Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord

In jos 
+7
Adrian78
IonutCFR2009
baiazid
Dr2005
Radu Tudor
Katalin4653
Nesebar
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeSam Aug 24, 2013 9:00 pm

Vedere spre Bistrita Bargaului , 16.08.2013

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01571_zps926d75e9

Linia 1-2 si casele de bilete Regiotrans + Regional

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01572_zpsbe78728b

Spre Saratel , aici va fi peronul 2

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01574_zpsd30040f0

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01575_zps551aae44

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01576_zps99161b0b

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01577_zps7f3911ca

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01578_zps45569b8a

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01579_zps203cde81

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01580_zps9092b8a6

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01581_zps55984981

Vedere din oras

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01582_zpse7289f7c

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01583_zps31560a68

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  DSC01584_zpsd164e437

Cam atat , la final va fi o gara frumoasa . Wink 

_________________
595423Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_aLucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_aLucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_a
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6123
Data de inscriere : 30/12/2011

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeDum Aug 25, 2013 3:24 pm

Cateva fotografii si de la mine:
Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2080_zpsa8e2734b

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2081_zps2571060a

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2082_zps8a27d859

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2100_zps20cfe177

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2118_zps853a2336
VA mai urma!Razz
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Radu Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu Tudor


Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 27
Localizare : Targoviste
Reputatie : 5600
Data de inscriere : 06/02/2012

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeDum Aug 25, 2013 3:33 pm

Sa vedem ce va iesi. Eu raman de parere ca mai bine ar moderniza mai intai nodurile feroviare importante, dupa care garile din toate resedintele de judet.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeDum Aug 25, 2013 9:02 pm

Acum vreo câţiva ani, cineva care n-a mers cu trenul în viaţa lui a dat ordin să se facă demersuri pentru a se moderniza exclusiv gările din reşedinţele de judeţ pentru că ,,sunt în reşedinţe de judeţ". Cineva din CFR a tras nişte sfori şi a introdus şi Sighişoara şi Feteşti. Din păcate, cererile de finanţare s-au făcut exclusiv pentru reşedinţele de judeţ (mai puţin Alexandria, care a picat) + Sighişoara şi Feteşti.

Gândirea a fost cu partea dorsală... s-au reabilitat sau se reabilitează gări care, la momentul studiului de fezabilitate (deci acum câţiva ani) expediau între 150 şi 2000 călători pe zi, gen Tulcea, Botoşani, Rm. Vâlcea, Alexandria (bine că s-a scos), Piteşti, dar rămân nereabilitate staţii precum Predeal (care arată ca o budă publică înăuntru), Roşiori, Petroşani (care stă să cadă), Simeria, Tecuci, Mediaş. Probabil Predeal, Mediaş şi SImeria vor fi modernizate pe măsură ce avansează lucrările la Coridorul IV, însă pentru celelalte...

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6540
Data de inscriere : 05/10/2012

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeLun Aug 26, 2013 1:40 pm

Ar fi interesat de aflat cam cati kilometrii de cale ferata se puteau reconditiona la nivel acceptabil sau cate puncte periculoase putea fi eliminate cu toti banii astia care s-au aruncat aiurea pe gari. In alta ordine de idei multe din ele au fost reabilitate cu costuri enorme dar arata atat de ieftin si kitchioase incat peste cativa ani ar trebui reconditionate din nou. Un fel de mai intai Ferrari si dupa aia autostrada. Sau mai intai teren la 300E/mp, vila si piscina in Pipera iar canalizare la sfantu' asteapta. Platim ca la Viena dar stam in camp langa tiganie.

Combinatia intra bineinteles in aceeasi sfera cu bordurile pentru trotuare si constructia de sali de sport pentru comune si sate.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeLun Aug 26, 2013 2:12 pm

Eu zic totusi sa vedem si partea buna a lucrurilor , totusi s-a facut ceva si pentru confortul calatorilor , rau ca se face , rau ca nu se face mereu nemultumiti , eu unu zic ca e bine ca se misca ceva si pentru noi .
Toti avem dreptul la un minim de confort , toti suntem cetateni ai acestui stat , de ce doar pentru unele zone sa se faca si pentru altele nu , este normal sa beneficiez de un min de confort cand astept un tren , au inceput cu resedintele de judet , pe viitor vor face si restul probabil in functie de numarul de calatori din gara respectiva , adevarat ca se misca greu dar e bine ca se misca , mai rau era daca nu se facea .

_________________
595423Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_aLucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_aLucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_a
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6540
Data de inscriere : 05/10/2012

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeLun Aug 26, 2013 3:29 pm

Karpaty, aici nu ai cum sa vorbesti de confort atunci cand garile sunt goale si ai 10 trenuri mari si late pe zi. Confortul e ala pe care il oferi catorva sute de calatori si nu aurolacilor din gara.

Eu zic ca s-a pus clar caruta in fata boilor,degeaba faci tu garile cu bani europeni daca dai transportului feroviar importanta zero. Pe magistralele unde linia este modernizata sau cat de cat circulata este bine sa faci si garile dar in rest e campanie electorala...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeLun Aug 26, 2013 3:35 pm

Ce condiţii ar trebui să ofere o gară? Săli de aşteptare aveau şi gările vechi (cele noi/modernizate nu prea mai au, unele nu au nici măcar o bancă, vezi Sibiu), case de bilete şi bude la fel, chioşc non-stop cu cafea şi beuturică la fel.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeLun Aug 26, 2013 4:16 pm

Pe mine unu putin ma intereseaza ca sunt bani de la UE , ca este campanie electorala sau cine stie ce profit are x , atata timp cat gara y devine o gara noua , frumoasa , moderna si conditiile sunt ca in Europa dezvolatata jos palaria , la cat mai multe !

_________________
595423Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_aLucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_aLucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_a
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6365
Reputatie : 12036
Data de inscriere : 09/07/2009

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeLun Aug 26, 2013 4:50 pm

Sa faca sali de asteptare si pasaje de subtraversare linii pentru cine? Pentru aurolaci? Mai bine nu. Statiile si haltele necesitau un upgrade la peroanele care arata ca dupa bombardamente, trenurile sa fie puse in grafic la legatura astfel incat calatorii sa nu aiba nevoie de asteptare prin gari cu orele, si cladirile statiilor igienizate (mici reparatii si zugraveli), in rest atentia maxima trebuia sa se concentreze pe reparatii la linii, poduri si tunele care stau sa cada...
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6540
Data de inscriere : 05/10/2012

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeMar Aug 27, 2013 1:26 pm

Karpaty a scris:
Pe mine unu putin ma intereseaza ca sunt bani de la UE , ca este campanie electorala sau cine stie ce profit are x , atata timp cat gara y devine o gara noua , frumoasa , moderna si conditiile sunt ca in Europa dezvolatata jos palaria , la cat mai multe !
Da-ne si noua un exemplu de gara cu conditii ca in Europa si pune si niste poze ca sa te credem . Conditiile din garile romanesti chiar si modernizate cu milioane de euro rivalizeaza cu un talcioc second-hand de mantuiala ca sa nu-i zic altceva.

Vezi gara Constanta, unde deja cade tencuiala iar usile spre peroane sunt tot timpul blocate. Conditii europene my ass, tiganie si mizerie cat cuprinde dar si... gramezi de spatii comerciale care nu intereseaza pe nimeni. Acelasi exemplu ca si cu peroanele albastre ,,modernizate''.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeMar Aug 27, 2013 1:52 pm

Pot sa spun ca imi place cum a iesit Craiova , nu se compara cu ce era inainte , la fel pot sa spun de Sibiu , acum 17 ani cand am mers prima data in gara Sibiu pe 1 Decembrie am inghetat de frig , usile stateau larg deschise , nu exista caldura , pe jos un ciment ordinar , peretii erau vai de ei , acum la Sibiu este cat de cat curat , au pus marmura pe jos si pe pereti , au refacut tavanul plus calorifere pentru caldura pe timp de iarna iar usile sunt termopan care se inchid si mentine caldura in interiorul garii .
Imi place ce a iesit la Piatra Neamt , au montat copertina si u inaltat peronul aferent liniilor 2 si 3 , acelasi lucru a fost facut si in Braila , o gara care este aproape total schimbata si nu suporta comparatie cu ce a fost si ce este , o copertina noua , frumoasa , peron inaltat deci e mult mai bine fata de ce era , la fel va fi si in celalalte gari care se afla in executie .
Eu unu nu condamn sau critic cand se face ceva , zic bine ca se face , se stie foarte bine ca la noi pana sa se faca ceva dureaza o vesnicie si e bine cand se face ceva , simt ca si pentru noi cetatenii de rand s-a realizat ceva .
Cand au inceput podul Basarab au fost fel si fel de comentarii , ce ne trebuie noua asa ceva , costuri mari , etc etc , uite ca s-a terminat acest pod si a fost dat in exploatare , zilnic trec sute de masini pe el si scurteaza durata unui drum care se realiza pe sub pod cu mult timp , practic treci peste multe semafoare si casitgi timp .
Eu unu sustin modernizarile si evolutia , lumea e in continua schimbare si e normal sa evoluam , si acasa schimbi mobila la un interval de timp , faci o zugraveala , schimbi un geam , pui o gresie o faianta , faci ceva imbunatatiri nu stai toata viata intr-o casa fara sa o modernizezi la un interval de timp , cel putin ai mei asa au facut si mi se pare normal asa ceva .
La urma urmei fiecare cu parerea lui , mie unu imi place ca se modernizeaza garile respective si sper sa continue si cu altele .

_________________
595423Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_aLucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_aLucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Bdeem_8496_a
Sus In jos
Katalin4653
V.I.P Member
V.I.P Member
Katalin4653


Numarul mesajelor : 1575
Localizare : Braila M 700
Reputatie : 6123
Data de inscriere : 30/12/2011

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeMier Aug 28, 2013 12:36 pm

Iata acum reportajul complet cu lucrarile din gara Bistrita Nord:
Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2080_zpsd618ef83

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2081_zpsa5649b3c

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2082_zps11c359a0

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2091_zps67ce3d3d

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2092_zps423e43df

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2094_zpsa219b843

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2093_zpsfb607fba

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2099_zps25dd1ead

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2100_zps45c812ff

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  SAM_2101_zps5a0da694
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/servtrans888
Vizitator
Vizitator




Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeMier Aug 28, 2013 12:47 pm

Am remarcat si eu zilele trecute gara Craiova.

Mi s-a parut destul de bine aranjata, probabil ca involuntar am comparat-o cu Timisoara Nord de unde plecasem.

Sus la etaj are locuri amenajate pentru spatii comerciale, insa nu sint folosite, probabil din cauza unor chirii exagerate, in schimb au parut ceva chioscuri in partea dinspre oras a garii tocmai ca sa strice amenajarea destul de interesanta a zonei.

Accesul la peroane este bun se poate face si pe sub etajul garii care face legatura cu un alt corp nerenovat.

Am remarcat la sosirea trenurilor locale cu muncitori rapiditatea cu care acestia au iesit de la peron fara sa treaca prin cladirea garii.

Nu exista sala de asteptare pe principiul ca in gara schimbi trenul, dar eu am avut de stat aproape 4 ore.

In schimb nu erau boschetari, un tip de la o firm ade paza a venit la cei care asteptam pe bancile alea fara spatar si nu ne-a lasat sa stam intinsi pe ele.

Nu am inteles care e principiul caloriferelor instalate in tavanul atriumului.

Alta gara destul de curatica si linistita am remarcat in timp la Vaslui, nu am inteles de ce a intrat in refactie, exceptint peroanele.

Dar probabil astea sint mici ,,bucurii" ale vietii cind vezi ceva putin mai curat decit mizeria aproape cvasipermanenta din reteaua feroviara.Pina departe mai este mult.

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitimeMier Aug 28, 2013 1:05 pm

Incalzirea in gara Craiova se face cu aer ventilat sus sunt caloriferele si cu ajutor unor ventilatoare mari sufla aer cald in jos in mod normal intro incapaere aerul cald de jos urca in sus..
Eu cand am fost in gara prin ianuarie era plin de homeless plus ca la ora 3 a iesit un cap patrat din barul de sus si a inceput sa urle "scularea ba de ce dormiti"
Sunt prea putine banci mai ales la etaj problema cea mai grava e ca lipseste un regio in jurul orei 22-23 spre Petrosani pentru ca nu mai e legatura pana la ora 3 la 1821
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Empty
MesajSubiect: Re: Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord    Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord  Icon_minitime

Sus In jos
 
Lucrari de modernizare la gara Bistrita Nord
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Lucrari de modernizare la gara Zalau Nord
» Lucrari de modernizare la gara Braila
» Lucrari de modernizare in gara Calarasi Sud
» Lucrări de modernizare în gara Slatina
» Lucrari de modernizare la gara Arad

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: LUCRARI LA C.F. DIN ROMANIA-
Mergi direct la: