Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 3 ore pe marginea magistralei

In jos 
+2
COSTACHE MIHAIL
cortexedge
6 participanți
AutorMesaj
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 17:26

Cred ca asta e locul meu preferat in care sa pot pierde linistit cateva ore, desi traficul nu mai e ce-a fost.
Acum cateva zile am luat-o spre Razboieni, mai exact undeva in apropierea haltei Unirea, pe M300. Desi vremea nu se anunta ca fiind una buna, ceata s-a ridicat relativ repede iar soarele ne-a incalzit putin, desi afara erau doar vreo 12 grade.

Primul tren nu s-a lasat asteptat, in aproximativ 5 minute din momentul cand am ajuns, am auzit galagie mare spre Aiud. Sursa era un marfar GFR cu cazane de combustibil.
3 ore pe marginea magistralei IMG_0215
3 ore pe marginea magistralei IMG_0219
3 ore pe marginea magistralei DSCN3564
3 ore pe marginea magistralei DSCN3565

Dupa ce-a trecut, s-a lasat linistea aproximativ o ora, pana a aparut si R3612 spre Teius.
3 ore pe marginea magistralei IMG_0005
3 ore pe marginea magistralei IMG_0008
3 ore pe marginea magistralei IMG_0012
3 ore pe marginea magistralei IMG_0013

Intre timp, am facut 2 focuri cu lemne ce le-am gasit in zona, pe care am incalzit cate o conserva de fasole cu carnaciori, cu care am venit inarmati de la Kaufland.  Very Happy
3 ore pe marginea magistralei IMG_0014
3 ore pe marginea magistralei IMG_0017
3 ore pe marginea magistralei IMG_0020

Altfel vezi lumea cu burta plina.  Laughing
Dupa aproximativ o jumatate de ora, pe la ora 14:44 apare in ceata si IR1820, intarziat din cine stie ce motive.
Imediat dupa el, la 15:08 apare si IR1745, tot intarziat datorita lucrarilor de pe traseu.
3 ore pe marginea magistralei IMG_0022
3 ore pe marginea magistralei IMG_0029

La ora 15:17, din sens invers apare si IR1530:
3 ore pe marginea magistralei IMG_0031
3 ore pe marginea magistralei IMG_0039
3 ore pe marginea magistralei IMG_0043

Iar la 15:22 apare si un marfar... destul de aglomerat momentul.  Cool
3 ore pe marginea magistralei IMG_0046
3 ore pe marginea magistralei IMG_0052
3 ore pe marginea magistralei IMG_0056

La intoarcere, ne-am oprit si in Razboieni sa cascam ochii si pe acolo. Am parcat langa magazia de marfuri, fiindca nu aveam de gand sa ne departam prea mult de masina, dar intr-un final am luat-o putin la pas pana in gara. La intoarcere, dupa cateva poze, apare un nene dintre vagoane, agent de paza care ne zice ca nu avem voie sa pozam. Ok, am inteles, o luam spre masina. Cand dau sa plecam, ne opreste si politistul TF si ne cere buletinele. Mergem la sectie sa ne verifice, timp in care am mai discutat cu el. Era prietenos omul, doar si-a facut datoria de a ne legitima. Sincer sa fiu, 2 oameni care parcheaza intr-un loc ferit imi par suspecti, de aia ii dau dreptate politistului. Pe moment am fost luat prin surprindere, dar am realizat ca a avut perfecta dreptate ca ne-a oprit. Eram in perimetrul caii ferate, si conform tablitelor albe pe care toata lumea le stie, nu ai ce cauta la 20 m de axul liniei.
Per ansamblu, daca vreti sa pozati linistiti, aveti grija sa fiti in afara perimetrului liniei si in afara garilor.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 17:42

Cu cine ai mai fost? Tot cu cineva de la noi de pe forum? Sau cu Don Willy?
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 17:45

Da, cu el am fost.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
florin.lifticariu




Numarul mesajelor : 757
Reputatie : 4962
Data de inscriere : 09/11/2012

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 18:14

In afara garilor ?
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 18:23

Pai da. Nu cred ca este cineva care a pozat in gari sa nu fi fost intrebat de sanatate.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Spartan1948
V.I.P Member
V.I.P Member
Spartan1948


Numarul mesajelor : 2108
Varsta : 32
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6721
Data de inscriere : 15/03/2012

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 18:52

Eu am pozat in gara Arad, Aradul Nou, Oradea, Cluj, Suceava....fara probleme Smile.

Una peste alta, frumos reportajul, si..."salut" picnicul original Very Happy.
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 19:05

Si eu am pozat prin n gari din 2008, asta e a doua oara cand imi zice cineva ca cica nu as avea voie sa pozez si prima cand am de-a face cu TF-ul. Laughing
Oricum, nu sunt adeptul pozelor facute in gara. Smile

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Alex Avram
User Dezactivat
User Dezactivat
Alex Avram


Numarul mesajelor : 2610
Varsta : 29
Localizare : FETESTI-langa gara unde se aud non-stop goarne+glasu rotilor de tren
Reputatie : 8188
Data de inscriere : 20/06/2009

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 19:31

Nici eu daca am vizitatori nu mai stau in gara!practic prefer sa merg la ramificatia m.702 cu m.800...
ca acolo nu vine ni naiba dupa noi!
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 21:45

Lasand la o parte M300 de care imi e dor.. in special Cluj-Oradea. Mi-ai facut o pofta de carnaciori cu fasole din aia incalziti la foc de tabara, de n-ai idee!!
:6a:
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitimeVin 14 Noi 2014, 22:01

Hai cu fasolea, pana nu vine zapada! Cool

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Continut sponsorizat





3 ore pe marginea magistralei Empty
MesajSubiect: Re: 3 ore pe marginea magistralei   3 ore pe marginea magistralei Icon_minitime

Sus In jos
 
3 ore pe marginea magistralei
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Aşteptari pentru sec XXI
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» Lucrari de reabilitare pe M 800
» Discutii libere pe seama liniei M800

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: