Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
mtk

mtk


Numarul mesajelor : 143
Varsta : 59
Localizare : Viena
Reputatie : 5793
Data de inscriere : 07/12/2008

Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Empty
MesajSubiect: Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd   Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Icon_minitimeMier 26 Mai 2021, 19:56

Olanda și Austria au lansat unul dintre trenurile de noapte cu cel mai lung parcurs european, cel care leagă Viena de Amsterdam, via Germania. Trenul face 14 ore și biletele costă de la 30 de euro. Trenurile de noapte au dispărut treptat în ultimele două decenii, însă încep să reapară datorită companiilor feroviare din Austria, Germania, Elveția și Olanda. Și Franța a reintrodus după mulți ani un tren de noapte între Paris și Nisa.

Articolul complet pe Hotnews:
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Empty
MesajSubiect: Re: Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd   Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Icon_minitimeMier 26 Mai 2021, 21:00

mtk a scris:

Trenul circulă sub brandul Nightjet al companiei OBB din Austria și are șase vagoane de dormit și cușetă și patru vagoane clasă

Sper ca baga ceva de naveta, sa ii oblige pe oameni sa mearga la C si D. Very Happy
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8106
Data de inscriere : 18/03/2011

Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Empty
MesajSubiect: Re: Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd   Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Icon_minitimeVin 28 Mai 2021, 19:37

Eu as baga o calatorie cu trenul asta la 30 de euro, la vagon de clasa ca sa ies mai  ieftin. Pacat de restrictiile cu pandemia de prostid-19.

Mama, la custe cu 4 locuri suplimentul costa 40 de euro, la vagonul de dormit 90 de euro, pai doar daca ar fi decontat as da atatia bani, altfel la clasa ca nu ma dau banii afara din casa. Ma refer la 40 de euro, ca 90 nu as da decat in situatii foarte exceptionale, nu mi-as bate joc nici de bugetul de unde mi s-ar deconta calatoria.
Sus In jos
mtk

mtk


Numarul mesajelor : 143
Varsta : 59
Localizare : Viena
Reputatie : 5793
Data de inscriere : 07/12/2008

Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Empty
MesajSubiect: Re: Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd   Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Icon_minitimeSam 29 Mai 2021, 10:16

Este o eroare in mesajul de mai sus. Preturile [minime] sunt dupa cum urmeaza:
-loc in vagon clasa a 2-a, compartiment de 6 persoane: 29.90
-pat in cuseta, compartiment de 6 persoane: 49.90
-pat in cuseta, compartiment de 4 persoane: 59.90
-pat in dormitor, compartiment de 3 persoane: 69.90
-pat in dormitor, compartiment de 2 persoane: 89.90
-pat in dormitor, compartiment de 1 persoana: 139.90

In plus, exista posibilitatea de a inchiria intregul compartiment pentru tine:
-maxim 3 adulti (plus copii) pot inchiria un compartiment clasa a 2-a la pretul total de: 99.00
-maxim 3 adulti (plus copii) pot inchiria un compartiment cuseta la pretul total de: 199.00
-1 adult poate inchiria un compartiment dormitor la pretul total de: 139.90

Asadar, nu e vorba de SUPLIMENT. Iar preturile nu sunt chiar excesive... ma rog, dormitorul e scump intr-adevar, dar nu te obliga nimeni sa mergi acolo...

Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8106
Data de inscriere : 18/03/2011

Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Empty
MesajSubiect: Re: Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd   Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Icon_minitimeSam 29 Mai 2021, 19:36

Eu aici am vazut tarifele alea, si nu am vazut nici zile cu tarif de doar 29 de euro: https://www.oebb.at/en/

Daca sunt pe altundeva e foarte bine, dar oricum daca e sa merg nu dau nici 20 de euro in plus pe cuseta, mai bine merg la vagon de clasa si raman cu 20 de euro in plus.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Empty
MesajSubiect: Re: Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd   Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Icon_minitimeDum 30 Mai 2021, 00:22

Mai bine dai 30 de euro şi ajungi în 45 minute cu avionul Laughing

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
mtk

mtk


Numarul mesajelor : 143
Varsta : 59
Localizare : Viena
Reputatie : 5793
Data de inscriere : 07/12/2008

Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Empty
MesajSubiect: Re: Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd   Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Icon_minitimeDum 30 Mai 2021, 19:49

Luna a scris:
Eu aici am vazut tarifele alea, si nu am vazut nici zile cu tarif de doar 29 de euro: https://www.oebb.at/en/

Daca sunt pe altundeva e foarte bine, dar oricum daca e sa merg nu dau nici 20 de euro in plus pe cuseta, mai bine merg la vagon de clasa si raman cu 20 de euro in plus.

Luna, serviciul Nightjet are un site dedicat cu mai multe informatii:

https://www.nightjet.com/en/
Sus In jos
Continut sponsorizat





Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Empty
MesajSubiect: Re: Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd   Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd Icon_minitime

Sus In jos
 
Trenurile de noapte revin în Europa - S-a lansat cursa Viena - Amsterd
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» EDITIA 1 - OCTOMBRIE 2010
» ZillertalBahn , Jenbach, Austria , dec 2010
» Poze de noapte
» 6-7 septembrie -=- Trenuri in noapte pe Magistrala 500
» Bilete Internationale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: