Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Întrebări şi răspunsuri

In jos 
+79
Sabik
catalinu'
Vlad
bobi
AeroX
aris86
CristyanC
lapsanszkitamas
gvd
apmatei
laur 133
AndreiCFRbv
Luna
Daniel Trifu
johnsmoke
florin94
alliens
ravers75
ldh80
19jimmy84
cardinal
kristi kkk
Warrington
theblackstigx
florin29sv
riciu
Jhonyla
trancefan83
traian
razvan - trenuri
SST_EuroBlue
Andrey_tm
bubu
KQQ
Casanova
Norbi
ciprian71
laurentzu
get.
cortexedge
alex.alexus.tm
neluadi
Spartan1948
cfr500
Petre_IFTE
teoiasi
Razvan Tudor
@ndrey
tomi_morar
alkrosis
Rarau
alex.barac.5
sorinache96
DUAL
sp59
LanceR
TVlad
CristianSM
marius664
billy752-istu
IonutCFR2009
baiazid
cristy79
dan tm
didinul
Dr2005
cristi ar
frank81
Katalyn
Vitosa
mielutu zburator
Adirmvl
AndreiSV
Adrian78
Ghioca Bogdan
AndiCFR
ets2oltromânia
Nesebar
alex1987
83 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6793
Data de inscriere : 07/09/2014

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeSam 02 Iul 2016, 18:13

Când o să revină, IR-ul Sibiu - Timișoara o să fie cu dezastru Desiro sau cu garnitură cum trebuie?
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13905
Data de inscriere : 08/01/2011

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeDum 03 Iul 2016, 15:06

Cu desiro dragutule. Pai vrei sa se planga stim noi cine ca uite domne consuma dieselul ala in draci motorina tragand doua-trei vagoane ? No
Si nici nu ar avea de unde vagoane pana la toamna, Regionala Timisoara trimitandu-le pe sezonier iar Sibiul oricat ar vrea nu are de unde.
Sus In jos
Ghioca Bogdan

Ghioca Bogdan


Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 3016
Data de inscriere : 15/02/2016

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeDum 03 Iul 2016, 19:48

Stie cineva ce serie are vagonul 10 pe IR 1931 si daca avem vagon bar/bistro?
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeLun 04 Iul 2016, 00:56

Ghioca Bogdan a scris:
Stie cineva ce serie are vagonul 10 pe IR 1931 si daca avem vagon bar/bistro?

Aveti mini-bar seria 89-87 langa vagonul de clasa 1-a.
Sus In jos
AndreiSV

AndreiSV


Numarul mesajelor : 218
Varsta : 25
Localizare : Suceava
Reputatie : 3965
Data de inscriere : 05/03/2014

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 05 Iul 2016, 09:30

Pot cumpara bilete CFR online cu anticipatie de 30 zile la ora 12:00 noaptea inainte de perioada acea de mentenanta(1:30-2:30)?
Sus In jos
frank81

frank81


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Oradea
Reputatie : 5229
Data de inscriere : 01/04/2010

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 05 Iul 2016, 20:54

Mi-am luat bilet de la Oradea la Tulcea in doua transe: -prima transa Oradea - Medgidia cu 3116+1822 si mai apoi pe bilet separat de la Medgidia la Tulcea cu 1989, deoarece am vrut sa fiu sigur ca prind loc la vagon de dormit mi l-am luat din prima zi in care era disponibil, dar cum 1989 pleaca de abia a doua zi nu am putut lega toate cele 3 trenuri pe un bilet.  Destinatia mea finala este Sulina, iar din Tulcea pleaca un singur vapor pe zi catre Sulina la 13:30. Acum din ce am vazut in ultimele zile 1822 a avut intarziere peste 60 minute si 1989 nu l-a asteptat in Medgidia. Pentru a avea o sansa sa ajung in Tulcea in cazul in care intarzie 1822 ar trebui sa merg cu el pana in Constanta, iar de acolo cu vre-un microbuz pana la Tulcea. Intrebarile mele ar fi:
1. Avand in vedere ca am cumparat biletul pe bucati, iar in sistem nu apare ca ar fi cineva in 1822 pentru legatura la Tulcea, am vreo sansa ca in cazul unei intarzieri mai mici, 1989 sa ne astepte in Medgidia daca anunta personalul CFR din 1822 ca au calatori pentru acest tren?
2. Daca nu mai prind legatura si merg cu 1822 pana la Constanta, eu avand bilet doar pana la Medgidia, e posibil sa incasez vreo amenda sau sa mi se solicite sa platesc un tarif suplimentar?
3. Am posibilitatea sa solicit returnarea integrala a contravalorii biletului Medgidia - Tulcea in gara Constanta sau Tulcea chiar si eventual dupa cateva zile? (depinde unde voi avea timp sa fac acest lucru, deoarece prioritar pentru mine va fi sa prind nava de 13:30 din Tulcea - in caz contrar risc sa stau pana a doua zi in Tulcea)
Sus In jos
http://zgarcanstein.hi5.com/friend/p34585332--Ciprian--html
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 05 Iul 2016, 21:27

1. La prima varianta merita sa incerci nu stiu ce sanse ai putea sa ai dar merita sa incerci ca nu sta nimeni sa verifice e suficient ca seful de tren sa comunice dispeceratului dupa ce iti vede biletul la 1989, adica eu asa am patit mi-a vazut biletul si a comunicat prin telefon dispoeceratului.

2. Nu incasezi nicio amenda ca nu mai vine nimeni sa controleze de la Medgidia la Constanta si cum tu ai bilet pana la Medgidia te tine minte nasul ca ti l-a vazut si daca prin absurd desi sunt sanse 1% sa mai vina cineva intelege situatia iar daca acel nas e prea lacom poti sa-i inchizi gura cu 5 lei.

3. Aici e mai complicat poate iti explica dr2005 cum sta treaba stiu ca primesti bani inapoi atunci daca esti la fata locului la ora plecari sau dupa cateva minute in niciun caz dupa cateva zile ca astia de la CFR o sa te acuze ca ai mers cu acel tren si acum mai vrei si bani inapoi ca seful de tren a uitat sa-ti bifeze biletul.

Eu as zice sa te interesezi din timp cum sa ajungi cu duba/autocar din Constanta la Tulcea dupa ce vei cobori din 1822 ca sa poti prinde vaporul ma uit pe www.autogari.ro si esti la limita rau mi-e sa nu pierzi si bani pe biletul de Tulcea si vaporul Sad

Sus In jos
frank81

frank81


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Oradea
Reputatie : 5229
Data de inscriere : 01/04/2010

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 05 Iul 2016, 22:00

@Katalyn
Multumesc de raspunsul prompt.
Cu siguranta nu ma voi da jos in Medgidia sa imi cer banii de bilet daca intarzie prea mult 1822 (din cate am inteles din regulamentul CFR de returnare a contravalorii biletului, acest lucru se poate face doar in statia unde s-a emis biletul sau de unde este valabil - In acest caz Medgidia), prefer sa pierd acei bani daca stiu ca am o sansa sa prind vaporul in Tulcea cu vre-un pirat sau microbuz din Constanta. Si poate sunt si ceva pirati ai apelor care merg de la Tulcea la Sulina, ca in afara de Navrom nu am vazut sa fie alte curse regulate pe Dunare. Eventual m-am gandit ca daca eu tot nu voi putea sa imi recuperez banii pe bilet macar sa ii "donez" cuiva biletele care ar avea timpul si rabdarea necesara sa solicite restituirea banilor - sau sa-i las CFR-ului? mai bine nu! ca nu-i prea merita!
Sus In jos
http://zgarcanstein.hi5.com/friend/p34585332--Ciprian--html
cristi ar




Numarul mesajelor : 862
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6357
Data de inscriere : 28/05/2009

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 05 Iul 2016, 23:54

Restituirea se face in statia de unde s-a emis biletul sau statia de unde pleaca trenul in cel mult o ora de la plecarea trenului pentru care ai bilet.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMier 06 Iul 2016, 13:12

frank81 a scris:
@Katalyn
Multumesc de raspunsul prompt.
Cu siguranta nu ma voi da jos in Medgidia sa imi cer banii de bilet daca intarzie prea mult 1822 (din cate am inteles din regulamentul CFR de returnare a contravalorii biletului, acest lucru se poate face doar in statia unde s-a emis biletul sau de unde este valabil - In acest caz Medgidia), prefer sa pierd acei bani daca stiu ca am o sansa sa prind vaporul in Tulcea cu vre-un pirat sau microbuz din Constanta. Si poate sunt si ceva pirati ai apelor care merg de la Tulcea la Sulina, ca in afara de Navrom nu am vazut sa fie alte curse regulate pe Dunare. Eventual m-am gandit ca daca eu tot nu voi putea sa imi recuperez banii pe bilet macar sa ii "donez" cuiva biletele care ar avea timpul si rabdarea necesara sa solicite restituirea banilor - sau sa-i las CFR-ului? mai bine nu! ca nu-i prea merita!

E nasol rau cu 1822 astazi de exemplu trenul era gata la 07:10 dar l-au mai tinut aiurea in Gara de Nord nu stiu pe ce motive, a stat sa gareze si sa plece alte trenuri inclusiv IR 1981 Buc.Nord-Mangalia care are pleacarea la 19:25. A fost supracontrol si pe IR 1822 si pe IR 1981. Sansele sa mai prinzi acea sageata din Medigidia se micsoreaza pe zi ce trece.

Cauta duba/autocar din Constanta spre Tulcea vad ca pe autogari la 10:20 microbuz sosire la Tulcea 12:28.

Asta se intampla cand mersul trenurilor e facut cu picioarele de niste necalificati ce au avut noroc. Acea sageata IR 1989 Buc.Nord - Tulcea Oras circula goala din cauza mersului prost care il are, pleaca atat de devreme din Buc.Nord inainte sa ajunga principalele trenuri de lung parcurs din tara.

Sfatul meu e sa te duci sa recuperezi bani pe biletul Medgidia - Tulcea Oras ca nu ai nicio sansa sa prinzi acel tren.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20083
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24830
Data de inscriere : 17/08/2011

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMier 06 Iul 2016, 14:09

Mai bine iei cu schimbarea la Bucureşti. Aşa poţi solicita operatorului să îl mai ţină câteva minute pe 1989.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11000
Data de inscriere : 09/10/2014

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMier 06 Iul 2016, 14:50

Dr2005 a scris:
Mai bine iei cu schimbarea la Bucureşti. Aşa poţi solicita operatorului să îl mai ţină câteva minute pe 1989.

Reciteste prima postare a lui frank81, omul are bilet Oradea-Medgidia la R Oradea-Arad + IR 1822 Arad-Medgidia la vagonul de dormit cumparat cu anticipatie cu o zi inainte de intrarea in sistem a trenului IR 1989 de aia a luat un bilet Oradea-Medgidia si separat Medgidia-Tulcea.Oras.

Iata ca mersul trenurilor facut cu picioarele isi arata tot timpul minusurile.

Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20083
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24830
Data de inscriere : 17/08/2011

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMier 06 Iul 2016, 17:40

Poate pune viză de întrerupere la Bucureşti.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
frank81

frank81


Numarul mesajelor : 71
Varsta : 42
Localizare : Oradea
Reputatie : 5229
Data de inscriere : 01/04/2010

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMier 06 Iul 2016, 18:32

M-am gandit si eu la varianta cu schimbare in Bucuresti, insa ca sa fiu in legalitate cred ca ar trebui sa-mi vizez biletul de Oradea - Medgidia cu viza de intrerupere si sa mi se emita un nou bilet pentru rezervarea locului pe relatia Bucuresti - Medgidia, iar ca sa fac toata operatiunea asta sigur nu voi avea timp. Cu schimbatul tuturor biletelor nu vreau sa ma complic, ca s-ar putea sa-mi pierd locurile de la vagonul de dormit. Am vrut sa fac treaba asta cand mi-am luat biletul de Tulcea, insa la recomandarea caseritei CFR nu am facut-o pentru ca a zis ca pana storneaza si reface biletele s-ar putea sa se dea locurile, ca au mai fost cazuri destule.
Eu as prefera de o mie de ori sa ma duc cu trenul decat cu o duba infecta, mai ales ca pe 804 inca n-am mai fost, iar ca si pasionat feroviar abia astept sa descopar aceasta sectie. Am urmarit si saptamana trecuta situatia si cred ca au fost vreo 3 zile in care 1822 l-a prins pe 1989 fie la Bucuresti fie la Medgidia, insa e cert ca 1822 zilnic a avut intarziere.
La bilet nu as renunta, pentru ca vreau sa cred in sansa mea oricat de mica ar fi ea si in plus cred ca acel bilet va fi si o justificare in cazul in care voi merge pana la Constanta cu 1822. Pierderea nu ar fi asa mare - aproximativ 70 RON am platit pentru doua bilete in comparatie cu pierderea pe care as suferi-o daca nu prind nava - o zi de concediu mai putin in delta - care e greu de quantificat, respectiv o noapte in plus de cazare pe care ar trebui sa o platesc in Tulcea (aprox. 150 RON).
Poate se ofera vre-un pasionat din Medgidia sa vina la gara daca intarzie prea mult 1822 pe 24 cand as ajunge eu si recupereaza el banii de bilete contra unui comision desigur, ca sa fim amandoi multumiti Smile
Sus In jos
http://zgarcanstein.hi5.com/friend/p34585332--Ciprian--html
didinul




Numarul mesajelor : 865
Reputatie : 6274
Data de inscriere : 31/08/2009

Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitimeMier 06 Iul 2016, 19:45

Revine mereu în actualitate accesul foarte dificil pe cale feroviară, prin Tulcea, în Delta Dunării, zonă cu creştere turistică remarcabilă în ultimii ani. O pâine bună de mâncat pentru SNTFC.

O soluţie viabilă ar fi ataşarea de vagoane directe la unul din sezonierele de Mangalia, cu tranzit prin Bucureşti Nord. Sau, pentru evitarea staţionărilor lungi în Medgidia, să se asigure legătura dus/întors cu Desiro indiferent de întârzierea sezonierului. O idee bună trebuie să apară de undeva, fiincă e mare păcat să fructifici aceste oportunităţi.

Îmi place foarte tare delta în general şi în principal Sulina, dar am mari probleme să ajung din Ardeal la Tulcea. Cu maşina nu mă pot duce, întrucât trebuie să o las într-o parcare cu plată grasă şi fără garanţii că o găsesc întreagă. Deci vreau transport public şi nu găsesc. Ca mine mai sunt prin ţară şi nu puţini.

Dacă tot s-a adus vorba, poate expunem câteva idei, selectăm pe cea mai bună, ulmând să o propunem conducerii SNTFC-ului. Sezonul acesta e dus, poate de la anul să avem acces optim către deltă pe calea ferată.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Întrebări şi răspunsuri    Întrebări şi răspunsuri  - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Întrebări şi răspunsuri
Sus 
Pagina 2 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» INTREBARI SI RASPUNSURI
» Întrebări şi răspunsuri
» Informaţii generale
» Întrebări şi răspunsuri
» Întrebări şi răspunsuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: