Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Diverse

In jos 
+30
Cipri Andrei Neculai
cristi_tgv
Laurentiu Ciobanu
Peter Fodor
ldh80
DUAL
DAS 2011
Adrian78
TVlad
riciu
CalinIonMihai
dan tm
TER200
Vitosa
vanchorusebulgaria
kristi kkk
Adirmvl
sytrus
Codrut1985
92Dragos
AeroX
Luna
ciprian71
cardinal
ets2oltromânia
IonutChircu
Dr2005
g.popovici
IonutCFR2009
Katalyn
34 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 15, 16, 17
AutorMesaj
Shinkasen

Shinkasen


Numarul mesajelor : 425
Reputatie : 5932
Data de inscriere : 30/04/2009

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeMar 30 Ian 2024, 18:11

Fa poza cu trenul, fa poza cu trenul  Very Happy
https://www.facebook.com/reel/349478477699279
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18084
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23464
Data de inscriere : 05/10/2010

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeMar 06 Feb 2024, 22:55

https://www.facebook.com/share/r/21mHTHjD28DKy41V/
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6347
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11482
Data de inscriere : 03/11/2010

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeJoi 11 Apr 2024, 15:22

O harta gasita pe facebook privind propusa reorganizare administrativ-teritoriala, cu configuratia noilor judete propuse:

Diverse - Pagina 17 42069010

Pe de o parte aceasta reorganizare administrativ-teritoriala ar fi buna, prin reducerea aparatului bugetar (posturile de consilieri judeteni, posturile din diverse autoritati/directii/inspectorate care exista astazi la nivelul fiecarui judet).

Dar, pe de alta parte, aceasta reorganizare administrativ-teritoriala ar putea aveea si efecte negative, in special prin doua aspecte: modul de alocare a resurselor financiare de catre consiliile judetene din aceste noi judete propuse si faptul ca, pentru anumite autorizatii sau aprobari, locuitorii vor trebui sa parcurga distante mai mari, pana la noile resedinte de judete!

Sa luam exemplul noului judet propus "Moldova Centru", care va aveea resedinta evident la Iasi si care va duce implicit la disparitia actualului judet Vaslui. Ce garantii vor fi ca, consiliul judetean al noului judet "Moldova Centru" (cu resedinta la Iasi) nu va aloca in mod preferential fondurile pentru localitatile din actualul judet Iasi si va discrimina, sub acest aspect, localitatile din actualul judet Vaslui ?! Sau alt aspect negativ care ar putea aparea: un cetatean care sa zicem locuieste intr-o comuna de pe langa Barlad , pentru a obtine o anumita aprobare/autorizatie de la vreo directie/inspectorat/autoritate judeteana (care va aveea evident sediul la Iasi) va trebui sa parcurga o distanta mai mare (pana la resedinta de judet de la Iasi) decat in prezent (pana la resedinta de judet de la Vaslui)!
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeVin 12 Apr 2024, 11:07

Mai lasa aberatiile tale din comunism.
Nu o sa aiba nevoie nimeni de la Bîrlad de autorizatie de la Iasi.
O sa se treaca multe responsabilitati la primarii.
ca si acuma.

Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 24/08/2017

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeVin 12 Apr 2024, 13:06

Exact. In vest, inclusiv pentru a inmatricula o masina te duci doar pana la cel mai apropiat oras (gen Husi chiar) sa-ti dea placutele de inmatriculare, nu mergi pana in municipiu.

Noi in schimb avem 1 milion de primarii care de fapt nu fac nimic util, tot "la judet" trebuie sa mergi.
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1289
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6384
Data de inscriere : 27/06/2010

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeVin 12 Apr 2024, 13:12

Unde mai pui ca in Vest o groaza de lucruri se fac on-line, de la tine din fotoliu...
Nu e ca la noi, unde cererile on-line se depun la etajul unu la ghiseul numarul opt...
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeVin 12 Apr 2024, 14:25

Lasa ca nu e chiar asa.
Sînt primarii la care poti trimite o solicitare pe e-mail si se ia in considerare chiar daca o listeaza ei si o inregistreaza.

Problema este cînd si privatii trimit oamenii la primarii pentru motive absurde.
De exemplu desi în CF este trecuta adresa, pun oamenii pe drumuri ca primaria sa ateste ca adresa este corecta.(pentru utilitati de exmplu)


problema este cu solicitarile astea de hîrtii chiar daca se vor face comasari. Mai ales in zonele de deal si munte.
Oricum acum se abereaza la greu, avem in judet comune cu 6 localitati componente cu populatia mai putina decît doua strazi de la noi

ba chiar o comuna are populatia mai mica decît cea mai populata strada de la noi.
si ce mai e prin tara.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6347
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11482
Data de inscriere : 03/11/2010

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeVin 12 Apr 2024, 15:19

dan tm a scris:
Mai lasa aberatiile tale din comunism.
Nu o sa aiba nevoie nimeni de la Bîrlad de autorizatie de la Iasi.
O sa se treaca multe responsabilitati la primarii.
ca si acuma.


Ar fi bine sa treaca multe la primarii, dar ma indoiesc ca. odata cu infiintarea acestor noi judete , vor disparea directii/inspectorate/autoritati, care exista astazi la nivelul fiecarui judet (Directiile de sanatate publica, Directiile sanitar-veterinare, Serviciile Judetene de Ambulanta, Comisariatele Judetene pentru protectia consumatorilor, Inspectoratele Teritoriale de Munca, Inspectoratele de stat in constructii, Casele Judetene de Pensii, Casele Judetene de Asigurari de Sanatate, Directiile judetene pentru tineret si sport, Directiile Judetene pentru cultura, Inspectoratele Judetene de Politie, Inspectoratele Judetene de Jandarmi, Inspectoratele Judetene pentru situatii de urgenta, Serviciile Judetene de metrologie legala, APIA, Directiile Judetene pentru agricultura si dezvoltare rurala, ANIF, Asociatiile Judetene de Fotbal, Asociatiile Judetene pentru pescuit si vanatoare sportiva, Agentiile Judetene pentru plati si inspectie sociala, Directiile Judetene pentru asistenta sociala si protectia copilului, Tribunalele judetene, etc)!

Si dupa ce va fi facuta noua organizare administrativ-teritoriala probabil aceste institutii vor ramane la nivelul fiecarui nou judet format!

Si cum la noi birocratia e mare unul din Barlad, care are nevoie de o adeverinta de la casa judeteana de pensii sau de la casa judeteana de asigurari de sanatate va trebui sa se duca la Iasi, in loc sa se duca la Vaslui- deci va trebui sa faca un drum mai lung!

Sigur ca toate aceste documente s-ar putea transmite online , dar ma indoiesc, din pacate, ca se va intampla asa!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeVin 12 Apr 2024, 22:14

Degeaba se digitalizează administraţia, dacă cetăţenii nu se digitalizează.
Am vrut să îmi fac cont pe site-ul Casei de pensii, ca să văd cât am cotizat până acum în 12 ani de muncă. Cică trebuie să merg pentru identificare cu cererea la ghişeu (adică să îmi iau o zi de CO, că ăia au acelaşi program de muncă cu mine) şi, după aia, o să primesc credenţialele (adică mai fac un drum sau aştept poştaşul). Sigur, o puteam rezolva on-line dacă aş fi avut os emnătură digitală calificată... pe care trebuie să mi-o cumpăr din banii mei, că la noi card e drac scris pe dos şi nu am o carte de identitate cu chip cu care să mă identific online cu un banal cititor de carduri de câţiva lei.
În fine, văzând experienţa colegilor mai în vârstă care au avut de-a face cu casele de pensii, eu mi-am păstrat într-un dosar toate actele care-mi atestă salariul (contracte, ordine de încadrare ş.a.), dacă nu-mi ia casa foc până la pensie, nu o să trebuiască să alerg prin arhive peste 30 de ani.
Nu îndrăznesc să mă gândesc câte drumuri trebuie pentru alte hârtii, am avut o colegă cu o proprietate confiscată de comunişti, a câştigat în instanţă despăgubiri, dar Justiţia a scris acolo "Aleea x" în loc de "Strada x". I-au trebuit vreo 3 ani ca să-i certifice PMB că nu a existat niciodată "Aleea X" şi doar strada (Nicuşor ţine morţiş să semneze el personal astfel de hârtii), ca apoi cu hârtia aia să meargă iar în instanţă să ceară revizuirea hotărârii.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeVin 12 Apr 2024, 22:59

Nu este adevarat... Mergi si depui cererea pt user si pass, iar in aceeasi zi  vei primi pe mail datele de acces, nu e nevoie sa faci al doilea drum. Very Happy

Si de ce sa mergi la arhive? Contul digital CNPAS pt asta a fost creat sa existe desfasuratorul cotizatiilor de la angajare pana la pensionare, vechimea, tot... Poti sa-i dai foc la dosar de acum. Nu ti-l va solicita nimeni cand vei depune cererea de pensionare Smile
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6347
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11482
Data de inscriere : 03/11/2010

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeSam 11 Mai 2024, 09:18

A fost predat către constructor amplasamentul pe care se va construi viitorul bazin olimpic de înot din municipiul Vaslui! Finanțarea este asigurată, în cea mai mare parte, de Compania Națională de Investiții!
In zona respectiva se afla și: stadionul municipal (destul de modern, dar din păcate astăzi Vasluiul nu mai are echipă de fotbal in divizia A), sala sporturilor (construită în 1978) și terenurile de antrenament a liceului cu program sportiv!

Sper că primăria Vaslui va reuși să renoveze, modernizeze și să redeschidă și unul din cele două cinematografe care existau în municipiul Vaslui, că sa existe și toate instituțiile de cultură la Vaslui (clădirea fostei "Case a Armatei" a fost renovata și modernizată devenind "Centrul cultural Județean", exista biblioteca județeană și muzeul județean "Ștefan cel Mare", exista un teatru de vară).
Rămâne problema cu starea în care se afla casa de cultură a sindicatelor "Constantin Tănase". Clădirea se afla într-o stare de degradare avansată, dar, datorita faptului că se află în administrarea și proprietatea organizațiilor sindicale, primăria Vaslui nu poate investi în renovarea și modernizarea clădirii!

Pentru petrecerea timpului în aer liber exista frumosul parc "Copou" , care va fi extins și pădurea "Paiu".

Cele două piețe agro-alimentare ("Traian" și "Vidin") au fost modernizate și recent a fost inaugurat și noul și modernul bazar.

Până în octombrie 2024 ar trebui terminate și lucrările de extindere a rețelei de troleibuze , construcția a încă două noi stații de redresare pentru rețeaua de troleibuze și construcția noului garaj de autobuze și troleibuze.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeSam 11 Mai 2024, 22:01

Dr2005 a scris:
Degeaba se digitalizează administraţia, dacă cetăţenii nu se digitalizează.
Am vrut să îmi fac cont pe site-ul Casei de pensii, ca să văd cât am cotizat până acum în 12 ani de muncă. Cică trebuie să merg pentru identificare cu cererea la ghişeu (adică să îmi iau o zi de CO, că ăia au acelaşi program de muncă cu mine) şi, după aia, o să primesc credenţialele (adică mai fac un drum sau aştept poştaşul). Sigur, o puteam rezolva on-line dacă aş fi avut os emnătură digitală calificată... pe care trebuie să mi-o cumpăr din banii mei, că la noi card e drac scris pe dos şi nu am o carte de identitate cu chip cu care să mă identific online cu un banal cititor de carduri de câţiva lei.
.

Doctore, tu nu depui declaratia de avere?
ca anul asta se semneaza doar electronic, deci ar trebui sa ai semnatura electronica certificata.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitimeSam 11 Mai 2024, 23:25

Am semnătură calificată, dar nu am voie să folosesc semnătura dată de stat în interes personal.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Diverse - Pagina 17 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 17 Icon_minitime

Sus In jos
 
Diverse
Sus 
Pagina 17 din 17Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 10 ... 15, 16, 17
 Subiecte similare
-
» Ce credeti,avem sanse sa devenim o tara normala?
» Mersul Trenurilor
» Diverse
» Diverse (Dan tm)
» Diverse curiozitati

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: