Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 UZ-Ucraina

In jos 
+37
get.
florin29sv
Sabik
Vale_ntin
marius664
ciprian71
alex.alexus.tm
baiazid
alex1987
LanceR
cfr500
92Dragos
Re6/6
alliens
Katalyn
TER200
apmatei
Adirmvl
kristi kkk
riciu
DUAL
Adrian78
mielutu zburator
Luna
didinul
TVlad
ldh80
Nesebar
dan tm
Dr2005
delfinson
razvan - trenuri
cristi CFR
mardaryroby
Codrut1985
COSTACHE MIHAIL
discoid21
41 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 41  Urmatorul
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12483
Data de inscriere : 16/07/2014

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 12:27

Ei au sau nu au relatii cu Rusia de cind cu razboiul si anexarea Crimeei? vad ca sint trenuri spre Moscova, Simferopol.
Biletul este bilingv ucraineana-rusa?

Sau pozele sint dinainte de razboi?
Sus In jos
delfinson

delfinson


Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 24/12/2015

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: gara din Odessa - alte poze   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 12:39

UZ-Ucraina - Pagina 2 35d2au0
gara Odesa
UZ-Ucraina - Pagina 2 B61oc8
gara Odesa - din lateral, dinspre autogara PrivozUZ-Ucraina - Pagina 2 289wh3p
gara Odesa
UZ-Ucraina - Pagina 2 F1i1ok
UZ-Ucraina - Pagina 2 10hq5pl
UZ-Ucraina - Pagina 2 2n3yna
UZ-Ucraina - Pagina 2 303ijwn
UZ-Ucraina - Pagina 2 103yexx
in fata garii
UZ-Ucraina - Pagina 2 20pyrgg
gara Odesa - din lateral, dinspre parcul Kulikove
UZ-Ucraina - Pagina 2 2aq3bk
UZ-Ucraina - Pagina 2 Aazqlg
UZ-Ucraina - Pagina 2 Zn5sat


Ultima editare efectuata de catre delfinson in Lun 28 Dec 2015, 13:12, editata de 1 ori
Sus In jos
delfinson

delfinson


Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 24/12/2015

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 12:51

dan tm a scris:
Ei au sau nu au relatii cu Rusia de cind cu razboiul si anexarea Crimeei? vad ca sint trenuri spre Moscova, Simferopol.
Biletul este bilingv ucraineana-rusa?

Sau pozele sint dinainte de razboi?
Unele poze le-am facut inainte de ocuparea Crimeii si de conflictul din Donbass, acum legaturile feroviare cu Rusia sunt mult reduse, doar cateva trenuri mai circula intre cele doua tari (a se vedea site-ul UZ http://uz.gov.ua/en/).
Legatura feroviara cu Crimeea a fost intrerupta total dupa anexare, deci nu mai ajunge niciun tren la Simferopol.
Biletele de tren sunt intr-adevar bilingve si acum, si in ucraineana si in rusa; de altfel si in garile din marile orase, cum ar fi Liovul/Lvivul, ca exemplu, tabelele de informare si anunturile sunt atat in ucraineana, cat si in rusa si in engleza.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 15:32

Cam cat ar fi un bilet Vadu Siret-Cernauti?

Banuiesc ca trebuie sa ai hryvne la tine ca acolo nu ai unde sa schimbi bani.

1 leu=5.77 hryvne (azi)

_________________
595423UZ-Ucraina - Pagina 2 Bdeem_8496_aUZ-Ucraina - Pagina 2 Bdeem_8496_aUZ-Ucraina - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6339
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11472
Data de inscriere : 03/11/2010

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 15:46

Problema (si mi se pare o mare prostie) ca in Romania nici o casa de schimb valutar (cel putin din ce am vazut eu) nu schimba grivne ucrainene sau lei moldovenesti!

In 2013 când am calatorit de la Pascani la Cernauti cu trenul Bulgaria Express, am luat biletul de la agentia de voiaj CFR Iasi, si l-am platit in lei romanesti.
La intoarcere din cate tin minte, la casa de bilete a statiei Cernauti, au acceptat euro, tot pentru accelasi tren, pe sensul Cernauti- Pascani.

Insa in orasul Cernauti- desi m-am invartit destul de mult prin centrul istoric (foarte frumos de altfel)- spre stupoarea mea, nu am gasit nici o casa de schimb valutar! Nu zic- este posibil- poate nu am cercetat foarte bine, la centimetru patrat, zona!

Noroc ca la hotel (hotelul Bucovina) au acceptat euro, si prin centru, dupa indelungi cautari, am reusit sa gasesc un fel de fast-food care accepta si plata in euro!
Sus In jos
delfinson

delfinson


Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 24/12/2015

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: gara din Liov/Lviv   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 16:58

UZ-Ucraina - Pagina 2 2i6dqib
gara din Liov/Lviv
UZ-Ucraina - Pagina 2 2ahbrew
UZ-Ucraina - Pagina 2 N2kaxv
gara din Liov/Lviv
UZ-Ucraina - Pagina 2 25ryz5i
UZ-Ucraina - Pagina 2 2ebb9dw
UZ-Ucraina - Pagina 2 70z67s
UZ-Ucraina - Pagina 2 3038uph
trenul Lviv-Cernauti
UZ-Ucraina - Pagina 2 29uqges
UZ-Ucraina - Pagina 2 Jshd1s
tren Kiev-Lviv-Ivano Frankivsk
UZ-Ucraina - Pagina 2 2qtizhy
tren Kiev-Lviv-Ivano Frankivsk - vagon cuseta clasa a 2-a
UZ-Ucraina - Pagina 2 D5nie
tren Kiev-Lviv-Ivano Frankivsk - vagon cuseta clasa a 2-a
UZ-Ucraina - Pagina 2 1o3t5i
tren Kiev-Lviv-Ivano Frankivsk - vagon cuseta clasa a 2-a
UZ-Ucraina - Pagina 2 Sb371z
gara Liov/Lviv
UZ-Ucraina - Pagina 2 2relett
gara Liov/Lviv
UZ-Ucraina - Pagina 2 112am9f
UZ-Ucraina - Pagina 2 30jsdqv
UZ-Ucraina - Pagina 2 21jufd3
UZ-Ucraina - Pagina 2 2nsrqeq
trenul Carpati/Karpati Liov/Lviv-Odessa/Odesa
Sus In jos
delfinson

delfinson


Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 24/12/2015

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: gara Cernauti/Chernivtsi - partea a 2-a   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 17:19

UZ-Ucraina - Pagina 2 15h1n3s
gara Cernauti/Chernivtsi
UZ-Ucraina - Pagina 2 Rmu1jk
UZ-Ucraina - Pagina 2 2ui8wlg
UZ-Ucraina - Pagina 2 Hs5awk
UZ-Ucraina - Pagina 2 2nvfe5y
UZ-Ucraina - Pagina 2 33feslt
Sus In jos
delfinson

delfinson


Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 24/12/2015

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 17:31

Karpaty a scris:
Cam cat ar fi un bilet Vadu Siret-Cernauti?

Banuiesc ca trebuie sa ai hryvne la tine ca acolo nu ai unde sa schimbi bani.

1 leu=5.77 hryvne (azi)
N-am idee, inca nu am fost cu trenul pe ruta asta, dar banuiesc ca e f ieftin ca mai toate trenurile din Ucraina, mai ales ca asta este un tren suburban/personal (Vadu Siret - Cernauti). La trenurile de lung parcurs (intre orase) e usor de aflat pretul facand simulari pe site-ul UZ, dar nu e valabila chestia pt trenurile personale.
Clar ca trebuie avute grivne pt cumpararea biletului, nu stiu cum e la Vadu Siret, inca nu am fost, dar in Cernauti sau in alte orase mari exista case de schimb, bancomate sau poti plati direct cu cardul la ghiseu; s-ar putea sa fie macar un bancomat si la Vadul Siret sau sa aiba POS.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 17:33

ldh80 a scris:
Problema (si mi se pare o mare prostie) ca in Romania nici o casa de schimb valutar (cel putin din ce am vazut eu) nu schimba grivne ucrainene sau lei moldovenesti!

In 2013 când am calatorit de la Pascani la Cernauti cu trenul Bulgaria Express, am luat biletul de la agentia de voiaj CFR Iasi, si l-am platit in lei romanesti.
La intoarcere din cate tin minte, la casa de bilete a statiei Cernauti, au acceptat euro, tot pentru accelasi tren, pe sensul Cernauti- Pascani.

Insa in orasul Cernauti- desi m-am invartit destul de mult prin centrul istoric (foarte frumos de altfel)- spre stupoarea mea, nu am gasit nici o casa de schimb valutar! Nu zic- este posibil- poate nu am cercetat foarte bine, la centimetru patrat, zona!

Noroc ca la hotel (hotelul Bucovina) au acceptat euro, si prin centru, dupa indelungi cautari, am reusit sa gasesc un fel de fast-food care accepta si plata in euro!

La euro te cam fură la curs... am întâlnit problema asta la bulgari, un euro = 1,5 leva, cursul oficial fiind de 1,97 şi un lev = 3 ... 3,5 lei, în funcţie de comerciant (o trecere cu bacul de 2,5 leva = 10 lei în loc de 7,5). Măcar leva se găsesc în Bucureşti în vreo 2 locuri şi la graniţe, la cursuri decente.

La http://www.exchangecentrulvechi.ro/Convertor.php s-ar putea să aibă şi grivne, apar pe site la ei, însă cursul e cam prost, 0,25 lei pe o grivnă, faţă de 0,17 cursul oficial. De acolo iau leva, iar un coleg care a fost în Croaţia a găsit kune, deci s-ar putea găsi şi grivne. Dar nu e mai simplu să plăteşti cu cardul? Mă gândesc că or exista măcar supermarketuri care să accepte carduri.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
delfinson

delfinson


Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 24/12/2015

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 17:48

ldh80 a scris:
Problema (si mi se pare o mare prostie) ca in Romania nici o casa de schimb valutar (cel putin din ce am vazut eu) nu schimba grivne ucrainene sau lei moldovenesti!

In 2013 când am calatorit de la Pascani la Cernauti cu trenul Bulgaria Express, am luat biletul de la agentia de voiaj CFR Iasi, si l-am platit in lei romanesti.
La intoarcere din cate tin minte, la casa de bilete a statiei Cernauti, au acceptat euro, tot pentru accelasi tren, pe sensul Cernauti- Pascani.

Insa in orasul Cernauti- desi m-am invartit destul de mult prin centrul istoric (foarte frumos de altfel)- spre stupoarea mea, nu am gasit nici o casa de schimb valutar! Nu zic- este posibil- poate nu am cercetat foarte bine, la centimetru patrat, zona!

Noroc ca la hotel (hotelul Bucovina) au acceptat euro, si prin centru, dupa indelungi cautari, am reusit sa gasesc un fel de fast-food care accepta si plata in euro!
Asta e Romania, nici grivne, nici lei moldovenesti, nici leva etc. 
Sunt insa cateva locuri unde se schimba grivne sau lei mold, dar f rare, stiute doar de cunoscatori: grivne se pot lua in piata la Suceava, iar lei mold intr-o casa de schimb din campusul Tudor Iasi, insa cursul nu e f bun; cel mai bine e sa schimbi la fata locului, in Ucraina sau in Moldova.
In Moldova poti schimba lei romanesti peste tot.
In Ucraina poti schimba lei romanesti cu precadere in zona Cernautiului si doar in cateva case de schimb stiute de cei care calatoresc in zona (la mall-ul Depot de la intrare in Cernauti, la benzinariile de la intrare in Ucraina, la bazar, la mall-ul "Boianivka-Karavan" din Cernauti si la vreo doua case de schimb de prin centru), in rest va trebui sa ai euro sau dolari ca sa-i schimbi in grivne; eu de obicei iau niste euro sau dolari la mine ca sa nu umblu sa caut casele care schimba lei, desi acum le cam stiu si nu toate au curs bun pt leul romanesc;  in general platesc cu cardul: biletele de tren se pot cumpara on-line cu cardul, la cazare se plateste cu cardul cam peste tot, la supermarket, la restaurant, la autogara etc
E firesc sa nu accepte euro la fast food-uri etc cata vreme moneda nationala e grivna, trebuia sa-i schimbi, la fel e si in Romania, nu stiu in cate locuri ar primi euro in loc de lei, de altfel nici nu prea e legal, legea spune ca pe teritoriul Romaniei platile se fac in moneda nationala, evident cu exceptiile de rigoare.


Ultima editare efectuata de catre delfinson in Lun 28 Dec 2015, 17:57, editata de 1 ori
Sus In jos
delfinson

delfinson


Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 24/12/2015

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 17:53

Dr2005 a scris:
ldh80 a scris:
Problema (si mi se pare o mare prostie) ca in Romania nici o casa de schimb valutar (cel putin din ce am vazut eu) nu schimba grivne ucrainene sau lei moldovenesti!

In 2013 când am calatorit de la Pascani la Cernauti cu trenul Bulgaria Express, am luat biletul de la agentia de voiaj CFR Iasi, si l-am platit in lei romanesti.
La intoarcere din cate tin minte, la casa de bilete a statiei Cernauti, au acceptat euro, tot pentru accelasi tren, pe sensul Cernauti- Pascani.

Insa in orasul Cernauti- desi m-am invartit destul de mult prin centrul istoric (foarte frumos de altfel)- spre stupoarea mea, nu am gasit nici o casa de schimb valutar! Nu zic- este posibil- poate nu am cercetat foarte bine, la centimetru patrat, zona!

Noroc ca la hotel (hotelul Bucovina) au acceptat euro, si prin centru, dupa indelungi cautari, am reusit sa gasesc un fel de fast-food care accepta si plata in euro!

La euro te cam fură la curs... am întâlnit problema asta la bulgari, un euro = 1,5 leva, cursul oficial fiind de 1,97 şi un lev = 3 ... 3,5 lei, în funcţie de comerciant (o trecere cu bacul de 2,5 leva = 10 lei în loc de 7,5). Măcar leva se găsesc în Bucureşti în vreo 2 locuri şi la graniţe, la cursuri decente.

La http://www.exchangecentrulvechi.ro/Convertor.php s-ar putea să aibă şi grivne, apar pe site la ei, însă cursul e cam prost, 0,25 lei pe o grivnă, faţă de 0,17 cursul oficial. De acolo iau leva, iar un coleg care a fost în Croaţia a găsit kune, deci s-ar putea găsi şi grivne. Dar nu e mai simplu să plăteşti cu cardul? Mă gândesc că or exista măcar supermarketuri care să accepte carduri.
In Ucraina, la euro sau dolari, cursul este bun cam peste tot, nu am intalnit situatii cu curs prost si pot spune ca am fost de peste 20 de ori; intr-adevar, cel mai simplu e sa platesti cu cardul, e ca la noi, poti plati cam oriunde, la supermarketuri platesti cu cardul fara probleme.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 18:08

delfinson a scris:
Karpaty a scris:
Cam cat ar fi un bilet Vadu Siret-Cernauti?

Banuiesc ca trebuie sa ai hryvne la tine ca acolo nu ai unde sa schimbi bani.

1 leu=5.77 hryvne (azi)
N-am idee, inca nu am fost cu trenul pe ruta asta, dar banuiesc ca e f ieftin ca mai toate trenurile din Ucraina, mai ales ca asta este un tren suburban/personal (Vadu Siret - Cernauti). La trenurile de lung parcurs (intre orase) e usor de aflat pretul facand simulari pe site-ul UZ, dar nu e valabila chestia pt trenurile personale.
Clar ca trebuie avute grivne pt cumpararea biletului, nu stiu cum e la Vadu Siret, inca nu am fost, dar in Cernauti sau in alte orase mari exista case de schimb, bancomate sau poti plati direct cu cardul la ghiseu; s-ar putea sa fie macar un bancomat si la Vadul Siret sau sa aiba POS.

La trenurile de lung parcurs stiu cat costa de pe site direct la biletele on-line, am traseul deja facut, trebuie doar sa imi iau biletele on-line si la drum, Cernauti-Kiev, Kiev-Uzhhorod, Uzhhorod-Kharkiv, Kharkiv-Odessa sau Ujhorod-Odessa apoi Odessa-Tiraspol-Chisinau.

Pe site BNR scrie UAH-Hryvna ucraineana, deci ori Hryvna ori Grivna?

_________________
595423UZ-Ucraina - Pagina 2 Bdeem_8496_aUZ-Ucraina - Pagina 2 Bdeem_8496_aUZ-Ucraina - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
delfinson

delfinson


Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 24/12/2015

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: gara Ujhorod/Ujgorod   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 18:24

UZ-Ucraina - Pagina 2 Hsp7jc
gara Ujhorod/Ujgorod
UZ-Ucraina - Pagina 2 Df9178
UZ-Ucraina - Pagina 2 Dg2ftc
UZ-Ucraina - Pagina 2 29covgo
UZ-Ucraina - Pagina 2 T9zfpz
UZ-Ucraina - Pagina 2 Wjhob7
UZ-Ucraina - Pagina 2 34zn389
UZ-Ucraina - Pagina 2 2yywox1
UZ-Ucraina - Pagina 2 2dj9a46
gara Ujhorod/Ujgorod - in asteptarea trenului Slatina/Solotvino-Liov/Lviv
Sus In jos
delfinson

delfinson


Numarul mesajelor : 349
Localizare : Iasi
Reputatie : 3421
Data de inscriere : 24/12/2015

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 18:37

Karpaty a scris:
delfinson a scris:

N-am idee, inca nu am fost cu trenul pe ruta asta, dar banuiesc ca e f ieftin ca mai toate trenurile din Ucraina, mai ales ca asta este un tren suburban/personal (Vadu Siret - Cernauti). La trenurile de lung parcurs (intre orase) e usor de aflat pretul facand simulari pe site-ul UZ, dar nu e valabila chestia pt trenurile personale.
Clar ca trebuie avute grivne pt cumpararea biletului, nu stiu cum e la Vadu Siret, inca nu am fost, dar in Cernauti sau in alte orase mari exista case de schimb, bancomate sau poti plati direct cu cardul la ghiseu; s-ar putea sa fie macar un bancomat si la Vadul Siret sau sa aiba POS.

La trenurile de lung parcurs stiu cat costa de pe site direct la biletele on-line, am traseul deja facut, trebuie doar sa imi iau biletele on-line si la drum, Cernauti-Kiev, Kiev-Uzhhorod, Uzhhorod-Kharkiv, Kharkiv-Odessa sau Ujhorod-Odessa apoi Odessa-Tiraspol-Chisinau.

Pe site BNR scrie UAH-Hryvna ucraineana, deci ori Hryvna ori Grivna?
Wowwww, super traseu, mi-ar placea si mie, desi in multe din orase am fost deja. La Cernauti, Kiev, Ujgorod, Odesa, Tiraspol, Chisinau am fost deja. Pt Odesa, Cernauti, Lviv Chisinau, Tiraspol etc fac si pe ghidul pt doritori. DE ce ai facut traseul asa alambicat, te duci la Kiev - spre est, te intorc la Ujgorod in vestul extrem, apoi la Harkiv in estul extrem? La Liov/Lviv ai fost, daca nu, sfatul meu este sa-l incluzi neaparat in traseu, e superb.
Legat de moneda din Ucraina, aici am si eu o dilema, pe banconte scrie grivna, dar se foloseste si varinata de hrivna, ei oricum g-ul il pronunta h din cate am inteles, cert e ca putem folosi in romana ambele variante, eu ii zic grivna pt ca asa am auzit pronuntat la ei: 

https://ro.wikipedia.org/wiki/Grivnă




Grivna sau hrivna (ucraineană гривня, API: /ˈɦrɪʋnʲɑ/; cod ISO 4217 UAH; cod numeric 980) este moneda națională a Ucrainei din 1996

https://dexonline.ro/definitie/grivna




GRÍVNĂ, grívne, s.f. Unitate monetară oficială a Ucrainei. (din ucr. hryvnia <)
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitimeLun 28 Dec 2015, 18:50

Uite aici reportajul din 2013 cand am fost in Ucraina. http://www.forumtrenuri.com/t2948-moldova-ucraina-ungaria

De ce fac traseul asa? Pai daca vin de la Bucuresti la Vadu Siret si apoi Cernauti legatura pentru seara am la Kiev cu trenul "Bucovina", alta varianta nu prea este. Din Kiev merg in vest si unde as putea merge ca sa trec si muntii Carpati, deci la Chop sau Uzhhorod si cum la Uzhhorod/Ujhorod e oras mai mare si mai important, hai acolo. De aici e posibil sa fac escala la Lvov si de aici in Kharkiv sau Odessa, de ce strabat tara de la est la vest? Simplu, eu cand merg cu trenu imi place sa merg si sa simt ca merg nu ma incurc cu 2 ore.
Imi pare rau ca nu se mai poate ajunge si la Donetk, era un oras important si merita vazut.
O alta ruta frumoasa este cu trenul direct Kiev-Rakhiv/Rahau, prin zona muntoasa, peisajele sunt superbe doar ca de la Rakhiv/Rahov la Solotvino-Sighet e ceva de mers si trebuie mijloc auto si asta multumita celor ce se ocupau de prostii cu contrabanda de tigari ca exista tren Rakhiv-Sighet dar la scos din cauza contrabandei. Mad

_________________
595423UZ-Ucraina - Pagina 2 Bdeem_8496_aUZ-Ucraina - Pagina 2 Bdeem_8496_aUZ-Ucraina - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





UZ-Ucraina - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: UZ-Ucraina   UZ-Ucraina - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
UZ-Ucraina
Sus 
Pagina 2 din 41Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 41  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Moldova-Ucraina-Ungaria
» PKP-Polonia
» MÁV-Ungaria
» Cu trenul de la Berlin la Chisinau via Polonia si Ucraina
» La Euro 2012 in Ucraina si polonia cu trenul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: