Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Buftea , Mogosoaia , Fundulea

In jos 
+9
dan tm
ldh80
Nesebar
Adrian78
alexmorph3us
Dr2005
NIKU24
marius664
cardinal
13 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 5:25 pm

Eu nu am inteles care ii faza CFR Calatori semneaza contracte cu SCRL pentru mentenanta la locomotive dep Arad nu apartine de CFR Calatori?
Daca tot miorlaie ca nu au piese ca is troace daca CFR Calatori ar cumpara locomotive relativ noi si ar luam modelul OBB unde nu se face RAC PTAH si locomotiva face revizie la 6 luni ce ar mai face cei de la SCRL?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22201
Data de inscriere : 06/12/2009

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 10:24 pm

Dr2005 a scris:
Un anume sindicat nu iubeşte trenurile astea, că mecanicii nu au nevoie de dormitor. Nu credeam s-o spun vreodată, dar astfel de sabotaje sindicale probabil vor mai exista.

Alte scuze sau bazaconii.
Orice mecanic face un turnus, daca azi face o cursa lunga peste 3 zile face o cursa scurta sau curse nu face aceleasi trenuri zilnic, dar in fine nu are rost, abereaza in continuare.

_________________
595423Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Bdeem_8496_aBuftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Bdeem_8496_aBuftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24834
Data de inscriere : 17/08/2011

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 10:52 pm

Adrian78 a scris:
Daca tot miorlaie ca nu au piese ca is troace daca CFR Calatori ar cumpara locomotive relativ noi si ar luam modelul OBB unde nu se face RAC PTAH si locomotiva face revizie la 6 luni ce ar mai face cei de la SCRL?
Crezi că te lasă sindicatele să iei locomotive care nu mai au nevoie de atâtea verificări?
Uită-te la ce s-a modernizat - EA-uri, LDH-uri, Malaxe - toate au păstrat aceleaşi intervale de revizie ca înainte de modernizare (e de râsul cailor să ceri RG la 4 ani la un AM700, de pildă, în condiţiile în care ai schimbat toată partea tehnică la el). La vagoane la fel, e pus termen de 6 luni la RT la vagoanele cu frână pe disc, fie că e vorba de vagoane pe MD36 din 1969, fie că e vorba de AVA200 noi-nouţe.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 16, 2020 11:09 pm

Ce înseamnă sindicate niște experți sociali care trăiesc ca niște nababi cu 7000-8000de.lei pe luna cu mașina la scara si care mai miorlaie o data la 4-5 luni când simt ca pierd prostimea
Sa nu mai.vorbim.de.Hadar care e prin vreo 4 consilii de administrație si Aga
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3176
Reputatie : 8387
Data de inscriere : 08/04/2010

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeVin Ian 17, 2020 5:56 pm

Adrian78 a scris:
Azi, trenul regional CFR de la 6:50 (statie Branesti spre Bucuresti) nu a circulat. Si este abia a 4-a zi de cand a fost introdus acest tren!
Iata povestea lui Cristi Stan:
"Cum orice minune tine trei zile (luni, marti, miercuri) azi, trenul de la ora 6.50 a fost anulat. Am stat pe peron pana la 7.15 cand o fata a dat un telefon si a aflat ca trenul ala a fost anulat.
Din pacate nu a fost nimeni care sa anunte in difuzoarele existente pe peron.
Azi am fost cam 12 persoane pe peron, cei de ieri, plus cativa oameni noi. A aparut si o familie cu doi copii de școală, foarte încântați ca merg cu trenul.
."
Azi a mers 8080, dacă nu minte infofer
Sus In jos
NIKU24




Numarul mesajelor : 207
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4226
Data de inscriere : 27/05/2013

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 21, 2020 4:38 pm

Incredibil ce personal poate sa aiba cfr la casele de bilete,azi am mers sa imi iau bilet dus-intros din Pantelimon in Bucuresti nord eu cum nu pot vorbi am scris pe o foaie ca vreau un dus-intros si era mirata de unde a venit nebunul asta si imi a zis ca nu exista cale ferata in Pantelimon......a avut noroc ca nu pot sa vb ca ii ziceam ca e o proasta cu P mare....
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 21, 2020 4:59 pm

Adrian78 a scris:
Eu nu am inteles care ii faza CFR Calatori semneaza contracte cu SCRL pentru mentenanta la locomotive dep Arad nu apartine de CFR Calatori?
Daca tot miorlaie ca nu au piese ca is troace daca CFR Calatori ar cumpara locomotive relativ noi si ar luam modelul OBB unde nu se face RAC PTAH si locomotiva face revizie la 6 luni ce ar mai face cei de la SCRL?


Aceasta societate "SCRL Brasov", infiintata in 2001 ca societate comerciala distincta (ca filiala a CFR-Calatori), ar trebui desfiintata ca societate comerciala distincta si in locul ei creata o "Divizie de tractiune si vagoane" (fara personalitate juridica) in cadrul CFR-Calatori, divizie care sa aibe angajati ca personal TESA doar cativa ingineri in material rulant feroviar, iar restul angajatilor sa fie personalul operativ din depouri, care realizeaza efectiv lucrarile de intretinere si verificare a locomotivelor, automotoarelor si ramelor electrice si personalul operativ de la intretinere vagoane calatori.

In felul acesta ar disparea multe posturi inutile si costisitoare din conducerea si consiliul de administratie al SCRL Brasov.

Nu are rost sa tii o societate comerciala de stat distincta, cu cheltuieli mari, cand in locul ei poti infiinta o simpla "Divizie de tractiune si vagoane", cu costuri mult mai mci si care practic sa faca accelasi lucru.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 21, 2020 5:35 pm

NIKU24 a scris:
Incredibil ce personal poate sa aiba cfr la casele de bilete,azi am mers sa imi iau bilet dus-intros din Pantelimon in Bucuresti nord eu cum nu pot vorbi am scris pe o foaie ca vreau un dus-intros si era mirata de unde a venit nebunul asta si imi a zis ca nu exista cale ferata in Pantelimon......a avut noroc ca nu pot sa vb ca ii ziceam ca e o proasta cu P mare....

Oare stia ca exista trenuri si ca ea lucreaza la trenuri?

pe vremuri mergeai in Halta Balnaca si cereai bilet de la Balnaca la Ceamurlia de Jos. Casiera se intorcea la dulapul ala cu bilete, tragea un bilet, eventual scria pe el destinatia daca era tiparita statia Daia, dar se incadra la zona kilometrica, iti lua banii si gata.

Sus In jos
NIKU24




Numarul mesajelor : 207
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4226
Data de inscriere : 27/05/2013

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 22, 2020 6:52 pm

Sa nu zic ca intr-o zi nu mai aveam timp sa imi cumpar bilet din nord si in tren a venit nasul ii am dat 4 lei cat era pe bilet si domnul ii a bagat frumos in buzunar,bine nu poti da bilet din nord ca nu merge ca sunt case de bilete dar poti da din Baneasa,a avut noroc ca nu vb,iar de calatori sunt cel putin 5 pana in maxim 15 calatori pe zi,eu merg mereu cu 8084 dimineata,acum nu stiu cum sunt cele doua de mai dreveme care sunt de dimineata,iar seara nu prea merg ca cand e prea tarziu sau cand e prea dreveme trenurile,imi faceam abonament daca era unul la 13 00 sau 14 00 si unul seara dupa ora 18 30.
Sus In jos
CRT




Numarul mesajelor : 49
Reputatie : 4510
Data de inscriere : 26/02/2012

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 22, 2020 8:12 pm

Daca ti-ar fi taiat bilet din Nord ai fi platit cu siguranta mai mult de 4 lei.
Sus In jos
NIKU24




Numarul mesajelor : 207
Varsta : 36
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4226
Data de inscriere : 27/05/2013

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: 8082   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 29, 2020 9:16 pm

Azi nasul era asa de obosit la care nu a mai venit sa dea bilet si m-a vazut ca am urcat.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 30, 2020 10:26 am

Pentru cei care utilizeaza trenurile Fundulea- Bucuresti Nord si lucreaza in zona fostei platforme industriale Pipera (unde sunt acum cladiri de birouri) ar fi util de amenajat o halta (punct oprire) fie la intersectia M800 cu Soseaua Petricani, fie la intersectia M800 cu Soseaua Pipera (in zona pasajului).

Acest lucru nu ar necesita o investitie foarte mare din partea CFR-SA: Trebuie doar doua peroane decente si un loc cu banci, acoperis, etc.

De asemenea, pe traseul nou-introduselor trenuri "suburbane" Bucuresti- Fundulea si Bucuresti- Buftea, ca sa fie cat mai atractive pentru calatori, trebuie analizat si infiintate noi halte (puncte de oprire) pe traseul acestora, in locurile unde ar fi cel mai avantajos si util pentru cei care calatoresc sau ar calatori cu aceste trenuri.

Si desigur ca in momentul in care CFR-Calatori va aveea rame electrice noi aceste trenuri trebuie compuse cu astfel de rame electrice noi, ca sa nu plimbi automotor pe linie electrificata si sa consumi motorina.

Poate ar fi utile si trenuri suburbane care sa plece si din statia Bucuresti-Obor, spre Buftea si spre Fundulea.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24834
Data de inscriere : 17/08/2011

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 30, 2020 12:08 pm

Pe Bucureşti - Buftea nu ai ce halte să înfiinţezi. Cel mult să pui opriri la Bucureşti Basarab h. şi Triaj, deşi pe acolo mai opresc şi alte trenuri.
Pe Fundulea poţi să faci halte la Şos. Pipera, Petricani şi Andronache.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 30, 2020 12:27 pm

Sau o halta in zona pasajului Colentina, pentru cei care ar veni dinspre Fundulea si ar aveea treaba in cartierul Colentina.

Este un inceput bun cu aceste trenuri "suburbane", insa ar trebui sa existe (cel putin in Bucuresti) un plan comun si corelat intre Metrorex, CFR-Calatori si STB, astfel incat sa poata exista legaturi rapide si usor de folosit intre eventuale trenuri suburbane, reteaua de metrou si reteaua STB, in special in ideea ca punctele de oprire a trenurilor suburbane sa fie infiintate cat mai aproape fizic posibil de statiile si capetele de linii ale Metrorex si ale STB.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6344
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11479
Data de inscriere : 03/11/2010

Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 30, 2020 12:42 pm

De exemplul pe M800 halte (puncte de oprire) care ar fi util de infiintat pentru trenurile suburbane de Fundulea si legatura lor cu reteaua STB:

-Halta in zona pasajului Colentina si prelungita linia de tramvaie pana sub pasajul Colentina (transfer tren suburban- tramvai)

-Halta la barierei cu Soseaua Petricani si realizata linie de tramvaie pana langa bariera (transfer tren suburban- tramvai)

-Halta in zona pasajului cu Soseaua Pipera, langa capatul de linie STB "CFR Constanta" (transfer tren suburban- autobuz)

-Halta in zona pasajului cu Bdul. Aerogarii (dupa redeschiderea liniei 5 de tramvaie- transfer tren suburban- tramvai)

-Halta in zona pasajului Jiului

-Halta in zona "Podului Constanta" (transfer tren suburban- tramvai/troleibuz/autobuz)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Buftea , Mogosoaia , Fundulea   Buftea , Mogosoaia , Fundulea - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Buftea , Mogosoaia , Fundulea
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Fundulea (800)
» Mogoşoaia (700)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-
Mergi direct la: