Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Diverse

In jos 
+30
Cipri Andrei Neculai
cristi_tgv
Laurentiu Ciobanu
Peter Fodor
ldh80
DUAL
DAS 2011
Adrian78
TVlad
riciu
CalinIonMihai
dan tm
TER200
Vitosa
vanchorusebulgaria
kristi kkk
Adirmvl
sytrus
Codrut1985
92Dragos
AeroX
Luna
ciprian71
cardinal
ets2oltromânia
IonutChircu
Dr2005
g.popovici
IonutCFR2009
Katalyn
34 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12901
Data de inscriere : 06/04/2012

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeMar 12 Iun 2018, 23:04

Din seara asta.



Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3873
Data de inscriere : 15/06/2016

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeVin 29 Iun 2018, 19:33

Diverse - Pagina 2 Forumtrenuri_paginaprincipala


Mai are cineva problema asta?
Imi merg sectiunile ca de exemplu Diverse dar pagina principala nu o pot accesa. In schimb pot intra folosind trenuletz

PS. Imi cer scuze ca nu pot pune o poza mai mare
Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3873
Data de inscriere : 15/06/2016

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 23 Aug 2018, 18:38

https://adevarul.ro/educatie/scoala/erori-grosolane-manualul-unic-geografie-turnu-magurele-locul-drobetei-turnu-severin-marea-moarta-loc-marea-rosie-1_5b7eaad8df52022f75b636fb/index.html
De rasu' plansu'
Am dreptate cand spun ca cei de la putere ne vor tampiti?
Am impresia ca se incearca IDIOTIZAREA noastra(a elevilor)
Invatam enorm de multe chestii inutile cum ar fi comentariile la limba si literatura romana.
Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3873
Data de inscriere : 15/06/2016

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeVin 24 Aug 2018, 20:39

Inca ceva, am uitat sa precizez. In scoli nu ai voie cu auxiliare dar cum inveti geografia?
La geografie mai ales cand dai la bacalaureat ai nevoie de atlase si harti mute.
Regret ca nu am plecat si stau sa imi continui studiile. Dar peste 5 ani daca nu se schimba nimic plec din tara. Sunt satul de lipsa infrastructurii si a altor probeleme grave(medicina, educatie,etc) ale tarii.
Am mers spre Bucuresti de Paste anul trecut si in Ganeasa(veneam dinspre Craiova) era o coada de 8 kilometrii.Daca ramaneam in coloana faceam o ora. Si dupa ce am intrat in judetul Arges am fost nevoiti sa o luam pe DN67B deoarece DN65 era super aglomerat.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7445
Data de inscriere : 25/08/2008

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeVin 24 Aug 2018, 21:14

Pleacă, copile, nu te uita înapoi. Si eu, la aproape 40 de ani, mă gândesc serios. Mi-am reinoit atestatele de șofer de camion și autobuz pentru a avea ceva de muncă în primă instanță. Nu din cauze financiare plec, vreau ca fiu-mio să se dezvolte într-o societate normală. Pentru tine e mai ușor.
Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3873
Data de inscriere : 15/06/2016

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeMar 11 Sept 2018, 11:37

https://adevarul.ro/educatie/scoala/copiii-clasa-i-invata-12-mai-mare-decat-16-1_5b97757adf52022f7552e943/index.html

Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeMar 11 Sept 2018, 14:52

Manuale alternative, trebuia cineva sa scoata bani din afaceri cu statul si pe latura invatamantului nu ? Nu conteaza calitatea, ci cantitatea... fiecare elev trebuie sa aiba acces la un manual, editura didactica si pedagogica nu mai face fata la numarul de cereri, avem solutii alternative... Asa era lozinca... Very Happy
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeDum 21 Oct 2018, 20:52

Pana acum vedeam doar la alti postari sau chiar la stiri, azi am fost sunat si eu de 2 numere din Rusia. Cand o sa fie 37°C in Anglia atunci o sa le raspund. Am fost apelat pe abonamentul RDS de Romania care luna viitoare se va face 2 ani si va fi inchis. Nr de telefon sunt +7 956 005-44-44 si +7 956 005-44-98.

Sus In jos
vanchorusebulgaria
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 322
Reputatie : 5221
Data de inscriere : 09/01/2011

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Giurgiu town - getting around    Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 25 Oct 2018, 11:13

Hello Smile

Long time I haven't posted anything in your forum.

I would like to get some help from people that know Giurgiu well. I'm planning a day trip from Ruse with a taxi from Ruse and train the way back (since minibuses Ruse-Bucharest refuse to transport people to Giurgiu and Flixbus who are the only one servicing Ruse and Giurgiu are running lines that leave you in the middle of the night). The current transport connections between Ruse and Giurgiu are unfortunately a total disaster.

I have read in Bulgarian forums that there is no public transport bus/minibus going to Giurgiu nord railway station in the town itself. My concern is about previous experience with too many dogs running after you when walking in direction to Giurgiu nord train station. And there will be people with me who are afraid of street dogs (you know what kind of magnet they are when dogs see you are afraid), so I don't want to bother them with this. Is it safe to walk the path from centre to Giurgiu nord station or is there any public transport available?  Thanks for your replies.


Best wishes

Ivan
Bulgaria.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 25 Oct 2018, 17:09

vanchorusebulgaria a scris:
I have read in Bulgarian forums that there is no public transport bus/minibus going to Giurgiu nord railway station in the town itself. My concern is about previous experience with too many dogs running after you when walking in direction to Giurgiu nord train station. And there will be people with me who are afraid of street dogs (you know what kind of magnet they are when dogs see you are afraid), so I don't want to bother them with this. Is it safe to walk the path from centre to Giurgiu nord station or is there any public transport available?  Thanks for your replies.
There is no public transport to Giurgiu Nord, but I think there is a minibus to Kaufland (I never saw it, but I saw a bus station and people waiting there). I've been on bike there a few times. There are some dogs around the station, they sometime barked when I was on the bike, but I do not think they are so ferocious.
On the other hand, you should try to avoid dog interactions, last time I saw a dog in a station (Târgovişte), I had to go to the hospital for some anti-rabies shots. But the dog didn't bark, it just byte my feet and left.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3873
Data de inscriere : 15/06/2016

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeSam 01 Dec 2018, 16:17

La mulți ani tuturor! acalculator amuzi
Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3873
Data de inscriere : 15/06/2016

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Dec 2018, 23:00

Unde trebuie sa sun sau sa scriu(inclusiv mail) pentru a face reclamatii la STB? Linia 138/178(statia Cartier Militari) este extrem de aglomerata dimineata. Daca pleci la 9 sunt sanse mari sa fie 100 de persoane in statie. Plus ca sunt foarte multe blocuri in constructie.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Dec 2018, 23:39

http://stbsa.ro/sesizari.php

Numai că vezi că, întrucât de puţină vreme STB a început să respecte Legea 92/2007 şi are Contract de Servicii Publice, traseele le poate modifica numai autoritatea contractantă, care nici măcar un număr de fax nu are - http://www.tpbi.ro/

Pentru programele de circulaţie: Anexa 2 la Contract - http://tpbi.ro/files/15/Contract%20de%20Delegare%20de%20Gestiune%20STB-ilovepdf-compressed.pdf (atenţie, contractul are peste 600 pagini)

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 09/10/2014

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeDum 09 Dec 2018, 05:30

O sa vi se spuna ca pleaca la program si ca ei nu pot controla traficul. Risipa de timp sa faci reclamatie pe tema asta in Romania.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8108
Data de inscriere : 18/03/2011

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeDum 09 Dec 2018, 10:47

Nu chiar, la o linie s-a reusit modificarea programului si introducerea de curse suplimentare.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Diverse
Sus 
Pagina 2 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ce credeti,avem sanse sa devenim o tara normala?
» Mersul Trenurilor
» Diverse
» Diverse (Dan tm)
» Diverse curiozitati

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: