Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Ce folositi pentru incalzirea locuintei?

In jos 
+5
Dr2005
AeroX
Luna
DUAL
CalinIonMihai
9 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Ce folositi pentru incalzirea locuintei?
1. Lemne
Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Vote_lcap20%Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Vote_rcap
 20% [ 2 ]
2. Energie electrica
Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Vote_lcap10%Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Vote_rcap
 10% [ 1 ]
3. Gaz
Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Vote_lcap70%Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Vote_rcap
 70% [ 7 ]
4. GPL
Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Vote_lcap0%Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Vote_rcap
 0% [ 0 ]
Total voturi : 10
 

AutorMesaj
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 360
Reputatie : 1521
Data de inscriere : 25/03/2021

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeMar 25 Ian 2022, 20:20

Da. Din pacate si eu folosesc lemnul. Desi nu mai vreau. Doar ca noi inca nu avem gaz in localitate. O centrala electrica este prea scump pentru mine. Nici lemnul nu mai este asa ieftin. Insa am prieteni care se plang si de tariful de la gaz. Au centrala. Pretul s-a triplat. Asa ca se gandesc serios sa se reintoarca la teracota. Suntem in 2022. Tehnologia a avansat. Si totusi... Vad ca nici angajatii de la CFR nu o duc mai bine. Tot pe lemne prin unele gari. ca sa nu mai zic la anumite ateliere. Am vazut ca se folosesc traverse vechi.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeMar 25 Ian 2022, 20:34

Ar trebui pompe de căldură și panouri solare..
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13083
Data de inscriere : 05/01/2011

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeMar 25 Ian 2022, 21:24

Pompele de caldura nu fac fata.. iar unele centrale pe lemne nu au randament bun pentru ca nu by-pass , nu Puffer, nu horn izolat, calorifere prea mici , etc, etc ,etc .. Romanul nu plateste unul scolit pentur proiect.. Cheama mesterul, care habar nu are cu ce se mananca.
Daca unele tehnologii au mai fost folisite, la un cazan pe lemne nu e doar asa de simplu incat trantesti 3 tevi si 2 supape si gata esti mare instalator si ai facut o instalatie. De fapt Romania e notorie in a nu face lucrurile cum trebuie si a face investitii dupa cum il taie capul pe x si pe y. Drept urmare rezultatele se vad.
Pomepe de caldura se folosesc la case pasive, sau daca vrei sa stai cu 18 grade in casa. In rest, e si acolo o stiinta un randament.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8107
Data de inscriere : 18/03/2011

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeJoi 27 Ian 2022, 08:59

Din sondaj lipseste si optiunea - nu am incalzire/nu am nevoie de incalzire, nu sunt friguros.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6450
Data de inscriere : 25/05/2012

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeJoi 27 Ian 2022, 11:03

Asta e, nu toti umblam peste tot in haine de eschimos. Evil or Very Mad
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24833
Data de inscriere : 17/08/2011

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeJoi 27 Ian 2022, 12:06

Lipseşte şi opţiunea SACET (Sistemul de Alimentare Centralizată cu Energie Termică).

O întrebare necesară ar fi şi ,,Ce temperatură doriţi să aveţi în casă?".
De exemplu, 19 grade C e o temperatură decentă, la care poţi să stai în tricou. Valoarea nu e chiar scoasă din burtă, probabil există un fundament ştiinţific pentru această temperatură, câtă vreme mai multe site-uri (site 1, site 2, site 3) recomandă valori în plaja 18 - 22 grade C.

Şi prin afară, peste tot pe unde m-a prins frigul, toate termostatele prin camerele de hotel şi prin birouri erau pe la 19 - 20 grade C.

Cred că numai românul vrea să stea în chiloţi şi maieu, cu geamul deschis, la -10 grade C acasă, pe principiul ,,am făcut frigul în comunism, acum să ne dea căldură că e democraţie". Ăştia n-or să fie niciodată mulţumiţi de termoficare, câtă vreme scopul ei nu e să transforme apartamentele în cuptoare, şi n-or să fie mulţumiţi nici de liberalizare preţului la gaz, că un asemenea confort (mai ales într-o casă care pierde căldură peste tot) costă enorm.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11478
Data de inscriere : 03/11/2010

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeJoi 27 Ian 2022, 15:33

Problema este mai ales in orasele mici si mijlocii (Husi, Vaslui, Barlad, Dorohoi, etc) unde fostele sisteme centralizate de termoficare sunt demult istorie si astfel pentru cei care locuiesc la bloc in astfel de orase singura solutie ramane practic centrala de apartament pe baza de gaze naturale!

Mai ales ca in astfel de orase mici , dupa 1990, cu exceptia blocurilor ANL (si acestea destul de putine- de exemplul in Husi sunt numai cateva blocuri ANL), nu s-au mai construit alte blocuri, iar recenta ordonanta a guvernului (prin care la blocurile nou construite trebuie ori centrala termica de bloc/de scara sau sa fie racordate la sisteme centralizate a oraselor) nu se poate aplica!

Ar mai fi varianta cu sobe cu lemne, dar la un apartament de sa zicem 3 camere este destul de dificil de aplicat aceasta solutie (cu o soba incalzesti o camera, dar ramane problema producerii apei calde menajere).
Sus In jos
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 360
Reputatie : 1521
Data de inscriere : 25/03/2021

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeJoi 27 Ian 2022, 16:01

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Untitl21
Abrud...

Temperatura ideala pentru mine este intre 17 si maxim 21.
Din pacate aveti dreptate cu pierderea de caldura. Inca mai am de lucru. Sa schimb usi ferestre. Dar nu pot toate odata. Iar pana acum... nu am avut un salariu care sa imi ajunga pentru reparatii

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeJoi 27 Ian 2022, 16:12

Eu zic ca cea mai buna varianta sunt centralele de bloc chiar am vazut un reportaj la Protv ca se monteaza la Cluj in blocurile noi la mansarda cu contoare separate pentru fiecare apartament dar cei mai batrani sunt foarte reticienti ca deh de ce sa sa fie la comun ca poate vecinul consuma mai mult..
Eu zic ce decat se bagau sute de milioane in anveloparea blocurilor mai bine se cautau alternative pentru incalzirea locuintelor din zone mai defavorizate.La Hunedoara de anvelopeaza 3 blocuri de 8 etaje cu 2 mil de euro iar la Tg Jiu se construieste un bloc P+4 si scrie ca valoare este de 700000 de euro..
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8107
Data de inscriere : 18/03/2011

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeVin 28 Ian 2022, 08:39

Nici in Valea Jiului nu (mai) exista termoficare, fiecare se incalzeste cum, cu ce poate si isi permite. Sunt si care au sobe (la bloc), care sunt mai barosani au si centrale - daca locuiesc in zona unde este gaz, in rest electric sau nimic.

AeroX a scris:
Asta e, nu toti umblam peste tot in haine de eschimos. Evil or Very Mad
Ce te face sa crezi ca eu si altii care nu avem incalzire/nevoie de incalzire umblam neaparat in haine de eschimos si asta inca peste tot? Un pic mai gros (in sensul ca iau si plover pe mine) ma imbrac cand dorm in cort iarna, dar in rest nu. Oricum cel putin in cazul meu tot nu scap total de cheltuieli, ce nu cheltui iarna cu incalzirea cheltui vara cu aerul conditionat.
Sus In jos
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 360
Reputatie : 1521
Data de inscriere : 25/03/2021

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeVin 28 Ian 2022, 16:20

Din spusele unor rude, in comunism, caldura era considerata mai mult un moft decat o necesitate. Caldura si apa calda cu portia. Asta ca sa nu importam atat de mult gaz din Rusia. Nici iluminatul public nu prea era. Chiar aici in satul unde locuiesc, in 2005 cand am venit, era cate un bec la fiecare intersectie. Si atat.
Nu stiu ce sa zic. Ador iarna. Dar parca nu mai vreau frig. Nu stiu de ce nu mai rezist. Nu aveam nicio treaba acum 20 de ani. Nici cand am fost copil. Si am prins ierni nu ca acum.
Ce folositi pentru incalzirea locuintei? 81bcb110

Cluj 3 ianuarie 1981
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeVin 28 Ian 2022, 16:27

Curentul și gazul erau prioritate pentru industrie ..
Nici după revoluție apa calda nu ajungea până la etajul 4 iar căldura era doar sa dezmorțească caloriferele..Eu am stat vreo 3 ani fără căldură ne încălzeam doar cu reșou și aragaz și nu a fost cea mai fericita perioada..
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13905
Data de inscriere : 08/01/2011

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeVin 28 Ian 2022, 21:35

Am găsit pe net acest articol

https://ziare.com/apartamente-ieftine/blocuri-de-vanzare-50-000-euro-bucata-1722128

Sper că atrage atenția nostalgicilor comunismului despre cât de bine era atunci.

Citez din articol

"Povestea acestui loc sinistru, care arata acum ca un gulag pustiit, este legata de cel mai mare esec industrial al Epocii de Aur. Istoria sa incepe in ’71, cand sotii Ceausescu ajung in vizita in SUA. Afla de la serviciile secrete ca americanii au un proiect prin care vor sa scoata energie din aderea sisturilor bituminoase, care sunt un fel de roca imbibata cu ulei. In ’72 ajung in vizita in China, unde afla ca chinezii au zacaminte de sisturi bituminoase, dar n-au tehnologie sa le valorifice. Asa ii vine Elenei Ceausescu, sefa atunci la Institutului de Cercetare in Chimie, ideea sa scoata curent din sisturi bituminoase si apoi sa vanda in Orient tehnologia. La Anina se descoperisera zăcăminte de şist bituminos, insa nu fusesera inca studiate din punctul de vedere al producerii energiei electrice. Acest lucru nu i-a impiedicat pe artizanii ideii sa aloce 1 miliard de dolari, aproape jumatate din suma folosita la constructia Casei Poporului, pentru acest proiect", se arată într-o postare pe Facebook distribuită de File de istorie."

File de istorie

"Centrala de la Anina a fost pusă în funcțiune în ’84, după o investiție de peste un miliard de dolari. A funcționat doar 4 ani, cu risipă uriașă, doar câteva ore pe zi, casele oamenilor și pădurile acoperindu-se cu cenușă. Dupa nici 8000 de ore de funcționare, centrala s-a oprit de tot, în toamna lui '88 (...)"
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeSam 29 Ian 2022, 13:15

Ar trebui sa fie o alternativa si la noi aceste mini centrale..

Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8220
Data de inscriere : 16/01/2010

Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitimeDum 30 Ian 2022, 20:57

Nu stiu ce studii fac unii insa la 21 de grade stau cu pantaloni de ski pe mine in casa. Depinde si de grosimea stratului adipos. Eu sint slab si nu am protectie naturala. Prin vara lui 2018 cind am coborit din masina pe malul Dunarii la Turnu Magurele, mi s-a parut ca e putin cam cald. Curios, m-am uitat la termometrul de bord: 43 grade Smile Eu sint ca o sopirla, ma simt bine la soare....
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Empty
MesajSubiect: Re: Ce folositi pentru incalzirea locuintei?   Ce folositi pentru incalzirea locuintei? Icon_minitime

Sus In jos
 
Ce folositi pentru incalzirea locuintei?
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Ce vagon folositi cel mai des in calatoriile dvs.?
» Care aparat este mai bun?
» Ce camera de filmat/pozat folositi
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» 511 : Vereşti - Leorda - Botoşani

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: