Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Autocarele, sicrie pe roti !

In jos 
+75
AeroX
Norbi
aris86
laurentzu
laur 133
alliens
ldh80
Katalyn
alex.barac.5
alinx3330
neluadi
Warrington
ciprian71
Mihai PH
bercenicity
ets2oltromânia
LanceR
IonutChircu
IonutCFR2009
Vitosa
phnegativ
bobi
mielutu zburator
tcm
Teodor
dan tm
marius664
Razvan Tudor
spiderpc
NicuS
Bobby_TM
lapsanszkitamas
ATM
andreikiki
mureseanu_976
Radu Tudor
Adirmvl
Andrey_tm
Rarau
membru inactiv
andreiutzu
Vlad
Kriszti219
rich1974
popovici
sorin_ncs
nenuandrei
halmarius
M.I.C.I.
srazvi
Balto
Marius Iulian
kristi kkk
Luna
Nesebar
bostanescu gigel
060-EA078
razvan - trenuri
cardinal
Nk11
Adrian78
Dr2005
DUAL
AlexD
raoul
decward
alexpopa
stegaru
Ionutz
cristi CFR
lovekomotive
cristi ar
didinul
discoid21
COSTACHE MIHAIL
79 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeJoi 05 Apr 2018, 17:25

Dr2005 a scris:
Vehiculul acela NU este microbuz! Nu este nici autobuz, nici măcar mijloc de transport persoane. Dar orice site face vizualizări dacă scrie acolo microbuz.

În fapt, e vorba despre o dubă de 3,5t, deci condusă doar cu B-ul, pentru marfă, în care un şofer iresponsabil a înghesuit 9 oameni, din care 8 în zona de marfă. Simplu fapt că a circulat aşa e motiv de dosar penal. Din păcate, sunt mulţi astfel de iresponsabili pe şoselele noastre Sad

De aia avem 400 mil de pasageri pe transportul auto si 3000 de morti pe sosele pentru ca ARR dorm pe ei si cei de la RAR s-au umplut de bani din importurile de masini second se astepta 3 luni pentru a inmatricula o masina dar daca dai 10 mil spaga in 5 zile esti programat la RAR si cu masina inscrisa
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeJoi 05 Apr 2018, 17:49

Nu ştie nimeni câţi oameni merg cu transportul rutier. Cei 400 milioane probabil sunt cei declaraţi la INS de operatorii de transport interurban, care sunt obligaţi să raporteze. Desigur, mulţi nu raportează, iar cursele-pirat (la limita legii gen Memento Bus sau total ilegale) oricum nu sunt raportate şi nici călătorii care nu primesc bilete. Probabil numărul de călătorii (că, practic, vorbim de călătorii aici, nu de călători, că un călător poate să meargă cu mai multe autobuze sau trenuri într-un an) efectuate pe modul rutier e cel puţin dublu.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6717
Data de inscriere : 23/01/2014

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeJoi 12 Apr 2018, 20:54

http://www.explozivnews24.ro/video-accident-grav-pe-de-70-a-fost-activat-planul-rosu-de-interventie/
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeLun 16 Apr 2018, 11:45

Ăla numai microbuz nu era, era un autobuz în toată regula.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3871
Data de inscriere : 15/06/2016

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeDum 08 Iul 2018, 23:43

https://adevarul.ro/locale/suceava/un-autocar-plin-copii-belarus-s-a-rasturnat-suceava-afost-activat-planul-rosu-interventie-1_5b425e6adf52022f75fde4c8/index.html
Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3871
Data de inscriere : 15/06/2016

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeLun 09 Iul 2018, 12:33

https://adevarul.ro/locale/sibiu/foto-autobuz-s-a-rasturnat-sibiu-8-ambulante-chemate-locul-accidentului-32-persoane-duse-spital-1_5b42e5f8df52022f75019645/index.html
Sus In jos
ets2oltromânia




Numarul mesajelor : 947
Localizare : -
Reputatie : 3871
Data de inscriere : 15/06/2016

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeMar 28 Aug 2018, 10:54

https://www.gazetanoua.ro/index/art/t/foto-video-un-mort-si-cinci-raniti-dupa-ce-un-microbuz-s-a-rasturnat-la-stoenesti-
Cu toate ca e microbuz 8+1 ce se conduce cu categoria B
https://www.gazetanoua.ro/index/art/t/victimele-accidentului-de-la-stoenesti-plecau-la-munca-in-spania
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeMar 28 Aug 2018, 18:12

Un vehicul de 8+1 nu este microbuz (cum zice presa pentru a creşte rating-ul), ci autoturism.
Din toate zonele sărace ale ţării pleacă zilnic zeci, poate chiar sute de astfel de vehicule. Nu au licenţe, nu sunt conduse de şoferi cu atestat şi, uneori, nu au nici ITP (că la frontieră se verifică numai RCA/carte verde). Şoferii conduc şi 24 de ore fără odihnă, iar totul se face, evident, pe bani.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7443
Data de inscriere : 25/08/2008

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeMar 28 Aug 2018, 19:29

Hai sa te lamuresc, cunoscatorule a toate! Microbuzul in cauza doar prelua niste pasageri din Alexandria pentru Craiova, de acolo pleca autocarul. Avand in vedere ca valul de plecari afara s-a micsorat, firmele astea pleaca dintr-un oras mare cu pasageri preluati cu diverse microbuze din judetele apropiate. Nu e vorba ca nu au ITP, trebuie sa fii dobitoc in ziua de azi ca sa circuli fara. Doar ca masina aceasta a fost inmatriculata cu 8+1 pentru a scapa de autorizare ARR, ITP facut din 6 in 6 luni si sa poate fi condusa si cu B. Daca te uitai la pozele din articol, vedeai ca e chiar un MB Sprinter, in niciun caz autoturism. Da' tu dai cu barda. Vorbesti din hartii, habar nu ai de ce inseamna transport rutier. Vituperezi pe aici ca fac transportatorii rutieri nu stiu ce da' tu, ca functionar al ministerului transporturilor, nu initiezi nimic, nu faci lobby pe langa un grup parlamentar sau sa sesizezi ministrul in vederea corectarii eventualelor probleme. Atata vreme cat legea nu interzice transportul persoanelor cu o asemenea masina nu e nimic in regula. Da, s-a intamplat o tragedie. Da' s-a intamplat din prostia soferului, un tanar de 23 de ani, care nu a fost in stare sa tina pe drum o masina nu tocmai mare. Ca unul care are permis D, am lucrat acum ceva vreme in vacante pe microbuz/autocar la curse externe, am vazut destule. Imi suna fals din gura ta cum pui problema. Mai bine ai face ceva pentru infrastructura tarii, doar lucrezi in minister, nu doar sa acuzi. Tragic, s-a intamplat pe un drum lasat in paragina de firma lu' Iordache, contract de reabilitare reziliat de vreo 4 ani si inca nelicitat de minister pentru finalizare, am mers in ultimul an aproape saptamanal pe acolo. Daca drumul acesta era finalizat, avea parapeti pe acea zona, probabil ar fi oprit rasturnarea masinii. Functionarii ministerului transporturilor si politicienii ar trebui sa fie ultimii care acuza nereguli in acest domeniu.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeMar 28 Aug 2018, 20:53

Nu lucrez în domeniul rutier şi nu mă interesează prea mult domeniul rutier, nu văd de ce m-aş apuca să fac lobby pentru aşa ceva. În schimb mă deranjează numărul mare de dube, dubiţe şi alte vehicule încadrate ca autoturisme (că duba aia ca să aibă 8 locuri şi să o conduci cu B-ul e trecută ca M1 cum e şi Loganul meu) care fac transport contracost de persoane fără absolut nicio autorizare. Şi nu doar pentru că fură clienţii transportatorilor autorizaţi (fie ei rutieri sau feroviari), ci pentru că fentează Statul şi, mai rău, pun în pericol vieţile oamenilor. Într-adevăr, un microbuz de 9 - 16 locuri se încadrează la categoria D1, deci şoferul poate avea minimum 21 ani când obţine permisul, deci poate lucra de la 22. Numai că un şofer de categoria D1, care mai deţine şi atestat transport persoane şi mai are şi cartelă de tahograf în mod sigur se pricepe să conducă mai bine un Sprinter decât cineva care are doar B-ul. Legislaţia e varză (inclusiv cea europeană), permiţând ca o dubă să treacă drept M1.

În schimb, Statul vine şi mă amendează pe mine cu 250 lei pentru că mi-am parcat Loganul la 2m de o parcare în spic şi zona aia (pământ bătătorit amestecat cu nisip) e considerată spaţiu verde, deci sunt criminalul numărul unu prin fapta mea. Mai mult, în loc să îmi trimită un PV de contravenţie (care ar fi fost ilegal, pentru că constatarea e făcută de Poliţia Locală cu informaţii de la DRPCIV, pe care nu prea mai au voie să le folosească în anumite situaţii), mă invită pe mine la sediul lor să mă autodenunţ completând un formular, sub ameninţarea sancţiunii pentru refuz de legitimare - deci am de ales: plătesc cei 125 lei (jumătate din minimul amenzii de 250) sau plătesc amendă pentru refuz de legitimare. Aşa că, da, mă deranjează enorm când altora li se permit încălcări mult mai grave ale legislaţiei (şi prin legislaţie înţeleg toate regulile, fie ele naţionale - legi, OUG, OG, HG, ordine, fie hotărâri de CL-uri şi CJ-uri, iar prin Stat înţeleg toate autorităţile care verifică respectarea acestei legislaţii, nu doar Poliţia Rutieră), în vreme ce mie mi-o trage Statul în toate găurile cu orice ocazie posibilă (de ex. am fost oprit de 3 ori cu bicicleta în speranţa că mi se vor găsi nereguli, ba odată mi-au pus şi etilotestul).

A, apropo de lobby, dar şi de DN6, recomand OUG 109/2011, art. 4 - http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/133685 . DN6 e administrat de CNAIR, dar va trebui să mă crezi pe cuvânt, că îmi e lene să caut acum baza legală.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7443
Data de inscriere : 25/08/2008

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeMar 28 Aug 2018, 21:52

Nu boss, tu ca și functionar în MT nu trebuie să fii indiferent. Apoi, că îmi faci mie polologhia unei răfuieli personale cu o intituție ce nu are nici în clin, nici în mânecă cu legiuitorul din domeniul transportului rutier de persoane dovedește cu totul altceva. Eu înțeleg că e o frustrare. Dacă ai habar, știi de diverse fente sub masca legii, ești culpabil pentru moartea altora, nu faci nimic, mai ales că ești într-o poziție care te face factor de decizie, doar dai din clanță. Asta nu am acceptat niciodată. Întâmplarea face ca eu să colaborez cu firma implicată azi în accident. Au coborât ștacheta mult în timp. De ce? Au plecat șoferii buni afară. Lucrează cu ce găsesc. Timp de 3 luni, cât am condus un autocar al lor, nimeni nu mi-a zis odată să depășesc timpii. Chiar m-au forțat să_mi iau card, într-o vreme când toată lumea lucra cu diagrame. Da', vorba lu' Băsescu, nu mai avem meseriași în țara asta.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12483
Data de inscriere : 16/07/2014

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeMar 28 Aug 2018, 22:55

Ministerele cu ce se ocupa. Daca stii ceva despre rutier si esti in departamentul feroviar nu cred ca nu poti avea initiativa.

un exemplu feroviar din instructia de semnalizare

art 118 Art. 118 (1)
Semnalele date cu alte instrumente portative, care nu corespund cucele de mai sus, ordonă oprirea.
(2)
În mod excepţional, în caz de pericol, semnalele de oprire se pot da de oricine şi cu orice obiect, sau numai cu mâna.

acuma ce faci tu daca ai fi pus in situatia sa dai un semnal de oprire uni tren? spui ca nu e resortul tau si tu esti in concediu?
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7443
Data de inscriere : 25/08/2008

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeMier 29 Aug 2018, 00:53

Am citit pe îndelete postarea ta, deh, concediu lung după mulți ani în care am mers pe n fronturi! CNAIR e vreo enclavă în Ministerul Transporturilor? Bre, lasă gura mai mică, Tolstoi spunea că ăia care tac doar lasă impresia de prostie, in schimb ăia care vorbesc... Departe de a fi fanul lui Karpaty sau a altora care te iau în tărbacă în diferite ocazii. Față de ei ai atuul gramaticii! Însă, documentarea ta lasă de dorit!
Sus In jos
AeroX
V.I.P Member
V.I.P Member
AeroX


Numarul mesajelor : 2040
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6446
Data de inscriere : 25/05/2012

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeMier 29 Aug 2018, 08:21

Dar intentiile, dle profesor kristi kkk?
Degeaba o ardem toti documentati si scriem cu diacritice daca in spatele cuvintelor sunt numai rautati si ticalosenii. Forme fara fond.
Asa e Dr2005 de cand il stim.
Si foarte probabil ca nici nu e singurul din tot ministerul ala cu acelasi mod de gandire daunator. Acolo toti se pricep sa dea vina pe altii, sa paseze galusca si tot asa. Nu e vina lor, dar nici nu fac nimic. Uitati-va la Sova de acum cat il duce capul si ce scoate pe gura. Cu unul ca asta in fruntea ministerului ce pretentii poti avea?
Eu am tot zis ca Ministerul Transporturilor reprezinta ceva abstract. Ce se transporta acolo? Bani degeaba.
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/AdiMNET
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7443
Data de inscriere : 25/08/2008

Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitimeMier 29 Aug 2018, 11:27

Domnule, intentia ce sa fie? Conform DEX, reprezinta dorinta cuiva de a face ceva, un proiect sau un plan. Mai mult, fiecare intelege ce vrea. Nu am vrut sa cautionez firma respectiva, am vrut doar sa arat unuia ce vorbeste pentru a se afla in treaba ca nu e ok sa te doar pronunti, mai ales cand esti in mijlocul problemei. Firmele de transport rutier persoane, precum si cele din feroviar, jongleaza cu hibele legii! Daca aceste scapari se stiu si nu se face nimic... Putintica rabdare, calitatea umana, coroborata cu infrastructura sub orice critica, incepe sa se vada si la caile ferate. Accidentul de la Carcea arata lipsa de profesionalism cat cuprinde, mecanic beat, bagat pe o linie care nu mai era, instalatii de franare izolate. Norocul domeniului feroviar e ca are cale de rulare separata. Da' tot se mai intampla cate o catastrofa. Betivi inconstienti nu sunt doar pe sosele!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Empty
MesajSubiect: Re: Autocarele, sicrie pe roti !   Autocarele, sicrie pe roti ! - Pagina 39 Icon_minitime

Sus In jos
 
Autocarele, sicrie pe roti !
Sus 
Pagina 39 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 21 ... 38, 39, 40  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Automotoare DESIRO
» Caut roti pt role
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: