Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Termeni feroviari

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12484
Data de inscriere : 16/07/2014

Termeni feroviari Empty
MesajSubiect: Termeni feroviari   Termeni feroviari Icon_minitimeMar 17 Dec 2019, 14:46

Deschid un nou topic despre termenii feroviari.

ideea mi-a venit cind am citit raportul AGIFER despre incidentul de la Tirgu Jiu.

am citit acolo de IDM Exterior, IDM Dispozitor si IDM Blochist.

acuma ma gindesc ca in statiile mari gen Tirgu Jiu sau Timisoara Nord, si cei care manipuleaza macazurile din turn sint IDM probabil dispozitori iar cei care ridica paleta sint IDM exteriori.

As dori citeva lamuriri privind acesti IDM precum si repartitia lor in statii.
Adica imi este clar ca in garile mici exista un singur IDM care face tot, manipuleaza macazurile, da drumul la tren, vinde bilete poate, pe cind in alte statii probabil macazurile le manipuleaza unu si da drumul la tren altul.

Mai e termenul asta de blochist, asta cam ce face?

cindva am vazut in Arad in turn, 3 operatori, unul la mijlocul pupitrului si cite unul pentru capele statiei. Acum intreb, cei de pe capete ar fi dispozitori si cel din mijloc blochist sau exact invers?

Pentru cei familiarizati cu domeniul feroviar pot parea intrebari prostesti.
Sus In jos
escu69

escu69


Numarul mesajelor : 8
Reputatie : 4275
Data de inscriere : 06/09/2012

Termeni feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Termeni feroviari   Termeni feroviari Icon_minitimeJoi 23 Ian 2020, 07:29

IDM blochist sau IDM dispozitor e acelasi lucru. IDM blochist e un termen care se foloseste in limbaj ceferist pentru impiegatul dispozitor care manipuleaza instalatiile in statiile mari, de obicei cu mai multi impiegati in tura (disopzitor sau blochist, localist, exterior). In statiile mici, IDM dispozitor este si localist, si exterior-expeditor.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6340
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11474
Data de inscriere : 03/11/2010

Termeni feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Termeni feroviari   Termeni feroviari Icon_minitimeJoi 23 Ian 2020, 08:02

Si atunci Impiegat "localist" ce inseamna ?
Sus In jos
johnsmoke




Numarul mesajelor : 98
Varsta : 51
Reputatie : 3976
Data de inscriere : 04/10/2013

Termeni feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Termeni feroviari   Termeni feroviari Icon_minitimeJoi 23 Ian 2020, 09:11

R005:
IDM LOCALIST - IDM care, în staţiile de cale ferată cu activitate complexă, preia o parte din sarcinile IDM dispozitor în special cele legate de comunicările cu staţiile vecine şi cu operatorul de circulaţie, aflându-se în subordinea directă a IDM dispozitor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Termeni feroviari Empty
MesajSubiect: Re: Termeni feroviari   Termeni feroviari Icon_minitime

Sus In jos
 
Termeni feroviari
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Dicționar de termeni tehnici si notiuni feroviare
» Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: