Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 03/08/2010

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeJoi 31 Ian 2013, 20:30

Reportajul il incep de la Fabrica de bere Timisoreana si il inchei in zona marcata pe prima harta de mai jos :

 photo Untitled_zps554fc04f.png

 photo Untitled2_zps90b43eae.png

de unde am terminat eu de evidentiat linia continua ocolind orasul pana la halta Semenic traversand drumul judetean 592(Timisoara - Buzias - Lugoj)
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 03/08/2010

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeJoi 31 Ian 2013, 20:56

Una din cele doua locomotive electrice de manevra care au circulat pe aceasta linie zace in spatele fabricii abandonata iar una este restaurata si pusa la loc de cinste in curtea din fata :

 photo DSCN2355_zps7186ed26.jpg

vedere spre fabrica :
 photo DSCN2354_zpsc7957975.jpg

in aceasta poza se pot observa vechii stalpi de catenara :
 photo DSCN2353_zps1cd6c18e.jpg

vedere spre zona Cerna si spre un vechi depozit :
 photo DSCN2352_zpsc208edb3.jpg

inapoi spre fabrica :
 photo DSCN2351_zpsf5b4ad64.jpg

 photo DSCN2350_zps648d0614.jpg

stalp de catenara acoperit de vegetatie :
 photo DSCN2349_zps2ecaea79.jpg

intersectie cu Bulevardul Eroilor de la Tisa :
 photo DSCN2347_zps3e3af3d8.jpg

 photo DSCN2346_zpsd12ff9ad.jpg

vedere spre zona Cerna :
 photo DSCN2345_zpsb6d35246.jpg

 photo DSCN2344_zpsb602cf11.jpg

vedere spre fabrica :
 photo DSCN2343_zpsb71ad50b.jpg

intersectia cu Strada 1 Decembrie si linia de tramvaie pe care circula traseele 5 6 si 8 :
 photo DSCN2342_zps5cc0f02b.jpg

 photo DSCN2341_zpsdb3a9709.jpg

 photo DSCN2340_zps7da39576.jpg

 photo DSCN2339_zps1f01e836.jpg

 photo DSCN2338_zps88f78cee.jpg
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 03/08/2010

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeJoi 31 Ian 2013, 21:19

Vedere spre zona Cerna :
 photo DSCN2337_zps11a75e52.jpg

vedere spre fabrica :
 photo DSCN2336_zps2290bcd2.jpg

linia :
 photo DSCN2335_zpsc200fe01.jpg

vedere spre fabrica :
 photo DSCN2334_zpsc4eb207c.jpg

 photo DSCN2333_zps36a01614.jpg

 photo DSCN2332_zps6a7fe95c.jpg

 photo DSCN2331_zps44a2e37f.jpg

vedere spre iesirea din zona Cerna cu numere pare :
 photo DSCN2330_zps3f8338ec.jpg

Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 03/08/2010

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeJoi 31 Ian 2013, 21:41

Am traversat strada Prof. Dr. Aurel Paunescu Podeanu iesid din zona Cerna cu numere pare si ma indrept spre zona Cerna cu numere impare :

vedere spre zona Cerna cu numere impare :
 photo DSCN2329_zpsdd7acecd.jpg

vedere spre fabrica respectiv zona Cerna cu numere pare :
 photo DSCN2328_zpsb1762bf3.jpg

vedere spre zona Cerna cu numere impare :
 photo DSCN2328_zpsb1762bf3.jpg

o veche linie care ducea la o veche termocentrala(presupun) pentru ca acolo erau duse inainte cisterne cu pacura :
 photo DSCN2328_zpsb1762bf3.jpg

 photo DSCN2325_zps475e5f35.jpg

tunelul facut in vegetatie prin care am trecut sa merg in continuare spre zona Cerna cu numere impare :
 photo DSCN2324_zps4941efb2.jpg

vedere spre fabrica respectiv zona Cerna cu numere pare :
 photo DSCN2323_zpsa9ddbdf0.jpg

"tunelul" dupa ce am trecut prin el :
 photo DSCN2322_zps5d8e5ae7.jpg

vedere spre fabrica respectiv zona Cerna cu numere pare :
 photo DSCN2321_zps6de67106.jpg

pamantul adus din locul unde se construieste o noua sala de handbal a rupt un gard de beton si a cazut pe linie :
 photo DSCN2320_zpsdd0156d4.jpg

vedere spre Cerna cu numere impare :
 photo DSCN2319_zpsd73ddf13.jpg

 photo DSCN2318_zpsfcabcb2d.jpg

vedere spre fabrica respectiv zona Cerna cu numere pare :
 photo DSCN2317_zps33647076.jpg

 photo DSCN2316_zps1b5c1dfb.jpg

 photo DSCN2315_zps635b63d2.jpg

vedere spre zona Cerna cu numere impare :
 photo DSCN2314_zpsc0f98b9c.jpg

vedere spre fabrica respectiv zona Cerna cu numere pare :
 photo DSCN2313_zpse02cdd3b.jpg

 photo DSCN2312_zpsafc20141.jpg

traverse scoase pentru foc si pentru a lua linia mai usor de catre fauna locala :
 photo DSCN2311_zpsacd945ac.jpg

 photo DSCN2310_zps04809e43.jpg

aici era un macaz care bine inteles a disparut :
 photo DSCN2309_zps6ed29136.jpg


De la macazul disparut se mai face o linie si ambele merg in paralel. Din una se mai desparte inca o linie toate trei mergand in paralel intre zona Cerna cu numere impare si strandul/clubul Heaven. Doua linii duc la Spumotim iar una continua prin zona indrustriala traversand Calea Stan Vidrighin(pe care circula traseele de tramvai 4 si 8 in acel punct fiind mai multe accidente din cauza soferilor si chiar vatmanilor inconstienti si tot in acea intersectie se descarca tramvaiele aduse second hand din Germania) spre halta Semenic.
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 03/08/2010

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeJoi 31 Ian 2013, 21:48

Nu am mai continuat acel reportaj din mai multe motive.
Celor care doresc sa mearga sa mai faca un reportaj pe acea linie sau sa continue de unde am terminat eu le dau cateva sfaturi :
1. Mergeti intr-un grup de minim doi
2. Luati la voi orice obiect ce poate fi folosit pentru a va apara(bata de basseball pistol ranga rozeta)
3. Stati cu aparatele cat mai ascunse scotandule numai cand faceti o poza
4. Nu fiti interesati de ce fac oamenii din zonele Cerna si evitati sa intrati in discutii cu ei
5. Daca vedeti tigani furand sau chiar mergand pregatitiva de orice.

Va dau aceste sfaturi prieteneste pentru ca locuiesc de o viata in una din acele zone si stiu ce vorbesc.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeVin 01 Feb 2013, 10:37

Felicitari.

E o linie interesanta si adeseori am vrut sa merg pe ea dar nu am avut cu cine, stiam ca singur nu e indicat.

La poza unde linia intersecteaza strada 1 Decmbrie pe linga Dacia aia abandonata era un racord cu linia de tramvai iar mai incolo se desprindea o linie din linia de tramvai si intra in fosta fabrica Banatul, liniile au fost desfiintate la refactia liniei de tramvai dar elementele de prindere a catenarei se mai vad in teren.

Dupa ce traversa calea Buziasului nai erau tot felul de ramificatii pe la Tehnometal, Detergenti. Acum au ramas liniile care duc la Procter&Gamble, Azur si la depozitul Petrom. Antestatia Azur cred ca e privata.

la fabrica de bere inainte de linia asta vagoanele ajungeau de la Gara de Est.

linia macazul si semnalul de manevra mai sint la est dar peste o parte din linie s-a injghebat un depozit.

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim P9210572

Din oras se mai vede un stilp de la linia de contact, model vechi cu zabrele, urmele liniei au fost acoperite la lucrarile pentru bucla de tramvai din zona.

pentru transportul vagoanelor exista traversarea aceea din piata Traian a liniilor de tramvai direct dinspre Cirtan spre Enel.

Apoi in fata la Enel se observa configuratia cladirilor de la fabrica de bere care permiteau accesul liniei de tren.

Citeva poze mai vechi scanate

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim 23 Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim 22 Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim 21


Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 30
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6260
Data de inscriere : 03/08/2010

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeVin 01 Feb 2013, 15:27

La Procter&Gamble si Azur se mai folosesc liniile dar foarte putin mecanicul de acolo facand mai mult paza decat manevre si firma Azur este privata fiind a unui american parca si are comenzi din Serbia Franta Anglia Germania si alte tari europene
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeLun 04 Feb 2013, 08:54

Am discutat cu cristi cfr si chiar am fost in zona fabricii Banatul.
Acolo singa fosta statie de tramvai cladirea are o forma rotunjita, practic pe acolo era un racord si intrau vagoanele de marfa pe lini spre fabrica de bere nu prin fata pe la Enel cum am scris eu.

La Procter vin niste cisterne si niste Uacs -uri se mai vad din tramvai, Azur stiu ca este privata, dar eu vorbeam de antestatia Azur, care era a unei firme cu obiect de activitate petroliera.
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeLun 04 Feb 2013, 13:01

Am fost o data cu un prieten cu bicicletele de la fabrica de bere pana la trecerea la nivel cu drumul spre Buzias.

A fost o experienta interesanta, indivizi dubiosi, caini firorosi, paznici care vroiau sa ne aresteze , tot tacamul Laughing

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
AndreiStefan
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 1799
Varsta : 106
Localizare : Constanta
Reputatie : 6037
Data de inscriere : 22/12/2012

Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeLun 04 Feb 2013, 14:35

Vor mai circula vreodata trenuri pe liniile alea?Ar fi fost frumos mai ales daca s-a restaura acele locomotive electrice. Wink
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitimeLun 04 Feb 2013, 15:16

O locomotiva Muki este restaurata si expusa la fabrica de bere.nu stiu daca vor mai circula vagoane.


Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Untitled_zps971b22ce

Ok, cu rosu este linia din pozele

http://s1307.beta.photobucket.com/user/yooaleeex/media/DSCN2344_zpsb602cf11.jpg.html
https://2img.net/h/i397.photobucket.com/albums/pp51/dantm120/Scanate%20vechi/22.jpg
care intra in Banatul.

cu verde e racordul care a fost in zona asta pe linga Dacia aia
https://s1307.photobucket.com/albums/yooaleeex/?action=view¤t=DSCN2342_zps5cc0f02b.jpg

si linia care intra din strada Decembrie in fabrica Banatul

cu albastru este cladirea rotunjita, pe unde am presupus eu dupa forma cladirii ca era linia de tren care venea de la gara mica(Gara de Est)

cu negru este linia din poza asta

https://s1307.photobucket.com/albums/yooaleeex/?action=view¤t=DSCN2337_zps11a75e52.jpg

restul pozelor cu mai multe linii sint undeva mai incolo se observa pe wikimapia o zona unde era loc pentru acea ,,ministatie"
Sus In jos
Continut sponsorizat





Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Empty
MesajSubiect: Re: Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim   Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim Icon_minitime

Sus In jos
 
Linie industriala Semenic h. - Fabrica de bere Tim
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures
» LINIA DE MOCANITA FIENI-PIETROSITA-MOROENI
» M 300 : Bucuresti Nord - Brasov - Cluj Napoca - Episcopia Bihor
» 220 : Carbunesti - Albeni - Seciurile
» Linia industriala Antestatie CET Govora - Babeni

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: