Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Ploiesti Vest - Ploiesti Crang

In jos 
+6
Dr2005
DUAL
Katalin4653
eu
TVlad
IonutCFR2009
10 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8227
Data de inscriere : 16/01/2010

Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ploiesti Vest - Ploiesti Crang    Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 23 Mai 2013, 21:52

Merci abere Nu le-am luat la rind decit pe cele cu antenute, in "exercitiul functiunii" Smile
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ploiesti Vest - Ploiesti Crang    Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Icon_minitimeMier 20 Noi 2013, 12:07

In 97-98 cand am facut armata la 0831 Ploiesti, am avut ocazia sa cunosc destul de bine zona asta mai ales ca pe acolo aveam terenul de instructie!... Primele "antrenamente" le-am facut pe terenul unde se afla acum Coca-Cola si Efes Pilsen apoi in partea cu paduricea de pini care se afla in "triunghiul" M300-racord Pl.vest/Pl.Crang-linia Pl.Crang-Crangul lui Bot. Vagoanele cisterna de care se pomeneste in acest topic erau si atunci in stare de parasire pe segmentul care unea Pl.Crang cu M300... MI-au produs amintiri f.placute aceste imagini ... Tin minte ca ma "corenta" des lentul(seful de companie) ptr. ca nu eram atent la ordinele date ci eram atent la multele garnituri care tranzitau M300 si racordul de Pl.Crang!
Mai tin minte ca am avut atunci si o scurta aplicatie in teren iar eu m-am nimerit sa am "postul" de observatie exact intre sinele acestui racord! Asta bineinteles pana m-a "deranjat un EC cu ceva marfa si am fost astfel "demascat" si prins de inamic! Fara gluma, asa a fost!!!...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ploiesti Vest - Ploiesti Crang    Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Icon_minitimeMier 20 Noi 2013, 12:12

Si jandarmeria tot aici s-a pregatit pana prin 2007 de atunci nu mai vine nimeni in padurice la antrenamente, si multe din gropi au fost astupate cu timpul. In vremea aceea pe racordul spre PL.Crand la putere erau containere si vagoanele alea albe frigorifice in rest erau rare cazurile cand vedeai alte tipuri de vagoane pe racordul asta. Cazanele negre de pe racordul PL.Crang - M300 au fost luate cu un Ldh de la CFR Marfa in 2002-2003 cand s-a lucrat la modernizarea sectorului PL.Vest-Buda.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ploiesti Vest - Ploiesti Crang    Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Icon_minitimeMier 20 Noi 2013, 12:38

Da, tot de Jandarmerie a fost vorba si in cazul meu... 0831 era atunci etalonul de zona mai ales ca "seful al mare" era vestitul Ghe. Braga! Intradevar marfa care predomina atunci pe racord era cea specificata de Katalyn...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Ploiesti Vest - Ploiesti Crang    Ploiesti Vest - Ploiesti Crang  - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Ploiesti Vest - Ploiesti Crang
Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3
 Subiecte similare
-
» Ploiesti Vest
» 1000. Bucureşti Nord-Ploiesti Sud - Ploieşti Vest
» Trenuri Gara Ploiesti Sud, Depoul Ploiesti si Gara Ploiesti Vest
» Ploieşti Crâng
» Ploieşti Vest (300)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: