Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Naționalism-Antinaționalism

In jos 
+13
Dr2005
DUAL
Nesebar
Adrian78
LanceR
cata
alex.barac.5
Katalyn
TVlad
c o r v i n
dan tm
lapsanszkitamas
kristi kkk
17 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7445
Data de inscriere : 24/08/2008

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 05:50

Observ că sunt în societate destui care cred că a ascunde sub preș "gunoiul" națiunii înseamnă să fii bun român, în timp ce dacă iei atitudine împotriva unor metehne ancestrale ale nației ești catalogat de sfertodocți antiromân. Subiectul forumului permite dezbateri pe tema seriozității de poveste a românilor, avem monumente de infrastructură feroviară a secolului XIX construite de reprezentanții fostului imperiu habsburgic, inaintea dualismului austro-ungar, lăsate în paragină sau rase de românii verzi. Sau combinate siderurgice de secol XVIII la Reșița sau Hunedoara făcute de austrieci și falimentate de români de strânsură aduși în Transilvania de regimul comunist pentru a româniza forțat provincia istorică a Transilvaniei.
Dacă se consideră provocator topicul rog adminii să-l șteargă. Sau cei fără argumente să se abțină.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5599
Data de inscriere : 20/07/2012

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 06:53

Nah, daca vezi si spui adevarul esti bozgor si trebuie sa pleci in Ungaria. Nu e o parere, este o observatie. Daca vreti dovezi am screenshoturi destule... Laughing  Laughing


Liniile CFI 407 si 408, construite cu mari eforturi si sacrificii de oameni pentru oameni, distruse prin ignoranta si lacomie de statul roman. Odihneasca-se in pace, poate cea mai mare atractie turistica a judetului Mures Crying or Very sad
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 07:32

Asemenea discutii nu vor acea succes pentru ca anumite comportamente sint ca celea descrise pe tine dincolo, despre Oltenia in Imperiu, pentru care ai luat avertisment.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7445
Data de inscriere : 24/08/2008

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 08:31

dan tm a scris:
Asemenea discutii nu vor acea succes pentru ca anumite comportamente sint ca celea descrise pe tine dincolo, despre Oltenia in Imperiu, pentru care ai luat avertisment.
Ideea e că, cu riscul de a fi blamat, eu îmi educ copiii altfel decât am fost eu educat de societatea anilor 80-90, în care la școală am învățat că Mihai Viteazul i-a bătut pe turci de le-a scos dinții dar adevărul e că fost fugit din București 2 ani până ce un guvernator secui, ce ironie pentru naționaliștii români, l-a ajutat cu un corp de oaste să recapete tronul. Mie mi-a luat ceva ani și o lectură de mii de pagini ca să pot privi obiectiv și detașat, cu orice risc, realitatea. Sau să fiu considerat ridicol dacă cred că biserica ortodoxă e factorul determinant în neevoluția Valahiei sau a Moldovei.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 15/10/2013

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 11:48

...Până să spun ceva observ că neavând vreo treabă cu subiectul acestui forum (chiar, ai postat şi tu ceva cu tematică feroviară pe aici? Suspect ) nu ai vreo treabă nici cu respectul minimal pe care ar trebui să îl ai faţă de limba română! Chiar dacă eşti ,,nevrotic,, când vine vorba de ortodoxie eşti dator să o scrii aşa cum se scrie... Biserica Ortodoxă!

...Ok, spui că această instituţie a oprit evoluţia sau progresul acestei naţiuni...!? Suspect Pe bune, chiar aşa o fi?? În primul rând, ce înseamnă evoluţie cu adevărat şi oare pe unde am fi fost ca naţiune dacă ne lăsam masacraţi fie de otomani, fie de ,,civilizatul,, Imperiu Habsburgic şi nu numai ?!... Exact Biserica Ortodoxă e de vină dacă noi încă nu am preluat (încă!) toate dejecţiile Occidentului! Când tu eşti varză şi nu ai vreo atitudine pozitivă respectiv constructivă, nu mai arunca vina pe oriunde în accese de paranoia necontrolată!

...Dacă te consideri suficient de cultivat istoric, adu-ţi aminte pe unde au apărut primele centre culturale, şcoli, tipografii,cărţi în limba română etc în ţara asta !? ...Sigur nu unde crezi tu! Embarassed

P.s. Rog moderatorii sau administratorii să ,,filtreze,, postarea pilot a acestui topic şi să observe că un specimen precum autorul topicului nu se reţine de la nici un efort în a jigni nu doar o persoană (vezi ,,sfertodocţi,, adresată mie, evident!) ci întreaga comunitate a creştinilor ortodocşi din această ţară! Respectivul are o problemă mare asociind absurd şi greşit o ierarhie a unei instituţii (din orice epocă ar fi ea!) cu întreaga Biserică Ortodoxă, care e compusă din TOŢI cei botezaţi în acest cult milenar!Neutral
...Deci, se poate face ceva??... Hai, să o văd şi pe asta! Shocked
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7445
Data de inscriere : 24/08/2008

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 12:17

c o r v i n a scris:
...Până să spun ceva observ că neavând vreo treabă cu subiectul acestui forum (chiar, ai postat şi tu ceva cu tematică feroviară pe aici? Suspect ) nu ai vreo treabă nici cu respectul minimal pe care ar trebui să îl ai faţă de limba română! Chiar dacă eşti ,,nevrotic,, când vine vorba de ortodoxie  eşti dator să o scrii aşa cum se scrie... Biserica Ortodoxă!

...Ok, spui că această instituţie a oprit evoluţia sau progresul acestei naţiuni...!? Suspect  Pe bune, chiar aşa o fi?? În primul rând, ce înseamnă evoluţie cu adevărat şi oare pe unde am fi fost ca naţiune dacă ne lăsam masacraţi fie de otomani, fie de ,,civilizatul,, Imperiu Habsburgic şi nu numai ?!... Exact Biserica Ortodoxă e de vină dacă noi încă nu am preluat (încă!) toate dejecţiile Occidentului! Când tu eşti varză şi nu ai vreo atitudine pozitivă respectiv constructivă, nu mai arunca vina pe oriunde în accese de paranoia necontrolată!

...Dacă te consideri suficient de cultivat istoric, adu-ţi aminte pe unde au apărut primele centre culturale, şcoli, tipografii,cărţi în limba română etc în ţara asta !? ...Sigur nu unde crezi tu! Embarassed

P.s. Rog moderatorii sau administratorii să ,,filtreze,, postarea pilot a acestui topic şi să observe că un specimen precum autorul topicului nu se reţine de la nici un efort în a jigni nu doar o persoană (vezi ,,sfertodocţi,, adresată mie, evident!) ci întreaga comunitate a creştinilor ortodocşi din această ţară! Respectivul are o problemă mare asociind absurd şi greşit o ierarhie a unei instituţii (din orice epocă ar fi ea!) cu întreaga Biserică Ortodoxă, care e compusă din TOŢI cei botezaţi în acest cult milenar!Neutral
...Deci, se  poate face ceva??... Hai, să o văd şi pe asta! Shocked
Rog adminii să aibă atitudine! Am impresia că defunctul Apogeo, recte actualul C o r v i n, a creat o obsesie față de orice scriu. Având în vedere că e topic de discuții libere se pot crea subiecte care pun în discuție orice subiect care ar aduce o oarecare neliniște în spiritul arbitrar al oricărei societăți bazate pe principii democratice! Adică, dacă mie, ca liber cugetător, mi se pare absurd să pup oase cu ADN incert e nevoie să cer aprobare pentru a discuta această anomalie ce îmi jignește ultima jumătate de neuron, mai puțin decât blondele? Cumva, cea mai săracă și involuată parte a Europei e cea dominată de ortodoxism? Sau țările nordice, unde a existat de secole un melanj fericit între protestantism, catolicism și mitologie precreștină, sunt ca nivel de trai sau iluminare spirituală sub România, Bulgaria, Serbia, Grecia, Ucraina? Cumva Mihai Viteazul a înființat Combinatul siderurgic de la Hunedoara și l-au falimentat ateii lui Voltaire sau protestanții ce descind din Luther? Calculați rațional, fără patimă sau subiectivism, și lăsați o șansă dezbaterii. Corvin face o psihoză împotriva lui Boia, deși conform oricărui ignorant nu l-a citit, vorbește doar din auzite, și aruncă cu lături în capul mru. Șansa fiecărei societăți de evoluție o reprezintă dezbaterea, cu toate riscurile față de comozii care se simt bine în situația lor. Chiar și bețivii sunt fericiți în starea lor!


Ultima editare efectuata de catre kristi kkk in Dum 22 Noi 2015, 13:40, editata de 1 ori
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 15/10/2013

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 12:43

Ei, şi??  ,,Discuţii libere,, nu înseamnă niciodată ,,Jigniri libere,,! No  Crezi că deţii adevărul istoric absolut? Atunci, de ce un membru al ,,elitei,, româneşti ca şi tine încă mai coabitează pe aici, într-o ţară înapoiată  din vina exclusivă a Bisericii Ortodoxe?Suspect  Du-te omule într-o ,,minunată,, patrie neinfluenţată negativ de ,,obsesiile,, tale! Cum de te suporţi pe acest tărâm aşa de infestat negativ?  Fă o schimbare reală în viaţa ta! Neutral

p.s. Legat de Boia..., ţi-am mai spus..., nu trebuie să mănânci toată ciorba ptr. a-i şti gustul! Aşa că, nu mai strica atmosfera invocând astfel de nume sau situaţii! Neutral
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7445
Data de inscriere : 24/08/2008

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 12:50

c o r v i n a scris:
Ei, şi??  ,,Discuţii libere,, nu înseamnă niciodată ,,Jigniri libere,,! No  Crezi că deţii adevărul istoric absolut? Atunci, de ce un membru al ,,elitei,, româneşti ca şi tine încă mai coabitează pe aici, într-o ţară înapoiată  din vina exclusivă a Bisericii Ortodoxe?Suspect  Du-te omule într-o ,,minunată,, patrie neinfluenţată negativ de ,,obsesiile,, tale! Cum de te suporţi pe acest tărâm aşa de infestat negativ?  Fă o schimbare reală în viaţa ta! Neutral  

p.s. Legat de Boia..., ţi-am mai spus..., nu trebuie să mănânci toată ciorba ptr. a-i şti gustul! Aşa că, nu mai strica atmosfera invocând astfel de nume sau situaţii! Neutral
D-le profesor, se scrie "ai ști", e vorba de un verb care marchează posesiunea! Halal patrie, asemenea dascăli! Sau țârcovnici!


Ultima editare efectuata de catre kristi kkk in Dum 22 Noi 2015, 13:01, editata de 1 ori
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 15/10/2013

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 12:56

kristi kkk a scris:
c o r v i n a scris:
Ei, şi??  ,,Discuţii libere,, nu înseamnă niciodată ,,Jigniri libere,,! No  Crezi că deţii adevărul istoric absolut? Atunci, de ce un membru al ,,elitei,, româneşti ca şi tine încă mai coabitează pe aici, într-o ţară înapoiată  din vina exclusivă a Bisericii Ortodoxe?Suspect  Du-te omule într-o ,,minunată,, patrie neinfluenţată negativ de ,,obsesiile,, tale! Cum de te suporţi pe acest tărâm aşa de infestat negativ?  Fă o schimbare reală în viaţa ta! Neutral  

p.s. Legat de Boia..., ţi-am mai spus..., nu trebuie să mănânci toată ciorba ptr. a-i şti gustul! Aşa că, nu mai strica atmosfera invocând astfel de nume sau situaţii! Neutral
D-le profesor, se scrie "ai ști", e vorba de ub verb care marchează posesiunea! Halal patrie, asemenea dascăli! Sau țârcovnici!

...vorbeşti în oglindă?? Smile Aşa se pare!! Smile
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7445
Data de inscriere : 24/08/2008

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 13:00

c o r v i n a scris:
kristi kkk a scris:

D-le profesor, se scrie "ai ști", e vorba de ub verb care marchează posesiunea! Halal patrie, asemenea dascăli! Sau țârcovnici!

...vorbeşti în oglindă?? Smile  Aşa se pare!! Smile
Că și eu sunt profesor nu scuză faptul că tu nu știi să scrii corect! Apropo, exprimă sentimentele în cuvinte, nu în exces de emoticoane!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 13:48

Pentru a îi ști gustul = Pentru a-i ști gustul.
Cratima înlocuiește î-ul.
La fel ca atunci când scrii: Pentru a îi spune./Pentru a-i spune.

Domnule KKK, înainte să corectezi pe cineva, asigură-te că nu cazi în penibil.
Corvin a scris corect!

Tu, însă, ai mari probleme cu virgulele, dar și cu limba română, printre altele.
Cred că te afli în locul greșit. Îți recomand, cu sinceritate, să îți găsești un alt spațiu virtual în care să îți exprimi frustrările.

kristi kkk a scris:

Ideea e că, cu riscul de a fi blamat, eu îmi educ copiii altfel decât am fost eu educat de societatea anilor 80-90, în care la școală am învățat că Mihai Viteazul i-a bătut pe turci de le-a scos dinții dar adevărul e că fost fugit din București 2 ani până ce un guvernator secui, ce ironie pentru naționaliștii români, l-a ajutat cu un corp de oaste să recapete tronul. Mie mi-a luat ceva ani și o lectură de mii de pagini ca să pot privi obiectiv și detașat, cu orice risc, realitatea. Sau să fiu considerat ridicol dacă cred că biserica ortodoxă e factorul determinant în neevoluția Valahiei sau a Moldovei.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 13:58

Era de asteptat ca acest subiect sa devina subiect de disputa intre corvin si kristi kkk asa cum a  mai fost.

Nu e foarte greu daca vrei, sa observi ca cele spuse de kristi kkk se confirma.Exceptind folosirea unor cuvinte pretentioase care pot supara sau te pot duce cu gindul ca interlocutorii nu le inteleg, fondul problemei e simplu si tocmai de aceea va fi foarte greu de combatut si-din pacate- cu atit mai greu de inlocuit: religia si in cazul tarii noastre biserica majoritara - este o frina in calea progresului.

S-a mai discutat pe forum exemplul Olteniei cu care Imperiul habsburgic nu si-a mai batut capul, a ramas la nivel boieresc-clerical pina la Tudor Vladimirescu la fel ca ambele tari romanesti care au fost sub stapinirea turcilor.

Personal cred ca argumentul cu primele tipografii nu poate fi oferit ca contraargument de catre corvin din simplul motiv ca se tipareau carti aproape exclusiv pentru biserica ingradind accesul norodului la cunostinta, deoarece insasi Biblia mentioneaza ca ,,veti cunoaste adevarul si adevarul va va face liberi" ori biserica nu avea nevoie , ca si acuma de oameni care sa puna intrebari.

faptul ca dorinta de a discuta liber pe forum un subiect care nu convine altuia este tocmai ingradirea de care vorbeam.

Nu e nici o filozofie sa vezi ca tarile avansate nu sint ingradite in dogme si rinduieli bisericesti de peste an sint lucruri stiute.
Pe masura ce populatia se desteapta si renunta la constringeri si incepe sa gindeasca liber tarile avanseaza, exemplu este Spania in timp ce la polul opus e Grecia sa nu mai zic de Romania unde lucrurile au luat-o razna.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8221
Data de inscriere : 16/01/2010

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 14:18

Din ce imi amintesc, Neagu Djuvara spunea ca romanii au ajuns ortodocsi cam din intimplare. Primul conducator care s-a convertit (impreuna cu supusii lui) a ales ortodoxia desi ii era totuna daca se facea catolic. Rezultatul e ca ne-am batut ca prostii secole de-a rindul cu ungurii si cu alte neamuri de alta confesiune.
Nu cred ca daca am fi fost catolici am fi fost asimilati, cum nu s-au asimilat nici altii.

In timpurile noastre vad ca se pune problema contradictiei intre "civilizatia occidentala decadenta" si "ortodoxia noastra, curata si sanatoasa". E o abordare gresita dupa parerea mea pentru ca civilizatia aia occidentala nu inseamna numai porcariile homosexuale si corectitudinea politica. Nu trebuie sa ii privim ca pe o masa omogena compusa din indivizi copiati la indigo unul dupa celalalt. Exista si acolo o majoritate de oameni normali, educati si cinstiti care sint redusi la tacere de un grup conducator stingist foarte vocal si bine insurubat la putere.

Chestiunea nationalista a fost, din pacate, murdarita (si ea) in comunism. O buna bucata de vreme, a spune ceva de bine despre romani sau Romania te plasa automat in "ai lu' Vadim", erai vazut cu ochi rai. Acum lucrurile s-au mai pus la punct insa vad ca inca exista oameni cu sechele, dintr-o tabara sau alta.

Mie stiti de ce mi-e ciuda? Ca am putea progresa si noi (pentru ca nu sintem mai prosti decit altii) dar nu stiu totusi de ce sint atit de greu de schimbat niste mentalitati. Un exemplu simplu: toti cerem "corectitudine nemteasca" dar refuzam cu dispret monezile de 1 ban pe care casierul de la Lidl ni le da ca rest.
Sau daca eu cer la alt magazin sa imi dea restul corect, pina la ultimul ban, si vinzatorul si ceilalti clienti se uita la mine ca la un nebun.

Asta e un simplu exercitiu de corectitudine si disciplina. Niste oameni educati in acest spirit nu ar mai tolera sa "mearga si asa" si treptat ne-am ridica si noi din mizeria istorica in care ne gasim.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11001
Data de inscriere : 08/10/2014

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeDum 22 Noi 2015, 23:37

c o r v i n a scris:
...încă o dovadă că te dai deştept dar nu e cazul! No Ce ai scris mai sus, trecând peste faptul că e off-topic, reprezintă o gargară ieftină, cuvinte fără vreo acoperire în realitate! Din nou spun... Probabil tu crezi că pe aici sunt eventual doar ciocănari, poate oameni fără vreo formă de intelect cărora le poţi spune orice că ei oricum sunt reduşi şi nu înţeleg! Din contră, te faci de râs şi pentru că nu gândeşti înainte ceea ce scrii (probabil nici după!) şi îţi mai baţi joc şi de limba română! Măcar nu mai aminti pe aici că ai calificări şi funcţii la care ,,prostimea,, ai vrea să se plece! Te umpli de penibil şi reuşeşti asta de fiecare dată într-un mod ,,remarcabil,,! Neutral.

Discutia in sine a fost mutata la Tomberonul forumului nu stie cine a mutat-o dar i multumesc pentru ca nu a folosit metoda frustrari personale cum o faceau alti in trecut punandu-i titlu "gunoi"

Gunoi e ultimul cuvant care ai vrea sa-l vezi sau sa-l auzi dar in trecut la misto si in bataie de joc se folosea foarte des acest titlu la off-topic.

Daca veti citi cu atentie toate postarile de la topicul cu off-topic de unde a inceput si pana unde s-a ajuns veti vedea ca odata cu citatul de mai sus s-a umplut paharul, Mie mi se pare mai mult atac la persoana decat off-topic si cum a spus si colegul dan tm e clar ca dl c o r v i n are ceva de impartit mai vechi cu kristi kkk iar acum a avut ocazia si i-a raspuns pe masura.

Fratilor puteti sa va certati in particular cat doriti aveti mesajeria privata, aveti facebook, messenger, prin sms sau la telefon ori mai nou prin celebrul WhatsApp nu trebuie so faceti in public ca sa-mi apara mie mereu notificari cu subiecte noi.

Eu cand am calcat pe bec s-a lasat mana libera la toti copii prost crescuti care stau pe forum doar pentru scandal acum se inchide ochii ca asta e obicei vechi pe acest forum.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitimeLun 23 Noi 2015, 00:34

In fapt discutia se invirte in jurul progresului in dauna religiei.

Kristi kkk si TVlad au alte conceptii despre credinta si modul ei de manifestare in cadrul unei religii in timp ce corvin e mai dedicat partii religioase in dauna acceptari progresului si a laturii personale a credintei.

Nu cred ca trebuie discutat doar in privat practic e un forum unde se pot analiza diverse opinii.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Naționalism-Antinaționalism Empty
MesajSubiect: Re: Naționalism-Antinaționalism   Naționalism-Antinaționalism Icon_minitime

Sus In jos
 
Naționalism-Antinaționalism
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: