Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Plimbare privată până pe Valea Prahovei

In jos 
+6
dan tm
Luna
Katalyn
Rarau
cristy79
strainu
10 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
strainu




Numarul mesajelor : 29
Reputatie : 4087
Data de inscriere : 29/04/2013

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeLun 16 Ian 2017, 01:23

Plănuiesc o plimbare între București și Sinaia ce are ca unic scop să merg cu Softrans și Regiotrans. Inițial urma să fie un weekend lung pe 24 ianuarie (duminică-marți), împreună cu o plimbare spre Frunzăneşti (sâmbăta), ca să fie tripleta de operatori completă. Cum însă planurile sunt făcute să se schimbe, până la urmă nu voi mai merge pe Valea Prahovei, așa încât a trebuit să transform plimbarea de weekend într-una de o zi, până la Sinaia. Ideea e să plec dimineața nu prea devreme, să am timp de o plimbare și o ciorbă acolo și apoi înapoi acasă pentru sub 100 de lei.

Sunt în faza în care mă documentez asupra combinațiilor orare și a aspectelor practice (gen de unde iau bilet). Nu prea vreau să iau online (deși toți operatorii par să aibă servicii de rezervare decente) din nostalgie: aș vrea să văd cum mai arată biletele lor, nu niște foi tipărite stil Ryanair, așa că vă întreb pe voi: se pot lua bilete din Gara de Nord pentru aceste companii sau doar din tren?

În plus, mă cam nelămurește mersul trenurilor Softrans. Vin 2 trenuri cuplate de la Craiova și pleacă din București separat, la 09:23 și 10:30?

Dacă am citit bine, cred că o combinație interesantă de trenuri ar fi:

  • Softrans la dus (9:23-10:52)
  • Regiotrans la întors (16:51-19:07)


Ce părere aveți? La ce întârzieri să mă aștept pe această linie? Mulțumesc pentru orice opinii.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5694
Data de inscriere : 27/02/2013

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeLun 16 Ian 2017, 08:17

Poti sa iei bilete din Gara de Nord pentru CFR si Regiotrans. Pt Softrans biletele se eliberează in tren. Da, trenurile lor vin cuplate si unul pleacă spre munte la 9.23, celălalt la 10.30.
Întârzieri nu prea sunt, doar sa nu fie vreun cod portocaliu cu zăpada de 1m.

Daca vrei sa încerci mai multi operatori e ok programul 😊 Trenul RT este însă personal si opreste peste tot.

Cel mai bun raport pret/timp/calitate oferă trenurile Softrans. Intr o ora jumate esti la Sinaia la tarife aproape de Regio si in conditii excelente.poti sa te întorci tot cu ei, au doua trenuri din Brașov, unul mai târziu pleacă din Bv dupa 15.30 parcă.

Drum bun 😊

Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5279
Data de inscriere : 23/01/2012

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeLun 16 Ian 2017, 12:57

Mersul trenurilor il gasesti pe infofer sau pe regiotrans

Parerea mea e sa pleci la 8.50 cu Regiotrans-ul si sa te intorci cu Softransul.
Ai casa de bilete a Regiotransului la coloane.
Daca iei din tren s-ar putea sa iti dea cu suprataxa.


Softransul mai vine de la Craiova cu intarziere.

In Sinaia un restaurant f bun e Snow in centru langa telecabina.

Biletul pana la Sinaia Sud e 16 lei, pana la Sinaia 19 -> pret de personal la cfr si regiotrans
la IR CFR e 41
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11020
Data de inscriere : 09/10/2014

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeLun 16 Ian 2017, 13:38

Trebuie sa iei Softransul de 09:23 pentru ca il depaseste pe Regiotrans la Pl.Vest. Intarzierile nu sunt mari si chiar la 30 minute tot ajunge la Sinaia la aceeasi ora cu Regiotransul. Astea doua sunt apropiate daca vrei putin mai devreme exista RE 3003 cu etajate pe la 07:45 din Basarab.

Regiotrans nu opreste peste tot ci aproape peste tot e totusi o diferenta mica...
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8127
Data de inscriere : 18/03/2011

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeLun 16 Ian 2017, 19:56

Si ar fi avut si mai putine opriri daca nu era legea aia sa ii oblige sa opreasca in minim 70% din statii daca vor subventie de regio.
Sus In jos
strainu




Numarul mesajelor : 29
Reputatie : 4087
Data de inscriere : 29/04/2013

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeLun 16 Ian 2017, 22:10

Katalyn a scris:
Trebuie sa iei Softransul de 09:23 pentru ca il depaseste pe Regiotrans la Pl.Vest. Intarzierile nu sunt mari si chiar la 30 minute tot ajunge la Sinaia la aceeasi ora cu Regiotransul. Astea doua sunt apropiate daca vrei putin mai devreme exista RE 3003 cu etajate pe la 07:45 din Basarab.

Da, așa am gândit și eu când m-am orientat și eu către Softrans la dus. CFR nu vreau, că dup-aia nu mai e excursie "privată" Wink Dar de curiozitate, ce e expres la 3003 ăsta, mie îmi pare că oprește peste tot?
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8799
Reputatie : 12531
Data de inscriere : 16/07/2014

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeLun 16 Ian 2017, 22:13

Adica cu CFR e publica?
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11020
Data de inscriere : 09/10/2014

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeLun 16 Ian 2017, 22:27

RE 3003 Buc.Basarab - Brasov are 2 locomotive si 3 vagoane etajate : 36-16, 26-16, 26-16. Si iti da posibilitatea sa cumperi optional loc de 3,9 lei la vagonul 1, 2 sau 3 desi trenul nu se ocupa decat vreo 60% pana la Pl.Vest apoi e mai liber. Opreste peste tot si ai garantat prize doar la primul vagon.
Sus In jos
cristy79

cristy79


Numarul mesajelor : 1538
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5694
Data de inscriere : 27/02/2013

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeLun 16 Ian 2017, 23:49

Trenurile Regio de pe Brasov nu au nimic de expres in ele, fac tot cca. 4 ore numai ca s-a apelat la găselnița cu RE ca sa se bage pe gat fraierilor rezervarea locului. Deci 4 lei in plus pt un loc rezervat in scaunele diabolice din cotetul etajat 4 ore București-Brasov. De evitat aceste Exprese de 4 ore. De fapt pt cei fără pomeni CFR nu prea mai e o opțiune pe Brasov, dar lasa ca vin lăcustele pomanagii "studenții" intre 20 si 60 de ani sa umple trenurile de la 1 Februarie. Numai că tare mi-e ca trenurile vor fi pline de parazitii pomanagii iar vistieria CFR va fi tot mai goala.

Oricum asteptam impresii de la tine din excursia feroviară 😊 Drum bun si sa ai vreme buna ca iarna asta e tare afurisită...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20148
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24915
Data de inscriere : 17/08/2011

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeMar 17 Ian 2017, 08:49

cristy79 a scris:
Trenurile Regio de pe Brasov nu au nimic de expres in ele, fac tot cca. 4 ore numai ca s-a apelat la găselnița cu RE ca sa se bage pe gat fraierilor rezervarea locului. Deci 4 lei in plus pt un loc rezervat in scaunele diabolice din cotetul etajat 4 ore București-Brasov. De evitat aceste Exprese de 4 ore. De fapt pt cei fără pomeni CFR nu prea mai e o opțiune pe Brasov, dar lasa ca vin lăcustele pomanagii "studenții" intre 20 si 60 de ani sa umple trenurile de la 1 Februarie. Numai că tare mi-e ca trenurile vor fi pline de parazitii pomanagii iar vistieria CFR va fi tot mai goala.

Se vede că n-ai mers în viaţa ta cu trenurile alea. Mereu era bătaie pe locuri, vreo 3/4 din cei din tren ar fi fost dispuşi să cumpere locul, numai să ştie că nu stau în picioare, înghesuiţi lângă uşă. Mai ales că trenurile astea preiau şi traficul de navetă (probabil ăia vor fi cei mai supăraţi, că după 8 sau 12 ore de muncă vor sta în picioare).

Dacă nu îţi convin tarifele CFR-ului, poţi oricând să mergi cu maşina pe DN1, dacă e vreme de ski/drumeţie/week-end/minivacanţă ajungi în vreo 7 ore.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11020
Data de inscriere : 09/10/2014

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeMar 17 Ian 2017, 09:43

Da cum sa nu dezinformatorul nr 1 marele expert in toate le stie el pe toate dar defapt nu stie nimic.

De cate ori le-ai vazut pe RE 3001/3/8/10/12 domnule expert ?

Ai mers si tu cu 3001 de vreo 3 ori si gata le sti pe toate. De cate ori vrei sa-ti repet ca RE 3001 are 6 etajate cu o capacitate totala de 592 locuri la cls 2-a si 60 la cls 1-a plus ca are si spatii pentru o gramada de biciclete in 2 vagoane 84-16. Ai prins si tu 2 sambete aglomerate din vara lui 2015 si gata ti-ai facut impresia de acest tren. 3001 era aglomerat vara doar in zilele de week-end dar de cand e cu 6 etajate ( duce vagoane ptr 3008 si 3012 ) nu s-a mai pus problema aglomeratiei. Vara trenul asta intr-o zi de sambata nu are mai mult de 450-500 calatori desi trenul are 652 locuri + 10 strapontine pentru biciclisti.

De 3003 cred ca s-a discutat de o gramada de ori e un tren care circula degeaba de la Pl.Vest la Brasov pleaca din Capitala cu vreo 200 insi si coboara pe traseu astfel ca de la Pl.Vest mai raman maxim 80 calatori in tren de L-V si vreo 150 in week-end. Asta cu RE nu stiu de unde au scoso ca la 3001 niciodata nu se vor umple cele 6 etajate la 3003 nici atat doar duminica e bataie pe 3008, 3010 si 3012 datorita turistilor de o zi, de week-end si studentilor care vin in Capitala.

Am fost cu 3001 vara in zi de lucru in toate cele 6 etajate intre Crivina si Pl.Vest erau maxim 100 calatori.

Te-as ruga ca data viitoare sa vi cu probe nu sa latri aiurea ca le sti pe toate, nu sti nimic doar ai gasit prosti aici pe forumul tau care sa puna botul la tot ce postezi si sunt destul de multi.

3001 : 36-16, 84-16, 26-16, 36-16, 84-16, 26-16.
3003 : 36-16, 26-16, 26-16.

3008 : 26-16, 84-16, 36-16.
3010 : 26-16, 84-16, 36-16.
3012 : 26-16, 26-16, 36-16.

Ce trafic de naveta crezi ca ai la trenurile astea ? 100 insi la 3001, 100 insi la 3003 si cativa rataciti de pe M1000 care vin cu 3008 atat si nimic mai mult. Degeaba te lauzi cu facultatea si postul care il ai nimic nu sti dar nici nu vrei sa inveti sau sa crezi pe alti mergi pe mana ta ce ai vazut tu acum nush cati ani asa e mereu. Tu ai prins aglomeratie in 2014 si 2015 ca atunci 3001 nu avea 6 etajate ci 3 iar in week-end abia suplimenta cu inca 1 vagon.

Am poze in calculator pe care le-am postat si aici pe forum cu 3001, 3008 si 3010 amestecarura de DWA-uri cu etajate dar cine sa isi aduca aminte.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20148
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24915
Data de inscriere : 17/08/2011

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeMar 17 Ian 2017, 11:13

Katalyn a scris:
De cate ori le-ai vazut pe RE 3001/3/8/10/12 domnule expert ?
Vreo 10 drumuri cu el anul trecut, vreo 3 în care n-am avut chef să îmi zgârii bicla şi am plecat cu 1630, aşteptându-mi la sosire colegii. Nu mai zic de 2013 - 2015, cam o dată la 2 - 3 săptămâni mergeam cu el.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11020
Data de inscriere : 09/10/2014

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeMar 17 Ian 2017, 11:19

De cand duce 3001 vagoane pentru 2 trenuri 3008 si 3010 s-a terminat cu aglomeratia din zilele de week-end si doi la mana daca voi va inghesuiti toti la 84-16 pe langa calatorii care deja erau acolo nu inseamna ca tot trenul era aglomerat. Si daca nu ma insel de la noul mers din decembrie 2015 a inceput sa circule 3001 cu 6 etajate.

M-am uitat la cateva poze am prins 3008 cu 2 DWA-uri si 2 etajate sau 3010 cu DWA, 2 etajate si iar DWA. A fost nenorocire in vara lui 2015 cand au luat etajate de pe unde au putut ptr sezonierul Sibiu-Buc-CTA-Mangalia si retur ba intr-un week-end 3009 a plecat cu 3 neetajate in loc de 3 etajate.
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4514
Data de inscriere : 19/07/2016

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeMar 17 Ian 2017, 11:25

Mi-ar fi placut ca sezonierul Sibiu-Mangalia sa fie compus din DWA-uri.
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2050
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6477
Data de inscriere : 25/05/2012

Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitimeMar 17 Ian 2017, 11:54

DWA-urile nu-s vagoane de tren sezonier. Si nici etajatele care sunt de navetisti, dar astea macar au clima, care e buna cand te intorci de la Mangalia la Bucuresti. Stiu bine ce spun. Iar unele au si prize, care mai mereu se si ocupa daca sunt observate. Lumea de pe trenurile sezoniere are diverse necesitati si cu siguranta apreciaza daca e vorba sa mai revina pe viitor.

Trenul ala trebuie scindat in viziunea mea. Sa fie doar Bucuresti - Mangalia cu etajate.
Sibiu - Mangalia ar trebui sa fie alt tren la diferenta de o ora cu vagoane mai adecvate de IR, nu vagoane de tren Regio. Daca ar fi suficiente vagoane, locomotive, personal, dar nu sunt. Plus ca un astfel de tren era bun sa ramana si in afara sezonului. Si sa nu va aud ca are pret de Regio. Si Craiova si Galati aveau tarif 50% si aveau toate conditiile asigurate si parcurgeau mai putin drum.
E si un tren de mare capacitate, altfel nu s-ar fi tinut atat sa-i mentina etajate.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
Continut sponsorizat





Plimbare privată până pe Valea Prahovei Empty
MesajSubiect: Re: Plimbare privată până pe Valea Prahovei   Plimbare privată până pe Valea Prahovei Icon_minitime

Sus In jos
 
Plimbare privată până pe Valea Prahovei
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Filmari de pe Valea Prahovei
» M300: Pe Valea Prahovei, din Bucuresti catre Fagaras
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» Cu trenul pana la Pitesti(13.01.2013)
» 609 : Dingeni - Saveni - Drăguşeni

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: