Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Discutii generale despre Regiotrans

In jos 
+46
vatmanul
marius_catalin84
TonyCFR
dan tm
M.I.C.I.
marius664
Norbi
AndreiCFRbv
gvd
IonutChircu
gardianlinux
TVlad
maris.constantin
Andrey_tm
Jhonyla
cristi_tgv
Cont dezactivat
cristy79
IonutCFR2009
Bobby_TM
Rarau
cristi CFR
Spartan1948
FeroFan97
MariusM
didinul
kristi kkk
bogdan srl
billy752-istu
Adirmvl
razvan - trenuri
Adrian78
Vitosa
baiazid
Radu Tudor
gica38
Teodor
halmarius
COSTACHE MIHAIL
AndiCFR
Dr2005
Luna
Nesebar
orestte
@ndrey
DUAL
50 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 15:57

DUAL , termina cu prostiile , gata cu circu , te contrazici cu toata lumea pe forum ca tu le sti pe toate , ajunge cu tampeniile astea .

Am inteles toti ca ai ceva impotriva privatilor dar toate au o limita !


_________________
595423Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 19:00

Cine cu cine se cearta ? Erau afirmatii sustinute,daca e adevarat astept postul cu paragraful din instructie.Nu cred ca atitudinea asta,de stiu eu de la mecanicul x sau nu stiu ce ajuta,pentru ca sunt doar informatii eronate.Scrie negru pe alb de AFER,nu de mine sau tetea Gherorghe.Deci ce altceva mai vrei ?!Si cine zice ca e cearta?Si cine a zis ca le stie pe toate ? De unde afirmatiile astea? Nu cred ca am scormonit vreodata ceva,am venit cu dovezi,daca le ignori asta e,esti o persoana batuta in cap care nu oricum nu poate fi scoasa din ceea ce viseaza.Eu nu sunt cretin,daca vine cu dovada il credem pe cuvantul AFER,altfel e doar OTV DDTV sau ziarul Click,etc,diferenta e ca aia mai si fac bani de pe cautatorii de Dan Senzationescu,lucruri care pe mine ma lasa m-au lasat si ma vor lasa rece.
In fine back to Regiotrans .. si posturile pe care am zis ca le fac in legatura cu calatoriile mele,pe care le voi posta la Bilete.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 19:18

DUAL a scris:
esti o persoana batuta in cap

Atentie la limbaj si exprimare , cam intreci masura !

Ti se tot explica de x si y una alta pe diferite topicuri tu o ti langa cu ale tale , chiar nu te poti abtine ?

_________________
595423Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Bdeem_8496_a


Ultima editare efectuata de catre Karpaty in Mar 11 Dec 2012, 19:40, editata de 1 ori
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13080
Data de inscriere : 05/01/2011

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: zzzzzzzzzzz   Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 19:21

Gata cu off topicul ca nu ai ce sa explici,nu poti sa mi explici ceva ce eu vad zilnic si tu odata la un an.Nu ma vezi vorbind despre lucruri pe care nu le-am vazut zilnic ,si sunt convins.Du-te tu cu Regiotransu ca eu ma duc cu ce doresc eu.Ti am zis ca nu sunt de acord cu afirmatiile tale impuse ca pe vremea lu nea Nicu .. Esti liber sa alegi,sunt liber sa critic,este o tara libera si un forum liber.Daca putem avea discutii civilizate cu argumente e bine , daca nu putem sa scriem 100 de pagini despre unele fantasme personale,si ne invartim in jurul cozii.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 21:04

Fă o petiţie la MTI şi află răspunsul la întrebarea ,,ce e cu trenul ăla?".

Petitii in temeiul Legii 233/2002 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 27/2002 privind reglementarea activităţii de soluţionare a petiţiilor: relpub@mt.ro.

Directia Generala Informare Publica si Comunicare: bpresa5@mt.ro

Ministerul Transporturilor si Infrastructurii
Bulevardul Dinicu Golescu nr. 38
Sector 1
Cod poştal 010873
Bucuresti
Romania

021.319.61.24 - Relaţii cu publicul
021.313.88.69 fax
021.319.61.00 Direcţia Informare Publică şi Comunicare

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8560
Data de inscriere : 10/06/2011

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 22:13

Katalyn,vezi ca daca locomotiva e la coada ramei NU impinge! Trenul e condus din rama.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeMar 11 Dec 2012, 22:17

AndiCFR a scris:
Katalyn,vezi ca daca locomotiva e la coada ramei NU impinge! Trenul e condus din rama.

Daca locomotiva e la coada automat trenul este condus din fata de la panoul de comanda iar daca locomotiva nu impinge atunci cum iti explici ca se poate deplasa trenul ? alt motor de tractiune nu are , deci e clar ca locomotiva impinge sau trage in functie de cum este amplasata la rama , daca e in fata - trage ; daca e in spate - impinge .

_________________
595423Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Bdeem_8496_aDiscutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeMier 12 Dec 2012, 12:18

Si chiar daca nu era corect spus rama este impinsa de locomotiva in popor oricum se foloseste aceasta expresie e mult mai usor "impinge rama" si angajati RT folosesc aceasta expresie.
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Dec 2012, 13:56

Locomotivele Regiotrans care sunt atasate in spatele trenului, sunt manevrate de la bordul primului vagon al ramei prin cablurile care trec pe sub rame de la cuple. Numai ca de la bordul vagoanelor pull/push nu se poate manevra frana reostatica. De aceea, totdeauna la coborare, locomotivele aflate in spate trebuie sa treaca in fata. Pentru coborare este nevoie atat de frana de comanda automata cat si de cea reostatica. AFERUL nu da voie ca un tren sa coboare fara frana reostatica. La urcare nu este nici un fel de problema, locomotivele pot circula si in coada, pentru ca nu este nevoie de reostatica. Dar la coborare locomotivele Regiotrans trebuiesc neaparat sa stea in capul garniturii.

Pentru ca la noi in tara inainte de a fi aduse ramele RIO au fost aduse ramele electrice seria 58, care circula fara locomotiva asemanatoare cu acestea, multi dintre noi, printre care si eu, am crezut ca si ramele RIO au motor si pot circula fara locomotiva. Eu ma miram ca la un capat nu au post de conducere si credeam ca vor fi atasate doua rame cu posturile de conducere la capete alcatuite in total din 6 vagoane. Dar in fond ramele sunt doar niste vagoane fara motor.


Foarte multi membri incepatori poate ca erau nedumeriti in aceasta privinta si de aceea am scris acest mesaj, ca sa nu mai caute in mesajele scrise acum cativa ani pe vremea cand incepuse sa circule prima oara in Romania rame RIO.


Ultima editare efectuata de catre COSTACHE MIHAIL in Joi 13 Dec 2012, 14:24, editata de 1 ori
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8104
Data de inscriere : 18/03/2011

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Dec 2012, 14:17

Daca nu ma insel am vazut si rebrusari in Petrosani pentru Petrosani - Simeria si/sau retur. Am totusi o intrebare, cand locomotiva e pusa in fata vagonului cu post de conducere si nu mai e si a doua locomotiva, exista conexiune electrica pentru functionarea aerului conditionat sau a incalzirii ?
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Dec 2012, 14:48

Ramele au mufe la ambele capete.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
halmarius




Numarul mesajelor : 287
Varsta : 56
Localizare : Buc
Reputatie : 5355
Data de inscriere : 28/06/2010

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Dec 2012, 19:30

Dr2005 a scris:
Ramele au mufe la ambele capete.
Cuple domnu inginer si da sunt la ambele capete deoarece se pot lega mai multe rame pentru a mari capacitatea trenului, cred ca 2 sau chiar 3! Very Happy
Sus In jos
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Dec 2012, 19:32

Maxim 3 rame.
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8246
Data de inscriere : 18/04/2011

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 13 Dec 2012, 20:01

Cum e si la Desiro, defapt, ca o mica paranteza. Very Happy
Sus In jos
gica38

gica38


Numarul mesajelor : 31
Varsta : 53
Localizare : brasov
Reputatie : 5317
Data de inscriere : 07/12/2009

Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitimeVin 14 Dec 2012, 12:16

Dupa cum i-mi aduc bine aminte ai fost la mine in cabina de la bucuresti la ploiesti si ti-am dat toate detaliile domnu luna . cupla de incalzire tren se cupleaza in toate situatiile (pentru incarcare baterii si iluminat) in cazul cand cand locomotiva este atasata in fata postului de conducere al ramei se cupleza si cupla<C.>
Sus In jos
Continut sponsorizat





Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Discutii generale despre Regiotrans    Discutii generale despre Regiotrans  - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Discutii generale despre Regiotrans
Sus 
Pagina 2 din 15Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Informatii generale despre RegioCalatori
» Discutii generale despre transport
» Discutii generale despre transport III
» Discutii generale despre transport II
» Discutii generale despre transport III

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIO CALATORI-
Mergi direct la: