Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Diverse apariţii în gara Rzeszow

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5720
Data de inscriere : 14/07/2009

Diverse apariţii în gara Rzeszow Empty
MesajSubiect: Diverse apariţii în gara Rzeszow   Diverse apariţii în gara Rzeszow Icon_minitimeVin 24 Iul 2009, 20:25

Rzeszów, o gară nu prea mare, dar nici prea mică din sud-estul Poloniei. În general circulă tot aceleaşi garnituri în fiecare zi.

Un peisaj foarte obişnuit al gării:
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1033

Singurul tren internaţional care trece prin Rzeszów este trenul de Lvov, din Ucraina.
Dacă stai două zile să urmăreşti trenurile, deja te vei plictisi, nu vei mai găsi nimic nou, nimic interesant. Dar din când în când, mai apar şi elemente noi şi interesante.

În 14 martie 2008 a sosit la Rzeszów o garnitură de patru locomotive electrice noi.
Diverse apariţii în gara Rzeszow Rzeszow0041
Diverse apariţii în gara Rzeszow Rzeszow0042-1
Diverse apariţii în gara Rzeszow Rzeszow0044
Diverse apariţii în gara Rzeszow Rzeszow0046
Diverse apariţii în gara Rzeszow Rzeszow0047
Diverse apariţii în gara Rzeszow Rzeszow0050

Asta a fost o ocazie de "pelerinaj" pentru pasionaţii de trenuri. De fapt în afară de mine, doar unul singur mai era. Însă acela era bine pus la punct: avea un caiet în care îşi nota seriile acestor locomotive, împreună cu alte date. Tot în caietul acela mai avea muuulte date strânse de pe la alte locomotive.
Aceste 4 locomotive au staţionat vreme de... dacă bine ţin minte, 3 ore bune, timp în care le-am fotografiat din toate părţile, după cum puteţi vedea.

Buun, au plecat şi acelea şi ... iarăşi rutina cotidiană, iarăşi acelaşi peisaj monoton.

Următoarea lună urma să aducă o altă apariţie interesantă. În jurul datei de 21 aprilie 2008, au sosit mai multe garnituri de vagoane vechi şi uzate, care probabil urmau să meargă la casat şi apoi la tăiat, că altceva nu se mai putea face cu ele. Vagoanele au stat în gară timp de trei zile. Am tot fotografiat pe ele, la început de la depărtare de pe pod, iar apoi m-am apropiat tot mai mult de ele, să le fotografiez în detaliu.
Aşadar, urmează pozele cu vagoane părăsite:

Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1032
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1031
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1012
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1014
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1015
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1013
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1017
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1030
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1010
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1011
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1009
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1006
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1004
Diverse apariţii în gara Rzeszow DSCF1003

Pentru un timp, vagoanele au servit ca panouri pentru grafitti.
Am început să mă apropiu tot mai mult de vagoane, ca să fotografiez cât mai multe detalii. Am văzut la un vagon o uşă deschisă(adică la TE acela portocaliu), m-am uitat în stânga şi în dreapta; nu era nimeni. Aşa că am luat-o către uşa vagonului, când deodată am auzit un glas: "Nie robij zdjęcie !!!!!"(= nu fă poze). Ca norocul, cel care striga la mine era la fereastra din clădirea gării şi nu în spatele meu. Mi-am împachetat repede aparatul şi am fugit. Uite că din cauza acelor tâmpiţi nu am reuşit să surprind prea multe detalii din interiorul vagoanelor părăsite.

În noiembrie s-au început lucrările de renovare a gării. Aşa arată gara renovată:
Diverse apariţii în gara Rzeszow Gara_noua6
Aveam şi fotografii de dinainte de modernizare, dar nu le mai găsesc.

Prin iunie a apărut la marginea gării o aburoasă. Pozele cu locomotiva sunt în topicul
despre aburoase.
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6919
Data de inscriere : 28/03/2009

Diverse apariţii în gara Rzeszow Empty
MesajSubiect: Re: Diverse apariţii în gara Rzeszow   Diverse apariţii în gara Rzeszow Icon_minitimeSam 25 Iul 2009, 10:58

Felicitari pentru reportaj! Arata destul de bine gara dupa ce a fost renovata. E bine ca avem ocazia sa vedem cum stau lucrurile in ceea ce priveste domeniul feroviar si la altii.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15318
Data de inscriere : 06/03/2009

Diverse apariţii în gara Rzeszow Empty
MesajSubiect: Re: Diverse apariţii în gara Rzeszow   Diverse apariţii în gara Rzeszow Icon_minitimeSam 25 Iul 2009, 13:04

Cel mai mult mi-au placut locomotivele, schema de culori este foarte reusita! Apoi am vazut si rame TE, si vagoane etajate exact ca la noi, seria 26-26. Frumos reportaj!
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5720
Data de inscriere : 14/07/2009

Diverse apariţii în gara Rzeszow Empty
MesajSubiect: Re: Diverse apariţii în gara Rzeszow   Diverse apariţii în gara Rzeszow Icon_minitimeSam 25 Iul 2009, 16:26

După îndelungi căutări prin CDurile mele cu poze, nu am găsit nici o poză cu faţada gării înainte de renovare. Ai dreptate, Alex, aşa arată mai bine faţada gării. Ca arhitectură, nu s-a schimbat faţă de înainte. Deci tot aşa arăta, însă avea o singură culoare(gri) şi o singură textură. Deci o clădire în cel mai pur stil comunist.

În prima poză se poate vedea spatele gării înainte de renovare. Şi aşa arată spatele gării după renovare:
După îndelungi căutări prin CDurile mele cu poze, nu am găsit nici o poză cu faţada gării înainte de renovare. Ai dreptate, Alex, aşa arată mai bine faţada gării. Ca arhitectură, nu s-a schimbat faţă de înainte. Deci tot aşa arăta, însă avea o singură culoare(gri) şi o singură textură. Deci o clădire în cel mai pur stil comunist.

În prima poză se poate vedea spatele gării înainte de renovare. Şi aşa arată spatele gării după renovare:
[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img33/3986/garanoua2.jpg][/IMG]

Şiîncă o imagine din vremea vechii gări, în care se văd şi rame TE operaţionale (Pentru Mihail):
[IMG=https://2img.net/r/ihimizer/img33/8568/rzeszow0030.jpg][/IMG]


Cât despre acele locomotive noi, nu ştiu încotro au luat-o, că de atunci nu am mai văzut niciuna din ele.
Locomotiva EP07-1058 aparţine acum de depoul din Varşovia şi e folosită la trenurile InterCity. Tot acolo şi tot pentru InterCity mai sunt şi locomotivele EP07-1048 şi EP07-1060. Datele astea le-am luat de pe un forum, dând o căutare după numărul locomotivelor.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Diverse apariţii în gara Rzeszow Empty
MesajSubiect: Re: Diverse apariţii în gara Rzeszow   Diverse apariţii în gara Rzeszow Icon_minitime

Sus In jos
 
Diverse apariţii în gara Rzeszow
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Depoul Dej Triaj,Gara Dej, Gara Cluj Napoca, Valea Prahovei
» Locomotive clasa 60 (Vol. I)
» 102 : Bucuresti Progresu - Giurgiu Nord - Giurgiu
» Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest
» Diverse

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: