Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Gari de pe litoral

In jos 
+6
Stere Serban
Marius Iulian
Caravelle_Zg
mariuskl
COSTACHE MIHAIL
Ionutz
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator




Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeLun 22 Iul 2013, 22:24

Aaa, fain,

tocmai faptul ca e locuinta a salvat cladirea, alta explicatie nu este, desi sint si exemple contrare.

Daca halta e atit de veche, ce deservea ea de la inceput si ce deserveste acum?
Pe wikimapia o vad destul de departe de localitati.

Pe de alta parte Neptun e destul de departe de ... Neptun.
Avind IDM rezulta ca are mai multe linii. Era cumva o statie care prelucra traficul de marfa pentru Mangalia?
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeLun 22 Iul 2013, 22:35

Asa e, locatarii din spate sint civilizati si nu au adus nici un prejudiciu cladirii. Mai rau au facut cei care au avut ideea sa o modifice in '61, probabil niste personaje impinse in functii de partid.
Neptun are o gramada de linii, nu mai stiu cite anume dar clar mai multe decit Eforie Sud, de exemplu.
Pescarus nu am idee pentru ce o fi fost construita, poate pentru satul 23 August (pe atunci Tatlageac).
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13611
Data de inscriere : 08/04/2009

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeLun 22 Iul 2013, 22:39

Neptun are 4 linii la fel ca Eforie Nord. Eforie sud are 3 linii+1 infundata. Câte mai sunt funcţionale nu ştiu.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeLun 22 Iul 2013, 22:43

Acuma vad ca am amai intrebat alta data, ce cauta acolo cabina aia de acar prefabricata?
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeLun 22 Iul 2013, 22:49

Sint si altele pe aceasta sectie, la fel de urite si nefolosite (de exemplu la Costinesti cap X). Aici la Pescarus linga ea in iarba era si o chestie care semana cu un acoperis. De ce au fost aduse acolo nu stiu, la Costinesti poate ar fi vrut sa le inlocuiasca pe cele folosite si acum, dar la Pescarus nu e nici urma de macaz.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13611
Data de inscriere : 08/04/2009

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeLun 22 Iul 2013, 22:55

TVlad a scris:

Statia s-a numit cindva "Neptun". Stie cineva cind a fost schimbata denumirea? Si atunci actuala gara Neptun cum se chema?

Când această haltă purta numele "Neptun", actuala Neptun Hm. purta numele "Ezerul"
Tot pe atunci Tuzla se numea Movila, Eforie Sud - Vasile Roaită, iar Eforie Nord se numea simplu, Eforie.
Denumirile au fost schimbate la începutul anilor 60.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeLun 22 Iul 2013, 23:09

Interesant, merci. Lacurile de la Neptun erau la inceput unul singur care se numea Ezerul Comorova. Padurea Comorova, a propos, este plantata, nu a aparut prin cai "naturale".

http://earth.unibuc.ro/harti/preview-pt-zoomify.php?mapId=2256
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13611
Data de inscriere : 08/04/2009

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeLun 22 Iul 2013, 23:15

De asemenea a mai existat o haltă, cam la jumătatea distanţei dintre actuala haltă Tuzla (Movila pe atunci) şi gara Costineşti, numită "Tuzla Far h."
Nu ştiu când a fost desfiinţată şi nici dacă a avut clădire.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeLun 22 Iul 2013, 23:29

Ce chestie, sa numeasca Tuzla "Movila", desi satul s-a chemat asa dintotdeauna iar statia era chiar acolo, nu in cimp.
Sus In jos
Vizitato
Vizitator




Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeMier 31 Iul 2013, 20:17

Stere Serban a scris:
          Stie cineva daca liniile 3 si 4 din Gara Eforie Nord mai sunt folosite ? Vad ca sunt pline de rugina si napadite de buruieni  Sad

nu.cred ca sunt folosite doar liniile 1 si 2
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6215
Data de inscriere : 06/12/2008

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeSam 03 Aug 2013, 20:55

Linia 3 mi se pare ca avea si sabot de deraiere sau cel putin un indicator de restrictionare, fiind directa catre Techirghiol, linie abandonata si cu gara Techirghiol desfiintata.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13611
Data de inscriere : 08/04/2009

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeSam 03 Aug 2013, 21:00

Saboţii de deraiere se montează doar pe liniile de manevră şi pe liniile industriale. Probabil era un disc roşu.
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6215
Data de inscriere : 06/12/2008

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeSam 03 Aug 2013, 21:04

Vlad a scris:
Neptun are 4 linii la fel ca Eforie Nord. Eforie sud are 3 linii+1 infundata. Câte mai sunt funcţionale nu ştiu.

Eforie Sud mai are in plus 2 linii infundate ca terminal auto (nu cred ca mai sunt folosite).
Cat priveste halta Pescarus, stiu ca exista un proiect de constructie a unei statiuni pe nume Europa in acea zona, in perimetrul localitatii 23 August. Vedem ce va fi, posibil sa se intensifice numarul de calatori in aceasta zona.
Pe de alta parte, am auzit si de o alta idee (proiect) de a muta linia feroviara mai departe de statiuni, pentru a se dezvolta constructiile. Zona vizata ar fi, probabil, zona Pescarus si Saturn. Din cate am vazut hartile vechi, si in Eforie Nord au fost mutate liniile dinspre malul marii pana la amplasamentul actual. La fel, a fost desfiintata linia de cale ferata spre Mamaia, care urma traseul Bd. Mamaia, apoi promenada pana la Cazino.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6215
Data de inscriere : 06/12/2008

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeSam 03 Aug 2013, 21:05

Vlad a scris:
Saboţii de deraiere se montează doar pe liniile de manevră şi pe liniile industriale. Probabil era un disc roşu.

Da, cred ca ai dreptate. Sunt sigur ca am vazut un disc rosu in capatul dinspre Cta.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13611
Data de inscriere : 08/04/2009

Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitimeSam 03 Aug 2013, 21:23

Ca o observaţie, saboţii de deraiere se montează pe liniile industriale şi de manevră pentru a împiedica materialul rulat, scăpat accidental, să ajungă pe liniile de circulaţie. Nu se montează pe liniile închise şi nu arată faptul că, linia pe care sunt montate, este închisă.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Gari de pe litoral - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Gari de pe litoral   Gari de pe litoral - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Gari de pe litoral
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Litoral 1996
» Litoral 1990
» LITORAL 1994
» LITORAL 1989
» LITORAL 1988

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: STATII DE CALE FERATA DIN ROMANIA :: ALTE STATII-
Mergi direct la: