Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 ILUSTRATE,VEDERI

In jos 
+9
kristi kkk
Dr2005
Hurricane
Semafor
dan ciprian
KQQ
discoid21
srazvi
COSTACHE MIHAIL
13 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeMier 09 Sept 2009, 15:35

Un topic in care putem posta fel si fel de vederi din Romania si din strainatate, de la statiunile estivale pana la cele montane, de la catedrale ortodoxe pana la moscheie turcesti, deci orice fel de ilustrata.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeMier 09 Sept 2009, 15:38

Manastirea Curtea de Arges
ILUSTRATE,VEDERI P9060028
#######################################
ILUSTRATE,VEDERI P9060029
#############################################
ILUSTRATE,VEDERI P9060030
#########################################
ILUSTRATE,VEDERI P9060031
#############################################
ILUSTRATE,VEDERI P9060032
#####################################
ILUSTRATE,VEDERI P9060033
####################################
ILUSTRATE,VEDERI P9060034
####################################
ILUSTRATE,VEDERI P9060035
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6149
Data de inscriere : 20/07/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeMier 09 Sept 2009, 19:57

Bun, dar de ce la "despre CFR/fotografii trenuri"? scratch
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeMier 09 Sept 2009, 20:20

srazvi a scris:
Bun, dar de ce la "despre CFR/fotografii trenuri"? scratch
Asa m-am inteles cu myster. Un topic mai atipic, asa cum este si cel cu poze de tot felul fara trenuri, asa cum este si cel cu poze haioase fara trenuri, asa cum la galerii foto personale, putem pune orice fel de poza facuta de noi si care ne place, asa este si acesta. Cum toti pasionatii de trenuri suntem si pasionati de calatorii, pentru ca noi de fapt cu trenul calatorim, si pentru ca suntem si iubitori de natura, facem o mica exceptie , infiintand acest topic, in care putem posta fel si fel de ilustrate, ca sa cunoastem mai bine orasele, obiectivele si valorile romanesti, si de ce nu, si cele straine. Azi am postat vederi cu o manastire, maine altcineva dintre noi va posta vederi cu o statiune montana si tot asa.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeMier 09 Sept 2009, 20:51

O ilustrata foarte veche, din anii'60, cu statiunea Techirghiol:
ILUSTRATE,VEDERI P8030001
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5710
Data de inscriere : 14/07/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeMier 09 Sept 2009, 22:40

Bravo, Mihail pentru iniţiativa de a înfiinţa topicul ăsta!! cheers

Nu de alta te felicit, dar sunt colecţionar de vederi. O categorie specială din colecţia mea o reprezintă bineînţeles, vederile feroviare.

Nişte vederi cu linia îngustă Przeworsk - Dynów, din Polonia. Apare şi locomotiva românească Faur:

ILUSTRATE,VEDERI Mocanita_dynow03.jpg

##
LDH-ul nostru ieşind din cel mai lung tunel de mocăniţă din Europa. Pe linia îngustă Przeworsk - Dynów:
ILUSTRATE,VEDERI Mocanita_dynow05.jpg

LDH versus aburoasă:
ILUSTRATE,VEDERI Mocanita_dynow04.jpg


O vedere de pe linia îngustă din munţii Bieszczady, Polonia:
ILUSTRATE,VEDERI Mocanita_bieszczady01.jpg


Mai continui data viitoare cu următoarele vederi feroviare.

ATENŢIE!!!
Am 3 vederi feroviare pe care vreau să le dau la schimb contra altor vederi, tot feroviare. Cine e interesat, să mă contacteze pe m.p.
Sus In jos
srazvi

srazvi


Numarul mesajelor : 664
Varsta : 43
Localizare : Arad
Reputatie : 6149
Data de inscriere : 20/07/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeJoi 10 Sept 2009, 00:36

Eu am gasit o colectie de gari in ilustrate, colectia apartine lui romrail What a Face :
http://www.oldpostcards.ro/index.php?cat_id=220
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeJoi 10 Sept 2009, 12:11

Discoid, eu te felicit, si iti multumesc pentru ilustratele postate de tine. Au o mare valoare pentru mine. Si apoi vad cum cei din alte tari pastreaza aceste valori ale noastre, pe cand noi le-am dus la fier vechi! Posteaza orice fel de ilustrata. Stai sa vezi cate vederi voi posta eu, ca am o colectie numeroasa.
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5710
Data de inscriere : 14/07/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeJoi 10 Sept 2009, 19:29

Constat şi eu cu regret acelaşi lucru: străinii promovează chiar şi valorile noastre, pe care noi le ducem la tăiat. Iar noi? De exemplu când am fost la Reşiţa, am căutat după vederi cu locomotivele din muzeul acela. Am găsit ceva? Nici măcar vederi generale din Reşiţa nu am găsit.

O altă vedere de pe linia Przeworsk - Dynów. Locomotiva cu aburi de cale îngustă:
ILUSTRATE,VEDERI Mocanita_dynow02

Altă vedere de pe linia îngustă din munţii Bieszczady, Polonia:
ILUSTRATE,VEDERI Mocanita_bieszczady02

Locomotiva diesel-electrică NOHAB MY 1135, aparţinând de DSB, Danemarca:
ILUSTRATE,VEDERI DSB_gm_diesel

Şi acum o vedere fără trenuri:
ILUSTRATE,VEDERI Cernauti1
Cernăuţi, 1938. E una din cele mai vechi vederi ale mele, dar nu cea mai veche.

Restul vederilor feroviare - pe data aviatoare Very Happy :bball:
Mihail, poţi veni cu următoarea avalanşă de vederi
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeJoi 10 Sept 2009, 19:57

Am sa vin. Dar pana atunci, o intrebare: Locomotiva de mai sus, cea mov apartinand de DSB Danemarca, nu este fabricata in Ungaria?
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5710
Data de inscriere : 14/07/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeJoi 10 Sept 2009, 21:35

Este fabricată în Suedia, de NOHAB Trollhāttan. Eşti pe aproape cu Ungaria, în sensul că vederea e ungurească şi din Ungaria am cumpărat-o.

Mai vin cu o vedere. Locomotiva 324.540, aparţinând de MAV. Anul fabricaţiei: 1915, Budapesta.
ILUSTRATE,VEDERI Loco_324_540

Din 8 august 1919 până în 1945 a fost la CFR sub numărul 324.580
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeVin 25 Sept 2009, 15:53

Ilustrate cu Manastirea Cheia, Jud. Prahova
ILUSTRATE,VEDERI P9250004
#############################
ILUSTRATE,VEDERI P9250005
###############################
ILUSTRATE,VEDERI P9250006
######################################
ILUSTRATE,VEDERI P9250007
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeVin 25 Sept 2009, 15:54

Bucuresti, anii '70, Piata Universitatii
ILUSTRATE,VEDERI P9250008
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5710
Data de inscriere : 14/07/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeSam 26 Sept 2009, 10:44

Mihail, văd că îţi plac vederile cu mănăstiri. Am şi eu câteva.
Şi ce aerisit era traficul Bucureştiului acum 30 de ani! Cred că azi locul acela arată foarte diferit. Mai ales la trafic...

Vin şi eu cu o altă vedere din colecţia mea, e una cu totul deosebită. E ca un fel de ochelari de carton, dar cu nişte lentile prin care dacă te uiţi, vezi o poza din Praga , dar 3D; îţi dă aceeaşi senzaţie ca şi cum te-ai uita printr-un binoclu la un peisaj real. Tot ansamblul ăsta se poate plia şi devine ca o carte poştală, dar ceva mai groasă:

Cartea poştala pliată:
ILUSTRATE,VEDERI DSCF3734

şi desfacuta:
ILUSTRATE,VEDERI DSCF3730

ILUSTRATE,VEDERI DSCF3729


Ce se vede prin vizoarele alea doua:
ILUSTRATE,VEDERI DSCF3732


Bineinteles, ce vezi cu ochii e mult mai complex decat imaginea de maı sus. Uitandu-te prin acele vizoare, vezi chiar un peisaj 3D cu catedrala şi imprejurarile.

Tot in Praga am mai gasıt şi carti poştale pe suport metalic şi pe suport de lemn, un lemn foarte subtire.
Sus In jos
KQQ

KQQ


Numarul mesajelor : 355
Reputatie : 5821
Data de inscriere : 21/06/2009

ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitimeSam 26 Sept 2009, 16:14

COSTACHE MIHAIL a scris:
Bucuresti, anii '70, Piata Universitatii
ILUSTRATE,VEDERI P9250008

Ar fi bine dacă poza de mai sus ar fi postată şi pe Transira. Este o mostră din perioada în care Bucureştiul este populat de:
-Ikarus 180 (cele articulate)
-Ikarus 556 (cele nearticulate)


Şi încă ceva. Ar fi bine dacă ar fi postate poze cu:
-fosta cale ferată din Tei, componentă a liniei 801 (Herăstrău-Reînvierii-Obor-Titan); în prezent, o parte a liniei 801 este (sau era) inclusă în traseul de tramvai 5; când spun traseul 5 mă refer la ruta care lega zona de nord cu Sf. Gheorghe; la un moment dat, 5-ul a înglobat 33-ul având un traseu exagerat de lung
-fosta cele ferată Progresul-Trafic Greu-Cotroceni-Regie iar de acolo spre Gara de Nord. Nu ştiu ce indicativ avea linia, dar ştiu că Podul de la Grădiştea o face nefuncţională; într-o perioadă, existau nişte rămăşiţe ale liniei respctive care se terminau în... fundaţia unui chioşc construit de nişte oameni certaţi cu bunul simţ. Chioşcul respectiv - dacă mai există - se afla la intersecţia Rahovei cu Trafic Greu; şi încă ceva; se zice că porţiunea liniei de Giurgiu aflată pe teritoriul capitalei (până la Progresul) ar fi "suplinită" ori de linia 11, ori de linia 12; nefiind bucureştean nu ştiu exact care din cele două linii de tramvai este, dar pot spune doar că era vorba de o linie pe care circulau - cândva - tramvaie V3A bidirecţionale, cu două posturi de conducere
-o altă linie ferată era cea care pleca de la Filaret, trecea pe lângă un parc (Tineretului???) şi ajungea pe Şincai; ştiu sigur că în ultima perioadă de funcţionare era industrială; nu mai treceau trenuri de călători pe ea. Dacă nu greşesc, şi această linie ferată avea ca şi "corespondent" aproximativ o linie de tramvai. Linia a avut, dacă nu greşesc, indicativul 17 şi era deservită de nişte tramvaie care dacă nu au fost casate, sunt în curs de casare. Este vorba de Rathgeber (M 5.65???) de culoare albastră, dar care în loc să aibă trucurile originale, aveau boghiuri de V3A.

Ca să fiu mai clar:

1. Porţiunea sub-magistralei 801 a intrat - parţial - în componenţa traseului 5; nu ştiu dacă 5-ul actual este cel care îl ştiam sau cel care a înglobat 33-ul mergând până aproape de Titan...

2. Porţiunea liniei de Giurgiu este "dublată" de acel traseu de tramvai (11 sau 12??) care a avut în dotare V3A bidirecţionale

3. Linia Filaret-Şincai are (sau a avut?) un "corespondent" - linia 17 - deservită - până nu demult - de Rathgeber cu boghiuri de V3A
Sus In jos
Continut sponsorizat





ILUSTRATE,VEDERI Empty
MesajSubiect: Re: ILUSTRATE,VEDERI   ILUSTRATE,VEDERI Icon_minitime

Sus In jos
 
ILUSTRATE,VEDERI
Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Locomotive CFR in vederi (maxime)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: FOTOGRAFII DIVERSE-
Mergi direct la: