Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 M100 Sectii secundare

In jos 
+8
Cris_Cr
denismario.ruxanda
Dionis
dan tm
gabrielcr
Dr2005
andreiutzu
ldh80
12 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 16 Oct 2014, 18:07

https://www.google.ro/maps/@44.2890552,23.8274051,190m/data=!3m1!1e3

Cabina de acar este/era anul trecut chiar la masca de siguranta. Din pacate nu am reusit sa o prind in poze, am fost surprins.
la dus trenul chiar a oprit acolo dar eu eram pe culoar pe partea opusa cu conductorul care imi verifica biletul. Asa ca abia la intors m-am dumirit de ce a oprit.

atit am putut sa prind, se vede ca era ingrijit.
M100 Sectii secundare - Pagina 2 IMG_0367_zps639c5556



 Sint sanse de a fi pozata mai bine rama, e paza, sint ciini, ce e acolo la rama? poate merge cineva cu aparat de pozat fiind afara din fabrica e o sansa de pozare.
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3507
Data de inscriere : 12/05/2015

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2016, 10:55

Buna ziua,

Din statia Drobeta Turnu Severin Marfuri HM se face o ramificatie spre Cerneti, iar linia merge destul de mult. Stie cumva cineva despre ce sectie e vorba, si ce litera ar arata indicatorul de directie al semnalului de iesire din Severin Marfuri ?
Sus In jos
https://train-sim.ro
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2016, 12:33

Merge pina la Antestatia Romag de unde linia se intoarce aproape perpendicular pe Simian la EM Husnicioara.
pe google street se vede chiar intrarea in antestatie.
Probabil ca la indicatorul de directie scrie A de la antestatie, dar daca se circula pe cale de manevra nu mai scrie nimic nici nu are indicator de directie.
Sus In jos
Dionis




Numarul mesajelor : 211
Varsta : 41
Localizare : Paris
Reputatie : 3507
Data de inscriere : 12/05/2015

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 01 Sept 2016, 12:59

Pai are indicator de directie. Si am mai facut cateva investigatii. De la Antestatia Romag de care zici tu, linia se bifurca, o parte merge la EM iar cealalta la Halânga la Termocentrala. Poate sa fie si R de la RAAN sau ROMAG ? Banuiesc ca era sectie fara BLA.
Sus In jos
https://train-sim.ro
denismario.ruxanda




Numarul mesajelor : 35
Localizare : Cetatea Băniei
Reputatie : 3801
Data de inscriere : 23/01/2014

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeMier 12 Apr 2017, 21:35

Astazi,am decis să aflu mai multe despre vechiul traseu al liniei craiova-calafat(cel pe la gara jiul vechi) asa ca l-am luat pe user-ul laur 133 si i-am propus să vizităm vechiul traseu al sectiei 912.După realizarea noului traseu,această linie a devenit linie industrială,deservind Electroputere SA
un siloz de cereale si multe alte firme din zonă.Astăzi am mers de la strada caracal spre sud,trecând podul de la valea fetii si ajungând la noua linie de tren.
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0820.jpg

Apoi am coborât pe o potecă și am ajuns sub pod
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0821.jpg

https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0822.jpg

iar acesta este lacul fetii

https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0823.jpg
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0824.jpg

Imagine de pe pod
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0910.jpg

Și înapoi
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0911.jpg

În față se vede fostul macaz spre calafat si linia de testare a metroului?!(după spusele tatălui meu,el spunea chiar că atunci când era copil își amintea chiar și a treia linie de alimentare cu curent a metroului,dar eu cred că defapt se testau locomotive aici,dacă poate cineva să elucideze misterul?...)
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0912.jpg

Linia este într-o stare jalnică
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0913.jpg
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0914.jpg
Mai departe găsim o substație de alimentare a curentului din catenară,locuită în prezent de aurolaci,cu geamri sparte,camere incendiate și desene obscene pe ziduri,iar pe jos era plin de prezervative What a Face ,un peisaj dezolant.
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0915.jpg

ne continuăm drumul și vedem din întâmplare anul de fabricație al liniei...
https://i.servimg.com/u/f58/19/67/02/45/img_0916.jpg

mai mergem ce mergem și ajungem la cabina acarului de la punctul de oprire km 255-000.
noi îl întrebăm dacă mai există activitate feroviară pe această linie,ținând cont de faptul că linia avea luciu dar era împânzită de buruieni și gunoaie,iar el ne răspunde că tura sa trecută a trecut un utilaj al cfr infrastructură spre jiul vechi,dar ultimul tren de marfă a trecut săptămâna trecută și a fost format din ldh și 2 vagoane.
ne-am continuat drumul pe aliniamentul linie 912 cu direcția jiul nou.
la podul peste strada caracal avem un oaspete...
https://www.youtube.com/watch?v=fCeffZqijgY

Sfârșit.Sper că v-a plăcut.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6333
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11464
Data de inscriere : 03/11/2010

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeMier 12 Apr 2017, 22:17

Vechiul traseu al caii ferate Craiova- Calafat, din interiorul orasului Craiova, a fost, in anii 70, intrerupt la traversarea strazii Calea Bucuresti, si sectionat in doua linii distincte:



-Partea sa Nordica (cuprinsa intre statia Craiova si pana in apropierea Caii Bucuresti) a fost transformata in linie industriala, pentru a deservi: o rampa militara, Metalcom si Pan-Grup.



-Partea sa sudica, cuprinsa intre vechea statie Jiu si Ram. Jiu (unde se racordeaza cu noul traseu al caii ferate Craiova- Calafat), a fost pastrata ca linie curenta.

Vechea statie Jiu este echipata cu o instalatie tip SBW si semnalizare mecanica, circulatia intre vechea statie Jiu si Ram. Jiu realizandu-se in sistemul intelegerii telefonice a caii libere.

Vechea statie Jiu deserveste (sau deservea) uzinele Electroputere Craiova, care, in 1990, se intindeau pe intreg perimetrul cuprins intre: calea ferata, Calea Bucuresti, Pod Electro, Bdul. Decebal (cu linie de tramvaie) si strada Caracal.


Dupa vechea statie Jiu, linia ferata se indreapta spre sud, traverseaza la nivel strada Caracal (in apropierea pasajului de nivel cu strada Caracal- pasaj prevazut cu o bariera mecanica- se poate observa semaforul de intrare in vechea statie Jiu), apoi traverseaza zona lacului Valea Fetii, si ajunge la Ram. Jiu (prevazuta tot cu instalatie tip SBW si semnalizare mecanica).

De aici, existau in 1990 doua linii:

-Una care permitea accesul spre noua statie Jiu

-Alta care permitea accesul direct spre Caracal, aceasta din urma fiind din pacate desfiintata!

Sus In jos
denismario.ruxanda




Numarul mesajelor : 35
Localizare : Cetatea Băniei
Reputatie : 3801
Data de inscriere : 23/01/2014

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeMier 12 Apr 2017, 22:33

ldh80 a scris:
 Vechiul traseu al caii ferate Craiova- Calafat, din interiorul orasului Craiova, a fost, in anii 70, intrerupt la traversarea strazii Calea Bucuresti, si sectionat in doua linii distincte:



-Partea sa Nordica (cuprinsa intre statia Craiova si pana in apropierea Caii Bucuresti) a fost transformata in linie industriala, pentru a deservi: o rampa militara, Metalcom si Pan-Grup.



-Partea sa sudica, cuprinsa intre vechea statie Jiu si Ram. Jiu (unde se racordeaza cu noul traseu al caii ferate Craiova- Calafat), a fost pastrata ca linie curenta.

 Vechea statie Jiu este echipata cu o instalatie tip SBW si semnalizare mecanica, circulatia intre vechea statie Jiu si Ram. Jiu realizandu-se in sistemul intelegerii telefonice a caii libere.

 Vechea statie Jiu deserveste (sau deservea) uzinele Electroputere Craiova, care, in 1990, se intindeau pe intreg perimetrul cuprins intre: calea ferata, Calea Bucuresti, Pod Electro, Bdul. Decebal (cu linie de tramvaie) si strada Caracal.


 Dupa vechea statie Jiu, linia ferata se indreapta spre sud, traverseaza la nivel strada Caracal (in apropierea pasajului de nivel cu strada Caracal- pasaj prevazut cu o bariera mecanica- se poate observa semaforul de intrare in vechea statie Jiu), apoi traverseaza zona lacului Valea Fetii, si ajunge la Ram. Jiu (prevazuta tot cu instalatie tip SBW si semnalizare mecanica).

 De aici, existau in 1990 doua linii:

-Una care permitea accesul spre noua statie Jiu

-Alta care permitea accesul direct spre Caracal, aceasta din urma fiind din pacate desfiintata!

poate permitea accesul direct spre statia calafat,nu caracal,in statia jiul nou se ramifica sectia 912 dpre caracal,ajungand ramificatia in gara banul maracine.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeMier 12 Apr 2017, 22:49

Faine poze felicitari pentru efortul depus.
Sus In jos
Cris_Cr




Numarul mesajelor : 204
Varsta : 42
Localizare : Pelendava
Reputatie : 2977
Data de inscriere : 06/10/2016

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Apr 2017, 02:49

Mai exista si o linie industriala care pleaca din Cernele HM si merge la Termo 2 Craiova Wink
Trece pe deasupra drumului national Craiova Melinesti Stoina Tg Carbunesti.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6333
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11464
Data de inscriere : 03/11/2010

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Apr 2017, 07:36

denismario.ruxanda a scris:
ldh80 a scris:
 Vechiul traseu al caii ferate Craiova- Calafat, din interiorul orasului Craiova, a fost, in anii 70, intrerupt la traversarea strazii Calea Bucuresti, si sectionat in doua linii distincte:



-Partea sa Nordica (cuprinsa intre statia Craiova si pana in apropierea Caii Bucuresti) a fost transformata in linie industriala, pentru a deservi: o rampa militara, Metalcom si Pan-Grup.



-Partea sa sudica, cuprinsa intre vechea statie Jiu si Ram. Jiu (unde se racordeaza cu noul traseu al caii ferate Craiova- Calafat), a fost pastrata ca linie curenta.

 Vechea statie Jiu este echipata cu o instalatie tip SBW si semnalizare mecanica, circulatia intre vechea statie Jiu si Ram. Jiu realizandu-se in sistemul intelegerii telefonice a caii libere.

 Vechea statie Jiu deserveste (sau deservea) uzinele Electroputere Craiova, care, in 1990, se intindeau pe intreg perimetrul cuprins intre: calea ferata, Calea Bucuresti, Pod Electro, Bdul. Decebal (cu linie de tramvaie) si strada Caracal.


 Dupa vechea statie Jiu, linia ferata se indreapta spre sud, traverseaza la nivel strada Caracal (in apropierea pasajului de nivel cu strada Caracal- pasaj prevazut cu o bariera mecanica- se poate observa semaforul de intrare in vechea statie Jiu), apoi traverseaza zona lacului Valea Fetii, si ajunge la Ram. Jiu (prevazuta tot cu instalatie tip SBW si semnalizare mecanica).

 De aici, existau in 1990 doua linii:

-Una care permitea accesul spre noua statie Jiu

-Alta care permitea accesul direct spre Caracal, aceasta din urma fiind din pacate desfiintata!

poate permitea accesul direct spre statia calafat,nu caracal,in statia jiul nou se ramifica sectia 912 dpre caracal,ajungand ramificatia in gara banul maracine.


Da, scuze, spre statia Calafat am vrut sa spun!

Felicitari si din partea mea pentru acest reportaj !
Sus In jos
denismario.ruxanda




Numarul mesajelor : 35
Localizare : Cetatea Băniei
Reputatie : 3801
Data de inscriere : 23/01/2014

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Apr 2017, 12:40

ldh80 a scris:
denismario.ruxanda a scris:

poate permitea accesul direct spre statia calafat,nu caracal,in statia jiul nou se ramifica sectia 912 dpre caracal,ajungand ramificatia in gara banul maracine.


Da, scuze, spre statia Calafat am vrut sa spun!

Felicitari si din partea mea pentru acest reportaj !
Multumesc mult,acest reportaj l-am facut din pură pasiune pentru trenuri si cai ferate si tot ce este legat de ele!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6333
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11464
Data de inscriere : 03/11/2010

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Apr 2017, 13:06

Cu placere!

Si o intrebare legata de aceasta linie.

Dupa podul peste zona lacului Valea Fetii si pana la Ram. Jiu (de unde linia se racordeaza cu actuala linie Craiova- Calafat), se pot observa stalpi de electrificare!

Dar, ciudat lucru, acesti stalpi de electrificare se observa NUMAI in aceea zona, si nu pe intreaga linie dintre vechea statie Jiu si Ram. Jiu!



Daca in 1990 aceasta linie era electrificata, logic ar trebui ca intreaga linie Vechea gara Jiu- Ram. Jiu, dar si portiunea dintre Ram. Jiu- Noua Gara Jiu- Craiova de pe linia Craiova- Calafat, sa fi fost electrificata atunci!

Logica electrificarii acestor linii ar fi fost trimiterea locomotivelor electrice si a ramelor electrice produse de Eectroputere pe reteaua CFR electrificata.
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6333
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11464
Data de inscriere : 03/11/2010

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Apr 2017, 13:10

Sau mai exista o varianta.

Sa fi fost electrificata doar aceea scurta portiune (unde in fotografii se observa stalpi de electrificare), fara legatura cu restul retelei CFR electrificate!

Si aceea scurta portiune sa fi fost electrificata strict pentru testarea unor locomotive electrice produse la Electroputere!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Apr 2017, 13:39

Acei stâlpi nu cred că au fost pentru electrificare. Iar ,,substație de alimentare a curentului din catenară" probabil e un fost transformator pentru pompele unui fost sistem de irigaţii.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
denismario.ruxanda




Numarul mesajelor : 35
Localizare : Cetatea Băniei
Reputatie : 3801
Data de inscriere : 23/01/2014

M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Apr 2017, 13:45

ldh80 a scris:
Cu placere!

Si o intrebare legata de aceasta linie.

Dupa podul peste zona lacului Valea Fetii si pana la Ram. Jiu (de unde linia se racordeaza cu actuala linie Craiova- Calafat), se pot observa stalpi de electrificare!

 Dar, ciudat lucru, acesti stalpi de electrificare se observa NUMAI in aceea zona, si nu pe intreaga linie dintre vechea statie Jiu si Ram. Jiu!



 Daca in 1990 aceasta linie era electrificata, logic ar trebui ca intreaga linie Vechea gara Jiu- Ram. Jiu, dar si portiunea dintre Ram. Jiu- Noua Gara Jiu- Craiova de pe linia Craiova- Calafat, sa fi fost electrificata atunci!

 Logica electrificarii acestor linii ar fi fost trimiterea locomotivelor electrice si a ramelor electrice produse de Eectroputere pe reteaua CFR electrificata.
Aceasta bucată de linie era electrificată din dreptul podului până când linia actuală ia curba spre punctul de oprire km 255-000,trecând de acea substație de alimentare.Tatăl meu spunea că aici se testau metrourile,el fiind la fel ca mine,pasionat de trenuri de mic copil,spunea că venea acolo și vedea metrourile.acea porțiune de linie avea și catenara și linia a treia după cum cunoaștem sistemul de alimentare al metrourilor.Eu mai degrabă cred că se testau locomotivele electrice.
Sus In jos
Continut sponsorizat





M100 Sectii secundare - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M100 Sectii secundare   M100 Sectii secundare - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
M100 Sectii secundare
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Informaţii generale
» Sectii secundare a M500
» M700 Sectii secundare
» M800 Sectii secundare
» Propuneri pentru Mersul Trenurilor 2022-2023

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 100-
Mergi direct la: