Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
TudorVD

TudorVD


Numarul mesajelor : 53
Varsta : 29
Localizare : Iernut
Reputatie : 3305
Data de inscriere : 10/07/2015

Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Empty
MesajSubiect: Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures   Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Icon_minitimeMier 28 Oct 2015, 21:16

Am descoperit cateva cai ferate ce deserveau diferite intreprinderi si fabrici in zona Orasului Iernut, Judetul Mures.
Poze momentan nu am, deoarece nu-s in localitate, dar am marcat pe Google Earth traseul acestor linii ferate industriale. O sa fac si poze, cel mai probabil in weekendul asta cand ma intorc in Iernut.


Aceasta linie deservea Fabrica de Nutreturi Combinate, fabrica ce a functionat pana prin anul 2001. Personal am vazut un singur tren ce aproviziona fabrica cu cereale.Tatal meu mi-a spus ca erau trenuri care transportau la fabrica cereale si care preluau sacii cu nutreturi combinate. Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures 3vZzyCI

Aceasta linie deservea baza de receptie a cerealelor. Baza inca functioneaza dar incarcarea trenurilor se face pe linia a 3-a din gara Iernut, vagoanele fiind incarcate printr-o banda transportoare.Linia poate fi vazuta foarte usor in Google Streetview.Ultimul tren ce a circulat pe aceasta linie a fost prin anul 2002. Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures 6Tv8zI5

Ultima linie deservea CTE Iernut si pe ea circulau trenuri cu carbunele utilizat ca si combustibil in termocentrala. De cand CTE functioneaza pe gaz metan, pe aceasta linie n-au mai circulat decat 2 trenuri in decurs de 10 ani, trenuri care au dus la CTE unele echipamente grele Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures 4ThP0L9
Sus In jos
https://www.wattpad.com/user/VlassaTudorDan
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6403
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11567
Data de inscriere : 03/11/2010

Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Empty
MesajSubiect: Re: Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures   Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Icon_minitimeMier 28 Oct 2015, 21:51

Linia ferata industriala pentru termocentrala Ludus-Iernut se racorda la fosta HM Cuci, astazi doar o simpla halta hc.
Sus In jos
TudorVD

TudorVD


Numarul mesajelor : 53
Varsta : 29
Localizare : Iernut
Reputatie : 3305
Data de inscriere : 10/07/2015

Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Empty
MesajSubiect: Linie industriala   Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Icon_minitimeVin 30 Oct 2015, 19:51

Imagini cu linia ce deservea Baza de receptie cereale din Iernut

Spre racordul cu  CF 405 Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures IxN1enM
....

Spre baza de cereale. Cladirea din dreapta portii servea ca remiza pentru locomotiva de manevra, acum in acea cladire, undeva mai la dreapta, e un atelier auto. Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures I3x8Koc

Imaginile au fost luate din Street View
Sus In jos
https://www.wattpad.com/user/VlassaTudorDan
TudorVD

TudorVD


Numarul mesajelor : 53
Varsta : 29
Localizare : Iernut
Reputatie : 3305
Data de inscriere : 10/07/2015

Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Empty
MesajSubiect: Cale ferata industriala   Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Icon_minitimeVin 30 Oct 2015, 19:56

Trecerile de la nivel ale caii ferate industriale si CF 405

Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures B4kSEVU

De asemenea, Street View, maine o sa ma duc pana acolo sa vad in ce stare se prezinta linia, dat fiind faptul ca imaginile astea sunt din 2012
Sus In jos
https://www.wattpad.com/user/VlassaTudorDan
Continut sponsorizat





Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Empty
MesajSubiect: Re: Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures   Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures Icon_minitime

Sus In jos
 
Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cai ferate industriale din Jud. Dâmbovita
» Liniile ferate industriale din Giurgiu
» Liniile ferate industriale din Bucuresti
» Cai ferate industriale din municipiu Resita
» Cai ferate industriale din judetul Iasi

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: