Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...

In jos 
+15
DUAL
Nesebar
Dr2005
Adirmvl
JohannDB
spsdc7
membru dezactivat ,
kristi kkk
Lafont
Spartan1948
LanceR
Adrian78
Amiralul
TVlad
c o r v i n
19 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8221
Data de inscriere : 16/01/2010

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 09:52

apogeo76 a scris:
Unul pe care il recomand cu tarie (nu tuica!) este "Terminus Paradis"! Este cat se poate de elocvent in ce priveste "seriozitatea" de toate nivelele(de la soldat pana la general!) cu care a fost abordata ideea de a satisface stagiul militar! Este un film "criminal", o tragicomedie care nu te prea lasa sa "respiri"! Plus ca actorii isi fac treaba foarte bine, mai ales Razvan Vasilescu pe care eu il vad ca cel mai bun actor de dupa 89! Are si o faza apoteotica ...din tren!!!
   As mai recomanda unul... "E pericoloso sporgersi"!  

Le-am vazut pe ambele, iar Terminus Paradis de nenumarate ori. Mi-am decupat si bucati din coloana sonora si le-am avut uneori sonerie pe telefon :)E plin de scene de coma, ca aia cu tancul in ghereta lu' Nea Gili, cu "miau miaau", cu "ia uite baaa ce are el acolo..." ca sa nu mai zic de "what the fu..ce sa va zic, ba, bine ati venit rau ati nimerit" &co. Eram proaspat angajat si am fost invitat la o sedinta de spalat creierul impreuna cu alti colegi noi, sa ni se explice ce bine e in firma. Nu mai stiam cum sa fac sa nu ma bufneasca risul gindindu-ma la faza asta cu "rau ati nimerit".

A, sa nu uit. Ati vazut "Proba de microfon"? Sint citeva scene filmate la Chitila, la unitatea militara de linga centura; personajele fac instructie in zona aia cu multe poduri/racorduri/subtraversari. Mai e o scena din gara Brasov cind Mircea Danieliuc ia trenul de la linia 1 cica spre Tirgoviste, dar in realitate sint sigur ca pleca, atunci si acum, spre Zarnesti.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 15/10/2013

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 10:26

Lafont, tu ai prins partea de "cantec de lebada" a serviciului militar obligatoriu,cand nu mai exista atatea presiuni de la "avansati"! La noi la Jandarmi Ploiesti stresul de la cei "mari" era mai ales pe subofiteri si ofiteri, cosmarul lor numindu-se colonelul Gheorghe Braga, comandantul unitatii de atunci iar la vreo doi ani mai tarziu comandantul brigazii 36 Ploiesti (la care intrau si Buzaul, Focsaniul si Targovistea). Era un om care impunea respect numai cand il vedeai, crestea pulsul la 180 cand intra pe platou, mie mi-a placut tipul, nu insa si multor ofiteri care au cerut transferul de la unitatea asta! Cool 
Cat despre gradati, hmmm, isi faceau treaba dar ma deranjau enorm pt.ca "detineau" multe fatete negative! Acu te pupau, acu te "executau" pt. motive care nu existau! Plus ca doua "macaroane " pe umeri le luau mintile uneori... Nu mai spun de faptul ca unii dintre noi le eram net superiori intelectual, ei stiau asta, dar "sfarseau" prin a ne pune la "punct" cu corvezi greu de inteles! De mentionat, totusi, ca nu au existat situatii cum auzeam mai ales pe la MAPN cum ca"tilicarii" sau "bibanii" erau adusi la stadii de sinucidere! Ai nostri erau temperati de superiori si, un an cat am fost eu pe acolo, nu am auzit de abateri grave! a2  a2 
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 15/10/2013

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 10:29

Vlade, ti-am spus... E un film extrem de reusit, cu dialoguri "coma" nu altceva! O sa vizionez si eu "Proba" lui Daneliuc, pana acum vizionandu-l doar pe bucati pe la o televiziune sau alta! :shock: :z6: 
Sus In jos
Lafont

Lafont


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 45
Localizare : Ploiesti M300
Reputatie : 5398
Data de inscriere : 02/01/2011

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 10:35

apogeo76 a scris:
         Lafont, tu ai prins partea de "cantec de lebada" a serviciului militar obligatoriu,cand nu mai exista atatea presiuni de la "avansati"! La noi la Jandarmi Ploiesti stresul de la cei "mari" era mai ales pe subofiteri si ofiteri, cosmarul lor numindu-se colonelul Gheorghe Braga, comandantul unitatii de atunci iar la vreo doi ani mai tarziu comandantul brigazii 36 Ploiesti (la care intrau si Buzaul, Focsaniul si Targovistea). Era un om care impunea respect numai cand il vedeai, crestea pulsul la 180 cand intra pe platou, mie mi-a placut tipul, nu insa si multor ofiteri care au cerut transferul de la unitatea asta! Cool 
         Cat despre gradati, hmmm, isi faceau treaba dar ma deranjau enorm pt.ca "detineau" multe fatete negative! Acu te pupau, acu te "executau" pt. motive care nu existau! Plus ca doua "macaroane " pe umeri le luau mintile uneori... Nu mai spun de faptul ca unii dintre noi le eram net superiori intelectual, ei stiau asta, dar "sfarseau" prin a ne pune la "punct" cu corvezi greu de inteles! De mentionat, totusi, ca nu au existat situatii cum auzeam mai ales pe la MAPN cum ca"tilicarii" sau "bibanii" erau adusi la stadii de sinucidere! Ai nostri erau temperati de superiori si, un an cat am fost eu pe acolo, nu am auzit de abateri grave! a2  a2 
     
Sa stii ca aveam sergenti si caporali "rai" dar erau rapid redusi la tacere de unii tilicari sau bibani mai tari in gura, cat de sinucideri, nu am prins veste cat am facut eu, cel putin la unitatile din batalionul meu. Cine a fost "destept" a stiut sa se descurce in armata. Eu, recunosc sunt unul din cei care eu stiut sa se descurce. A fost o perioada frumoasa a vietii. In armata te invata cum sa te descurci in viata...regret ca nu mai e obligatorie armata...poate asa invatau si unii "smecheri" ce e disciplina si munca, nu cluburi si pitipoance...
Sus In jos
http://www.sagetzel.ro
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 15/10/2013

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 10:44

Sunt perfect de acord cu tine! Foarte bine le-ar prinde unora un astfel de stagiu, si aici ma refer nu doar la cei mentionati de tine ci si la cei care s-au dus pe la facultati si pt.a scapa de armata!(Am eu un frate si vreo trei cumnati in situatia asta!) No santa 
Sus In jos
Lafont

Lafont


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 45
Localizare : Ploiesti M300
Reputatie : 5398
Data de inscriere : 02/01/2011

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 10:49

apogeo76 a scris:
Sunt perfect de acord cu tine! Foarte bine le-ar prinde unora un astfel de stagiu, si aici ma refer nu doar la cei mentionati de tine ci si la cei care s-au dus pe la facultati si pt.a scapa de armata!(Am eu un frate si vreo trei cumnati in situatia asta!) No santa 
Am avut colegi de armata cu facultate, care au facut ce faceam si noi, iar unii din ei erau chiar bucurosi ca pot invata ceva in viata, nu erau din aceia cu nasul pe sus, cum ca vezi domne eu sunt mai invatat ca tine....nu, chiar ne rugau pe noi sa ii lasam sa mai faca ei in locul nostru cate ceva...sectoare..pe la bucatarie..etc.
Sus In jos
http://www.sagetzel.ro
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8221
Data de inscriere : 16/01/2010

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 10:51

Eu nu sint de acord. "Educatia" prin trauma si dezbracare de personalitate nu e educatie. Acolo, cum ati spus, te invata "sa te descurci". Tocmai descurcareala asta ne duce pe noi ca natie in jos. In loc ca societatea noastra sa fie guvernata de principii precum respectul pentru aproape sau de onoare, noi am invatat sa mimam respectul fata de superior si sa il injuram in gind; sa ne fie frica de el si sa ne sustragem unor obligatii poate, altfel, normale.
Sus In jos
Lafont

Lafont


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 45
Localizare : Ploiesti M300
Reputatie : 5398
Data de inscriere : 02/01/2011

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 11:00

TVlad a scris:
Eu nu sint de acord. "Educatia" prin trauma si dezbracare de personalitate nu e educatie. Acolo, cum ati spus, te invata "sa te descurci". Tocmai descurcareala asta ne duce pe noi ca natie in jos. In loc ca societatea noastra sa fie guvernata de principii precum respectul pentru aproape sau de onoare, noi am invatat sa mimam respectul fata de superior si sa il injuram in gind; sa ne fie frica de el si sa ne sustragem unor obligatii poate, altfel, normale.
Stai tu lin, ca si noi ii injuram, dar eu vorbeam de altfel de descurcat in viata..facut mancare, cusut un nasture, un ciorap, carpit pe ici pe colo, spalat hainele, astea prind bine in viata.....iar cat de despre faptul ca eu m-am "descurcat" in armata, au luat in considerare ca am lucrat intrun birou parlamentar ca si curier, si am fost lasat sa fac curierat in continuare..asta am vrut sa spun...si am facut si eu sectoare si plantoane destule, ba chiar am facut un 123 (adica planton 1,2 si 3), atat ca eu nu am facut instructie, in rest am facut de toate....
Sus In jos
http://www.sagetzel.ro
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 15/10/2013

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 11:15

Nu neg "inconvenientele" invocate de tine! Totusi, nu trebuie uitat ca, mai ales fizic, erai tinut in "priza", nu lasai trupul sa zaca!... La mine, armata a constituit perioada din viata mea cand m-am simtit cel mai bine fizic! Masa era la ore fixe, de calitate peste medie! In plus, daca atunci, iarna fiind, uram inviorarea de dimineata(care nu era jogging, streching etc ci forta de forta!) acum as mai dori sa am ambitia de atunci, sa ies la 6 am, la vreo -5, -10 grade, si sa 'bag" vreo 50 de flotari sau macar sfert de "complex japonez"! (apropo, mai stiti ce era ala?) :roll: . Oricum, trebuie vazuta in detaliu aceasta problema, nu e cazul sa generalizam sau sa universalizam ideea ca "armata" era raul cel mai rau din lume! aregulament 
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18082
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23462
Data de inscriere : 05/10/2010

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 14:16

Da cred ca in armata am avut cea mai buna forma fizica inviorarea era sanatate curata!!
In rest da pentru unii armata i-a adus pe alta lume oamenii care atunci cand au mers la unitatile militare au mers prima oara in viata lor cu trenul oameni care nu stiau sa coase un nasture copilasi tinuti in puf cand au venit in armata s-au trezit la realitate
In fond stagiu asta militar putea sa fie facultativ nu obligatoriu sau macar un sistem L-V dar fara oamenii aia retarzi din sistem
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7445
Data de inscriere : 24/08/2008

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 15:23

Eu nu am facut armata dar din ce mi-a spus fratele meu chiar sunt sigur ca nu am pierdut nimic. El fiind sofer cu 3 categorii dinainte de armata a fost soferul comandantului unitatii de jandarmi de la Magurele, in perioada feb. 2001-feb. 2002! El este de religie neoprotestanta iar consumul de alcool ii este interzis cu desavarsire, auzind comandantul asta l-a luat sofer plus o proptea de la un unchi care era colonel de jandarmerie ! Sa te tii dupa aia, in fiecare seara trebuia sa-l care pe individ de la unitate pana la o carciuma de langa Gara de Nord! In primele seri a stat dupa el, dar dupa aceea a luat legatura cu sotia betivanului care a zis ca nu trebuie sa astepte in fiecare seara, sa-l lase sa bea si sa vina dimineata direct la carciuma si sa-l duca la unitate! Aici incepea alta dandana! Individul bea aproape in fiecare seara pana adormea pe masa si aproape zilnic facea pe el! Evident tot sarcina lui era sa-l schimbe dimineata, era atat de mahmur incat nu putea sa-si traga nadragii dupa el! Plus faptul ca trebuia sa spele masina zilnic ca sa mai iasa mirosul de urina! Un individ ca ala are pensie de cel putin 5500 lei acum! Chiar nu stiu ce m-ar putea fortifica atat de mult o perioada ca asta! Plus faptul ca stiind ceva meserie in constructii era dus zilnic pe la toti ofiterii din unitate sa le zugraveasca, puna parchet sau gresie prin casele lor! Totul doar contra unei amarate de permisii, nici aia prea lunga ca nu avea cine sa-l care pe betiv!
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 15/10/2013

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeVin 20 Dec 2013, 15:53

Sunt situatii si situatii!... Nici eu nu am dus lipsa de momente care sa ma injoseasca dar, punand in balanta si pe cele bune si pe cele mai putin bune (sau deloc bune!), la rece am tras concluzia ca nu regret deloc acel an, din contra! Am avut mult de castigat iar la pierderi mi-ar fi greu sa trec ceva! Mentionez ca nu am avut pile, nu am avut tratament preferential din partea nimanui! Daca era sa am "spate" nu faceam eu armata la Ploiesti ci mult mai aproape de casa! Acasa am fost in permisie de cinci ori, patru de cate trei zile plus concediul care se acorda pe atunci (de o saptamana)!
Oricum, revenind la subiect astept aici relatari ale unor situatii interesante, poate comice s.a. Nu are rost sa ne cramponam doar in negativismele stagiului militar de atunci, mai ales daca nu am fost implicati direct in "fenomen"! :rendeer: santa 
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18082
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23462
Data de inscriere : 05/10/2010

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 02:00

Da si eu sunt contrariat ce bani iau unii din armata si o freaca aiurea plus ritmul de avansare in colonei si generali cu salari de zeci de milioane plus ca unii dintre ei s-au aranjat si cu cate o casuta viluta inainte de pensie
Asa este in Romania fiecare sistem este bolnav si trebuie reformat
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8318
Data de inscriere : 15/10/2013

Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 06:43

Adriane, legat de ce ai spus la penultima ta postare de aici(...au mers prima oara in viata lor cu trenul...), mi-aduc aminte de un unchi(fratele cel mare a lu' taica-miu, acu Dumnezeu sa il ierte!), care a facut armata prin 51-52 si care, trei ani cat se facea atunci, nu a venit acasa niciodata din simplu fapt ca nu stia treaba cu trenurile, unde sa urce dar mai ales unde sa coboare! Nu am reusit sa inteleg "drama" lui niciodata desi mi-a intarit mereu ideea ca nu avea incredere ca trenul cutare il va duce unde trebuie! Razz  :z6: 
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitimeSam 21 Dec 2013, 09:41

La mine la munca 95% din sefi, sefuti si sefu-tuti is foste cadre militare/militie cu pensi frumoase si tot nu le ajunge, de ce ai mult tot vrei sa ai si mai mult, eu ma intreb cu naiba se descurca amarati aia cu minim pe economie, cand astora nu le ajunge pensia de 2.000-4.000 lei/luna plus salariul de sefi care nu este sub 2.000 lei in functie de functia pe care o au.

Legat de armata nu am facut-o ca s-a dat legea aia, apucasem de am fost la recrutare, ne-au recrutat pe toti care eram nascuti in luna aprilie cu nume de familie de la litera N la Z si am fost declarati apti cu toti, pe vreo 4 din ei ii stiam din cartier pe alti 3 de la liceu, nu stiu daca vrunul din toti cei prezenti la recrutare s-a dus in armata toti aveau scoala.

Tot de armata uni zic ca nu esti bartbat daca nu ai facut armata eu am alta intrebare pentru ei, sportivi care fac antrenamente mai ales fotbalisti si alti aia nu mai sunt barbati ?? sau amarati aia de muncesc zi de zi pe la tara de dimineata pana seara tarziu nici aia nu mai sunt barbati ??

Din discutiile legate cu prieteni si colegi de la munca pentru uni armata a fost un episod bun din viata lor pentru alti a fost cel mai greu an din viata.

Mama a lucrat in armata si cand eram mici mai ne lua cu ea pe la munca, nu ziceau sefi nimic, am vazut un pic despre cum era in aramata, vedeam militari la raport, la exerciti la masa, uni mai cereau in plus ca mancarea era putina, ceva normal si firesc. Mi-aduc aminte cand eram mic ca, colegi lui mama de la armata imi spuneau sa invat carte cand o sa ajung mare sa ma duc in armata sa o duc bine...ca armata este o prostie...in mare parte a avut dreptate.

Acum partea negativa legata de armata tata a fost subofiter ( tablagiu ) care isi batea joc de soldati intr-un hal fara de hal, era vazut de toti ca fiind cel mai al d...u, asta fiind o latura sensibila pentru care armata a fost un episod trist pentru uni. La o cearta mai serioasa anul trecut i-am spus ca daca in prezent era in armata si mai aplica tehnica de atunci se risca unul si tragea un glontz, doua, dupa parerea lui cea mai mare prostie este ca nu se mai este obligatorie armata cum era pe timpuri.

Ce mai imi aduc aminte este ca in 2003 cand m-am angajat prima data ca sudor la o uzina din Ploiesti mi-a spus colegi ca daca ma duc in armata am locul asigurat cand ma intorc, plus ca merge la vechime si anul acela de armata, mai multe nu mai stiu, ce mai imi aduc si eu aminte.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...   Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!... - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ati "facut"... armata?? Daca "da"... "turnati" tot!...
Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Muzica preferata
» Sistemul de anunțare vocală a trenurilor în gări
» Reportaj despre Pasarela Basarab facut de RailnetTV
» Cel mai lung drum cu trenul
» 218 : Timisoara Nord - Biled - Lovrin - Cenad

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: