Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 In imprejurimile orasului Baia Mare

In jos 
+11
BogdanH
srazvi
cortexedge
Nesebar
didi
TVlad
COSTACHE MIHAIL
cristi CFR
ciucix
sm-sulzer
Ionutz
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeMier 03 Mar 2010, 22:37

Da Vlade, ai dreptate, pe acolo trecea linia pana in anii 60...cand cartierele de blocuri din vestul orasului nu existau...In prezent nu mai exista nimic sa aminteasca de vechea gara, numai un turn de acela de beton (se observa in poza 2). In spate se vedeau deja primele constructii de blocuri.

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Baia+Mare-Gara+veche-1968

http://baiamarefc.files.wordpress.com/2010/01/baia-mare-gara-veche-anii-60.jpg

Gara vazuta de sus, alaturi de B-dul Bucuresti, pe care se vad constructiile noi, ce sunt si azi. Liceul unde am studiat eu,in prezent e mai sus cu 100 de m de locul garii vechi Very Happy Pe vremea aceea nu exista acest liceu...
http://baiamarefc.files.wordpress.com/2010/01/baia-mare-panorama-anii-60.jpg

Prima poza e luata de pe www.fotomaramures.ro, iar ultimele doua de pe site-ul www.baiamarefc.wordpress.com


Ultima editare efectuata de catre lonutz in Lun 03 Mai 2010, 09:10, editata de 1 ori
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 09:12

Salutare! In data de 10 martie 2010 am facut o iesire pana in zona garii Baia Mare sund, impulsionat atat de vremea buna, cat si de curiozitatea de a vedea cu ochii mei situatia garii de Sud, mai ales dupa ultimele articole aparute in presa...

Am luat-o spre BM sud prin oras (as fi mers pe linie cei aprox 3,5 km de la gara mare pana la gara de sud, dar pe parcurs sunt multe asezaminte de romi langa linie) si am intrat pe calea ferata, inainte de gara de sud cam cu 500 de metri.

Iata o poza cu vedere spre Baia Mare (gara mare)

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050476

...si spre BM Sud (se observa si semnalul de intrare)

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050477

Linia arata asa cum arata...(impiegatul de miscare mi-a spus ca limita e de 20 km/h, iar pe alocuri 10 km/h)

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050478

O iau spre BM Sud...

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050479

O ramasita de semafor mecanic

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050480

Ajung la intrarea in gara...

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050481

In stanga, vad o ramificatie, scoasa fireste, ce deservea in trecut o mare uzina din zona, de unde zilnic veneau vagoane, dupa spusele IDM-ului

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050482

Primele macaze

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050483

imagini din gara. Aceasta are 7 linii, toate din ele fiind folosite din plin pana acum 15-20 de ani

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050484
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 09:20

Cisterne abandonate... Sad

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050485

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050486

Semnalele de iesire spre Baia Mare

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050487

Cladirea garii, vedere dinspre strada

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050489

...si dinspre linii

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050494

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050497

Lacatul de pe usa din imagine a fost pus in data de 1 martie 2010... Sad

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050495
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 09:41

Ajuns aici, odata cu latratul insisitent al unui caine, m-a intampinat un Impiegat de miscare, care m-a intrebat ce doresc, i-am spus ca sunt pasionat si am venit sa vad starea liniilor, a garii etc. Si asa am intrat in vorba, timp de vreo 20 de minute, timp in care mi-a relatat succint decaderea transportului de marfa de dupa 1990...cand era apogeul transportului de marfa pe aici, circulau 4,5,6 sau chiar mai multe trenuri zilnic...La inceputul anilor '90 s-a construit in 2 ani turnul Phoenix, in apropiere, cea mai inalta cladire din Romania, de 351 m, materialele de construcite folosite la acesta au fost aduse in special pe calea ferata..Dar pe langa decaderea transportului de marfa, la nivel national, aici a fost accentuat si de scaderea treptata a productiei marilor combinate baimarene (Phoenix, Cuprom, Flotatia Centrala etc)care transportau pe calea ferata

IDM -ul era destul de in varsta,se citea tristetea in glasul si privirea lui.... spunea ca e acolo de 25 de ani, si a vazut cu ochii lui toate aceste transformari...A mai adaugat ca liniile nu au mai fost verificate de ani de zile, si reparate de vreo 20 de ani, a spus ca nepasarea e cuvantulde ordine...Iar cu privire la trafic, a spus ca odata pe saptamana, aproximativ, mai circula 3-4 vagoane de la BM Nord spre Baia Mare... Sad

Dupa ce i-am multumit frumos pentru informatii, am luat-o din loc, spre BM Nord....

Alte imagini din gara

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050498

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050493

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050499

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050500

Spre BM Nord, semnalele de manevra

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050501

Macaze...

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050502

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050503

In imaginea urmatoare se vad 3 directii...din care una mai este circulata. In dreapta linia e scoasa, ducea in trecut la niste fabrici, linia din mijloc este cea circulata (foarte putin) spre Baia mare Nord, iar cea din stanga e linia ce duce la combinatul Phoenix, care de asemenea este necirculata.Ultimele vagoane au fost trase pe aici in urma cu cativa ani.

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050504

Restrictie usturatoare de 5 km/h...Dar la cum arata linia, ma mir ca mai circula trenuri, veti vedea in imagini..

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050505

Linia ia o curba la stanga

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050506

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050507
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 09:58

Un moment in care a trebuit sa fac echilibristica pe sine sa nu cad in apa mâloasa ce impanzea linia..

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050510

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050511

Locul in care linia de la Phoenix intra in incinta unitatii

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050513

Continui drumul spre Baia Mare Nord, linia e stramba, in anumite locuri daca ţopaiam pe ea, simteam cum se mişca, la fel si unele traverse...

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050514

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050515

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050517

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050518
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 10:28

Ramificatia spre Baia Sprie, la dreapta. De cativa ani nu mai circula trenuri pe ea..

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050519

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050520

Un parau printre traverse

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050521

Inca o ramificatie spre alta fabrica

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050528

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050529

Imi continui drumul spre Baia Mare Nord...in departare se vede trecerea la nivel a soselei spre Sighetu Marmatiei

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050530

Fosta platforma de cantarire (cred)

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050531

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050532

Si trecerea la nivel
In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050533

Aici mi-am incheiat calatoria, deoarece pe traseul incepand cu aceasta zona, pana in Baia mare Nord, am fost in toamna. Puteti vedea sau revedea acel traseu aici sau mergand in prima pagina a acestui topic. Cred ca in mare, am deslusit necunoscute liniei Baia Mare - Baia Mare Sud - Baia Mare Nord...Cand am facut primul reportaj in toamna, m-am inselat, nu am crezut ca intre BM Sud si Nord se circula cand am vazut starea liniei...si acum ma mir ca mai circula acele cateva vagoane, ati vazut si voi cum arata linia...

Mai ramane de vazut un aspect, asupra caruia voi reveni, probabil cu o drumetie, si anume linia de Baia Sprie. Ramificatia ati vazut-o in imaginile de mai sus. Cert e ca trenuri nu mai circula, dar as fi curios pana unde e intreaga linia.

Pana atunci, numai bine!
Sus In jos
didi

didi


Numarul mesajelor : 635
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6381
Data de inscriere : 28/09/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 13:50

Foarte frumos reportaj dar din pacate foarte trist ce se intampla in tara noastra.Calea ferata a ajuns o ruina . Sad
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 15:27

Multumesc Diana!

Revin cu o completare,pentru cei interesati, mai exact cu o noua harta. Acum e corecta,harta, fiinca am vazut cu ochii mei cum sta treaba. Singura incertitudine e legata de firul de Baia Sprie, care nu stiu exact pe ce distanta e scos sau nu, cel putin la inceputul traseului se pare ca e intact...Dar o sa fac un drum sa vad situatia si pe acolo, in curand, sper.

Iata Harta:
In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Harta

Cifra 1 pe harta,cu negru, e o linie scoasa spre o uzina, poza aici
In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050482

Cifra 2,de asemenea linie scoasa spre o alta fabrica, am si de aici niste poze

La iesire din BM Sud
In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1050502

....si cateva imagini ale aceleiasi linii, mai spre (fosta) fabrica...
In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1030671

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1030673

Cifra 3 o reprezinta liniile nescoase spre combinatul Phoenix, necirculate de cativa ani, cam asa arata....

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1030666

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 P1030665

Poate e putin intortocheata harta, dar m-am straduit, sper sa intelegeti ceva
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 22:05

Un reportaj interesant. La inceput am crezut ca cisternele acelea mai sunt inca in stare de functionare. Referitor la aspectul liniilor, nimic de comentat. Totul arata ca dupa razboi! Mai curge si un paraias printre ele!!! Aspectul este asemanator cu cel intalnit de mine cand am vizitat Gara Cotroceni. Tot la fel, unele linii scoase, altele necirculate. Oricum lonutz, felicitari pentru reportaj. !
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 22:21

Frumos reportaj dar trist Sad , cu linia de Baia sprie ai in plan un reportaj ?
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 11 Mar 2010, 22:26

Si eu am crezut ca respectivele cisterne mai sunt folosite... dar se pare ca aparentele inseala, mai ales cand e vorba de CFR.
Cat despre starea liniei, nu pot sa zic decat "wow". Ca mecanic, e nevoie de ceva nervi sa treci cu un tren peste dalmele alea... stiind ca locomotiva si vagoanele nu au fost proiectate pentru asa ceva.
Felicitari Ionutz pt documentare si poze!

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6159
Data de inscriere : 20/07/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeVin 12 Mar 2010, 00:42

Felicitari pentru reportaj, asteptam episodul 3 cu linia de Baia Sprie. Sunt curios cate din pozele facute cu linia asa valuri sunt facute cu zoom, daca toate, linia nu e chiar asa rea, eu de aceea nu folosesc zoomul ca distorsioneaza realitatea Wink
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeVin 12 Mar 2010, 01:36

Multumesc tuturor pentru aprecieri Smile

@ karpaty - da, am in plan sa ma duc si spre Baia Sprie;

@ srazvi - da, cele asa distorsionate sunt cu putin zoom (3-4x), dar o gramada de poze pe forum sunt cu zoom..poate un zoom si mai mare..si nu cred ca prea ai vazut asa ceva Smile ...te poti orienta dupa numarul de traverse de la o indoitura de aceea...nu e asa mare numarul de traverse (Data viitoare cand ma duc fac de proba cateva imagini cu 18x zoom, sa vad cum ies Razz )...Plus ca tin minte ca daca ţopaiam pe linie pe alocuri, se misca cu totu..la fel si unele traverse..restrictia de 5 km/h spune totu....daca pasesti apasat, depasesti trenu What a Face
Sus In jos
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7749
Data de inscriere : 16/04/2009

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeMier 17 Mar 2010, 08:47

Trecand prin autogara am vazut o harta a orasului, care mi-a atras atentia, prin detaliile foarte exacte, mai ales in privinta retelei de cale ferata din Baia Mare. Poza am pastrat-o la dimensiunea initiala, ca sa puteti face zoom pe ea, cei interesati sa vedeti liniile.
Aceste linii sunt trecute pe harta cu o dunga neagra (nu va lasati inselati de linia acee alb cu negru, care se utilizeaza la unele tipuri de harti pentru cai ferate. Pe portiunea Baia Mare - Baia mare Sud se confunda cu linia, au acelasi traseu). Unde sunt linii pt calatori,acestea sunt ingrosate. Pentru a vedea mai bine faceti zoom pe poza.

Imaginea aici
Sus In jos
BogdanH

BogdanH


Numarul mesajelor : 3
Varsta : 30
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 5140
Data de inscriere : 01/05/2010

In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitimeDum 02 Mai 2010, 21:06

Felicitari pentru reportaj este chiar unul destul de trist cand ne gandim ce trafic era in urma cu cativa ani eu stau chiar langa linia ferata care trece pe acolo vad un tren doar la 2-3 sau chiar 4 saptamani Sad iar harta care ai puso mai sus este chiar una foarte bine facuta felicitari pentru tot Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: In imprejurimile orasului Baia Mare   In imprejurimile orasului Baia Mare - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
In imprejurimile orasului Baia Mare
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» P6817(Baia Mare-Debrecen) si P6816(Debrecen-Baia Mare)
» Reportaje feroviare Adirmvl
» M 400 : Brasov - Miercurea Ciuc - Deda - Baia Mare - Satu Mare
» Baia Mare Nord - Baia Mare Sud
» IR1944/45 Satu M-Baia M./Tg Mures-M.Ciuc-Brasov-Buc. Baneasa-Mangalia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: