Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Diverse

In jos 
+43
get.
cristy79
Alextasy
MariusM
COSTACHE MIHAIL
StefanD_
alliens
laur 133
LanceR
DUAL
Petre_IFTE
AndiCFR
ets2oltromânia
AeroX
neluadi
cristi ar
didinul
cristi CFR
lifetec
bubu
razvan - trenuri
gvd
Luna
Adisoft1991s
Luca tgv
Vitosa
Andrey_tm
Zsoe
marius664
kristi kkk
teoiasi
Rarau
Adrian78
riciu
alex.alexus.tm
mielutu zburator
Adirmvl
dan tm
Dr2005
Katalyn
ciprian71
Simply18
Nesebar
47 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 19 ... 37  Urmatorul
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12897
Data de inscriere : 06/04/2012

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 04, 2017 11:42 pm

20-71-urile MAV-ului au mocheta. Clasa a II-a, pentru omul de rand. La aia cum nu sint infecte? Asa e, la CFR e jegul gros de un deget pe ramele geamurilor, si nu zic de 20-55 sau 21-80.
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6790
Data de inscriere : 07/09/2014

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 12:51 am

Dr2005, există vreun element de comfort pentru călători pe care nu l-ai scoate?
Scoate frate și cutia vagonului, antifonarea și becurile, lasă să mergem pe platforme cum cărau nemții prizonierii de război, ce atâta comfort? Economie să fie, să iasă banii, cui îi pasă că mergi ca-n Congo când ție-ți dau hârtiile cu 0, și nu cu virgulă?
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 8:43 am

Cutia vagonului nu poti sa o scoti ca nemtii ii duceau in vagoane inchise, nu pe platforme.

E vorba de civilizatie intr-o parte si de dotare si cheltuieli pe de alta parte(pentru curatenie)

Ca daca le cureti de la inceput bine, atunci vor fi curate.

Vagoanele MAV cind ajung pe la noi, ne uitam ce curate sint si pe afara.
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 8:44 am

Deja m-ati facut sa rad cu scosul cutiei vagonului, a becurilor si ce mai are vagonul acela.Imi aduc aminte vara de vara, de ce primaria nu ia o masura drastica in privinta autobuzelor RATB.Pe timp de vara sa inlocuiasca geamurile cu grilaje, pentru aintra aerul si noi sa avem ceva confort si aer respirabil.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 8:48 am

Clar aş renunţa la mochete (de peste tot; şi în casă am renunţat la ele, pentru că e mai uşor să lustruieşti un parchet sau un linoleum decât să aspiri o mochetă) şi aş căuta să fac şi scaunele din materiale antialergice (tapiţerii speciale sau imitaţie de piele). Şi aş mai avea grijă să existe măcar o priză la 2 scaune şi câte o măsuţă la fiecare scaun. Aşa aş organiza eu vagoanele mele dacă m-aş apuca să fac transport feroviar.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 9:05 am

Pai asa ai putea sa revii la musamaua aia cu sigla CFR, car eera inainte.
Basca ai putea spala cu jet de apa.
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 9:05 am

Ideea cu mocheta la vagonul clasa mi se pare exagerat.Raman sa cred ca este cat de cat util la VD. si cuseta.Acolo poate ca e de folos.Eu cel putin obisnuiesc sa ma descalt si sa stau lejer in timpul calatoriei.Mai ies pe hol altfel ma simp in ciorapi sau fara.La clasa e alt trafic in primul rand, intervine uzura si apoi sunt multe vagoane, sa foloseasca aspiratorul la sute de vagoane e o nebunie.
Mentionez ca nu am intalnit mocheta la DB-IC.,TGV, OBB-IC,SBB-IC,ES TreniItalia.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 10:35 am

dan tm a scris:
Pai asa ai putea sa revii la musamaua aia cu sigla CFR, car eera inainte.
Basca ai putea spala cu jet de apa.

Mă refeream la un material în genul:
Diverse - Pagina 2 SetWidth280-interior
(sursa foto)

Desigur, făcute nişte scaune de dimensiuni normale, nu ca în avion. Am văzut în Olanda scaune din astfel de materiale, atât la clasa I, cât şi la clasa a II-a şi nu se plângea nimeni. Ce nu mi-a plăcut a fost că la tren IC, internaţional, clasa I şi 73 euro biletul nu erau decât 2 prize în tot vagonul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 11:22 am

Ceva de genul acestea?

https://images.monocle.com/1/0/800/uploads/image/gallery/17_sbb-50b4bc9f3e07f.jpg
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6909
Data de inscriere : 28/03/2009

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 12:40 pm

Se doreste extinderea si pe alte rute gen Timisoara-Baia Mare (De unde tractiune diesel ?!) sau Timisoara-Viena.

http://www.opiniatimisoarei.ro/trenul-de-lux-care-va-pleca-de-la-timisoara-spre-doua-destinatii-arata-spectaculos-foto-si-video/05/01/2017#OptmGallery%5B586e1bd18412a%5D/8/


Ultima editare efectuata de catre alex.alexus.tm in Joi Ian 05, 2017 1:53 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6790
Data de inscriere : 07/09/2014

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 1:04 pm

Dacă ar fi după mine, toate trenurile de lung parcurs (de zi) ar trebui să aibă o priză la 4 scaune, vagoane salon și semi-compartimentate (clasa a doua), iar la clasa 1, o priză la 2 scaune, maxim 6 scaune / compartiment virtual, măsuțe, mochetă, și musai semi-compartimentare.
Pentru trenurile de noapte, exclusiv vagoane semi-compartimentate sau compartimentate, cu aceleași dotări ca mai sus, iar mocheta să rămână cel puțin la VD, atât pe coridor cât și în compartimentele sale.
Pentru orice tren a cărui durată de parcurs depășește 3 ore, interzisă folosirea șobolanilor sau a materialului rulant cu un grad de comfort inferior celui oferit de VT-uri. În cazul ăsta, aș introduce ADH-uri sau Duewaguri acolo unde nu sunt oameni pentru vagoane + locomotivă.
Iar pentru trenuri R, etajate, saloane 20-83 pe unde sunt călători cu cei 7 ani de-acasă, rame Z, iar pe secția neelectrificată, Desiro/Malaxa 700/LDH + saloane.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 1:48 pm

Mocheta este un plus de confort, si la un hotel care se respecta ai mocheta pufoasa si ti se scufunda talpa piciorului in ea, asta inseamna confort!

_________________
595423Diverse - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiverse - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiverse - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1286
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6377
Data de inscriere : 27/06/2010

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeJoi Ian 05, 2017 2:53 pm

Hehe, etajatele sunt orice numai confortabile nu!
Cat despre mocheta, trebuie sa o curate des si fie foarte rezistenta (cel putin la vagoanele de clasa), ca daca intru cu mocirla de afara, si se usuca dupa cateva ore, cand ajunge la capat, se va chinui ceva sa o curate.

Nota: cand ai clase de curatenie, nu e permis decat linoleumul si asta daca respecta niste conditii, inclusiv interdictia de avea imbinari, rotunjirea la colturi, etc. - a se vedea spitalele.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeVin Ian 06, 2017 1:21 am

Ar fi interesant daca introduce cateva trenuri pe urmatoarele rute:

1 Timisoara-Arad-Oradea-Cluj-Beclean-Suceava-Iasi
in Beclean sau Cluj (daca lasa in Cluj sa circule prin Tg Mures) lasa grupa pentru Deda-Miercurea Ciuc-Galati

2 Timisoara-Arad-Deva-Brasov-Bucuresti (Constanta)

3 Arad-Petrosani-Craiova-Bucuresti (Buzau-Galati)

4 Primul tren Arad-Timisoara-Craiova-Bucuresti sa circule mereu la Constanta.

5 Cel de Baia Mare poate sa fie grupa la primul ce se desparte in Oradea.

Practic trenul 1 ar putea sa fie cu 5-6 vagoane de Iasi, 4-5 de Galati si 3-4 de Baia Mare

_________________
595423Diverse - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiverse - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiverse - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitimeVin Ian 06, 2017 10:19 am

Te intinzi mai mult decat e plapuma. Mai stim noi un operator care vroia sa ajunga la Miercurea Ciuc, Atena sau pe Craiova-Petrosani eu si acum am tupeu sa pariez cu voi pe ce vreti ca pana la noul mers in decembrie Softrans nu va cicula la Petrosani.

Astra Transcarpatic e si normal sa anunte ca vor sa opereze si spre Baia Mare si Viena si eu vreau sa ajung in China de la a vrea pana la realizare e cale lunga. Mai au cateva zile si vor incepe cu primul tren iar ei nu au un site cu informati, mers, tarife etc...

Pentru Arad-Buc.Nord-Constanta le trebuie stationare de cel putin o ora pentru a muta locomotiva in Gara De Nord, la fel si pentru Buzau-Galati deci ce vrei tu si ce viseaza ei e treaba multa si dificila. Sa vedem cum se descurca cu Arad-Buc.Nord si retur in primul rand mersul si tarifele ca daca merg pe tarifele de la CFR Calatori viata lunga nu vor avea.

Apropo nu cred ca Astra Transcarpatic va avea vreodata tren de 15 vagoane.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Diverse - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Diverse   Diverse - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Diverse
Sus 
Pagina 2 din 37Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 19 ... 37  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Diverse
» Diverse (Dan tm)
» Diverse
» Ce credeti,avem sanse sa devenim o tara normala?
» Mersul Trenurilor

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: ASTRA TRANSCARPATIC-
Mergi direct la: