Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Întrebări şi răspunsuri

In jos 
+75
vlad237
CristianSM
bobi
laurentzu
apmatei
TER200
TVlad
kristi kkk
ravers75
florrinel
Capsuneanu
NicuS
florin29sv
bubu
cristy79
vatmanul
billy752-istu
Cipri Andrei Neculai
CRT
AndiCFR
AeroX
florin94
costy_92
huiu_goe
cfr500
aris86
IonutChircu
IonutCFR2009
Andrey_tm
Codrut1985
seby1998
qew00
get.
sorinache96
Rarau
Ciprian
LanceR
rich1974
@ndrey
ldh80
cristi ar
Vale_ntin
sp59
didinul
alex.barac.5
dan tm
marius_catalin84
Elful
AlexCFRB
marius664
Norbi
cardinal
riciu
mielutu zburator
DUAL
CristyanC
Vitosa
lapsanszkitamas
johnsmoke
92Dragos
Jhonyla
ciprian71
ets2oltromânia
Katalyn
Luna
Warrington
Adirmvl
alliens
alex.alexus.tm
Adrian78
Sabik
alex1987
neluadi
Dr2005
Nesebar
79 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeLun 24 Apr 2017, 09:04

Nu este obligatoriu locul, urci cu el asa in tren si te asezi unde iti convine, daca vroiai loc plateai in plus, doar daca vine cineva cu loc te ridica altfel nu sunt probleme. Efectuezi calatoria cand vrei in oricare zi in aceasta luna de valabilitate.

_________________
595423Întrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_aÎntrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_aÎntrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_a
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeLun 24 Apr 2017, 09:05

alex1987 a scris:
Cum as putea calatori cat mai eficient financiar de la Cluj la Debrecen cu plecare cu IR 362 din Cluj, in conditiile in care si eu si prietena mea avem carduri Tren plus?
Luam pana la Oradea/Episcopia Bihor pe intern si de acolo sa avem un bilet international la noi cumparat din Cluj pe relatia Episcopie - Püspökladány, iar din Püspökladány la Debrecen intern luat de la casa de bilete din Ungaria?

Multumesc.

Da, cam asa ceva pe bucati iesi mult mai ieftin.

_________________
595423Întrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_aÎntrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_aÎntrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeLun 24 Apr 2017, 09:12

Dacă iei pe bucăţi te poate da naşul ungur jos. Ungurii s-au prins că mulţi procedau aşa ca să iasă mai ieftin (reduceri de elev/student/pensionar - în Ungaria au reducere toţi cetăţenii UE, nu doar ungurii, FIP/OSJD ş.a.). Nu ştiu dacă mai e în vigoare regula asta, în 2012 încă era, aşa că a trebuit să aştept 2 ore în miez de noapte în Lokoshaza între Ister şi Dacia (sau să plătesc 10.000 HUF amendă).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeLun 24 Apr 2017, 09:19

Asta faci tu, altii merg cu acelasi tren din 2 bilete si nu patesc nimic, pe tine te-a lovit corectitudinea, bine e vorba si de alti factori aici, nu intram in amanunte.

_________________
595423Întrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_aÎntrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_aÎntrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeLun 24 Apr 2017, 09:28

Mi s-a pus în vedere foarte clar încă de la casa de bilete acest apect, de când am cerut bilet redus. În tren a avut grijă şi naşul să îmi reamintească încă de când a văzut că nu ştiu maghiară.

Nu ştiu cum e tratat personalul altor căi ferate, de obicei în ţările civilizate se trec cu vederea anumite încălcări mici ale regulamentelor (gen ,,am luat IC şi n-an ştiut că peste FIP trebuie să iau şi loc", carduri nevalidate ş.a.), nu ca în Estul sălbatic (Moldova de ex). Dar faţă de ,,muritorii de rând", mai ales când sunt străini, întotdeauna se face exces de zel.

În fine, fiecare îşi asumă ce vrea şi cum vrea.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
neluadi

neluadi


Numarul mesajelor : 369
Localizare : Timisoara
Reputatie : 3321
Data de inscriere : 12/04/2016

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeLun 24 Apr 2017, 10:39

alex1987 a scris:
Cum as putea calatori cat mai eficient financiar de la Cluj la Debrecen cu plecare cu IR 362 din Cluj, in conditiile in care si eu si prietena mea avem carduri Tren plus?
Luam pana la Oradea/Episcopia Bihor pe intern si de acolo sa avem un bilet international la noi cumparat din Cluj pe relatia Episcopie - Püspökladány, iar din Püspökladány la Debrecen intern luat de la casa de bilete din Ungaria?

Multumesc.

Cu cele 2 Tren Plus pe parcursul Cluj-Oradea, evident.
Oradea - Püspökladány cu bilete internaționale luate de undeva din țară, iar apoi Püspökladány - Debrecen pe intern Ungaria.
Cred că așa ar fi cel mai potrivit. Nu ai treabă cu schimbat trenuri în stațiile de frontieră, nu ai absolut nicio problemă și cred că ai ieși cel mai OK financiar.
Sus In jos
alex1987




Numarul mesajelor : 283
Reputatie : 4656
Data de inscriere : 28/05/2012

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeLun 24 Apr 2017, 20:35

Mutumesc, la dus asa voi merge, poate chiar fac un popas la Oradea si plec din Oradea cu urmatorul tren spre Püspökladány, si atunci e clar legal(oricum e legal daca ai bilet valabil nu te poate da jos nimeni).Innoptez la Debrecen si ma intorc cu R6812 la Oradea prin Valea lui Mihai, ca si asa nu am mai fost pe acolo.Stie cineva compunerea acestui Regio?
Sus In jos
Sabik




Numarul mesajelor : 341
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 4498
Data de inscriere : 24/12/2012

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeMar 25 Apr 2017, 10:14

alex1987 a scris:
Mutumesc, la dus asa voi merge, poate chiar fac un popas la Oradea si plec din Oradea cu urmatorul tren spre Püspökladány, si atunci e clar legal(oricum  e legal daca ai bilet valabil nu te poate da jos nimeni).Innoptez la Debrecen si ma intorc cu R6812 la Oradea prin Valea lui Mihai, ca si asa nu am mai fost pe acolo.Stie cineva compunerea acestui Regio?

Poti sa te duci linistit cu 362 pana la Püspökladány, cu Tren Plus pana la Episcopia Bihor, de acolo cu bilet international (costa in jur de 20 de lei) mai departe.
In Püspökladény oricum trebuie sa schimbi, mergi mai departe ori cu "sebes" (accelerat) 6292 la 10.55, sau cu urmatorul IC 612 la 11.21.

Daca totusi vrei sa schimbi la oradea cand schimbi biletele (tren plus + international), mai bine dute cu 1531 pana la oradea si acolo astepti o ora pe 362 (dupa 362, urmatorul international este 364 la 11.30 din Oradea, ai pierde foarte mult). IR 1531 are oferta pe Oradea - Cluj, aici nu o sa ai nevoie nici de Tren Plus.

Pe intoarcere e mai simplu, iei bilet international pana la Valea lui Mihai inca din Cluj, i-ar de acolo bilet cu Tren Plus spre Cluj (R 6812+IR 367)

R 6812 e facut de MAV cu 2 sau 3 vagoane 20-30:

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeMier 26 Apr 2017, 16:20

De pe DbBahn.com se mai pot lua bilete?
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6911
Data de inscriere : 28/03/2009

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 13:52

La ce te referi? Pe parcurs intern DB sau international? Eu am luat pe de site-ul lor pentru intern (Germania) sau intern+extern gen Berlin-Amsterdam, Berlin-Praga, Berlin-Budapesta sau Munchen-Florenta. Te referi daca se pot lua bilete pentru intern in Slovacia de ex. ?
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 15:34

alex.alexus.tm a scris:
La ce te referi? Pe parcurs intern DB sau international? Eu am luat pe de site-ul lor pentru intern (Germania) sau intern+extern gen Berlin-Amsterdam, Berlin-Praga, Berlin-Budapesta sau Munchen-Florenta. Te referi daca se pot lua bilete pentru intern in Slovacia de ex. ?

Vroiam Budapesta Praga
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 16:00

Budapesta - Praga se putea lua, acum câţiva ani, de pe site-ul MAV.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6911
Data de inscriere : 28/03/2009

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 18:46

De pe site-ul DB nu merge.
Incearca MAV:

http://elvira.mav-start.hu/

Pentru retur Praga-Budapesta poti incerca site-ul CD

https://old.cd.cz/eshop/
Sus In jos
alliens




Numarul mesajelor : 530
Reputatie : 5236
Data de inscriere : 27/06/2011

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeVin 28 Apr 2017, 21:41

poti lua inlcusiv pentru retur de pe site-ul MAV
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitimeSam 29 Apr 2017, 20:28

Adrian78 a scris:
De pe DbBahn.com se mai pot lua bilete?

De pe DB poti cumpara on-line doar pentru trenurile ce merg si pleaca din Germania spre alte tari nu pentru rute ce nu implica Germania. Ti-am mai explicat si acum 2-3 ani.

_________________
595423Întrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_aÎntrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_aÎntrebări şi răspunsuri  Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





Întrebări şi răspunsuri  Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  Icon_minitime

Sus In jos
 
Întrebări şi răspunsuri
Sus 
Pagina 1 din 67Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Întrebări şi răspunsuri
» Întrebări şi răspunsuri
» INTREBARI SI RASPUNSURI
» Întrebări şi răspunsuri
» INTREBARI SI RASPUNSURI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: