Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Un pod prea ...îndepărtat!

In jos 
+4
Adrian78
Dr2005
COSTACHE MIHAIL
c o r v i n
8 participanți
AutorMesaj
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 8:25 pm

...Nu e un reportaj ci o scurta ilustrare a ceea ce a mai ramas din podul  cf de peste Mures al traseului Deva-Brad! Ce m-a  frapat cel mai mult este ca acest pod nu a putut lua nici macar drumul fierului vechi(model de incompetenta tipic romaneasca!), drum pe care a mers un ocean de infrastructura feroviara, inclusiv de pe acest traseu! Astazi, jumatate din structura metalica a podului zace cazuta la o datorie pe care nici macar nu a apucat sa si-o ,,plateasca,, (judecand dupa timpul cat a fost in exploatare aceasta linie!)... Sad Asadar...

...de pe podul rutier...
Un pod prea ...îndepărtat! 15hnbth
Un pod prea ...îndepărtat! T8rd60
Un pod prea ...îndepărtat! 344xvkk
...ceva mai aproape...
Un pod prea ...îndepărtat! 2isupz6
Un pod prea ...îndepărtat! 2rpup79
Un pod prea ...îndepărtat! 2iw2eyd
Un pod prea ...îndepărtat! 11uukd1
Un pod prea ...îndepărtat! 2h7qwzo
Un pod prea ...îndepărtat! X6mwia
Un pod prea ...îndepărtat! B5sdg5
Un pod prea ...îndepărtat! 21b62z8
Un pod prea ...îndepărtat! 2cesnz4
Un pod prea ...îndepărtat! Ng1svc
Un pod prea ...îndepărtat! 2n83577
Un pod prea ...îndepărtat! Voxycj

...Pacat, mare pacat! Sad
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 8:43 pm

De cati ani nu mai circula trenul pe aceasta sectie?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 8:47 pm

Stai puţin, linia între Deva şi Păuliş Luncă nu mai e în uz? Când s-a prăbuşit podul?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 9:10 pm

...Din cate stiu, de ceva vreme, la Paulis se circula doar prin Mintia, doar cu marfa si doar datorita prezentei in zona a fabricii de ciment de la Chiscadaga! :roll:
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 9:29 pm

Nu stiu daca podul ala a fost pentru calea ferata
Linia de la Mintia la Paulis e inca in teren si e circulata si acolo mai exista un pod peste Mures
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8227
Data de inscriere : 16/01/2010

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 9:41 pm

Nu, podul nu a fost pentru calea ferata; cele feroviare au "baza" altfel. Asta era rutier.

Se vede si din Google Earth dar si pe harta asta ca soseaua trecea Muresul pe aici:

http://www.lib.utexas.edu/maps/ams/western_europe/txu-oclc-6472044-nl34-9.jpg


Ultima editare efectuata de catre TVlad in Joi Noi 06, 2014 9:46 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 9:43 pm

...Bun, Adrian, si daca nu a fost pod cf atunci ce a fost? Intreb asta in conditiile in care in zona respectiva nu exista vreo iesire stradala sau rutiera...
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18102
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23490
Data de inscriere : 05/10/2010

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 9:45 pm

Undeva spre Ilia langa drumul E70 la Sacamaz mai exista un pod metalic peste Mures tot de genu asta

https://www.google.ro/maps/@45.921456,22.6634501,3a,75y,90t/data=!3m5!1e2!3m3!1s107846001!2e1!3e10?hl=ro


Ultima editare efectuata de catre Adrian78 in Joi Noi 06, 2014 10:00 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 9:49 pm

Dar nu pare deloc pod rutier. Este prea ingust. Cumva vreo linie industriala feroviara??
Sus In jos
spiderpc

spiderpc


Numarul mesajelor : 421
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4674
Data de inscriere : 12/10/2012

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeJoi Noi 06, 2014 10:22 pm

E un vechi pod rutier, era vechiul drum dintre Deva si Soimus.

Un pod prea ...îndepărtat! Deva-Soimus_zps4fa61b7a

Podul peste râul Mureş a fost construit în vremea regimului autro-ungar şi a avut o perioadă de garanţie de o sută de ani. La finalul acesteia, austriecii nu au mai permis accesul pe pod din motive de siguranţă. Comuniştii au decis să construiască o altă cale de acces peste Mureş – actualul pod care serveşte acum ca punct de descărcare a autostrăzii. Acesta a fost inaugurat în 1978, pe vremea când prim-secretar al judeţului Hunedoara era Tudor Haş. Administraţia drumurilor naţionale de la acea vreme a încercat să dezafecteze vechiul pod. Parţial a reuşit. Tronsonul de pe partea stângă a podului a fost tăiat, însă scheletul metalic nu a putut fi sustras în totalitate, o parte din acesta ajungând direct în Mureş. Din această cauză, s-a decis ca celălalt tronson al podului să rămână în picioare.

http://www.glasul-hd.ro/Ruinele-nimănui-Vechiul-pod-peste-râul-Mureş-din-comuna-Şoimuş-a-căzut-pradă-hoţilor-de-fier-vechi-_12_6155.html
Sus In jos
http://2wireless.blogspot.ro
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8785
Reputatie : 12504
Data de inscriere : 16/07/2014

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeVin Noi 07, 2014 9:06 am

Este un fost pod rutier chiar daca arata ca unul feroviar.
Si aici la mine a fost la fel, podul rutier era ingust de o banda si arata la fel cu cel feroviar. Acum au ramas doar pilonii.

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeVin Noi 07, 2014 9:50 am

Ala e vechiul pod rutier.Cel feroviar este mai jos pe raul Mures in statia cf Mintia.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeVin Noi 07, 2014 11:07 am

Ok, imi pare rau ca v-am retinut atentia cu ceva care s-a dovedit ca fiind ,,neferoviar,,! Am fost prea avantat luand in calcul aspectul general al zonei dar si ideea ca, desfiintandu-se linia Deva-Brad, podul asta a facut parte din ea! Mea culpa, scuze!
...Acum, ca ne-am lamurit despre ce e vorba, il rog din nou pe Adrian sau pe unul din admini sa trimita reportajul la tomberon!
p.s. Este totusi si un castig ptr. mine deoarece, cu acest prilej, am aflat cateceva despre istoricul acestei locatii! S-auzim de bine!
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitimeVin Noi 07, 2014 2:36 pm

Noi oricum apreciem dorinta ta de a contribui pe forum, asa ca nu trebuie sa fi dezamagit, si asteptam si alte materiale de la tine, cu siguranta data viitoare vor fi interesante si ne va capta atentia. Daca nu pozai acest pod si nu comentam asupra lui, probabil ca si alti membri care treceau prin zona ar fi crezut la fel. Ca este un pod feroviar. Asa ca am dezbatut acest subiect in termeni linistiti si nu are de ce sa fie aruncat acest topic la tomberon. Chiar si titlul ,,Un pod prea..indepartat'' nu specifica faptul ca este feroviar sau rutier, este vorba de un pod caruia i-am aflat istoricul, un pod ciudat care desi rutier, aduce mult cu cel feroviar!!...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Un pod prea ...îndepărtat! Empty
MesajSubiect: Re: Un pod prea ...îndepărtat!   Un pod prea ...îndepărtat! Icon_minitime

Sus In jos
 
Un pod prea ...îndepărtat!
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Deva - Valisoara, viaductul Luncoiu
» Gaming - feroviar si nu prea
» Info trafic - trenurile intarziate [3]
» SNCF-Franta
» Discuţii despre tarifele operatorilor feroviari

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: