Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Liniile ferate industriale din Giurgiu

In jos 
+4
petcu.adrian
Vlad
tudor_vl
COSTACHE MIHAIL
8 participanți
AutorMesaj
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeMier 30 Iun 2010, 16:34

Liniile ferate industriale din Giurgiu.


In mare parte, liniile industriale care se afla pe teritoriul orasului Giurgiu, sunt necirculate, sau chiar scoase. In ziua de 28 iunie 2010 am trecut prin Giurgiu, insa nu am avut posibilitatea sa pozez mare lucru, din cauza ploii torentiale.



O linie aproape de Dunare care este nefolosita


Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280209




Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280210





Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280212

Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeMier 30 Iun 2010, 16:54

In continuare, poze facute pe 28 iunie 2010, cu linia ferata care duce in Portul Giurgiu. Din pacate si aceasta este nefolosita, si nici nu am putut poza mare lucru. Linia are aproximativ 3 km.


Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280242




Linia este amplasata paralel cu soseaua care duce in port.



Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280241





Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280238



Se poate observa ca este ruginita




Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280237




Daca asa prost stau lucrurile la noi, nu acelasi lucru se intampla si la vecinii nostri bulgari. Linia lor ferata care duce in port la Ruse este circulata. In timp ce priveam Dunarea, am vazut un tren de marfa cu doua locomotive Skoda. Am folosit zoomul ca sa apropii cat de mult. Cred ca observati cele doua locomotive pe malul celalalt la bulgari!



Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280234






Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280233





Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280232




Dar sa lasam locomotivele bulgarilor in pace, si sa revenim la situatia noastra critica, la linia ruginita, nefolosita, care duce in portul nostru romanesc de la Giurgiu!



Ne apropiem de port



Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280231



O trecere la nivel cu calea ferata


Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280230




Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280229
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeMier 30 Iun 2010, 17:06

PORTUL GIURGIU


Iata cladirea Portului Giurgiu. Pe o parte este port, iar pe partea cealalata este gara, care nu stiu daca a folosit vreodata si la transportul de calatori.


Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280223



Oricum, acum nu mai foloseste la nimic. Iata balariile care acopera cele doua linii aflate in port(stanga pozei). Liniile nu se mai vad.




Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280222



Privesc un vapor pe Dunare,



Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280227




Apoi fac din nou poze la linia ruginita din port




Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280221



Exista si peron





Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280220




Vremea urata , ploaia torentiala si cerul acoperit in intregime de nori care da o stare de melancolie si tristete, se potriveste de minune cu peisajul mohorat , pustiu si parasit care se afla in spatele cladirii portului, unde se gasesc si cele doua linii ferate uitate si parasite!


Sad Sad




Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280219



Cladirea portului



Liniile ferate industriale din Giurgiu P6280218




Sper ca data viitoare sa prind o zi mai frumoasa cand am sa mai fac o calatorie in Giurgiu pentru a surprinde si alte linii industriale!



Sus In jos
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6096
Data de inscriere : 04/05/2009

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeMier 30 Iun 2010, 18:03

Foarte frumos reportajul. Mi-a facut placere sa ma uit la el. Din pacate multe alte orase se afla in situatia Giurgiului: linii industriale care nu sunt folosite. Din cate imi aduc aminte, si Drobeta Turnu-Severin are linii industriale in oras care nu mai sunt folosite. Interesant ca acel vaporas se numeste Carpathia, la fel ca vaporul care a salvat supravietuitorii de pe nava Titanic.
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeMier 30 Iun 2010, 18:17

Ma bucur Tudor ca ti-a placut, si sper sa placa si altor membri, si vizitatori, si nu numai acesta si chiar si alte mesaje postate de mine, dupa cum observi, unele triste, altele haioase, iti dai seama cat timp mi-a luat sa ajung pana acolo ca sa fac poze, iar astazi am stat toata ziua la calculator pentru a posta fotografiile facute in Ruse si Giurgiu, si am facut acest lucru din pasiune, pentru a fi documentati toti membri si vizitatorii acestui forum, asa cum fiecare membru al Forumului Trenuletz, are dorinta de a ne impartasi din experientele, din cunostintele domeniului feroviar, si mai ales prin postarea de poze care da culoare forumului, pentru ca numai asa reusim sa il imbogatim, si sa atragem cat mai multi membri pasionati de trenuri! De la fiecare aflam cate ceva nou, si toti dau dovada de seriozitate ceea ce face ca sa intram de fiecare data cu placere pe FORUMUL TRENULETZ,pe care astazi s-a inscris membrul cu nr. 600!!!
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13610
Data de inscriere : 08/04/2009

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeMier 30 Iun 2010, 21:26

Frumos reportaj. Mi-a placut foarte mult. Ma doare sufletul de fiecare data cand vad linii abandonate si cand ma gandesc la faptul ca in Giurgiu sunt mult mai multe linii in stadiul acesta....pacat Crying or Very sad

Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeJoi 01 Iul 2010, 08:44

Interesant, are peron dar nu are intrebuintare.Iar la bulgari totul e electrificat inclusiv linia portului.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeVin 16 Iul 2010, 22:39

Sa incercam sa uitam mizeria si paragina in care zace acum Portul Giurgiu, si pentru o clipa sa ne intoarcem inapoi la anii de glorie ai acestui port, in care atat transportul maritim dar si cel feroviar erau in mare voga. Fotografia este facuta in anul 1981, aparuta intr-un calendar de perete in anul 1982, care a fost postata de userul Amiralul
Byrd pe Forumul Tramclub.
Ii multumesc pentru faptul ca mi-a dat acordul sa o postez pe acest forum!



Liniile ferate industriale din Giurgiu Portulgiurgiu




Liniile ferate industriale din Giurgiu Portul2




Sus In jos
petcu.adrian

petcu.adrian


Numarul mesajelor : 20
Varsta : 39
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4897
Data de inscriere : 02/01/2011

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeDum 22 Mai 2011, 21:40

Dupa un an de la reportaj vin si eu cu poze din zona si cu noutati. Linia este folosita de GFR.

Liniile ferate industriale din Giurgiu 22052011185


Liniile ferate industriale din Giurgiu 1-3


Liniile ferate industriale din Giurgiu 2-2


Liniile ferate industriale din Giurgiu 4


Liniile ferate industriale din Giurgiu 5


Liniile ferate industriale din Giurgiu 6-1


Liniile ferate industriale din Giurgiu 7


Liniile ferate industriale din Giurgiu 8


Liniile ferate industriale din Giurgiu 9


Liniile ferate industriale din Giurgiu 10


Liniile ferate industriale din Giurgiu 11


Liniile ferate industriale din Giurgiu 12


Liniile ferate industriale din Giurgiu 13

Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeLun 23 Mai 2011, 10:23

De necrezut! Nu ma gandeam ca o sa mai treaca vreo locomotiva pe aici! Felicitari pentru poze!
Sus In jos
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 45
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6021
Data de inscriere : 21/08/2008

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeMar 24 Mai 2011, 23:40

Ma gandesc la cei care sunt anti GFR si nu i-am inteles. Totusi, se vede ca initiativa privata da roade si poate face si minuni in domeniul transportului feroviar, cu precadere in cel de marfa.
Sus In jos
http://rrt-group.com
emtix




Numarul mesajelor : 2
Reputatie : 4728
Data de inscriere : 02/06/2011

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeJoi 02 Iun 2011, 18:57

spectaculos Smile)))))))))
doamneee nu credeam ca e posibil sa vad asa ceva
Sus In jos
http://www.instalatii-amenajari.com.ro
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6333
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11464
Data de inscriere : 03/11/2010

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeMar 21 Iul 2015, 15:29

In interiorul municipiului Giurgiu exista urmatoarele cai ferate industriale

1.Din statia Giurgiu-Nord se desprind unele linii industriale, care deservesc platforma industriala de acolo (Lacta, etc)

2.Din statia Giurgiu, se desprinde o linie ferata (construita probabil intre anii 1870-1879), ce traverseaza Soseaua Ghizdarului, Soseaua Alexandriei, merge paralel cu strada Ramadanului, traverseaza DN5C si ajunge in statia Giurgiu-Sud (statie construita dupa 1980, pentru deservirea principalelor intreprinderi din oras). De aici linia traverseaza soseaua Trafic Greu, merge paralel cu strada Portului si ajunge la statia Ramadan (cladirea deserveste si portul fluvial de calatori).

Distante Giurgiu km 0, Giurgiu Sud km 3,6, Ramadan km 10
Statia Giurgiu-Sud are 20 de linii si probabil o instalatie SBW, iar statia Ramadan are doua linii (ce fel de sistem de semnalizare ?)
Intre statiile Giurgiu si Giurgiu Sud posibil sa circule mai des trenuri de marfa, dar intre statiile Giurgiu Sud si Ramadan probabil ultimul tren de marfa a circulat in 2011 (conform reportajului colegului de forum).

Din aceasta statia Giurgiu-Sud se ramifica linii ferate industriale pentru Combinatul chimic Verachim, CET Giurgiu, Fabrica de zahar (linia mergea paralel cu strada digului SI Aleea Plantelor), portul comercial (situat pe malul nordic al Canalului Plantelor).

Din linia curenta dintre statiile Giurgiu Sud si Ramadan se ramifica liniile industriale pentru Verachim-platforma doi, Șantierul naval, ICMUG Masini Grele , dana petroliera, dar si pentru fostul terminal de feryboat (inaugurat in anul 1936 si desfiintat in anul 1954)

Din statia Ramadan o linie industriala continuua pana la un depozit de cereale.

3. Linia Giurgiu- Smarda

A fost construita intre anii 1870-1871, si mergea paralel cu actualul Bdul Mihai Viteazul si strada Chauncey Hardy, ajungând la fosta statie Smarda, de aici calatorii putandu-si continuua drumul cu vaporul pana la Rusciuk/Ruse.
In anul 1936, când este inaugurat terminalul de feryboat, si ca urmare a masurilor de sistematizare urbana a orasului Giurgiu, aceasta cale ferata este desfiintata si demontata din teren.
Sus In jos
dragosdimitrescu




Numarul mesajelor : 12
Reputatie : 3977
Data de inscriere : 02/07/2013

Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Amintiri   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitimeVin 15 Iul 2016, 17:06

Am intrat astazi pe forum si din curiozitate am gasit acest topic.

Foarte frumoasa initiativa unui reportaj din Giurgiu.
Din pacate istoria se asterne peste acest oras cu viteza prafului pe o ulita la tara. Orasul este din ce in ce mai sarac, industria lipseste cu desavarsire, santierul naval s-a transformat in zona libera si s-a desfiintat, combinatul chimic nu a existat decat in imaginatia tov. Elena Ceasescu, fabrica de zahar s-a taiat si s-a vandut la fier vechi, fabrica de bere nimeni nu mai stie unde a fost, fabrica de paine a disparut si ea.
Transportul feroviar isi dovedeste viabilitatea in relatie directa cu industria, iar unde aceasta lipseste, atunci si transportul dispare.
Ce necesitati are orasul se pot satisface linistit pe cale rutiera, atat ca pasageri cat si ca marfuri.

Pacat ca am crescut si am privit pe malul celalalt si am fost invatati sa dispretuim bulgarii "prosti si cu ceafa groasa", dar iata ca dupa 26 de ani de economie de piata si democratie, Ruse este mult peste Giurgiu.

Sus In jos
Continut sponsorizat





Liniile ferate industriale din Giurgiu Empty
MesajSubiect: Re: Liniile ferate industriale din Giurgiu   Liniile ferate industriale din Giurgiu Icon_minitime

Sus In jos
 
Liniile ferate industriale din Giurgiu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Liniile ferate industriale din Bucuresti
» Cai ferate industriale din Jud. Dâmbovita
» Cai ferate industriale din municipiu Resita
» Cai ferate industriale din judetul Iasi
» Caile ferate industriale din judetul Suceava

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: