Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Rame electrice Hyperion

In jos 
+109
kristi kkk
razvan22
mariushal
mi.tudor
Amiralul
Jhonyla
3ERLY
cosmin br
AndreiStefan
IonutCFR2009
mariuscfrbucuresti
didinul
bercenicity
Jurnal Feroviar
marius664
The Legend
cardinal
Luca tgv
decward
c o r v i n
Desiro256
doctoru
mielutu zburator
ANDU2100HP
Katalyn
ionutsever
Ciprian.bucur.92
alex.alexus.tm
mihaitzateo
19jimmy84
Nk11
Alextasy
gardianlinux
anacronox
florin.lifticariu
dan tm
Hawkuletz
cristy79
nenuandrei
mishu88
feroviar
DPS
solomon1984
Mihay
Razvan Tudor
bogdan aldea
TVlad
daniel_c
rich1974
63-1143-5
vanchorusebulgaria
LascuB_1980
DAS 2011
cfr500
ALEXCFR
LanceR
AndreiCFRBucuresti
EuroNight
Shinkasen
riciu
Arsen22
alex.barac.5
Bobby_TM
Simply18
Florin C
Lafont
Rarau
Luna
MariusM
Teodor
ldh80
COSTACHE MIHAIL
allred
laur 133
gabigligor
membru dezactivat ,
cortexedge
Re6/6
cstefan
Nesebar
cristi_tgv
AndiCFR
cristi CFR
AndreiCFRbv
@ndrey
Vitosa
halmarius
Andrey_tm
Vlad
DUAL
sytrus
Radu Tudor
Volk
baiazid
Balto
Mushu
Spartan1948
adrian.vidican.9
andreiutzu
Adisoft1991s
ATM
Dr2005
mureseanu_976
Adrian78
AMX 97-0548-4
Adirmvl
Iasmin
KOSTYK
AlexD
113 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 64, 65, 66  Urmatorul
AutorMesaj
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10999
Data de inscriere : 09/10/2014

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeDum 14 Feb 2016, 09:01

Ideea e ca la sfaristul anului poti sa ai si 4 Hyperioane si le ti toate pe Brasov si Constanta cu oferte ca asa lucreaza Softrans-ul nu e musai sa iti bagi joc de el pe o linie unde se merge cu maxim 80, e pierdere de timp apoi se poate circula si pe alte orare nu e musai sa plece toate dimineata spre munte sau spre mare si sa se intoarca seara la Cernele, se pot gasi si alte variante de rute/trase ar merge Craiova-Brasov sau Craiova-Constanta si seara si returul dimineata. Am ramas uimit aseara o zi normala de sambata cand traficul seara e mai lejer cat de plin a plecat RES 001 din Buc.Nord spre Craiova la 17:25 a plecat si cu ceva oameni fara loc o gramada de tineret si foarte multi cu bagaje mici medii sau voluminoase.

Nici cu RES 002 nu sunt de acord sa stea ziua in Bucuresti de pomana eu am invatat aici pe forum ca orice roata noua trebuie sa se miste tot timpul sa produca sau sa scoata parleala ori asta daca sta juma de zi in Capitala nu cred ca e Ok, se plictiseste si personalul Softrans cat sa te plimbi prin Capitala ca te plictisesti la un moment dat. Ar putea baga 2-3 ture Buc.Nord-Pl.Sud fara oprire oferta speciala 10 lei cu 2,70 lei mai mult decat R, la acelasi pret ca ahtiati de la TFC si cu 8 lei sub tariful de IR de la CFR decat sa stea aiurea jumatate de zi in Capitala.

E bine daca incep de la 1 aprilie abia se reobisnuiesc calatori cu Hyperion pe Constanta si sunt convins ca in sezon va circula plin, de aia zic daca iesea si RES 003 pana cel tarziu la 1 iulie era ceva mergeau cu 2 pe Constanta dar la cum stau lucrurile in momentul de fata mare minune daca vine cadou de Mos Craciun a 3-a rama.

Apoi in toamna ce vor face cu 3 rame daca pe Constanta nu sunt calatori in extrasezon 2 le ti ca si acum pe Brasov si a 3-a ce faci cu ea ?

Repet pentru ultima oara eu sunt si am fost multumit de Hyperion cu acele 2 minusuri dar asta este dar aici trebuie sa fiu contra ca mi-a ajuns cata reclama pozitiva i-ati facut. Pai daca cumpara CFR Calatori un Velaro cum a fost cel care a trecut la turcii acum 3 saptamani ce faceati ? Chiar sunt curios ce ati fi zis dar de un lucru sunt sigur de Hyperion ati fi uitat cu siguranta la fel cum unii dintre voi ati uitat de RT cand a venit pe piata Hyperion.

Sus In jos
daniel_c




Numarul mesajelor : 461
Reputatie : 4835
Data de inscriere : 25/05/2012

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeDum 14 Feb 2016, 10:09

Katalyn a scris:
Pai daca cumpara CFR Calatori un Velaro cum a fost cel care a trecut la turcii acum 3 saptamani ce faceati ?
nu se poate compara Hyperion cu Velaro, sunt din ligi diferite, Velaro este din concept tren de mare viteza, bazat pe ICE design, Siemens avand oarece experienta in domeniu comparat cu Softronic

oricum, ca si prima iesire pe piata este ok, daca vor rezista si vor extinde capacitatea de productie, pot sa scoata in viitor si produse mai bune

Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3639
Data de inscriere : 27/05/2015

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeDum 14 Feb 2016, 17:00

Katalyn a scris:

Apoi in toamna ce vor face cu 3 rame daca pe Constanta nu sunt calatori in extrasezon 2 le ti ca si acum pe Brasov si a 3-a ce faci cu ea ?

Sa ramana cu un program fix, 2 rame iarna pe Brasov si 1 pe Constanta iar vara 2 pe Constanta si una pe Brasov. Sa nu mai fie nevoiti sa renunta la rute. Cand am fost pe 15 decembrie la Constanta chiar a avut calatori destui pentru o zi de luni, surpriza placuta fiind la intoarcere spre Bucuresti.
Sa ramana permanent pe ambele rute nu cum fac acum, ori pe una ori pe alta, d'aia ii si bat la cap cu 003. Dupa ce iese 003 din partea mea sa lucreze doar la cerere pentru hyperion.
Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3639
Data de inscriere : 27/05/2015

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeDum 14 Feb 2016, 19:59

Dr2005 a scris:
doar la Paşcani se revizuiesc şi cei de acolo nu prea fac faţă.

Mai bine spui realitatea. Tu ai vazut in ce hal au ajuns primele desiro la ei? Alea desfigurate de CFR aduse in prag de dauna totala?
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8248
Data de inscriere : 18/04/2011

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 00:03

Mai lasă-ne cu Pașcaniul tău, te rog mult, i-ai pupat de s-au săturat. Ai comision din partea lor sau care-i treaba ? Du-te-n teren să vezi ce bine merg, 2003 limitat la 80, 2029 făcea figuri de față cu inginerii, în timpul probelor. Nu înțeleg de ce nu le-au dus la Astra. Ori interese, ori nu s-au prezentat la licitație, sau ... cine știe ? Nici personalul nu are cine știe ce experiență cu ele.
Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3639
Data de inscriere : 27/05/2015

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 07:28

Ceilalti nu au vrut sa se bage cand au vazut cat e de munca, din punctul asta de vedere putin respect pentru Pascani. O sa fac rost de niste fotografii sa vedeti voi astia de ii judecati pe toti cu ce volum de munca se confrunta cei de la Pascani. Daca facea figuri de fata cu inginerii facea dintr-un motiv simplu, la R8 nu se intervine asupra motoarelor care au fost facute praf de CFR, dar voi atotstiutorii habar nu aveti in ce consta o revizie R8.
Astra lucreaza cu exportul de vagoane, de unde castiga mult mai bine decat ar lucra cu CFR iar la Cluj a intrat DNAul, alte putori care vor sa munceasca 5 minute si sa fie platiti pentru 8 ore, astia de la Remarul.
Multumesc pentru mesajul tau de mai sus, foarte matur...

PS. Mai mult ca sigur cand se va licita lotul 2 de 50 DMU ramase, cele cu probleme minore se vor arunca toti prapaditii la licitatie.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12483
Data de inscriere : 16/07/2014

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 09:39

Pascaniul a facut ceva asociere cu Astra pentru a repara tramvaiele Timisoarei. Ei nu aveau nimic pentru tramvaie in portofoliu daca imi amintesc bine ce a scris in presa.Interesant ca nu s-a bagat Astra.

La PS -ul Jurnalului feroviar- sa speram ca nu se baga si Petroutilaj.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 09:43

Tot ce s-a modernizat in Romania in ultimii 10 ani e de 2 bani incepand de la Locomotivele clasa 47 pana la vagoane si ce o mai fi pentru ca toti s-au invatat sa faca numa carpeli pe bani multi
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8248
Data de inscriere : 18/04/2011

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 13:20

Era vorba că nu mai alimenta CG, dar mă rog, ai auzit tu ceva pe FB dar nu ai auzit bine.
Sus In jos
Jurnal Feroviar

Jurnal Feroviar


Numarul mesajelor : 340
Reputatie : 3639
Data de inscriere : 27/05/2015

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 14:01

Ce reprezinta CG???
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8772
Reputatie : 12483
Data de inscriere : 16/07/2014

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 14:20

Asa se vorbeste aici, VP, FB, CG, PLM.
Era vorba sa nu se foloseasca prescurtari si limbaj de mesenger, acuma ca mesengerul nu e la moda se foloseste limbaj de FB.

Ce inseamna FB?
Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11461
Data de inscriere : 08/09/2011

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 14:28

FB bănuiesc că înseamnă foarte bine, la fel ca la școala primară.

Să încheiem off-topicul și să revenim la ramele electrice.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 10999
Data de inscriere : 09/10/2014

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 14:33

VPH = Valea Prahovei asa am folosit si asa va sfatuiesc sa folositi si voi.
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8248
Data de inscriere : 18/04/2011

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 18:03

Conducta Generală. Dane, vezi c-o cauți cu abrevierea aia, CG este prescurtat și la Desiro pe manometru, deci nu e limbaj de messenger, dar mă gândeam că na, voi care le știți pe toate, chestia asta reprezintă o simplă banalitate. Dacă n-ai ce face și cauți nod în papură zi-mi de la bun început ca să știu.

# FB = Facebook, hai să nu dăm în penibilism, te rog mult.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitimeLun 15 Feb 2016, 21:39

Teodor a scris:
Mai lasă-ne cu Pașcaniul tău, te rog mult, i-ai pupat de s-au săturat. Ai comision din partea lor sau care-i treaba ? Du-te-n teren să vezi ce bine merg, 2003 limitat la 80, 2029 făcea figuri de față cu inginerii, în timpul probelor. Nu înțeleg de ce nu le-au dus la Astra. Ori interese, ori nu s-au prezentat la licitație, sau ... cine știe ? Nici personalul nu are cine știe ce experiență cu ele.

Da' am zis eu ceva de calitate? Am zis că sunt doar două societăţi în România agrementate să facă R8 la Desiro: Electroputere VFU Paşcani (fost Remar) şi Remarul 16 Februarie Cluj-Napoca. ATÂT, astea 2! Dacă doar una din ele lucrează, vă daţi seama că e imposibil să revizuieşti rapid vreo 40 de automotoare sau câte or avea norma făcută.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Empty
MesajSubiect: Re: Rame electrice Hyperion   Rame electrice Hyperion - Pagina 65 Icon_minitime

Sus In jos
 
Rame electrice Hyperion
Sus 
Pagina 65 din 66Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 34 ... 64, 65, 66  Urmatorul
 Subiecte similare
-
»  Rame electrice Hyperion
» Rame electrice străine
» Rame electrice clasa 58
» AUTOMOTOARE SERIA 55 ELECTROPUTERE
»  Informaţii generale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: AUTOMOTOARE SI RAME ELECTRICE-
Mergi direct la: