Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

  Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism

In jos 
+16
TVlad
cristi CFR
marius664
Peter Fodor
Nesebar
bogdan.perejuc
Vitosa
Adrian78
Adirmvl
TER200
IonutCFR2009
Dr2005
kristi kkk
Vale_ntin
dan tm
daniel_c
20 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 43 ... 58  Urmatorul
AutorMesaj
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMar 10 Mar 2020, 15:03

4. Dupa desfiintarea fostului sistem centralizat de termoficare din Husi, cladirile si constructiile celor foste 10 centrale termice de cartier au fost practic abandonate, degradandu-se accentuat si dand un aspect cu totul inestetic zonelor unde se afla!

De exemplul in cartierul Stadion exista cladirile ruina a fostelor centrale termice de cartier nr. 1 si nr. 3, care sunt intr-o stare deplorabila!  In plus din interiorul acestor cladiri vine un miros foarte urat!

Cand unii locatari ai blocurilor din jurul acestor cladiri i-au chemat pe cei din primarie sa vina sa vada ce este in interiorul acestor cladiri, a venit cineva din primarie care a spus ca nu poate intra in cladirea fostelor centrale termice de cartier ca nu stie cine are cheia de la lacatul cu care sunt incuiate usile de acces!

Asta desi exista o societate- SC Urban Calor Srl Husi, care administreaza cladirile si constructiile fostelor centrale termice de cartier, societate care are ca si unic actionar CL Husi!

In conditiile in care este clar ca fostul sistem centralizat de termoficare din Husi nu va putea fi reinfiintat, ar trebui gasita o solutie cu cladirile si constructiile fostelor centrale termice de cartier: ori demolate ori renovate si valorificate in alt scop!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMar 10 Mar 2020, 15:55

5. Si o problema legata de mentalitatea gresita a multora dintre cei care locuiesc la blocuri, problema cu care m-am confruntat personal.

Din pacate multa lume care locuieste la bloc a ramas cu mentalitatea de dinainte de revolutie, cand majoritatea apartamentelor erau proprietatea statului, iar cei care locuiau in ele erau chiriasi ai statului, platind chirie la fostele intreprinderi IGO.
Pe atunci- blocurile fiind proprietatea statului si fiind administrate de IGO- daca apareau defectiuni la retelele tehnico-edilitare comune a blocurilor (de apa, canalizare, energie termica, energie electrica, etc), trebuia sa vina IGO sa repare, de exemplul daca se spargea o teava la subsol.

Insa dupa 1990, cand apartamentelor au fost cumparate de la stat de cei care locuiau in ele, si acestia au devenit din chiriasi ai statului proprietari ai apartamentelor, multi dintre acestia nu au inteles ca odata cu, cumpararea apartamentelor, au devenit proprietari si ai spatiilor comune a blocurilor (casa scarii, holuri comune, etc) si ai retelelor tehnico-edilitare comune a blocurilor si a devenit obligatia lr sa intretina si sa repare aceste spatii comune si instalatii tehnico-edilitare, pe cheltuiala lor!

Din pacate multa lume nu a inteles acest aspect foarte important al traiului la bloc si ori din zgarcenia, ori din rea-vointa ori din indiferenta, se arata dezinterasati in intretinerea si reparatia retelelor edilitare comune a blocurilor!

Acuma i inteleg pe cei care locuiesc la bloc si au venituri foarte mici (someri, pensionari cu pensii foarte mici, cei care au doar venitul minim garantat, etc) si efectiv nu au bani sa contribuie la reparatia instalatiilor comune a blocului in care locuiesc, dar cand sunt unii care-si fac lux in apartamente ori lucreaza in institutii precum politia de frontiera si cand vine vorba sa puna sume de genul a 50 sau 100 ron pentru reparatia unei tevi sparte la subsolul blocului spun ca "nu au bani"- atunci vorbim de rea-vointa clara!

De exemplul:

Cat am locuit in Husi (la bloc) o vecina mi-a spus ca "vai Florine, curge apa la subsol si trebuie sa iau cizme de cauciuc cand ma duc la boxa !". Si desi mai erau si alti barbati in bloc, am zis hai sa ma duc sa vad ce se intampla, si asa era!
M-am dus la sucursala Aquavas, am adus un instalator, am mers cu el la subsol, am masurat impreuna lungimea tevii cu probleme, si omul mi-a zis cat costa inlocuirea tevii (cam vreo 10 m de teava+ unele coturi, racorduri, etc): 400 ron manopera (ca a zis ca trebuia sa mai aduca un coleg sa faca lucrarea) si 100 ron materialele.
Apoi le-am spus la vecini haideti sa punem bani- pun si eu- sa inlocuim teava cu probleme si revenea cam 50 ron de familie, ceea ce nu cred ca era mult!
Dar multi din vecini- intre care si doamna care se plangea ca trebuie sa-si ia cizmele de cauciuc cand se duce la boxa- a spus ca "vai, e mult 50 ron, nu am de unde da asa multi bani!" (desi lucrasera la CEC si are o pensie destul de frumoasa)! Ce sa mai zici ?

As fi vrut sa rezolv- dar nici sa pun eu toti banii (500 ron), in locul la toti vecinii!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMar 10 Mar 2020, 17:45

În afară de faza cu ţeava, totul ţine de primărie... Primăria trebuie să amendeze pe cei care se extind ilegal pe domeniul public şi să le impute costurile de demolare a coşmeliilor (inclusiv balcoanele improvizate la bloc, dacă aveţi şi aşa ceva), primăria e proprietarul termoficării (sau a ce a mai rămas din ea) şi tot primăria trebuie să facă trotuare. A, da, liceele până anul trecut sau acum doi ani ţineau tot de primărie, abia de puţin timp s-a schimbat sistemul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8784
Reputatie : 12503
Data de inscriere : 16/07/2014

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMar 10 Mar 2020, 18:22

Cladirile scolilor tin tot de primarie, banii vin pentru salarii de la ministerul educatiei dar tot prin primarii.

Primaria are destule pirghii in localitate. Depinde ca peste tot de primar, ca poate are interese sa nu deranjeze pe nimeni. Mai ales ca Husul e un oras mic , asa cit un sat mai mare.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMar 10 Mar 2020, 19:23

dan tm a scris:
Cladirile scolilor tin tot de primarie, banii vin pentru salarii de la ministerul educatiei dar tot prin primarii.
Începând cu anul 2018, salariile în învăţământ se asigură de la bugetul de stat, nu de la cele locale cum fusese până atunci.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8784
Reputatie : 12503
Data de inscriere : 16/07/2014

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMar 10 Mar 2020, 19:27

Asta am zis si eu, dar banii vin tot prin primarii.
Se dau la scoli si ele isi gestioneaza.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMar 10 Mar 2020, 19:48

Dr2005 a scris:
În afară de faza cu ţeava, totul ţine de primărie... Primăria trebuie să amendeze pe cei care se extind ilegal pe domeniul public şi să le impute costurile de demolare a coşmeliilor (inclusiv balcoanele improvizate la bloc, dacă aveţi şi aşa ceva), primăria e proprietarul termoficării (sau a ce a mai rămas din ea) şi tot primăria trebuie să facă trotuare. A, da, liceele până anul trecut sau acum doi ani ţineau tot de primărie, abia de puţin timp s-a schimbat sistemul.

Pai daca omul are un contract de concesionare a respectivului teren (chiar daca respectivul teren face parte din domeniul public), contract incheiat cu primaria si valabil timp de 49 de ani, iar pe respectivul teren concesionat omul a ridicat o asemenea cosmelie, primaria are dreptul legal sa-i demoleze aceea cosmelie si implicit sa incalce acel contract de concesionare ?

Si eu as vrea sa dispara cat mai repede acele cosmelii si "magazii", dar trebuie vazut si ce prevede legea.

Oricum, cum as proceda eu daca as fi primar: I-as chema pe cei de la urbanism (care au cu siguranta o evidenta a tuturor contractelor de concesionare a terenurilor apartinand domeniului public) si pe jurista primariei doamna Monica Dumitrascu si le-as solicita sa gaseasca o solutie LEGALA (daca este evident posibil), pentru demolarea acestor "cosmelii" de pe domeniul public!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMar 10 Mar 2020, 19:53

dan tm a scris:
Cladirile scolilor tin tot de primarie, banii vin pentru salarii de la ministerul educatiei dar tot prin primarii.

Primaria are destule pirghii in localitate. Depinde ca peste tot de primar, ca poate are interese sa nu deranjeze pe nimeni. Mai ales ca Husul e un oras mic , asa cit un sat mai mare.

Eu ziceam cine are dreptul dpdv legal sa decida ce clase si in ce specialitatii (meserii) se pot infiinta la un Liceu Tehnologic!

Acel prieten, care este si consilier local, mi-a spus ca acest drept il are numai Inspectoratul Scolar Judetean sau Ministerul si nu primaria!

Nu vad sincer ce interes ar aveea primarul Ioan Ciupilan ca la Liceul Tehnologic Ioan Corivan din Husi sa nu fie infiintate clase de electricieni in constructii, instalatori apa-canal, instalatori gaze naturale, zidari, fierar-betonisti, etc, in conditiile in care chiar el si inclusiv doamna viceprimar se plangeau de lipsa acuta de meseriasi in constructii in Husi.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMar 10 Mar 2020, 21:22

Mai ales că actualul primar Ioan Ciupilan cunoaște bine domeniul construcțiilor, înainte de a fi primar fiind patronul unei firme de construcții din Huși !
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeMier 11 Mar 2020, 09:14

ldh80 a scris:
Pai daca omul are un contract de concesionare a respectivului teren (chiar daca respectivul teren face parte din domeniul public), contract incheiat cu primaria si valabil timp de 49 de ani, iar pe respectivul teren concesionat omul a ridicat o asemenea cosmelie, primaria are dreptul legal sa-i demoleze aceea cosmelie si implicit sa incalce acel contract de concesionare ?
Orice construcţie fără autorizaţie e supusă demolării, fie că e vorba de un coteţ de câine (da, un coteţ de câine e construcţie provizorie şi trebuie autorizat), fie că e vorba de un bloc. Că primăriile nu prea aplică legea e altă mâncare de peşte.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeJoi 12 Mar 2020, 15:22

Din pacate asemenea maghernite si cosmelii ("magazii"), ridicate pe langa blocuri sau pe langa gardul stadionului, in cartierul "Stadion", pe domeniul public, s-ar putea sa aibe si autorizatii de constructii, care nu stiu cum si in ce conditii au fost acordate!

De exemplul, la 2-3 m de peretele unui bloc, o doamna care detine o scoala de soferi (se poate observa si "Google Maps", o cladire fara etaj, foarte aproape de un bloc, pe Aleea Stadion) si-a construit o casa in toata puterea cuvantului, unde si locuieste si are scoala de soferi! Cum a fost posibil sa i se dea autorizatie de constructie sa ridice aceea cladire (e drept- fara etaj) la numai 2-3 m (sau poate nici atat) de peretele blocului numai cei de la urbanism din primarie pot "explica"!

Sau "magaziile" si alte cosmelii, inclusiv cu beci, "construite" de domnul Jan Dumitru (fost maistru la fosta "Goscomloc", raspundea de centralele termice de cartier din oras), lipite de cosurile de fum ale fostelor centrale termice de cartier nr. 1 si nr. 3, unde aveea si beci (i trebuia si beci sa depoziteze vinul!) si unde crestea si gaini si iepuri, foarte aproape de un bloc!


Acuma stiu ca trebuie respectata legislatia ca sa darami aceste "constructii", insa cum s-a putut , cu mai multi ani in urma (cand era viceprimar Aurel Caciula) sa fie daramate o parte din aceste "cosmelii", cred ca totusi s-a putea gasi solutii legale ca sa fie demolate si cosmeliile care au mai ramas in cartierul Stadion!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeJoi 12 Mar 2020, 15:41

O situatia mai speciala este intradevar (unde primaria ar putea mai greu interveni) este in zona celor 3 blocuri "proprietate" de pe Aleea Stadion (blocurile 15, 16, 17- la unul dintre aceste blocuri am locuit si eu cu parintii in Husi) si a celor doua blocuri tip "vila" (blocuri cu un singur etaj si 4 apartamente) si a caselor duplex de pe Aleea Mihail Kogalniceanu!

Aceste 3 blocuri de pe Aleea Stadion (blocuri cu o singura scara si cate 20 de apartamente cu doua si 3 camere) si cele doua blocuri tip "vila" de pe Aleea Mihail Kogalniceanu au fost construite in anii 1970, fiind primele (si probabil singurele) blocuri proprietate personala, construite in Husi, inainte de 1989. Cei care locuiau la aceste blocuri au fost de la inceput proprietari ai apartamentelor, nu plateau chirie la stat, dar in schimb au facut credit la CEC ca sa cumpere apartamentele, platind inainte de revolutie o rata lunara la CEC.

Aceste blocuri "proprietate" au fost construite pentru a oferi unele conditii de confort mai bune: peretii realizati din caramida (nu din placi prefabricate din beton), camere mai mari, un pic de teren si spatiu verde mai mult in jurul acestor blocuri, finisaje mai bune, etc.
De exemplul, la blocul unde am locuit, in actul de proprietate, fiecare din cele 20 de familii avea trecut in acte si cate cca 20 mp de teren proprietate in jurul blocului.

Dupa revolutie, in functie de puterea financiara si "inventivitatea" fiecarei familii care locuieste la aceste "blocuri proprietate", fiecare a facut fie o magazie, fie a crescut gaini (din fericire cu multi ani in urma toti vecinii de la blocul unde am locuit au renuntat la cresterea gainilor pe langa bloc, probabil fiind "nerentabil"), fie au plantat diverse legume (rosii, castraveti, etc), pe terenul pe care-l are in jurul blocului!

Aici intradevar este mai greu sa intervina primaria, deoarece vorbim de terenuri proprietate privata, pe langa aceste blocuri "proprietate". Acuma nu sunt absurd- pe langa aceste blocuri "proprietate" (blocurile 15, 16 si 17 de pe Aleea Stadion), unde este teren mai mult si nu incurca pe nimeni, intradevar o mica magazie (dar facuta ca lumea, din foi de tabla sudate si vopsite, ca sa aibe si un aspect frumos), nu este un lucru neaparat rau!


Dar cand vezi pe langa alte blocuri din cartierul "Stadion" tot felul de cosmelii, facute din tot felul de materiale recuperabile (table ruginite, plastic, etc), legate cu sarma si alte asemenea improvizatii si care mai dau si un aspect urat zonei sau care sunt aproape lipite de blocuri, te intrebi de ce nu intervine primaria!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeVin 13 Mar 2020, 09:40

Din "Monitorul de Vaslui" un articol relevant despre cum era favorizata coruptia si contrabanda prin vama Albita:

Dosarul “Albița 2”, amânat din cauza coronavirusului

Curtea de Apel Iași a decis amânarea cu mai bine de o lună a unuia dintre cele mai vechi dosare aflate pe rolul instanțelor, Dosarul “Albița 2”, care a demarat încă din noiembrie 2014. Motivul amânării: numărul mare de inculpați – 21 – și de avocați ce urmau să fie prezenți în sala de judecată, în contextul epidemiei de coronavirus existente.

În octombrie 2013, o acțiune fulger a procurorilor DNA în Vama Albița s-a lăsat cu reținerea și, ulterior, arestarea preventivă a nu mai puțin de 21 de vameși și polițiști de frontieră, sub acuzația de luare de mită și alte infracțiuni de corupție, inclusiv asociere în vederea comiterii de infracțiuni. Conform procurorilor, acuzații își făcuseră un obicei în a solicita și primi diverse sume de bani, dar și bunuri, de la cei care tranzitau frontiera de stat, în schimbul inspectării sumare a vehiculelor, încurajând astfel contrabanda. Un singur inculpat, șeful de tură Magdalena Coșniță, și-a recunoscut faptele, alegând procedura simplificată de judecată și, astfel, în octombrie 2014, ea a fost condamnată la trei ani de închisoare cu suspendarea executării pedepsei. Ceilalți inculpați au tăgăduit toate acuzațiile procurorilor, inclusiv înregistrările făcute de investigatori sub acoperire, care, în opinia procurorilor, probau activitatea infracțională a vameșilor și poliiștilor de frontieră. Procesul care a urmat a durat mai bine de 4 ani, la cele aproape 70 de termene de judecată fiind audiate sute de persoane, pentru ca în final, în noiembrie 2018, Tribunalul Vaslui să pronunțe o primă sentință în acest dosar. Fără excepție, toți inculpații au fost achitați de acuzația de asociere în vederea comiterii de infracțiuni, în sarcina lor fiind reținută doar aceea de luare de mită. În consecință, pedepsele acordate au fost mici, fiind cuprinse între 2 și 3 ani de închisoare, cu suspendarea executării pedepsei.

Această sentință nu a fost pe placul procurorilor DNA, care ar fi dorit acordarea de pedepse mai consistente, și nici a inculpaților, din cauza cheltuielilor mari de judecată, în total aproape 160 mii de lei, pe care au fost obligați să le plătească, dar și a faptului că judecătorii le-au interzis dreptul de a mai exercita funcția de funcționar vamal.

În consecință, în ianuarie anul trecut, pe rolul Curții de Apel Iași a demarat apelul în acest dosar, care, se pare, este departe de a fi finalizat. Ultima amânare a fost decisă chiar de judecători, zilele trecute, în contextul epidemiei de coronavirus existente la nivel național. “Având în vedere măsurile pe care Guvernul României le-a luat pentru a preveni răspândirea infectării cu coronavirusul COVID-19, văzând și Hotărârea CSM nr. 191 din data de 10.03.2020, văzând și numărul mare al inculpaților și avocaților din prezenta cauză, pentru a evita crearea unor medii de natură să favorizeze răspândirea virusului, amână judecarea cauzei și stabilește termen de judecată la data de 22.04.2020”, a fost decizia instanței ieșene.

Pentru că este foarte posibil ca epidemia să nu înceteze până la termenul fixat, nu este exclus să fie decisă o nouă amânare, astfel că o soluție definitivă în acest dosar este greu de crezut că va fi dată înainte de toamnă!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6365
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11508
Data de inscriere : 03/11/2010

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeVin 13 Mar 2020, 10:54

O intrebare: conform legii, in cazul lucrarilor care sunt in curs de executie, de reabilitare, modernizare si extindere a  sistemului de apa si canalizare din Husi, cine trebuie sa intocmeasca receptia finala a acestor lucrari?  Primaria Husi- in calitate de UAT pe teritoriul careia se executa lucrarile sau SC Aquavas SA Vaslui (firma unde Consiliul Judetean Vaslui este actionar majoritar)- in calitate de beneficiar al acestor lucrari ?

Intreb asta deoarece:

-Pe de o parte un prieten care este consilier local in CL Husi a spus ca aceasta receptie a lucrarilor trebuie facuta de primaria Husi;

-Pe de alta parte, intr-un interviu televizat de anul trecut, primarul Ioan Ciupilan se plangea ca nu are parghii legale sa intervina in desfasurarea lucrarilor care se executa la sistemul de apa-canalizare din Husi si ca "Doreii" de la firma care executa aceste lucrari le fac de mantuiala!

Acuma daca intradevar primaria Husi trebuia sa faca receptia acestor lucrari nu vad cum ar putea face acest lucru, deoarece, din cate stiu, in organigrama primariei Husi si a institutiilor subordonate CL Husi nu exista posturi de ingineri apa-canal sau macar maistri sau instalatori apa-canal!

Ori este evident ca receptia unor lucrari la sisteme de apa-canalizare trebuie facuta de o persoana competenta in acest domeniu, care sa poata verifica si aprecia calitatea executiei acestor lucrari, persoana care nu poate fi decat un inginer, maistru sau instalator in sisteme de apa-canalizare!

Asa ma mir ca primaria Husi nu l-a trimis sa faca receptia acestor lucrari pe Paul Antonica- fochistul primariei, care din toti angajatii din primarie se pricepe cel mai bine la sisteme de apa-canalizare (de fiecare data cand se defecta ceva pe la vreo baterie sanitara, chiuveta sau teava de apa din primarie pe el il trimiteau sa repare, desi conform fisei postului el este doar fochist si singura lui atributiune este deservirea centralei termice a primariei) sau pe doamnele de la "registratura" sau "relatii cu publicul" (ca oricum erau destul de multe).


Fac precizarea ca din aprilie 2010 toate retele de apa-canalizare din Husi sunt administrate si operate de SC Aquavas SA Vaslui (operatorul judetean de apa-canal), iar contractul de executie a lucrarilor de modernizare, reabilitare si extindere a sistemului de apa-canalizare din Husi a fost incheiat intre SC Aquavas SA Vaslui si  Asocierea S.C. EUSKADI S.R.L. – S.C. INSTAL SERVICE TECHNOLOGY S.R.L. , ordinul de incepere a lucrarilor fiind emis 19 noiembrie 2018.
In raspunsul pe care l-am primit de la Aquavas se precizeaza faptul ca pana la sfarsitul anului 2020 toate aceste lucrari vor fi finalizate, lucru de care totusi ma indoiesc, tinant cont de lipsa fortei de munca cu care se confrunta firma care executa lucrarile.

De mentionat ca in structurile de conducere a operatorului judetean SC Aquavas SA Vaslui fiecare primarie (Vaslui, Barlad, Husi si Negresti-Vaslui) are ca reprezentanti pe primarii din orasele respective!
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8784
Reputatie : 12503
Data de inscriere : 16/07/2014

 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitimeVin 13 Mar 2020, 11:12

A cui este reteaua de apa?

de aici trebuie sa incepi inainte sa te intrebi despre receptii finale.


proprietarul retelei face receptia finala.
Sus In jos
Continut sponsorizat





 Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism    Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism - Pagina 29 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cate ceva despre situatia economica si sociala din Husi in comunism
Sus 
Pagina 29 din 58Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 43 ... 58  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Locomotive clasa 66/67, 70/71 SI 64.
» Despre comunism
» Cate ceva de pe linia Dangeni - Saveni - Darabani
» Cateva date despre situatia actuala din nodul feroviar Pascani
» Locatii trainspotting in Bucuresti pentru cineva cu anxietate sociala?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: