Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)

In jos 
+3
cristi ar
Vlad
myster2008
7 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6902
Data de inscriere : 15/08/2008

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeVin 10 Iul 2009, 23:44

Din cate imi aduc aminte exista o linie ce pleca din Ionel, trecea in Serbia ...ajungea la Meda(sau Pardany) ....apoi intra din nou in Romania pe o distanta mica in apropiere de Foeni...iesea din nou in Serbia si ajungea la Jasa Tomic.
In 09.07.2009 am ajuns in zona Ionel si m-am gandit sa vad daca mai exista ceva din vechea linie ce unea Romania de Serbia.
Cateva poze la iesirea din gara catre granita :

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030710

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030711

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030712

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030713

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030714

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030715

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030716

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030718

O iau la pas catre iesirea din sat:

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030709

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030708

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030707

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030706

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030704

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030694

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030695

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030696

Movila de pamant si traversa taiata reprezinta capatul de linie in Romania :

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030698

Dupa aceasta movila terasamentul a fost transformat in drum de acces folosit de Politia de Frontiera :

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030700

Pe aici a fost odata o cale ferata :

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030701

Cladirea garii din Pardany se observa in zare :

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1030702

Am sa pun si cateva harti ca sa va pot exemplifica traseul liniei :

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Ionel1

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Ionel2

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Ionel3

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Ionel4

Mai astept de la voi si alte informatii...daca am gresit ceva ..va rog sa ma corectati...
Sper ca v-a placut!


Ultima editare efectuata de catre myster2008 in Joi 23 Iul 2009, 21:42, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13633
Data de inscriere : 08/04/2009

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeMar 21 Iul 2009, 10:29

Daca nu ma insel a existat o astfel de legatura si intre Comlosu Mare de pe linia 217 Lovrin - Nerau si orasul Kikinda din Serbia.
Linia trecea pleca din statia Comlosu Mare trecea prin localitatea Nakovo (Serbia) si ajungea in capatul celalalt al statiei Kikinda fata de linia de la Jimbolia.
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13633
Data de inscriere : 08/04/2009

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeMar 21 Iul 2009, 12:29

Tot la Jasa Tomic ajungea si linia de la Cruceni. Acum acest fost nod de cale ferata care a devenit statie terminus este abandonat. Din cate am inteles linia Secanj - Jasa Tomic este inchisa.

Si inca un lucru legat de linia 927. Initial linia pleca din statia Jimbolia dar in urma stabilirii granitei cu Serbia linia Checea - Ionel ramasese izolata de restul retelei de cale ferata. De aceea linia a fost construita din nou pe 8,6km intre Carpinis si Checea si refacuta pana la Ionel, darea ei in exploatare avand loc pe data de 24 iunie 1937.

Sunt multe alte legaturi cu Serbia si Ungaria in aceasta zona care au fost desfintate. Daca va uitati cu atentie pe Google Earth inca se mai vad terasamentele, chiar si unele poduri...
Sus In jos
cristi ar




Numarul mesajelor : 862
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6377
Data de inscriere : 28/05/2009

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Ionel (Romania--Meda,Pardany (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeMar 21 Iul 2009, 14:33

Alte legaturi desfiintate: Graniceri,Pecica-Batania(Ungaria) sau Jamu Mare cu Serbia
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeMier 22 Iul 2009, 08:45

Am lucrat exact in sectorul in care Romania e inconjurata pe trei parti de Sirbia(a III -a poza de pe google earth postata)
treceam zilnic pe trecerea la nivel cu linia in cauza si apoi mergea paralel cu terasamentul,am vazut si un podet abandonat.De asemenea zaream zilnic cladirea garii din Pardani.
Din pacate in zona sint doar legende rurale legate de linie, de cine a demontat-o, cine a intretinut-o etc nimeni nu stie ceva concret, personal tind sa cred ca traficul a fost oprit odata cu degradarea relatiilor intre URSS si Tito, atunci cind s-a oprit si traficul intre Stamora Si Bazias prin Virset si Biserica Alba.


Linia din Cruceni continua pina la Iasa Tomici (vechea denumire era Modos fara legatura cu podul Modos peste Bega cum se intelege in monografia R. Bellu) din Iasa Tomici era o linie spre Medja ( vechi Pardani) iar de acolo avea alta destinatie dar, se ramifica si spre Ionel (Johanisfeld) din Checea linia ajungea la Jimbolia.

Dupa tratatul de la Trianon Jimbolia a ajuns la sirbi ulterior facindu-se un schimb de terenuri intre Romania si Sirbia, linia a ramas taiata de granita in doua locuri si dupa multi ani s-a construit racordul din Carpinis.

Linia sirbeasca intre Iasa tomici si Medja a ramas in peaj prin Romania, este trecuta si pe hartile cadastrale ale comunei Foieni.
Pentru a o fotografia este nevoie de ,,cunostinte" pentru ca in zona sint politisti de frontiera, mai ales ca uneori se deschide un punct de frontiera, cunostinte pe care eu le am dar nu am mijloc de deplasare pina acolo. Practic terasamentul este paralel cu drumul intre cele puncte de frontiera Foieni I si II
Myster ai avut noroc ca nu te-au luat politistii de frontiera la Ionel, sau poate acum nu mai sint pe acolo.

Cum inainte era Imperiu sigur ca legaturile s-au facut in alta logica a lucrurilor, linia Virset - Ilia permitea circulatia fara rebrusment se poate observa bucla din Lugoj, de asemenea kilometrarea liniei a ramas aceeasi incepind din Ilia daca nu ma insel.Dupa 1918 s-a stabilit sa fie doar 2 puncte de trecere si linia a fost taiata la Jamu Mare.

Linia de Giera se continua pina la Boka, linia de Nerau asa cum s-a scris e de fapt construita ulterior din Comlos, linia de valcani e intrerupta la granita, linia de la Cenad.
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6902
Data de inscriere : 15/08/2008

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeJoi 23 Iul 2009, 19:16

Iata linia in peaj care trece prin Romania :

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Liniainpeaj

Punctul verde reprezinta locul unde am facut urmatoarele poze, care nu ar fi putut fi facute fara amabilitatea unui prieten , I., caruia ii multumesc :

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1040008

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1040007

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1040010

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) P1040006


Ultima editare efectuata de catre myster2008 in Joi 23 Iul 2009, 21:43, editata de 1 ori
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6902
Data de inscriere : 15/08/2008

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeJoi 23 Iul 2009, 19:34

Iata si harta cu vechea legatura intre Cruceni (Romania) si Jasa Tomic (Serbia) :

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Liniacruceni-jasatomic

--- cu rosu linia in peaj care vine de la Pardany
--- cu galben vechea linie Cruceni -- Jasa Tomic
--- cu albastru actuala linie Cruceni -- Timisoara Nord

Sper ca aceste informatii sa va fie de folos.... Very Happy
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
Vizitator
Vizitator




IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeVin 24 Iul 2009, 08:47

Exact, punctul verde de unde ai pozat este o fosta trecere la nivel, in 2000 am lucrat in zona, daca mergeai inspre Pardanj ai fi vazut si un podet.
Sus In jos
cristi ar




Numarul mesajelor : 862
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6377
Data de inscriere : 28/05/2009

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeVin 24 Iul 2009, 09:45

Harta din cartea Judetele patriei-Judetul Timis (1979)
IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Dscf0300u
IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Dscf0301
Valcani
IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Dscf0302t
Jamu Mare
IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Dscf0303p
Linia care lega Pecica de Batania(nu se vede pe harta) desfiintata prin 1987-88
IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Dscf0304b
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6902
Data de inscriere : 15/08/2008

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeVin 24 Iul 2009, 22:43

Din cate am vazut eu pe pagina cailor ferate din Serbia linia Pardany-Jasa Tomic nu mai exista , iar Jasa Tomic -- Secanj apare pe harta dar nu are nici un trafic...probabil e inchisa.
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
cristi ar




Numarul mesajelor : 862
Varsta : 46
Localizare : Arad
Reputatie : 6377
Data de inscriere : 28/05/2009

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: IONEL (Romania) --MEDA, PARDARY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeSam 25 Iul 2009, 00:14

Cred ca aproape toate liniile din Arad si Timis care merg spre granita continuau in Serbia si Ungaria
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeLun 27 Iul 2009, 07:57

Pardanj -Iasa Tomici nu mai exista normal, ca doar era in peaj pe la noi.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9522
Data de inscriere : 02/11/2008

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeMar 28 Iul 2009, 01:20

In harta topografica tiparita in 1996 linia exista pana la Meda.

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
nexxus




Numarul mesajelor : 14
Varsta : 51
Localizare : Timisoara
Reputatie : 5417
Data de inscriere : 17/08/2009

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: gara Iam   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeLun 17 Aug 2009, 11:36

Am si eu niste poze f. interesante de la Iam, pe fosta linie Oravita - Bazias - prima linie din Romania, iar luna asta as dori sa ajung si la Jasenovo, in Serbia, pe aceeasi linie, precum si la Biserica Alba si Vracev Gaj, vis-a-vis de socol, pe malul Nerei !!!
Sus In jos
nexxus




Numarul mesajelor : 14
Varsta : 51
Localizare : Timisoara
Reputatie : 5417
Data de inscriere : 17/08/2009

IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: gara Iam si imprejurimi   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitimeLun 17 Aug 2009, 12:42

Iata :
http://picasaweb.google.ro/marincristian/Iam#5370863681584006514
Sus In jos
Continut sponsorizat





IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Empty
MesajSubiect: Re: IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)   IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia) Icon_minitime

Sus In jos
 
IONEL (Romania) -- MEDA, PARDANY (Serbia)
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Comlosul Mare (Romania) -- Nakovo(Serbia) -- Kikinda(Serbia)
» 127 : Carpinis - Ionel hcv.
» Canalul Sip-Serbia 1890-1896
» ZS-Serbia
» Plimbare prin Europa-Romania->Ungaria->Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-
Mergi direct la: