Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Un sfert de zi la Ruse.

In jos 
5 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7441
Data de inscriere : 25/08/2008

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 10:18

Frumos oraș Ruse! Deși noi spunem vecinilor noștri, precum Eminescu, "bulgăroi cu ceafa groasă", au păstrat zona veche a orașului și o întrețin destul de bine, au obrazul subțire dacă ceafa e groasă! In comparație, Piteștiul, cam cu aceeași populație ca Ruse, a devenit un oraș "progresist", a masacrat cam toate clădirile vechi din centru iar ca bomboană pe colivă a băgat monstruzitatea de bibliotecă județeană, plastic cu sticlă și aluminiu, între 2 clădiri de secol XIX! Cine o fi mai "bulgar"? Iar acest muzeu din Ruse e cireașa de pe tort! Deși merg des în Ruse nu am ajuns încă la el, data viitoare, probabil în aprilie îmi fac timp și pentru el!
P.S. Chiar și pentru Voltaire denumirea de "bulgar" are caracter peiorativ, numește pe germani bulgari în "Candid sau optimismul"!
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 10:25

Domn profesor sa inteleg ca v-a placut reportajul de la Ruse ?

Ar fi iesit si mai frumos daca veneam organizat cu bicicleta mea si primul tren adica la 07:20 sa fiu la Giurgiu, plus ca aveam o solutie de rezerva in cazul in care as fi facut pana la bicicleta mea.

Eu astept sa se mareasca ziua deci primul sau al doilea week-end din aprilie desi as vrea o zi de vineri ca sa prind si troleibuzele transportului in comun. M-as duce 5024+9001+9343 deci as pleca la 6 din Ploiesti si la 11:20 as fi la Giurgiu iar intoarcerea sambata dimineata cu 9340 la 04:12 din Giurgiu si as prinde orasul Ruse si pe nocturna, as trece podul dupa miezul nopti.

Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7441
Data de inscriere : 25/08/2008

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 11:01

abere
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 12:02

Katalyn a scris:
mercedesul Sofia-Ruse.
De la Iunion Ivkoni, un fel de Atlassib în variantă bulgărească. Am avut (ne)plăcerea să merg de la Bansko la Sofia cu compania asta... şoferul era exact ca dubarii noştrii:
- nu a intrat în autogară la Bansko, oprind în DN şi claxonând (la fel şi la Razlog)
- a lăsat oamenii pe stradă pe motiv că nu are să le dea rest (următoarea cursă de Sofia era peste vreo 2 ore)
- la cei care au reuşit să urce de la Bansko nu le-a tăiat bilete
- la Blagoevgrad a ieşit scandal mare, a venit lumea cu bilete luate în avans şi a făcut scandal că nu are unde să urce, era să ne dea jos acolo pe cei urcaţi de la Bansko şi Razlog. Au venit doi dispeceri ai firmei şi au discutat cu călătorii cu pricina, în bulgară, şoferul urla şi el pe limba lui, Dumnezeu ştie ce, până la urmă am rămas cu toţii în autobuz, au urcat şi cei de la Blagoevgrad şi au mai rămas vreo 2 scaune în autobuz
- pe autostradă a condus ca un bou, ba pe banda 2, ba pe banda de urgenţă, avea o fobie patologică de banda 1
- în Sofia a mers ca dracu', a oprit să mai lase călători prin staţiile transportului local în loc să intre în autogări
- autobuzul avea geamurile etanşe, dar climatizarea nu funcţiona, nici măcar ventilaţia nu mergea... că motorina e scumpă.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 12:11

Katalyn a scris:
Spre faleza Dunari am gasit aceste antichitati feroviare.
Acolo e Muzeul Naţional al Transportului - https://en.wikipedia.org/wiki/National_Transport_Museum,_Bulgaria

Katalyn a scris:
Aici ma uitam spre Giurgiu cat de aproape e dar cat de mult ai de mers si lispa unui BAC care sa te treaca in maxim 10 minute.
Bacul s-a desfiinţat când s-a deschis podul. Motivul e logic - traversarea podului costă mai puţin decât trecerea cu bacul. Partea proastă e că pe pod nu ai voie cu piciorul. Cel de la Calafat e prevăzut şi cu trotuar, dar nu ştiu dacă te lasă să îl traversezi pe jos.

Katalyn a scris:
Interior vagon clasa 2-a compartimentat seria 21-50 056.
Acelaşi timp de vagon circulă şi pe ruta Sofia - Budapesta.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 12:59

Podul Calafat are si piste de bicicleta, am citit si o articol despre o tura pe acolo, ca are un traseu imbirligat fata de sosea, deci de ce sa nu treci si la pas?

Poate afli mai multe aici doctore,
http://www.vidincalafatbridge.bg/ro/page/110
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 15:14

Dr2005 a scris:
Katalyn a scris:
Spre faleza Dunari am gasit aceste antichitati feroviare.
Acolo e Muzeul Naţional al Transportului - https://en.wikipedia.org/wiki/National_Transport_Museum,_Bulgaria

Katalyn a scris:
Aici ma uitam spre Giurgiu cat de aproape e dar cat de mult ai de mers si lispa unui BAC care sa te treaca in maxim 10 minute.
Bacul s-a desfiinţat când s-a deschis podul. Motivul e logic - traversarea podului costă mai puţin decât trecerea cu bacul. Partea proastă e că pe pod nu ai voie cu piciorul. Cel de la Calafat e prevăzut şi cu trotuar, dar nu ştiu dacă te lasă să îl traversezi pe jos.

1. Dupa ce am postat reportajul am intrat si eu pe Ruse sa vad ce obiective turistice are si aflasem ca acolo e muzeul de transport dar nu mai puteam modifica. Totusi asa muzeu ca nu am vazut pe nimeni pe acolo, nici dupa camere nu am fost atent dar era o liniste deplina nici tipenie de om, pozele in care nu apare gard am bagat mainile prin gard si am facut pozele.

Doctore cat costa BAC-ul la Calarasi si pe unde ai mai trecut ? Cat costa pentru persoane, pentru biciclete si pentru turisme ? Sa zicem ca eu stau in Giurgiu langa port si as fi lucrat la Mega Mall Ruse iti dai seama cat trebuie sa ocolesc ca sa ajung la locul de munca ? Pentru turisme e 13 lei cand te duci in Bulgaria si 2 Euro cind vi inapoi. Cat ar putea costa BAC-ul macar sa duca doar persoane si biciclete nu si masini.

De ce sa treci podul pe jos daca sti engleza si ai bani la tine ? Eu in vama la dus aveam de gand la masini cu numere de RO sa-i dau 15 lei din Vama Giurgiu si pana in dreptul gari Ruse sus pe E85, la intoarcere la fel doar ca am avut "bagaj" si nu a oprit nici dracu plus ca pe Centura aia E85 care te duce in vama sambata seara ioc transport in comun. La intoarcere in vama Ruse gaseam masina sa ma treaca podul din prima dar aveam bicicleta si toti aveau portbagajele pline unde sa ma ia ? Pana la urma m-am descurcat cu noroc.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 16:31

La Călăraşi am dat vreo 13 lei la bacul de la Ostrovit (că ăla de stat tocmai plecase) şi vreo 40 lei pentru autoturism. Acum am auzit că la cel de stat (care circulă o dată la juma' de oră sau oră) ar fi moka pentru persoane şi biciclete sau o sumă modică, ceva gen 1 leu de persoană.
La Galaţi e 20 lei pentru o maşină şi mai ieftin de atât nu cred că găseşti.

Dacă erai din Giurgiu... mai demult locuitorii din Giurgiu şi Ruse aveau gratis la pod dacă făceau dovada că au domiciliul acolo. Nu ştiu dacă şi acum o fi la fel.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10997
Data de inscriere : 09/10/2014

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 16:58

Si turcii de la Istanbul au celebrul pod peste Bosfor si ce le mai place sa se laude cu el toate serialele lor ( dramele turcesti care au prins atat in Romania cat si in toata lumea sunt seriale unde arata celebrul pod si 3-4 ori/episod ) si totusi trec zecii de mii de turci zilnic cu ferryboat-ul dar acolo vorbim de alte cifre, vorbim de o metropola cu 12 milioane de locuitori pe cand pustiul de Giurgiu si Ruse adunate la un loc de 100 ori nu cred ca fac cat Istanbulul.

Totusi lipsa unui BAC la Giurgiu - Ruse nu stiu cum so cataloghez atata timp cat alt mijloc de transport nu cred ca exista in afara de masina personala sau bicicleta. Daca stai pe malul romanesc in apropiere de port si sa zicem ca lucrezi pe malul celalalt in zona Mega Mall-ului Ruse unde este si un spital langa trebuie sa ocolesti de iti vine rau. E ca si cum ai merge de la Gara De Nord la Gara Basarab ocolind pe la Obor apoi Baneasa apoi Chitila si la final Chiajna cam asa e si aici in cazul asta de care zic.

Normal asa ar trebui ca cetateti cu buletin de GR sau P sa aiba gratis daca nu macar sa plateasca ceva acolo foarte putin sa zicem un 10 Euro/luna/masina.

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitimeMar 23 Feb 2016, 17:41

Istanbul are 14 657 000 locuitori cu zonă metropolitana ajunge la 18 000 000 mil
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Un sfert de zi la Ruse.   Un sfert de zi la Ruse. - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Un sfert de zi la Ruse.
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Train travel in Bulgaria from Ruse to Pavel Banya
» Trenuri speciale , manifestari sportive, evenimente deosebite
» Ruse - Muzeul Transporturilor
» 103 : Videle - Giurgiu Nord - Ruse
» 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: