Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Oare mai conteaza sanatatea noastra?

In jos 
+2
riciu
CalinIonMihai
6 participanți
AutorMesaj
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 360
Reputatie : 1522
Data de inscriere : 25/03/2021

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeDum 22 Aug 2021, 20:57

Un caz cu o batranica de la noi din sat m-a pus pe ganduri. Are osul fisurat la mana dupa o cazatura. Si trebuie operata. Din pacate are nevoie de 12000 de lei pentru operatie. Acum sta acasa asa deoarece nu are acesti bani. din nou vin si va intreb. de ce platim taxele alea la stat din salariu? de ce nu face statul nimic pentru acesti oameni? chiar atat de mult ne costa sanatatea? si pentru tata un an de zile am platit 20000 de lei. si a plecat... intr-o lume mai buna. si mama a cazut. am chemat smurdul. in loc sa se uite la mana, mama se plangea de dureri, replica lor a fost: nu este de competenta noastra. nu stiu ce sa mai zic. in smurd nu am incredere. in politie nu. (vezi cazul de la Buzau). nu stiu cum era pe vremea lui Ceausescu. Dar acum cu toata tehnologia asta... tot rau e.
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1289
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6384
Data de inscriere : 27/06/2010

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeLun 23 Aug 2021, 11:14

Stimate domn, daca-ti imaginezi ca legea este pentru bine cetateanului, te inseli amarnic.

Legea are ca scop principal, asigurea unui soi de ordine, deoarece anarhia e mai rea decat legea (oricat de idioata ar fi ea).

Cat despre vremea lui Ceausescu, bine ca a murit! Nu am avut apa, nu am avut caldura, nu am avut de mancare, nu am avut curent electric. Iarna in camera am avut si 12 grade! Auzisem ca exista cascaval, dar credeam ca e un fel... mancare pentru milionari, ca nu am mancat pana in '90 niciodata. Portocale si lamai vedeam doar Craciun, si alea aduse pe cunostiinte si la suprapret. Nu aveam zahar, nu aveam ulei, in Bucuresti painea n-a fost la cartela, dar stateai la coada pentru ea, si de fapt pentru orice! Deci, duca-se el, si orice forma de comunism si /sau totalitarism (ca nu e acelasi lucru!)
Cine a lucrat la cantina sau in alte zone, si a furat de a rupt, da, il regreta. Dar cine nu a furat, si a trait din salariul primit... se uita la bani, si n-avea ce sa cumpere...! Nu mai zic, ca nu se gaseau pantofi, haine in general....

Cat despre personalul medical, a avea empatie... si a fi in zona asta, sunt cam antagonice. Nu zic ca nu sunt amenea oameni, dar mai rar. Ideea e ca mori cu bisturiul in mana, daca ti-e mila. Pe de alta parte, daca nu ti-e mila si esti indiferent, devii un mic monstru. Ideal ar fi un echilibru, insa atunci cand coboram in real... lucrurile stau diferit.
Din ciclul, realitatea bate filmul.
Ce putem insa face fiecare, la locul in care suntem, este sa NU ramanem indiferenti la suferintele celor cu care interactionam direct sau indirect: de rude apropiate pana la oamenii strazii... sa facem ceva, cat de putin, dar NOI, nu sa asteptam sa ne faca altii, iar la momentul potrivit, speram sa primim si noi un mic sprijin de la cei cu care interactionam.
Sus In jos
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 360
Reputatie : 1522
Data de inscriere : 25/03/2021

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeMar 24 Aug 2021, 15:39

Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22201
Data de inscriere : 06/12/2009

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeMar 24 Aug 2021, 17:16

Lasati-o draq de treaba ca pana in 89 daca aveai bani si cam toata lumea avea te descurcai. Daca lucrai la o fabrica de incaltaminte vindeai o pereche de pantofi pe ceva carne, daca lucrai la alimentara dadeai ceva de mancare pe ceva haine, toata lumea se descurca, daca te ducea capul si aveai relatii, cunostinte iti era bine, daca erai ingramadit mureai. Cum si azi vad in trafic n personaje care au luat carnetul de sofer dar asteapta in rand de parca masina aia nu are volan sa faci stanga dreapta sa nu stai pe banda 1 in coloana 20 de masini si banda 2 doar 2 masini, cat de ingramadit sa fi sa nu te duca capul sa nu faci ceva sa iti fie bine! In loc sa ne desteptam mai rau ne prostim.

_________________
595423Oare mai conteaza sanatatea noastra? Bdeem_8496_aOare mai conteaza sanatatea noastra? Bdeem_8496_aOare mai conteaza sanatatea noastra? Bdeem_8496_a
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1289
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6384
Data de inscriere : 27/06/2010

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeVin 27 Aug 2021, 12:49

Daca taceai, filozof ramaneai...

Ca unora le sunt dragi momentele alea, am explicat de ce.

Tu ai mancat carne pe timpul lui Ceasca, eu am mancat carne strict de la gainile de la tara, afara de salamul rationalizat, care cu greu il pot numi carne, asa ca.... descurcatul ala de care zici, suna a smen...
Nici plasa de tantari nu am avut pana in '90, ca nici tifon nu se gasea!

Repet: Daca taceai, filozof ramaneai...
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8221
Data de inscriere : 16/01/2010

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeVin 27 Aug 2021, 14:28

Caline, nu tehnologia e de vina. De ce nu face statul pentru acesti oameni? Pentru ca ne cheltuie banii pe alte lucruri: pomeni electorale, sinecuri, contracte aranjate, salarii pentru zeitatile de bugetari, pensii pentru speciali, dobinzi pentru imprumuturile contractate pentru a plati si mai mult pe toate insirate mai inainte.

Cita vreme angajatii si functionarii de la stat vor avea siguranta postului, indiferent de rezultatele "muncii" lor, nu se poate schimba nimic in bine. De ce s-ar stresa sa te ajute sau se perfectioneze daca venitul lui tot ala e? Asa se intimpla peste tot, in orice societate si in orice organizatie ce detine monopol, deci nu numai la stat dar si la firme private, suficient de mari.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20091
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24839
Data de inscriere : 17/08/2011

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeVin 27 Aug 2021, 17:43

TVlad a scris:
Cita vreme angajatii si functionarii de la stat vor avea siguranta postului, indiferent de rezultatele "muncii" lor, nu se poate schimba nimic in bine. De ce s-ar stresa sa te ajute sau se perfectioneze daca venitul lui tot ala e? Asa se intimpla peste tot, in orice societate  si in orice organizatie ce detine monopol, deci nu numai la stat dar si la firme private, suficient de mari.
Cum evaluezi tu rezultatele unui asistent medical, de exemplu? După numărul de morţi raportat la ăla de vii de pe tură? La fel şi la medic... poţi să zici că îl evaluezi după numărul de operaţii, dar pacienţii nu vin pe bandă rulantă la bisturiu, poate într-o lună ai 100, în alta ai 10, poate unii vin şi cu alte probleme şi degeaba te chinui tu, că tot mor după aia. Tâmpenia asta cu ,,evaluarea sectorului de stat" am auzit-o şi la USR şi la PNL. E o TÂMPENIE. Hai să-l evaluăm pe colegul nostru şef de tren... după ce criterii îl evaluăm, după câte bilete găureşte? După câte vagoane leagă şi dezleagă? Îţi zic eu că nu ai cum. De fapt, nici pe medicul privat nu ai cum să-l evaluezi, la fel cum nici pe şeful de tren de la TFC nu ai cum să-l evaluezi, specificul meseriei fiecăruia nu permite nişte criterii sintetice de evaluare. Şi exemple din astea se mai găsesc, în general tot ce a rămas la stat e greu spre imposibil de evaluat, nu vorbim de o firmă care fabrică un produs şi se evaluează după câte produse vinde (şi, implicit, angajaţii de la vânzări sunt evaluaţi după câţi clienţi găsesc), vorbim de o groază de servicii care, la urma urmei, depind de ce solicită cetăţenii, nişte cereri care nu sunt constante în timp. Că dacă ai ştii că zilnic se cer 100 de autorizaţii de construire, 30 de operaţii pe cord şi se vând 1000 bilete de tren, atunci ar fi simplu de evaluat - n-ai atins ,,target"-ul, eşti ars la salariu. Dar nu merge aşa.-

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8221
Data de inscriere : 16/01/2010

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeVin 27 Aug 2021, 17:54

Se pot evalua dupa satisfactia clientilor. Si se poate reduce drastic numarul angajatilor la stat. Cea mai mare parte sint niste putori incompetente si nesimtite. Sint satul de cit am avut de-a face cu ei.

Medicii care au mai ramas pe aici sint in mare parte niste ciurucuri, fie la stat fie la privat, tot dracul ala e. S-au vazut acum si urcati la ceruri cu salarii pe care nu le merita. Habar nu au meserie, sint niste impostori. Noroc ca nu am avut probleme mai grave sa ajung sa mi se ceara vreo spaga pentru ca as fi in stare sa ii fac carne tocata daca au tupeul sa faca asta dupa cit ii platesc deja vrind, nevrind.

Iar in domeniul feroviar? Daca stiti vreun Anghel Saligny pe la CFR, sa imi spuneti si mie, ca vreau sa il cunosc.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20091
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24839
Data de inscriere : 17/08/2011

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeVin 27 Aug 2021, 21:59

TVlad a scris:
Medicii care au mai ramas pe aici sint in mare parte niste ciurucuri, fie la stat fie la privat, tot dracul ala e. S-au vazut acum si urcati la ceruri cu salarii pe care nu le merita. Habar nu au meserie, sint niste impostori. Noroc ca nu am avut probleme mai grave sa ajung sa mi se ceara vreo spaga pentru ca as fi in stare sa ii fac carne tocata daca au tupeul sa faca asta dupa cit ii platesc deja vrind, nevrind.
Sunt ciurucuri până ai nevoie de ei. Când te scot din boală pe gratis (mă rog, de fapt nu e gratis, că plăteşti impozite) nu mai sunt ciurucuri. Sau ai prefera să fie ca în SUA, unde nici măcar o ambulanţă nu poţi să chemi dacă nu dai cu cardul înainte?
Satisfacţia clienţilor întotdeauna va fi subiectivă. Sunt clienţi în România pe care poţi să-i pupi în partea dorsală şi să îi ştergi după aia cu hârtie cu foiţă de aur, că tot se vor declara nesatisfăcuţi, din principiu. Apoi, gândeşte-te cum ar fi cu satisfacţia asta a clienţilor aplicată mediului privat, păi cel puţin companiile de utilităţi ar trebui să concedieze zilnic toţi angajaţii pe principiul ăsta Laughing Sau magazinele... păi la cât stau la coadă la Auchan/Lidl/Kaufland/Carrefour la casă, ar trebui să-i bag de unde au ieşit pe toţi de acolo, nu? Eu sunt 100% nevinovat că îmi fac cumpărăturile vineri după-amiază odată cu juma' de Bucureşti, nu-i vina mea că magazinul nu vrea să angajeze casieri pentru 4 ore o dată pe săptămână cât e ,,ora de vârf", nu? Evident, eram ironic, am învăţat de mult să nu îi înjur pe oamenii care muncesc, când eram stundent am avut ocazia să lucrez în câteva magazine şi am văzut cum e acolo (angajaţi prost plătiţi, cu multe pe cap şi care abia au timp să meargă la budă).

TVlad a scris:
Daca stiti vreun Anghel Saligny pe la CFR, sa imi spuneti si mie, ca vreau sa il cunosc.
Pe vremea lui Anghel Saligny şi Elie Radu, organizarea (şi a statului şi a căilor ferate) era cu totul alta. Şi condiţiile de muncă erau cu totul altele, în mod sigur muncitorii nu aveau echipament de protecţie, program de muncă de 8h pe zi, aisugrare de viaţă şi şantierele nu aveau aviz PSI, acord de mediu, studiu de fezabilitate. Uită-te cum se fac acum lucrările mari de infrastructură în Europa... tunelul de sub Canalul Mânecii s-a construit în 6 ani, în vreme ce tunele prin munţi (Brener, de ex.) se fac în 22 - 25 ani. Birocraţia apărută în ultimii 30 - 40 de ani a limitat oricum noile lucrări majore de infrastructură. Dacă Saligny ar fi avut TBM-uri, probabil în 2 ani făcea tunel Câmpina - Dârste. Dar am deviat mult de la subiect.

Parcă subiectul era comparaţia sistemelor medicale dinainte de '89 şi de după. Pentru cine crede că medicina ante-89 era performantă, îi recomand să se documenteze despre ce s-a întâmplat la Mărăşeşti. Şi numai Dumnezeu ştie câte ,,accidente" din astea or fi fost în România multilateral dezvoltată şi câţi oameni s-or fi îmbolnăvit (nu neapărat de SIDA) de la instrumentarul insuficient sterilizat.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6347
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11482
Data de inscriere : 03/11/2010

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeVin 27 Aug 2021, 22:31

riciu a scris:
Stimate domn, daca-ti imaginezi ca legea este pentru bine cetateanului, te inseli amarnic.

Legea are ca scop principal, asigurea unui soi de ordine, deoarece anarhia e mai rea decat legea (oricat de idioata ar fi ea).

Cat despre vremea lui Ceausescu, bine ca a murit! Nu am avut apa, nu am avut caldura, nu am avut de mancare, nu am avut curent electric. Iarna in camera am avut si 12 grade! Auzisem ca exista cascaval, dar credeam ca e un fel... mancare pentru milionari, ca nu am mancat pana in '90 niciodata. Portocale si lamai vedeam doar Craciun, si alea aduse pe cunostiinte si la suprapret. Nu aveam zahar, nu aveam ulei, in Bucuresti painea n-a fost la cartela, dar stateai la coada pentru ea, si de fapt pentru orice! Deci, duca-se el, si orice forma de comunism si /sau totalitarism (ca nu e acelasi lucru!)
Cine a lucrat la cantina sau in alte zone, si a furat de a rupt, da, il regreta. Dar cine nu a furat, si a trait din salariul primit... se uita la bani, si n-avea ce sa cumpere...! Nu mai zic, ca nu se gaseau pantofi, haine in general....

Cat despre personalul medical, a avea empatie... si a fi in zona asta, sunt cam antagonice. Nu zic ca nu sunt amenea oameni, dar mai rar. Ideea e ca mori cu bisturiul in mana, daca ti-e mila. Pe de alta parte, daca nu ti-e mila si esti indiferent, devii un mic monstru. Ideal ar fi un echilibru, insa atunci cand coboram in real... lucrurile stau diferit.
Din ciclul, realitatea bate filmul.
Ce putem insa face fiecare, la locul in care suntem, este sa NU ramanem indiferenti la suferintele celor cu care interactionam direct sau indirect: de rude apropiate pana la oamenii strazii... sa facem ceva, cat de putin, dar NOI, nu sa asteptam sa ne faca altii, iar la momentul potrivit, speram sa primim si noi un mic sprijin de la cei cu care interactionam.

Acele restrictii la aprovizionarea cu energie electrica, energie termica, gaze naturale, butelii, alimente, etc., au aparut numai dupa anii 1981- 1982, cand Ceausescu a luat decizia gresita de a forta plata datoriei externe si de a face "economii" drastice!
In anii 70' nu au existat astfel de restrictii in privinta aprovizionarii populatiei.

Sus In jos
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 360
Reputatie : 1522
Data de inscriere : 25/03/2021

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeSam 28 Aug 2021, 11:21

Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8221
Data de inscriere : 16/01/2010

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeLun 30 Aug 2021, 13:34

Pentru nostalgicii epocii de aur sau cei care tot compara sistemul de sanatate cu cel de dinainte de '89, va prezint in premiera niste imagini din anul fatal 1989. Fotografiile sint facute in dispensarul santierului hidroenegetic Portile de Fier II. Era o constructie noua, moderna, din colonia numita "definitiva" deci care nu urma sa fie demolata odata cu incheierea lucrarilor la obiectivul energetic. Cred ca exista si acum.

Aceasta era sala de sterilizare:

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Sala_d11

Aparatul cu termometru deasupra se numeste pupinel si era defect. In mod normal avea un termostat care trebuia sa opreasca alimentarea la atingerea unei temperaturi de 180grade C si instrumentarul dinauntru trebuia tinut la aceasta temperatura un timp de o ora sau doua, nu stiu exact. Ce va pot spune e ca nimeni nu il supraveghea, il lasau un timp incert, mai uitau de el si din cauza asta sertarele de aluminiu nici nu mai apar in imagine pentru ca se deformasera si se topisera demult. Nu mai zic de probele periodice cu bacili de test de care am auzit abia dupa '90.

Cutiile mizerabile de pe masuta era pentru sterilizarea acelor si seringilor in mediu umed. Erau din cele de sticla si inox. Se fierbeau acolo un timp aleator, nimeni nu se ingrijea serios de asta.

In imagine nu se vede dar intreaga instalatie electrica era zob, o improvizatie periculoasa. Din cauza consumului excesiv, se topisera prizele si nu fusesera inlocuite corespunzator. Nimic nou sub soare.

Acum, sala de nasteri/ginecologie:

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Sala_d10

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Sala_d12

Desi cladirea era dotata cu sisteme moderne de termoficare, nu au functionat niciodata si incalzirea se realiza cu lemne, cu mijloacele improvizate pe care le vedeti. In lipsa lemnelor, se puneau in functiune diverse radiatoare electrice improvizate. Pentru santier, curentul era gratis. Macar atit...

Cabinetul de medicina generala, cu stocul de lemne sub masa de consultatii, tigarile storcite in scrumiera si masuta sordida aferenta:

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Cabine11

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Cabine10
Sus In jos
CalinIonMihai




Numarul mesajelor : 360
Reputatie : 1522
Data de inscriere : 25/03/2021

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeLun 30 Aug 2021, 20:17

Vlad eu nu compar. Eu am vrut sa stiu daca inainte de 1990 te tratau in cazuri mai grave operatii... sau tot ca acuma era? nu dai banu nu te operez...
Imi aduc aminte cand am mers cu tata la Valcea pentru operatie. 20.000.000 lei vechi in 1999 plus struguri pentru domnul doctor.
Va mai aduceti aminte de aceste ambulante nu? cu una din asta am mers.
Oare mai conteaza sanatatea noastra? Unname10

Imagine preluata de pe tram club romania
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8221
Data de inscriere : 16/01/2010

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeMar 31 Aug 2021, 10:17

In principiu te tratau daca aveai pile. Cazul bunicii mele: ca sa ii faca computer tomograf (da, exista si la noi un aparat din asta, defect) a trebuit intervenit cu ajutorul cuiva din Comitetul Central ca sa il repare. Dupa care s-a constatat ca are cancer in forma incurabila, a fost operata de dr. Leon Danaila (care e o mare exceptie de la tot ce am scris negativ despre medicii de la noi) insa din pacate rezultatul nu avea cum sa fie pozitiv. In ziua operatiei, infirmiera care trebuia sa o aduca din salon a abandonat-o pe drum undeva in spital. Nu isi primise spaga. De asemenea, de citeva ori a fost gasita murdarita cu propriile "produse" din cauza faptului ca nu dadusem cit trebuie cui trebuie ca sa isi faca meseria.

Asa era deci si atunci, ba chiar mai rau. Acum macar poti sa faci scandal, atunci ti de inchidea gura pentru ca toti erau complici si nu aveau chef sa se tulbure apele.
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1289
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6384
Data de inscriere : 27/06/2010

Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitimeMier 05 Ian 2022, 11:49

Off-topic. Eu nu am nicio tangenta cu domeniul feroviar si nici cu cel auto. Dar pot sa spun din domeniul meu: sanatate. Si cred ca e valabil peste tot.

Vine ala de pe bancile facultatii si vrea sa faca ceva, dar nu prea are multa experienta. Se intalneste cu cel care are experienta, dar care s-a lovit de sistem(ul de stat).

La inceput tanarul are zel si vrea sa rastoarne lumea, sa imbunatateasca. Pe masura ce trec anii, observa ca de fiecare data cand a incercat sa schimbe ceva, si-a luat-o in freza.... Repet, poate nu era cel mai bun specialist, dar avea "zvac" de schimbare. Si-o ia in freza, o data, de 2, de 9... si isi zice: daca ma agit, toata lumea imi sare in cap, dar mai duceti-va invartindu-va ca eu sa fac ceva bine, aici nu reusesc. Si incepe sa se blazeze. Asta in cazul in care-i place meseria pe care o practica.
Un fost sef care avea MUUULTE defecte, avea o si o vorba foarte pertinenta: ai venit la mine cu probleme, solutii ai?

Ce solutii sunt la aceste situatii pe care le vad acum?

Sa-ti faci treaba, fara habtnicie, adica sa fi in spiritul legii pe cat posibil si, sa eviti, atat cat se poate, sa fii doar in litera ei, indiferent ca lucrezi la stat sau la privat.

Sa va dau un exemplu despre obtuzitatea literei legii: legal, in Romania, nu poti dona medicamente decat in niste conditii total neeconomice: adica trebuie sa platesti o taxa (I can live with), sa anunti autoritatile (I can live with), si sa astepti "binecuvantarea lor" (DUREAZA mult ca la reclama cu guma Orbit!) si cireasa de pe tort - medicamentul la data donatiei sa aiba minimum 8 luni de valabilitate (cine e tampit sa faca asa ceva) si cireasa numarul 2 de pe tort... institutia celui caruia vrei sa donezi (cel mai probabil un azil, ori o asocietie pentru oameni cu probleme (copii orfani, oameni ai strazii, etc.) trebuie sa aiba drept de achizitionare. Pai mi-a taiat tot avantul de a mai dona ceva. Pai niciuna din aceste asociatii nu poate achizitiona medicamente in conditiile legi (exceptie unele azile care au medic angajat). Si atunci bineinteles ca respectivele medicamente SE ARD. Nu vad de ce le-as dona unui spital de stat unde stiu clar ce se intampla (cine nu a aflat inca, inseamna ca nici nu merita sa afle!) si nici unuia privat unde stiu clar ca pretul lor va fi platit de pacient fiind inclus in tarifele de consult, chiar daca sunt donatie, dar ce sa vezi? Aceste doua tipuri de unitati (spital de stat sau privat) au drept sa le achizitioneze conform legii. Dar cine nu are acces la medicamente? Cei de la azil, oamenii strazii samd. Exact ei nu au access la ele si exact ei au mare nevoie de ele.

Alt exemplu: autoritatile pot sa dea anumite derogari (ex. inscriptionari gresite minore, dar care nu afecteaza calitatea medicamentului in niciun fel), dar care nu dau aceste derogari si propun arderea produselor. Nu este asta prostie maxima? Se ard tone de medicamente in termen de valabilitate din cauza asta. Nici macar sa le donezi nu te lasa!!! Ca uite ce problema mare e ca ala din Franta sau de unde o mai veni medicamentul, a gresit 2 litere pe ambalajul produsului!

Inca ceva, firma la care lucrez in 2020 a donat numai echipamente medicale (ca medicamente nu mai doneaza de cand a aparut legea aia tampita) iar la final de an, autoritatile au cerut rapoarte peste rapoarte cu tot felul de date, care au fost deja date la momentul donatiilor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Oare mai conteaza sanatatea noastra? Empty
MesajSubiect: Re: Oare mai conteaza sanatatea noastra?   Oare mai conteaza sanatatea noastra? Icon_minitime

Sus In jos
 
Oare mai conteaza sanatatea noastra?
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» UNDE ESTE OARE??
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI.... O SCURTA DESCRIERE
» 604 : Crasna - Husi
» 511 : Vereşti - Leorda - Botoşani
» EDITIA 2 - NOIEMBRIE 2010

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: