Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Lafont

Lafont


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 45
Localizare : Ploiesti M300
Reputatie : 5404
Data de inscriere : 02/01/2011

Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeVin 30 Mai - 20:58

Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest 30.05.2014
Sus In jos
http://www.sagetzel.ro
Vizitator
Vizitator




Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeLun 2 Iun - 22:47

s-a terminat cu pozatul la PLoiesti. Militia in sfarsit isi va face datoria acum ca au inteles si ei care e legea care le da dreptul sa amendeze pasionati si asa-zisi pasionati. Aveti grija cu aparatele la Vest si Sud, ca la Est n-aveti ce face de paza iar la Nord oricum nu va lasa nimeni sa pozati.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMar 3 Iun - 0:34

Care lege?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMar 3 Iun - 9:28

Adica tu asteptai ca politia sa isi faca datoria si ea nimic? acuma in sfirsit isi face datoria? care lege interzice fotografiatul?
Daca stau la peron?

da-ne ceva detalii sa stim cum sta treaba in republica de la Ploiesti.
Sus In jos
Lafont

Lafont


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 45
Localizare : Ploiesti M300
Reputatie : 5404
Data de inscriere : 02/01/2011

Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMar 3 Iun - 14:52

HG585/2002 pentru aprobarea Standardelor naţionale de protecţie a informaţiilor clasificate în România [...]
Art. 105. - Este interzis accesul cu aparate de fotografiat, filmat, înregistrat audio-video, de copiat din baze de date informatice sau de comunicare la distanţă, în locurile în care se află informaţii secrete de stat. [...]
Art. 183. - (1) Este interzisă fotografierea, filmarea, cartografierea sau executarea de lucrări de arte plastice pe teritoriul României, în obiective, zone sau locuri de importanţă deosebită pentru protecţia informaţiilor secrete de stat, fără autorizaţie specială eliberată de către ORNISS, care va ţine evidenţa acestora, conform anexei nr. 23. (2) Autorizaţia specială va fi eliberată de către ORNISS în baza avizului dat de ADS, precum şi de autorităţile sau instituţiile care au obiective, zone şi locuri de importanţă pentru protecţia informaţiilor clasificate în arealul în care urmează să se desfăşoare activităţi de această natură (3) Obiectivele şi mijloacele prevăzute la art. 17 din Legea nr. 182/2002 pot fi filmate şi fotografiate de către personalul militar, pentru nevoile interne ale instituţiilor militare, pe baza aprobării scrise a miniştrilor sau conducătorilor instituţiilor respective, pentru obiectivele, zonele sau locurile din competenţa lor. [...]
Art. 188. - Obiectivele, zonele şi locurile în care fotografierea, filmarea, cartografierea sau executarea de lucrări de arte plastice se efectuează numai cu autorizare vor fi marcate cu indicatoare de interdicţie în acest sens, care vor fi instalate prin grija instituţiilor cărora le aparţin, cu avizul de specialitate al organelor administraţiei publice locale.
Sus In jos
http://www.sagetzel.ro
Vizitator
Vizitator




Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMar 3 Iun - 15:05

asta este sunt eu prost ca m-au tinut aia sechestrat aseara 2 ore. Tot imi spuneau ca nu am voie sa pun pozele din depou pe internet, care depou in care nu am mai intrat din 2003. Câtă miliţie am văzut aseară mi-a ajuns, am fost tratat ca un infractor, degeaba le-am explicat ca nu am fost eu in depou ca nu aveai cu cine sa vorbesti. a trebuit sa sun la Vest si Est sa ma recunoasca cineva ca sa pot sa plec acasa. Forumul e urmarit de mai multi angajati din Cfr si din provincie nu doar din capitala. Si nu e prima data cand pierd 2 ore aiurea la militie, ca sunt confundat cu alti.

O sa scot si eu legile care permit fotografiatul in gari in alte scopuri, e mai greu acuma vara pe caldurile astea sa stai cu mapa dupa tine dar asta este.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMar 3 Iun - 17:01

Depoul de tren nu este obiectiv strategic şi nici nu e marcat cu indicatoare de ,,fotografiatul interzis". Gara cu atât mai puţin...

Chiar aştept să mă ia vreun poliţai d'ăsta. Ultimul îmi tot explica să am grijă să nu deranjez călătorii care coboară din tren (!), de fotografiat nu a mai zis nimic după ce mi-a văzut legitimaţia (şi a întors-o pe toate părţile).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Vizitator
Vizitator




Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMar 3 Iun - 17:21

eu nu am legitimatie, de cele mai multe ori umblu imbracat in negru, stilul turcesc sau cel de infractor/hoţ si nu am avut niciodata probleme cu militia pe nicaieri, la Targoviste doar m-a legitimat si nimic mai mult dar aseara 2 ore am fost sechestrat si luat la 11 metri ca de ce as fi facut publice nush ce poze din Depoul Ploiesti. Nici ei nu stiau bine despre ce lege e vorba, daca exista vreo lege care sa interzica asta. Faza e ca am pierdut 2 ore aiurea ptr o confuzie de 2 bani. Te invit sa vi la Ploiesti daca vrei sa pierzi timpul aiurea cu explicati, legi, legitimari si telefoane. Noroc ca nu sunt vrun ratat ca m-ar fi luat si la misto, cum am vazut multe cazuri prin gari.
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11469
Data de inscriere : 08/09/2011

Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMar 3 Iun - 18:46

Mdaa. Este clar că avem spioni pe forum. Trebuie avut grijă la ce postăm.

Katalyn, nu trebuie neapărat în gară să filmezi/pozezi trenuri. Poți la fel de bine să le pozezi de pe un pod, de la o trecere la nivel cu calea ferată, dintr-o haltă fără prea mare trafic de călători etc.
Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6194
Data de inscriere : 24/10/2010

Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMar 3 Iun - 20:38

Se pozeaza de oriunde dar trebuie avut MARE grija cum se posteaza...sunt anumite poze pe care chiar e bine sa le tii doar pentru colectia personala, poti face probleme nu doar tie ci si pasionatilor, mecanicilor, personalului. MARE grija!
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8227
Data de inscriere : 16/01/2010

Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMar 3 Iun - 23:54

V-am spus si eu care e "circuitul pozelor in natura": desi nu e interzis sa faci poze in gara, daca le pui pe forum se poate uita un sef idiot la ele si sa vada nu stiu ce "neregula" (vegetatie prea mare, hirtii, geamuri sparte, chipiu pus strimb, virgula lipsa, etc) si pe urma vede cine a fost de serviciu in momentul pozei si,  pac, sanctiune sau frecus. Prin urmare, preventiv, salariatul CFR in cauza o sa incerce sa va impiedice sa fotografiati.
Am discutat odata cu un sef de gara pe tema asta si mi-am dat seama ca are dreptate.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitimeMier 4 Iun - 9:49

Domnilor, daca un prieten te lasa sa pozezi in depou nu inseamna sa pui pozele.

Problema se pune ce au de ascuns? au de ascuns furtul de fier? au de ascuns furtul de motorina? au de ascuns alte smenuri?

ORICE  poza facuta aflindu-te pe PERONUL statiei este facuta intr-un loc public si poate fi postata, nu este interzisa fotografierea de la peron.

Este de preferat sa nu pozezi ceferistii sau politistii pentru ca nu stii ce le poate capul, desi fiind in uniforma sint in exercitiul functiunii iar politistii cel putin ar putea fi fotografiati. Insa ar avea probleme ulterior din cauza mintilor inguste de la ei din minister, despre ceferisti nu stiu.

Ieri am fost in gara si am sta de vorba mai bine de jumatate de ora cu un politist de la TF.

De la el stiu ca fotografiatul este permis in perimetrul garii, precum si ce v-am scris mai sus despre pozarea lor. ATENTIE, am vorbit cu mai multi politisti pe aici si au ris de mine cind le-am spus despre probleme cu pozatul la gara. Nu este interzis. Este interzis accesul in revizie sau in depou de exemplu. dar nici acolo nu e interzis pozatul ci accesul.

Daca unii de la CFR intra pe aici pe forum si citesc, poate ar trebui sa mai bage la cap si propunerile bune care mai izvorasc din discutiile de pe aici privind mersul trenurilor sau alte probleme, dincolo de parerile personale despre un vagon sau o locomotiva.

Trenurile si garile (partea deschisa publicului) nu se supun prevederilor legale mentionate pe pagina anterioara privind secretele, din simplul motiv ca sint deschise publicului prin acces liber si neingradit, ba mai mult in unele dintre ele esti chiar supravegheat video fara sa fi anuntat , deci ti se ingradeste un drept.

Nu exista un motiv temeinic sa fi abordat in gara pe motiv ca acum 10 ani ai pozat in depoul doar pentru ca asa i s-a nazarit cuiva care acuma 3 saptamini a invatat sa foloseasca un calculator si a descoperit poze cu tematica feroviara pe internet.

Faptul ca cei de la CFR se tem sa nu vedem mizeria, iarba crescuta sau mai stiu eu ce au de ascuns, nu se pune. Oricine merge la gara vede mizeria, asta denota lipsa lor de interes si ascunderea sub motivul ca nu sint bani, nu e motiv sa nu pozezi.

Politia locala a trecut prin Timisoara Nord zilele trecute si a dat amenzi pentru ca iarba nu era taiata intre linii, drept urmare si eiri inca se taia la greu iarba.

Abordarea sefului statiei cind primarul a fost in gara a fost : ,, nu eu m-am pisat in pasajul subteran"

Sus In jos
Continut sponsorizat





Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Empty
MesajSubiect: Re: Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest   Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest Icon_minitime

Sus In jos
 
Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Trenuri in Gara Ploiesti Sud 23.08.2014
» Ploieşti Vest (300)
» Depoul Dej Triaj,Gara Dej, Gara Cluj Napoca, Valea Prahovei
» M300:17 trenuri in 100 de minute la Ploiesti Vest[2008]
» Locomotive clasa 47 (Vol. I)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: