Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)

In jos 
+4
Adrian78
didinul
laur 133
Nesebar
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeMar 29 Iul 2014, 20:19

A fost odata ca niciodata un tren Bucuresti-Thessaloniki-Bucuresti  Sad 

http://florianajucantravel.com/dark-angel-grecia-cu-trenul.html

_________________
595423Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_a
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5505
Data de inscriere : 01/06/2010

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeMier 30 Iul 2014, 20:15

In anul 2008 am fost si eu cu trenul in Grecia. Trenul mergea atunci pana la Atena. La plecare am luat bilet la cuseta pana in Katerini. In cuseta am gasit lenjeriile de pat curate si calcate, apoi ni s-a oferit cate o apa minerala si o periuta + pasta de dinti. In cabina insotitorului se putea incalzi mancare la cuptor. Am fost foarte surprins de peisajul din Bulgaria. Calatorind o buna parte chiar prin mijlocul satelor bulgaresti sarace, am intrat apoi in zona muntoasa. Uneori trenul parca mergea pe varful muntelui. Ajungem in Sofia... Seful de tren mi-a povestit cum era acea gara inainte de '90...multe trenuri...probabil asa cum este acum Gara de Nord. Acum aceasta gara era pustie si in afara de trenul nostru nu mai era nici un alt tren in gara. Trecand granita spre Grecia infrastructura cf devine buna. Ne-am plimbat toata ziua prin Katerini, un oras frumos, cu arhtitectura specifica zonei, apoi m-am indreptat spre Olimpic Beach pe jos, care este la o distanta de aprox 3km de gara. Statiunea are doar cladiri cu 2-4 etaje. Mi s-a parut o statiune mult sub Mamaia. Daca nu ar fi agentiile ce ofera excursii spre Atena, Ins Skiatos ,muntele Atos ar fi destul de plictisitor. Paralia Katerini, statiune vecina cu Olimpic Beach, era un pic mai plina de viata. Vedeai la tot pasul comercianti care vindeau bratari ''aurite'' la 5-10 euro/buc. Pt o excursie iti trebuia min 30 euro(Ins Skiatos) si 60 euro (Atena ). Preturile la restaurante sunt foarte mari fata Mamaia.
La intoarcere am mers la un vagon clasa. In tren m-am imprietenit repede cu bulgarii ,care erau foarte prietenosi. Am vizitat si Sofia timp de o zi. Este un oras mic,localnicii aratandu-se foarte mirati ca sunt venit ca turist in Sofia. A fost usor sa vizitez orasul. Cel mai bine te poti intelege cu ei in spaniola(in gen. cu femeile). Mi-au placut statiile de metrou de la ei fiind noi(metroul din Sofia a fost deschis in '98).
Sus In jos
didinul




Numarul mesajelor : 865
Reputatie : 6271
Data de inscriere : 31/08/2009

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeMier 30 Iul 2014, 20:45

Karpaty a scris:
A fost odata ca niciodata un tren Bucuresti-Thessaloniki-Bucuresti  Sad 

http://florianajucantravel.com/dark-angel-grecia-cu-trenul.html

Destul de bună....relatarea. Am crezut iniţial că e blogul jurnalistei Floriana Juncan, abia apoi am observat că-i doar o coincidenţă de nume şi prenume.

Ştiţi pe undeva vreo poză cu vagoanele româneşti în gara din Atena?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeMier 30 Iul 2014, 21:18

Eu atat pot sa va ofer, cateva poze cu vagonul cuseta Bucuresti-Atena-Bucuresti doar ca pozele sunt facute din vagon si nu se vad foarte bine plus ca sunt facute cu telefonul in 2008 .

Vagoanele care ramaneau in Thessaloniki

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  DSC00396

La sosirea in Atena

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  DSC00418

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  DSC00419

Aici la plecare din Atena

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  DSC00429

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  DSC00435

Aici faceam cruce

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  DSC00437

Undeva in munti tot la o cruce prin Grecia evident intre Atena si Thessaloniki

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  DSC00441

Aici in Thessaloniki cand se cupla cuseta de la Atena cu restul garniturii pentru Bucuresti

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  DSC00444

Cam atat am eu , nu stiam ca CFR-ul va fi asa bun si va anula toate trenurile internationale, pe vremea aia aveam grupe/trenuri directe din Bucuresti la Munchen/Atena/Thessaloniki/Beograd/Venezia care trecea prin Zagreb si Ljubljana/Praha care trecea prin Bratislava/Krakow , toate astea au devenit o amintire placuta in zilele de azi urate cand am ramas cu 2-3 trenuri internationale .

_________________
595423Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_a
Sus In jos
didinul




Numarul mesajelor : 865
Reputatie : 6271
Data de inscriere : 31/08/2009

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeMier 30 Iul 2014, 22:03

Mulţumesc frumos, Karpaty! Am impresia că trenul acela era foarte lung, parcă se văd într-o poză două locomotive la tracţiune. Pe lângă cuşeta SNTFC-ului, restul vagoanelor erau cele standard pentru IC-urile greceşti?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeMier 30 Iul 2014, 22:50

Da, erau vagoane OSE cu clima si tot ce trebuie, pleca pe la 16 din Atena si mergea pana la Dikaia care este undeva aproape de Svilengrad (Bulgaria) iar la urma era aceasta cuseta CFR pe care o lasa in Thessaloniki si se atasa la trenul Romania cu care venea in RO, acesta avea plecarea dupa orele 00:00 din Thessaloniki .
Vremuri de vremuri cand aveam trenuri/grupe/legaturi bune cu Europa, acum ce a mai ramas din CFR nu este nici 50% din ce era in anii 90-00 , tin minte trenul Balt Orient Expres ce mergea pe ruta Bucuresti-Berlin, sau Karpaty Bucuresti-Warszawa, ambele aveau la clasa 2 in anii 90 vagoane 21-80 si 19-80 cele ce acum fac trenurile Regio Bucuresti-Targoviste si Urziceni ,sa nu mai zic de Orient Expres care a circulat zilnic pana prin 1994, avea un vagon 39-50 !!! Bucuresti Nord-Paris Est , alea vremuri adevarate cu trenuri bune spre majoritatea capitalelor Europene, copii din ziua de azi nu stiu ce a fost CFR pe vremuri ci doar din auzite, acum CFR inseamna transmontana ; phoenix ; Bucuresti-Constanta si Bucuresti-Brasov , restul rutelor mor incet dar sigur .

_________________
595423Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_a
Sus In jos
laur 133




Numarul mesajelor : 415
Varsta : 39
Localizare : Craiova
Reputatie : 5505
Data de inscriere : 01/06/2010

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeJoi 31 Iul 2014, 21:10

Eu imi aduc aminte ca trenul cupla/decupla grupa de Istanbul la Burgas.
Cand aveam vagon direct spre Munchen,vagonul dormitor care era si singurul vagon ce isi continua mersul din Viena era gol. Poate daca ar fi facut o promotie la calatoria cu acest vagon ar fi avut si calatori. Totusi trenurile CNL Paris Munchen desi au preturi mari au calatori.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeJoi 31 Iul 2014, 21:53

In ziua de azi degaba mai baga CFR anumite trenuri directe, ce au vrut sa faca au reusit si anume sa alunge calatorii de la tren, au anulat trenuri directe, au scos grupe directe, au scumpit biletele pana s-a ajuns ca pentru 2 persoane cu masina sa iesi mai ieftin fata de tren deci acum degeaba mai pun trenuri ca romanul a fugit de tren si calatorii pierduti nu ii mai intorci la tren sau ii intorci dar foarte greu, extrem de greu .
Romanul are o masina acum in fata casei, tineretul acum cand face 18 ani da de carnet deci prea putini mai stau dupa tren, o sa vedeti peste 10 ce putina lume din RO va mai merge cu trenul, deja avem trenuri care altadata erau cu 12 vagoane acum au 3-4 si alea goale .

p.s.-laur, pentru Munchen au circulat si vagoane de clasa 2 inainte dar CFR a zis ca de ce sa nu jupoaie calatorii mai mult si au scos vagoanele de clasa 2 dar au bagat dormitor sa fie mult mai scump iar in cazul asta calatorii ce au zis, pai nu s-a gasit hotul cu prostul, si a renuntat lumea la tren mai ales ca au aparut cursele low cost dar si autocarele directe mult mai ieftine de asta vagonuld e dormit era gol, daca erau si vagoane de clasa atunci sigur erau si calatori dar si ceva oferte tarifare . Faptul ca nu exista oferte tarifare arata cat de mult se implica CFR sa atraga calatorii, practic ii doare in papuci pe ei sa ofere publicului calator conditii si tarife acceptabile .

_________________
595423Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeJoi 31 Iul 2014, 22:30

Daca CFR nu au stiut lasa ca au Wizzair calatori avioane pline si conditii de microbuz Sad
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeJoi 31 Iul 2014, 22:58

Vagonul de Salonic a dispărut la solicitarea OSE. În plus, pe vremea aia, majoritatea pachetelor turistice pentru Grecia includeau transport cu avionul sau autocarul.

Nu cred că încape comparaţie între tren şi avionul low-cost. Avionul ajunge în maxim 2 ore oriunde în Europa. Cum timpul costă bani, pe rute lungi e mai rentabil să dai de 2 ori mai mult la avion decât ai da pe tren (deşi dacă iei biletul din timp, te costă mai puţin) decât să faci 2 zile pe drum.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeVin 01 Aug 2014, 00:23

Da poate ca nu vreau sa merg cu avionu si vreau sa merg cu trenu, de ce ma obligi sa merg cu avionu, eu vreau sa merg cu trenu pana la Paris in vagon clasa de exemplu, eu am timp, nu asta e problema, problema este ca nu am tren direct si nici macar cu un schimb ci cu 2-3, in conditiile astea nu mai merg nicaieri ca nu imi convine sa schimb 100 de trenuri iar in avion sunt destui care nu vor sa se urce si prefera trenul .
Deci in UE ar fi normal sa existe trenuri directe intre principalele capitale Europene . In URSS era legatura directa din Moscova in toate capitalele statelor sovietice, asa si cu UE ar trebui sa fie trenuri directe intre Bucuresti-Roma ; Bucuresti-Berlin ; Bucuresti-Atena ; Bucuresti-Paris, eventual vine un tren de la Atena si merge la Varsovia deci taie toata Europa de la Sud la Nord si trece prin Romania .
Calatori pentru trenuri sunt destui, majoritatea tineret care merg cu geanta in spate din tara in tara cu bilet Interrail, eu am fost in Vest si trenurile internationale sunt pline de tineret care se plimba din tara in tara din capitala in capitala, in Romania mai putin vin ca suntem saraci lipiti de asta nu vedem ce se intampla in tarile civilizate, noi am ramas putin mai mult in urma fata de vest si multi nu ne calca pragul din cauza reputatiei "bune" pe care o avem in randul vesticilor .
Deci trenurile internationale din Europa sunt pline de calatori tineri cu bilete Interrail, cu bilete simple pe relatii fixe daca sunt 2% e mult, dar trenurile la ei circula sa aibe omul cu ce calatorii dintr-o tara in alta, practic daca iei trenurile internationale dupa profit constati ca trenurile alea nu au nici 5% grad de ocupare dar in realitate sunt pline si in multe din ele nu gasesti loc in ziua plecarii ca ele sunt pline de oamani cu bilete Interrail .

p.s.-vagonul Bucuresti-Thessaloniki s-a anulat cand Grecia OSE a anulat toate trenurile internationale acum 3 ani, Grecia a fost la un pas de faliment si statul nu a mai putut sa sustina nimic de asta a taiat in carne vie sa nu mai aibe cheltuieli . Timp de 3 ani Grecia a fost o tara izolata din punct de vedere feroviar, nu intra si nu iesea tren de calatori . Anul asta au fost reintroduse trenurile Belgrad-Thessaloniki-Belgrad si Sofia-Thessaloniki-Sofia . Sa vedem ce va fi cu noul mers .

_________________
595423Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_a
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeVin 01 Aug 2014, 10:46

Eu am mers altfel cu Transbalkanul.

Am luat din Arad trenul, am mers la clasa, vagoanele AVA.
In Videle am coborit si trenul s-a recompus, a venit de la Bucuresti dormitorul si cuseta CFR impreuna cu doua clase jalnice BDZ. La astea s-u cuplat vagoanele de la Budapesta, nu mai tin minte cite. Intre timpo un vagon AB de la Budapesta pentru Istanbul a a ramas in Videle.

La Sofia la fel, clasele s-au desfacut, s-au pus altele, unel epina la Kulata, altele la Tesalonic. asadar am schimbat de fapt trenul la Videle si Sofia.

Sus In jos
nokia2010




Numarul mesajelor : 369
Varsta : 41
Localizare : Bucureşti, Republica Hoţitoare România
Reputatie : 5347
Data de inscriere : 28/10/2010

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeMar 28 Iul 2015, 10:09

Din Bucureşti cum se poate ajunge la Salonic (sau la Atena) cu trenul?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeMar 28 Iul 2015, 11:22

Bucuresti-Sofia cu ala de pranz dar ajungi seara in Sofia si trebuie sa stai in Sofia pana a doua zi la 15 cand pleaca singurul tren Sofia-Thessaloniki, deci astepti 17 ore in Sofia. Nu se merita.

_________________
595423Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_aBucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Bdeem_8496_a
Sus In jos
nokia2010




Numarul mesajelor : 369
Varsta : 41
Localizare : Bucureşti, Republica Hoţitoare România
Reputatie : 5347
Data de inscriere : 28/10/2010

Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitimeMar 28 Iul 2015, 12:02

Am aflat asta.
Dar de ce situaţia asta aberantă?
Sus In jos
Continut sponsorizat





Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Empty
MesajSubiect: Re: Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)    Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)  Icon_minitime

Sus In jos
 
Bucuresti-Salonic(Thessaloniki)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU
» Bucuresti - Vadu Siret - Kiev - Slawsko - Chop - Debrecen - Bucuresti.
» Bucuresti Nord - Bucuresti Obor (29 aprilie 2014)
» IR 460/1460-1461/461 Romania/Transbalkan Buc. N.-Sofia-Thessaloniki
» O scurta excursie intre Bucuresti Nord si Bucuresti Est cu Regio 13105

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: IMPRESII DE CALATORIE-
Mergi direct la: