Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Alte tipuri de vagoane

In jos 
+67
LanceR
Norbi
Petre_IFTE
Spartan1948
mielutu zburator
tcm
ANDU2100HP
Katalin4653
dan tm
florin.lifticariu
riciu
maris.constantin
Simply18
cortexedge
c o r v i n
George
Dutzu
Cont.dezactivat
Adirmvl
Cont dezactivat
Balto
Andrey_tm
ATM
andreiutzu
Caravelle_Zg
Luna
EuroNight
AndiCFR
nenuandrei
060-EA078
R936
Dr2005
Nesebar
Horea36
AlexD
Vitosa
redeme
Hurricane
Axwell21
DUAL
sorinucu
nokia2010
VeV
cont inactiv
Semaca
Adrian78
FeroFan97
cata
didinul
Stratan-Tttggvv
Mihai-Aurel
mureseanu_976
tudor_vl
TVlad
husdelaapus
marius_catalin84
Zoly87
razwy
vrabieionut
kristi kkk
COSTACHE MIHAIL
bogdan srl
pisti91
bogdanuleia
MariusM
stegaru
discoid21
71 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul
AutorMesaj
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5713
Data de inscriere : 14/07/2009

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeLun 07 Sept 2009, 23:01

Vagoane speciale, ce nu se încadrează în celelalte categorii

Am văzut un vagon pentru măsurat calea ferată:

Alte tipuri de vagoane Vagon0031

Alte tipuri de vagoane Vagon0033

Deocamdată e singurul vagon de acest fel pe care îl văd. Se mai folosesc astfel de vagoane?
Sus In jos
stegaru

stegaru


Numarul mesajelor : 225
Varsta : 38
Localizare : Brasov
Reputatie : 5639
Data de inscriere : 20/09/2009

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeDum 13 Dec 2009, 01:14

Am vazut ca didi a pozat la muzeul CFR o macheta a unui vagon de clasa a 3-a. N-am vazut niciodata un astfel de vagon in realitate. Exista cineva care a vazut un vagon de acest tip? Daca da, unde? As fi curios sa vad cum arata.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8124
Data de inscriere : 27/08/2008

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeMier 03 Feb 2010, 23:28

vrabieionut a scris:
UN VAGON IN REVIZIA DE VAGOANE GRIVITA....NU AM PUTUT SA VAD SERIA

Alte tipuri de vagoane P2030109

19-57 "IVA", fabricat în anii 80-90.
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5713
Data de inscriere : 14/07/2009

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeLun 08 Feb 2010, 21:16

Are cineva idee ce vagon ar putea fi ăsta?

Alte tipuri de vagoane Vagon_nn0005

Ştiu că nu e pozat dintr-un unghi bun, dar era într-o zonă inaccesibilă, singurul loc de unde puteam să-l pozez era o pasarelă, iar dacă mă îndepărtam prea mult de vagon(ca să-l prind din lateral), ar fi fost aproape complet eclipsat.
Sus In jos
bogdanuleia




Numarul mesajelor : 1
Varsta : 67
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5205
Data de inscriere : 12/02/2010

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeJoi 18 Feb 2010, 12:17

Intru si eu ca incepator fara experienta.
In primul rand prin '83 la Roman era un tren care transporta muncitorii de la gara la uzina de tevi. Era compus din vagoane de clasa reconditionate mai mult sau mai putin, vopsite intr-un fel de maro, construite in Polonia prin anii '20 mi se pare. Aveau oricum placile de firma. Poate cine are drum pe acolo mai gaseste ceva. Era si o locomotiva cu aburi in fabrica dar despre ea nu stiu mai multe si nu cred ca mai exista.
Pe de alta parte, inainte de '89 (pentru ca dupa am vazut ca se foloseau vagoane de clasa normale) la transporturile militare se foloseau vagoane de calatori vechi, la care geamurile erau inlocuite cu table sudate. Nu am reusit niciodata sa ma apropi prea mult de ele si nu am putut vedea placile de firma. Parca mai erau unele in curtea unitatii de cai ferate de la Chitila. Poate reuseste cineva sa le fotografieze, dar distanta pana la ele e destul de mare. Voi incerca si eu cand am o ocazie favorabila
Oricum "ciudateniile" cred ca ar fi potrivite sa fie expuse intr-un muzeu de cai ferate extins, pentru ca valoarea lor muzeistica e mult mai mare dact valoarea fierului vechi.
Sus In jos
pisti91

pisti91


Numarul mesajelor : 334
Varsta : 33
Localizare : Oradea
Reputatie : 6137
Data de inscriere : 17/08/2008

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeJoi 18 Feb 2010, 12:37

@Manu: vagonul respectiv apartine de CFR Infrastructura si are ca rol magazie de scule/dormitor pentru muncitori. Daca te-ai uitat si pe partea dreapta a pasarelei, ai vazut ca se lucreaza la prelungirea pasajului subteran. Eu presupun ca din aceasta cauza e vagonul cu pricina in Oradea.
Sus In jos
http://www.vehicule.uv.ro
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6008
Data de inscriere : 16/11/2009

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeJoi 18 Feb 2010, 14:51

La Roman circula la uzina de tevi o garnitura formata dintr-o locomotiva diesel si 2 vagoane etajate,un pic diferite ca constructie fata de ce ale CFR-ului,am sa postez pe viitor garnitura daca o voi prinde prin gara.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15311
Data de inscriere : 06/03/2009

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeJoi 18 Feb 2010, 21:27

bogdan srl a scris:
La Roman circula la uzina de tevi o garnitura formata dintr-o locomotiva diesel si 2 vagoane etajate,un pic diferite ca constructie fata de ce ale CFR-ului,am sa postez pe viitor garnitura daca o voi prinde prin gara.
Stiu despre ce vagoane este vorba. Sunt tot albastre, seamana izbitor cu cele din seria 26-26, numai ca la etaj, geamurile sunt alcatuite din doua bucati, cu separeuri, adica au geamul propriuzis despicat in doua.Si in Simeria am vazut in anul 2001 cateva vagoane de acest tip trase pe o linie moarta. Astept pozele cu nerabdare sa vad daca sunt din acelea cum am vazut eu!
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7444
Data de inscriere : 25/08/2008

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeVin 19 Feb 2010, 11:13

Alea dela Roman sunt 26-47. Le-am prins si eu prin anii 96-97 pe la Simeria si Caransebes. Au fost casate prin 2002.
Sus In jos
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6867
Data de inscriere : 06/10/2009

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeDum 14 Mar 2010, 09:40

Vagoan cu spatii pentru biciclete si schiuri

Alte tipuri de vagoane DSCF0421
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
Vizitator
Vizitator




Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeLun 15 Mar 2010, 11:29

bogdan srl a scris:
La Roman circula la uzina de tevi o garnitura formata dintr-o locomotiva diesel si 2 vagoane etajate,un pic diferite ca constructie fata de ce ale CFR-ului,am sa postez pe viitor garnitura daca o voi prinde prin gara.


Sint vagoane 26-47 produse de IVA, dupa modelul seriei 26-26 DWA Gorlitz.
Au circulat prin zona Banatului, se pare ca nu au fost pre reusite.Am navetat cu asfel de vagoane.
Anul trecut am prins 2 in Roman si mai am citeva poze din instructii despre ele.Am observat ca scaunele de musama au fost inlocuite cu unele de plastic.

Alte tipuri de vagoane P8206482

Alte tipuri de vagoane P8206483

Alte tipuri de vagoane P8206486

Alte tipuri de vagoane P8206489

Alte tipuri de vagoane P8206491

Alte tipuri de vagoane PA137197

Alte tipuri de vagoane PA137204

Citeva discutii au fost aici.
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3005&postdays=0&postorder=asc&start=30
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15311
Data de inscriere : 06/03/2009

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeLun 15 Mar 2010, 14:09

Eu cand le-am vazut in Simeria,prin 2001 sau 2002, erau vopsite cu albastru, aratau dezastros iar usile erau ca la 26-26. Sau acelea erau alt model???
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeLun 15 Mar 2010, 14:20

Nu alea sint erau albastre, aici la Roman au alta schema de culori.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8124
Data de inscriere : 27/08/2008

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeMier 31 Mar 2010, 16:40

Un laborator de verificat geometria căii, atașat acum o săptămână la P 9013

Alte tipuri de vagoane IMGP1487
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
bogdan srl

bogdan srl


Numarul mesajelor : 629
Varsta : 35
Localizare : Brasov
Reputatie : 6008
Data de inscriere : 16/11/2009

Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitimeMar 13 Apr 2010, 14:14

Acele vagoane de la Roman pot fi zarite in spatele uzinei,probabil au renuntat la ele ,sunt in numar de 7(doua sunt de culoare albastra probabil or fi de la cfr luate).Prin oras am vazut autocare care ii iau pe oameni,poate ca si din cauza productiei reduse au apelat la mijloacele auto in defavoarea celui feroviar.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Alte tipuri de vagoane Empty
MesajSubiect: Re: Alte tipuri de vagoane   Alte tipuri de vagoane Icon_minitime

Sus In jos
 
Alte tipuri de vagoane
Sus 
Pagina 1 din 16Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» ALTE TIPURI DE AUTOMOTOARE
» Locomotive
» Alte hobby-uri
» Abrevieri companii de transport feroviar
» Lucrari de reabilitare pe M 800

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: VAGOANE-
Mergi direct la: