Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Anulari si modificarea mersului de tren

In jos 
+48
billy752-istu
sp59
ALEXCFR
Peter Fodor
marius_catalin84
alex1987
Rarau
@ndrey
alex.alexus.tm
Capsuneanu
TER200
Theo A.
mielutu zburator
alinx3330
dan tm
alliens
ciprian71
ets2oltromânia
florin94
laurentzu
matei vulcan
bubu
CRT
Andrei Andras
dan_dinamo_bm
Cipri Andrei Neculai
aris86
miguel1975
Katalyn
bobi
Adirmvl
Vitosa
cristi CFR
George CFR
riciu
AeroX
Luna
IonutCFR2009
Dr2005
cfr500
cardinal
Andrey_tm
92Dragos
Adrian78
cristi ar
marius664
cristy79
Nesebar
52 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 29 ... 57  Urmatorul
AutorMesaj
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8108
Data de inscriere : 18/03/2011

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 20:26

Eu totusi inca sper/cred ca vor da inapoi cu anularile astea propuse, nu cred sa se anuleze peste noapte 100 de trenuri. Sa nu fie cumva doar la stadiul de zvon ce nu se fa confirma.

marius664 a scris:
Si la privat sunt anulari.Interregional dupa ce a anulat perechea Timisoara-Oradea de la inceput si-a transformat si trenurile de pe Oradea-Cluj in regio. Iar acum Transferoviar pana pe 28.02 anuleaza trenurile 15255,15256 si 15259 de pe linia 907.Deci nici la privat nu e pe roze, sa revina pe alte linii e dificil acum...
Pacat de anulari, transformarea in regio a trenurilor este insa bine venita. Oricum se vede ca privatul inainte de a taia tot incearca intai sa rentabilizeze.
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3176
Reputatie : 8387
Data de inscriere : 08/04/2010

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 21:41

IonutCFR2009 a scris:
S-a cam lecuit lumea de tren. Trenul face mult, sta prin gari minute in sir, e si scump, nici conditii prea multe nu ofera...
@Dr2005, nu e cazul sa te gandesti la schimbari in Buzau pentru trenurile de Bucuresti-Galati. Au suficient de multi calatori daca sunt trasate pe ruta directa via Urziceni. Anul trecut 1572/1577 umpleau lejer 3 vag clasa 2a, iar restul mergeau cu IR in 4-5 vagoane nu ca acum in 3 vagoane si alea ocupate doar 60 %. Pentru ca ocoleste mult prin Buzau si prinde acel blocaj la Ploiesti Triaj, lumea a renuntat la tren si ingroasa randurile la maxi-taxi.
Si gsmtrans a scumpit biletele, sunt 50 lei acum B GL.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5675
Data de inscriere : 27/02/2013

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 21:43

Au fost propuse spre anulare si toate trenurile de pe relatia Pitesti-Curtea de Arges incepand cu data de 01.03.2018. Sursa foarte sigura.
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8108
Data de inscriere : 18/03/2011

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 22:37

La ce putine sunt si la ce ore nu ma mira. Nici timpii de parcurs nu sunt prea buni. E drept ca sunt ieftine insa.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6451
Data de inscriere : 25/05/2012

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 22:46

Si ce ai fi propus tu mai bine decat formula actuala?
Stii tu ce misuna pe aici? Ai fost macar pe ruta asta pana acum?
Singurul lucru deranjant e ca nu mai sunt case de bilete la Curtea de Arges.
Calatori (mai ales studenti) chiar erau destui in weekend. Dar cum studentii nu produc incasari atunci asta e, taiem de pe lista ruta.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1287
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6382
Data de inscriere : 27/06/2010

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 22:48

Avem ce meritam! Exact asta... Trist, pacat... dar realitatea are nesimtirea sa nu-i pese.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5675
Data de inscriere : 27/02/2013

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 22:58

La cata prostie e in tara asta plina de putori si lenesi care le place sa aiba totul pe spinarea altora - e si normal sa se ajunga aici. Si nu e decat inceputul.

Luna - daca ai idei le poti asterne pe hartie sa le trimiti la CFR Calatori, poate le faci tu un mers asa de minunat ca o sa dea buzna lumea la tren si nu se mai anuleaza nimic. Nu ne aratai tu ca un tren e rentabil daca nimeni nu plateste nimic? Uite ca de rentabile ce sunt vor fi anulate.

Multe trenuri vor fi limitate, pe langa cele anulate permanent sau in anumite zile. In total cam 30% din trenurile CFR Calatori vor fi afectate de aceste schimbari (anulari, circulatie in anumite zile sau limitari ca distanta).
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8108
Data de inscriere : 18/03/2011

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:09

Unele chiar le-am trimis, si nu stiu daca coincidenta sau nu dar au ajuns implementate intr-o oarecare masura. Bine nu am cerut nici eu lucruri imposibile. Cred ca tu si restul nu ati inteles ideea mea cu studentii, deci treaba sta cam asa: tren gol vs tren cu studenti clar cel cu studenti va fi mai rentabil. Trenurile ar fi circulat si fara studenti pana acum, insa goale si aerul nu merge tarifat. Eu mizez din start pe ideea ca trenul nu e atractiv pentru populatie, necompetitiv, etc. nu imi fac aluzii ca vine lumea la tren fara sa fie foarte ieftin sau gratis deoarece are mers prost/trenuri rare, timpi mari de deplasare, garile deseori departe de oras/prost deservite de transport public mai ales dupa anumite ore, etc.

AeroX a scris:
Si ce ai fi propus tu mai bine decat formula actuala?
Stii tu ce misuna pe aici? Ai fost macar pe ruta asta pana acum?
Singurul lucru deranjant e ca nu mai sunt case de bilete la Curtea de Arges.
Calatori (mai ales studenti) chiar erau destui in weekend. Dar cum studentii nu produc incasari atunci asta e, taiem de pe lista ruta.
Eu as fi propus sa fie 3 perechi de trenuri pe zi, dimineata la pranz si seara. Am fost de 2-3 ori pe ruta asta, insa recunosc ca nu am fost recent, desi mi-ar place sa merg insa nu am avut/nu am timp. Calatori destui, adica cate vagoane? Daca doar in week-end sunt calatori pai atunci solutia este sa circule trenurile doar in week-end. Uite ce zice insa cfrcalatori.ro pe sensul Pitesti-Curtea de Arges sunt 70 locuri/tren din care pe ziua de maine la un tren sunt libere 67 si la unul 69. Pe sensul Curtea de Arges-Pitesti la un tren sunt 68 de locuri libere, la unul 46 daca era nr asa mare de calatori probabil existau si bilete multe luate cu anticipatie. Sa nu mai zic ca vorbim de trenuri care au doar 70 de locuri. Nu mi se pare o sectie prea circulata, asa si pe la mine in oras sunt trenuri cu 40-60 de calatori dar le consider aproape goale, nu avand calatori, practic cam atatia intra intr-un autobuz. Case de bilete nici eu nu vad ce mare scop au in statii cu trafic asa mic, cand se pot cumpara bilete online, mai degraba ar permite cumpararea oricarui tip de bilet online si/sau un parteneriat cu un magazin/bar din zona garii sa se vanda acolo bilete ori un automat.


Ultima editare efectuata de catre Luna in Sam 27 Ian 2018, 23:17, editata de 1 ori
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6451
Data de inscriere : 25/05/2012

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:15

lol!
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6719
Data de inscriere : 23/01/2014

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:22

Luna a scris:

Pacat de anulari, transformarea in regio a trenurilor este insa bine venita. Oricum se vede ca privatul inainte de a taia tot incearca intai sa rentabilizeze.
Asa-i ca sunt mai ieftine, dar daca te uiti si pe durata vezi ca a crescut proportional Smile

Luna a scris:

Pe sensul Curtea de Arges-Pitesti la un tren sunt 68 de locuri libere, la unul 46 daca era nr asa mare de calatori probabil existau si bilete multe luate cu anticipatie. Sa nu mai zic ca vorbim de trenuri care au doar 70 de locuri. Nu mi se pare o sectie prea circulata,
Multe bilete le taie nasul pentru ca la Curtea de Arges nu poti cumpara bilete, automat ca nici in sistem ca vandute n-o sa apara pe site Smile , dar asta nu inseamna ca circula cu 2 calatori. Aia probabil au luat online sau dus-intors grosul il face pixul sefului de tren...


Ultima editare efectuata de catre marius664 in Sam 27 Ian 2018, 23:27, editata de 1 ori
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18082
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23462
Data de inscriere : 05/10/2010

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:23

cristy79 a scris:
La cata prostie e in tara asta plina de putori si lenesi care le place sa aiba totul pe spinarea altora - e si normal sa se ajunga aici. Si nu e decat inceputul.

Luna - daca ai idei le poti asterne pe hartie sa le trimiti la CFR Calatori, poate le faci tu un mers asa de minunat ca o sa dea buzna lumea la tren si nu se mai anuleaza nimic. Nu ne aratai tu ca un tren e rentabil daca nimeni nu plateste nimic? Uite ca de rentabile ce sunt vor fi anulate.

Multe trenuri vor fi limitate, pe langa cele anulate permanent sau in anumite zile. In total cam 30% din trenurile CFR Calatori vor fi afectate de aceste schimbari (anulari, circulatie in anumite zile sau limitari ca distanta).

Si cum iti explici ca si in Slovacia unde studentii au bilete gratuite a crescut si numarul de calatori cu 10% si incasarile si ei chiar au trenuri de 10-13 vagoane
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8108
Data de inscriere : 18/03/2011

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:25

Oricum pe termen lung si la noi asta trebuie sa se intample. Operatorii ar trebui sa aiba provizioane.

AeroX a scris:
lol!
Razi tu, dar uite un exemplu care l-am mai zis pe forum cred: trenul 2701 pleaca la 3:35 din Petrosani la Deva. Am mers de multe ori cu el cand am avut treaba la 9-10 in Deva, am noroc ca pot ajunge la gara pe jos in 15-20 de minute, desi nu e prea indicat sa mergi noaptea printr-un oras aproape pustiu pe strazi singur la ora aia. Ajuns in tren evident cel mai mult am vazut odata vreo 15 calatori, dar deregula am fost doar eu, personalul de tren si din sate mai urca/cobora maxim cate 1-2 calatori, trenul avand 2-3 vagoane, dar l-am prins si cu un singur vagon. Cum trenul asta circula de ani de zile desi clar nu incaseaza cam nimic? Nu ar fi putut circula la fel si daca in el ar fi fost zilnic vreo 50 de studenti in plus si banii sa fi venit pentru calatoriile studentilor peste fie si un an, dar poate circula gol? Interesant.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18082
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23462
Data de inscriere : 05/10/2010

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:36

2701 ajunge aproape 75-80% ocupat la Simeria e tren de navetiști la fel si 2700 care pleaca la ora 4 din Simeria care de la Baru Mare Pui aproape se umple
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8108
Data de inscriere : 18/03/2011

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:37

2701 nu am prins niciodata sa ajunga ocupat macar 20% in Simeria sau Deva. Si pana in septembrie am calatorit cam odata pe luna cu el, in cursul saptamanii. Posibil sa se fi schimbat situatia intre timp, nu stiu ce sa zic. Oricum pare ciudat sa faca cineva naveta la ora 3-4-5 dimineata cand munca/scolile incep mult mai tarziu. 2700 stiu ca are calatori, am calatorit si cu ala/l-am vazut des la peron, nu e aglomerat dar nici gol, are cateva zeci de calatori mereu.


marius664 a scris:

Asa-i ca sunt mai ieftine, dar daca te uiti si pe durata vezi ca a crescut proportional Smile
A crescut, dar si eu si majoritatea calatorilor ce inca sunt la tren cauta preturi mici nu rapiditate. Cine vrea rapiditate si are bani nu merge cu trenul decat eventual ca situatie exceptionala.

marius664 a scris:

Multe bilete le taie nasul pentru ca la Curtea de Arges nu poti cumpara bilete, automat ca nici in sistem ca vandute n-o sa apara pe site Smile , dar asta nu inseamna ca circula cu 2 calatori. Aia probabil au luat online sau dus-intors grosul il face pixul sefului de tren...
Mda, asta e daca lumea e inapoiata si nu ia bilete online ... Totusi in Pitesti este casa de bilete, nici de acolo nu par a fi luate bilete. Oricum trist e si capacitatea scazuta de transport, doar 70 de calatori si doar 2 trenuri pe zi, chiar si pline sa fie nu stiu daca renteaza. Ma gandesc la intretinerea infrastructii in caz ca nu e si trafic de marfa.


Ultima editare efectuata de catre Luna in Sam 27 Ian 2018, 23:45, editata de 1 ori
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6719
Data de inscriere : 23/01/2014

Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitimeSam 27 Ian 2018, 23:38

Exemplu tau e bun, dar uite si reversul. La 1631 sau alt tren spre Brasov sunt 250 de studenti in fiecare week-end.Automat ca 250 de calatori care platesc biletul intreg numai gasesc loc ca sunt luate de studenti, ai caror bani nu au fost incasati de operator ca statul a ramas fara bani.In schimb probabil CFR Calatori cred ca era mai castigat in situatia de azi daca nu-i avea pe studenti.Studenti care n-au nicio vina ei au cazut nevinovati in situatia asta, dar asa se intampla in tarisoara noasta.Nevinovatii au de suferit...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Anulari si modificarea mersului de tren   Anulari si modificarea mersului de tren - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Anulari si modificarea mersului de tren
Sus 
Pagina 2 din 57Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 29 ... 57  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» Regionalizarea si impactul asupra mersului trenurilor
» 104 : Titu - Targoviste - Pietrosita
» Modificari in Mersul Trenurilor 2009-2010
» 405 : Deda - Targu Mures - Razboieni

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: MERSUL SI COMPUNEREA TRENURILOR-
Mergi direct la: