului? inteleg ca exponatele trebuiesc pastrate cat mai aproape de forma originala, dar si cutiile de expozitie chiar trebuie sa fie si ele de pe vremea lui Pazvante? recunosc ca nu am fost in afara la muzee, dar din ce vad pe net, exponatele - fie ele masini, autobuze, vagoane - stralucesc de curate ce sunt.
Sus In jos
nenuandrei
V.I.P Member
V.I.P Member
nenuandrei


Numarul mesajelor : 1542
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti Nord
Reputatie : 6198
Data de inscriere : 16/09/2011

MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Iun 2012, 12:33

As vrea si eu sa vizitez muzeul CFR din bucuresti dar nu stiu care este programsi ci cat costa biletul de intrare ma poate ajuta cineva cu niste informati?
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/nenuandrei1
Continut sponsorizat





MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI   MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
MUZEUL C.F.R. DIN BUCURESTI
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
» O scurta excursie intre Bucuresti Nord si Bucuresti Est cu Regio 13105
» Bucuresti - Vadu Siret - Kiev - Slawsko - Chop - Debrecen - Bucuresti.
» Lucruri pozitive (+) la CFR !!!
» Bucuresti Nord - Bucuresti Obor (29 aprilie 2014)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-
Mergi direct la: