Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe

In jos 
+11
Elful
dan tm
Nesebar
@ndrey
theblackstigx
George CFR
Dr2005
crystynyca
laur 133
Adrian78
rockandrei
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeLun 02 Ian 2017, 14:15

Acum 2 luni era în desfăşurare un curs de mecanic, era o grupă de vreo 25 persoane, din care o femeie.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 14:19

Clasele se formeaza din peste 25 de persoane, ca unii renunta pe parcurs e alta treaba.

_________________
595423Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Bdeem_8496_aCurs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Bdeem_8496_aCurs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
theblackstigx




Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Reputatie : 3050
Data de inscriere : 25/02/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 15:45

Nu ma doare capul prea tare cate persoane formeaza o clasa. Important ii sa se stie cand va avea loc si unde. Are cineva vreo idee? Multam in avans. Wink
PS. Autorizarile pe tot la CENAFER se fac?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 15:52

Depinde, poti sa gasesti o firma care cere clasa, deci firma de transport X vrea un numar de z oameni in functia de mecanic sau sef tren, daca prinzi asa atunci cursul e gratuit pentru tine ca si cursant dar semnezi un contract cu firma angajatoare ca 5 ani activezi la ei si atunci cursul de specializare si autorizarile sunt platite de firma angajatoare.
Daca faci pe buzunarul tau te cam ustura, pe langa cursul care costa cat costa mai sunt si alte costuri in timpul scolii apoi autorizarile la fel si alea deci trebuie sa te tina buzunarul bine ca altfel nu ai cum.
Te duci pe la secretariat la cenafer si intrebi cand se fac clasele, depui o cerere si te mai interesezi, trebuie sa te descurci ca sunt multe cereri si nu e asa usor.

_________________
595423Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Bdeem_8496_aCurs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Bdeem_8496_aCurs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
theblackstigx




Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Reputatie : 3050
Data de inscriere : 25/02/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 18:09

Eu as face pe buzunarul meu ca de 2600 de lei imi scobesc port-monet-ul plus alte formalitati si cheltuieli (principal cazare - asta ar fi mai nasol) pentru ca in timp pot sa amortizez investitia si cel mai important as face ce imi place. Ca eu vreau acest lucru din pasiune pentru fiarele de 126 tone nu ca duc lipsa de variante.. Ca pana la urma sunt roman - ma adaptez (in sensul bun)
Sus In jos
theblackstigx




Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Reputatie : 3050
Data de inscriere : 25/02/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 18:18

Si referitor la firme am dat mail-uri la DB, CTV, GFR si mai multe firme de marfa. Chiar si la Calatori am trimis. De apreciat ii faptul ca am primit raspuns de la Calatori - ce ii drept, negativ plus explicatii ( care nu stiu in ce masura sunt juste) ca nu se poate solutiona favorabil cererea mea. Sper ca sa le vina mintea la cap alor nostri sa realizeze ca treaba ca lumea se face cu oameni capabili si care vor sa faca o meserie cu drag decat cu pile,relatii s.a.m.d care fura motorina din DA cu galeata si ia acasa mopul din dotare...
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 18:40

Sa ajungi mecanic nu e asa usor ca si cum dai de permis, faci o scoala dupa un examen si apoi autorizarile necesare. Manevre cu H-ul prin depou/revizia de vagoane de te plictisesti ca nu te baga nimeni la drum de pe bancile scolii iar daca nu ai pe nimeni faci degeaba scoala sau ajungi pe la un privat de marfa.

_________________
595423Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Bdeem_8496_aCurs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Bdeem_8496_aCurs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
theblackstigx




Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Reputatie : 3050
Data de inscriere : 25/02/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 18:51

Karpaty sunt constient ca nu o sa fie usor,simplu sau superficial. De asemenea nimeni nu o sa imi dea pe mana o garnitura cu 15 etajate pline ochi cu oameni sau un convoi de 2000 de tone pe Banita,Balota sau Predeal din secunda 2 si stiu ca o sa imi iasa pe ochi la manevre. Dar sunt dispus sa fac unele sacrificii si sa dau din coate ca sa avansez. Pana acum cam 75% din persoanele pe care le-am intrebat despre acest subiect a zis exact asa". Nu ai pe nimeni - nu reusesti " . Si nu am. Vreau sa ma bazez doar pe mine ,capabilitatile, onestitate si integritatea mea de persoana si speranta de a reusi. Si in plus daca ajung la privati nu ii mare sfaraiala. Tot un controller/graduator si KD2,FD1 si frana electrica dupa caz are...
Sus In jos
theblackstigx




Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Reputatie : 3050
Data de inscriere : 25/02/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 18:57

Si nu s-or fi saturat astia din conducere de reclamatii si de imaginea de rahat care o da transportul feroviar la noi?.. De mecanici care dorm pe ei, care nu le pasa de masina, de tren, de pasageri care daca au 20 minute intarziere zic "si ce" si in loc sa o recupereze mai aduna inca 20 , sau trag de masina pana iese fum din motoarele de tractiune..
Sus In jos
George CFR

George CFR


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 28
Localizare : Rosiori/Nord
Reputatie : 2831
Data de inscriere : 01/12/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 20:54

Dar vara mecanici de pe locomotivele CFR Calatori cele care nu au aer conditionat gen LDE 0733 si EA fara cabina ICOL cum reusesc sa se racoreasca .
Sus In jos
theblackstigx




Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Reputatie : 3050
Data de inscriere : 25/02/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 21:00

Pana la ICOL, din 1966 de cand ii EA-ul si din 1959 de cand ii DA-ul cum a fost? Cald vara si frig iarna. Vara cu sistemul GD la maxim (Geam Deschis). Si iarna..
Sus In jos
George CFR

George CFR


Numarul mesajelor : 110
Varsta : 28
Localizare : Rosiori/Nord
Reputatie : 2831
Data de inscriere : 01/12/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 21:08

A fost o curiozitate a mea am vazut pa topicul la trenuri regio LDE 0733 in Dridu era vara si mecanici stateau cu usa si geamul inchis.
Sus In jos
theblackstigx




Numarul mesajelor : 51
Varsta : 32
Reputatie : 3050
Data de inscriere : 25/02/2016

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 21:18

Am presupus doar.. Poate nea mecanicu era racit, friguros foarte ,il "traje" curentul pe la masele sau ii pasa de aerodinamica masinii 060-DA de sta cu geamul si usa inchisa.
Ii fain sa ai AC vara. Dar unde nu ii instalat - ata ete.
Sus In jos
@ndrey
V.I.P Member
V.I.P Member
@ndrey


Numarul mesajelor : 900
Varsta : 37
Localizare : Iasi
Reputatie : 6256
Data de inscriere : 26/09/2009

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 22:02

Nu mai visati cu ochii deschisi,ca nu prea e delco asa cum credeti !
What a Face
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12483
Data de inscriere : 16/07/2014

Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitimeMar 03 Ian 2017, 22:04

Astea sint discutii generate de generatia facebook?

mai ramine sa vedem intrebari despre cum era inainte cind erau locomotive cu abur unde fochistul baga carbuni?

Am vazut locomotiva cu geamul si usa deschisa, nu ii pasa de aerodinamica locomotivei, doamne ce inteligenta.Bine zice katalyn ca se retrage de pe forumul asta ca s-a umplut de genii.
Ce aerodinamica la 30km/h?

ce s-o alege de tara asta cind vor fi factori de decizie generatia asta facebook? ca acolo le-a conceput icoane ca sa nu mai trebuiasca nici macar sa stie sa scrie

Cind am mers la Anina, unul din locomotiva se pisa din mers, alta data spre Marghita, mecanicul s-a pisat pe plug asta ca sa nu mai apara iara intrebarea inteligenta ce face mecanicul daca vrea sa se pise.
Ca s-a mai discutat in urma cu ceva ani.

Doar ca atunci postau si mecanici de locomotiva pe aici.

Apropo pe vremuri navetam la liceu vara pe scarile vagoanelor, ca nu mai incapeam in tren.totusi trenul mergea cu VS, oare il faceam mai aerodinamic noi cei de pe scari?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe   Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Curs Mecanic Locomotiva Spania Renfe
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Curs calificare mecanic locomotiva femei organizat de GFR
» RENFE-Spania
» Trenuri internaţionale
» Accidente si Incidente la CFR si in lume
» Discutii CENAFER

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: