Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Gradul de ocupare al trenurilor

In jos 
+53
cardinal
IonutCFR2009
Dr2005
Adrian78
AeroX
Nesebar
Johnny84
Qweerty23
CalinIonMihai
Laurentiu Ciobanu
DUAL
marius_catalin84
riciu
@ndrey
Peter Fodor
dandel
TVlad
Ikarus99
rich1974
CristyanC
t1972
billy752-istu
alex1987
ets2oltromânia
didinul
Capsuneanu
miguel1975
92Dragos
ciprian71
Theo A.
aris86
Andrey_tm
cristy79
CRT
Maddox
Sabik
TER200
Rarau
Katalyn
Adirmvl
marius664
Warrington
Vitosa
dan tm
florin94
laurentzu
ALEXCFR
alex.barac.5
Jhonyla
Cipri Andrei Neculai
mielutu zburator
cristi ar
Luna
57 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 24 ... 43, 44, 45
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitimeDum 05 Noi 2023, 20:34

Whyse1 a scris:
Stie cineva de ce au fost atatea vagoane?

E cerere mare in weekend se întorc studenții la capitala
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3176
Reputatie : 8387
Data de inscriere : 08/04/2010

Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitimeVin 10 Noi 2023, 07:15

1570 ajunge plin in București chiar și in zilele săptămânii neWE
joi dimineața am venit cu el , și s a umplut in Buzău și Ploiești Sud
După ce l-or face IC , sunt curios cum va fi ?
Iar 1577 e rezervat tot, acum la 11 ore înaintea plecării ( e vineri totuși )
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 24/08/2017

Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitimeVin 10 Noi 2023, 08:59

Ramane de vazut cat vor alege sa plateasca tarif de IC de la Buzau sau de la Bucuresti, mai ales ca va ajunge si mai devreme si s-ar putea sa aiba alte optiuni.

Raman la parerea ca IC-urile sunt o metoda de jefuit calatorii, mai ales ca aceleasi vagoane fac si trenuri IR.

Referitor la faptul ca nu se mai gasesc bilete, arata succesul masurii de a putea lua bilete online la orice tren si pana la plecarea trenurilor. Chiar e "pain in the ass" sa cumperi bilete de la casieriile CFR, experienta e similara cu cea de la Posta.
Acum sa vedem de unde facem rost de vagoane suplimentare, prevad un necesar de cate 10 vagoane/tren IR in urmatorii ani.
Numarul calatorilor la tren a crescut si din cauza cresterii numarului de masini si a road-rage-ului de pe sosele.
Sus In jos
cardinal

cardinal


Numarul mesajelor : 3176
Reputatie : 8387
Data de inscriere : 08/04/2010

Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitimeVin 10 Noi 2023, 10:31

rage prostia in unii, de acolo road rage ul 😄
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6371
Reputatie : 12046
Data de inscriere : 09/07/2009

Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitimeVin 10 Noi 2023, 13:59

La 05:09 din Braila, cu siguranta n-o sa mai umple nici macar un vagon... Probabil asta e scopul sa le anuleze ca sa puna privatul in loc imediat un IR Laughing

IR 1577 e sold-out azi, pentru ca au suplimentat doar cu 5 vagoane de 60 locuri (garnitura trenului 348, care stationeaza oricum degeaba pana a doua zi in Grivita). Trebuia sa trimita revizia Galati cateva etajate, dimineata, cu IR 1570, in completare...
Sus In jos
Laurentiu Ciobanu

Laurentiu Ciobanu


Numarul mesajelor : 1027
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3482
Data de inscriere : 24/08/2017

Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitimeVin 10 Noi 2023, 14:08

Mi-e greu sa cred ca ar anula un astfel de tren, impresia mea e ca regionala Galati, istoric, are un cuvant greu de spus in CFR si nu s-ar lasa cu una, cu doua.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitimeVin 10 Noi 2023, 14:16

IonutCFR2009 a scris:
La 05:09 din Braila, cu siguranta n-o sa mai umple nici macar un vagon... Probabil asta e scopul sa le anuleze ca sa puna privatul in loc imediat un IR Laughing

IR 1577 e sold-out azi, pentru ca au suplimentat doar cu 5 vagoane de 60 locuri (garnitura trenului 348, care stationeaza oricum degeaba pana a doua zi in Grivita). Trebuia sa trimita revizia Galati cateva etajate, dimineata, cu IR 1570, in completare...

L-au făcut IC sa ia banii de pe fraieri că oricum studenții merg cu orice cu au reducere,iar restul dă-i naibii de fraierii sa meargă cu ce vor
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitimeVin 24 Noi 2023, 22:33

Am.fost azi o tura de la Videle.pana la.Bucuresti și apoi la Roșiori
De la.Videle.am.plecat la 5.45 cu RE9900.Compunere 5 vagoane 20-68 grad de ocupare 95%
Foarte civilizați călătorii și nici o mizerie pe jos la destinație deci mai rar mi-a fost dat să văd așa ceva într-un tren
Din Nord am.tras o tura până la Aeroport cu TFC de 8.30 cu Alstom LINT41H.Interior la fel că la.Deisro doar că baga mai multă căldură mai silențios că motorizare dar în zona geamurilor se simte.curentul
A fost aproape plin
Apoi am plecat la Galateni cu 10091 TFC cu VT614-14.Am fost uimit că a avut grad de 50% ocupare .Dar AM este prea vechi se simte la demaraj și silențiozitate
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2043
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6451
Data de inscriere : 25/05/2012

Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitimeSam 25 Noi 2023, 10:28

Pai mirarea vine din faptul ca exista multe pareri preconcepute. DA! Asa cum am zis si la topic-ul cu Regiojet, realitatea nu e ceea ce pare niciodata.
Culmea ca uzura si mizeria se acumuleaza mult mai tare la trenurile de lung parcurs (nu stiu de unde e ideea ca aici ar fi fost mai bine).
Indiferent de ce vagoane sunt in compunere. Una e confortul vagonului in teorie, alta e drumul in sine.
E firesc ca trenurile de scurt-mediu parcurs sa se mentina mai bine la bord. Si lumea rea sau buna e peste tot, in orice tren, sunt zile si zile. Culmea ca cele mai hidoase specimene le-am vazut exact pe trenurile de lung parcurs, care aduna fauna variata de pe rute de sute de km. In destule ocazii si fauna de pe ruta Oltenitei parea mai de Doamne ajuta pe langa destui indivizi din trenurile fanion de lung parcurs (mai ales Dacia). Dar cine stie, altii poate au vazut numai totul stas in Dacia de fiecare data si cei mai de treaba nasi cu deplina responsabilitate. Bine, sunt si trenuri precum alea din Basarab care mai tot timpul o sa vada aceeasi fauna. Dar alea sunt cateva si mi se pare exces de zel sa te legi de un tren ca a nimerit acolo un 22-76 in compunere (care probabil era deja facut zdreanta de cand era la IR, da si la acest rang IR se ponosesc vagoanele, nu doar la "rang inferior"). Toti vrem uniformitate in compuneri, vagoanele corespunzatoare la rangul nu stiu care, dar stim ca asta e aproape imposibil, parcul de vagoane nefiind numeric corespunzator (la fiecare revizie de vagoane din tara).
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Continut sponsorizat





Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Empty
MesajSubiect: Re: Gradul de ocupare al trenurilor   Gradul de ocupare al trenurilor - Pagina 45 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gradul de ocupare al trenurilor
Sus 
Pagina 45 din 45Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 24 ... 43, 44, 45
 Subiecte similare
-
» Mersul trenurilor 2012-2013 (3)
» Mersul Trenurilor 2016/2017
» Compunerea trenurilor din România - 2016
» Mersul trenurilor 2009-2010 la Regiotrans
» COLECTIA ,,MERSUL TRENURILOR DE CALATORI"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: MERSUL SI COMPUNEREA TRENURILOR-
Mergi direct la: