Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Czirjak Arpad




Numarul mesajelor : 318
Reputatie : 4632
Data de inscriere : 07/08/2012

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitimeMar 07 Aug 2012, 21:05

Toplita - Borsec
Sus In jos
Shinkasen

Shinkasen


Numarul mesajelor : 425
Reputatie : 5930
Data de inscriere : 30/04/2009

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitimeMar 07 Aug 2012, 21:36

http://trenurilor.uniterre.com/Roumanie%2Bdivers/page2/&thisy=&thism=&thisd=
un site francez unul romanesc, nu stiu daca exista
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6602
Data de inscriere : 21/02/2010

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitimeMar 07 Aug 2012, 22:11

Splendide imaginile!
Din aceasta CF a ramas doar viaductul de la Borsec. Nu stiu daca mai are linia pe el?
Prin anii 80 circulau cateva trenuri mixte pe zi transportand calatori si transcontainere cu apa minerala.
Am si avut cortul instalat in apropiere de Bilbor la intrarea liniei in tunel, cateva zile.
Multumesc pentru link.
Sus In jos
Czirjak Arpad




Numarul mesajelor : 318
Reputatie : 4632
Data de inscriere : 07/08/2012

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: Borsec   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitimeMier 08 Aug 2012, 17:54

Amu omu circulă cu maxi-taxi-urile private, înghesuindu-se ca peștii-n conservă. Iar apa minerală se transportă doar cu camioane.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5597
Data de inscriere : 21/07/2012

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitimeMier 08 Aug 2012, 23:17

cred ca linia acea are un potential turistic urias. chiar si cu masina e splendida zona, dar atunci cu trenul? sa nu mai spunem ca borsec e statiune(trenul merge pana in statiune) deci calatori ar fi, dar na,asta e romanica noastra, oricum ar fi "nerentabil". acum 5-6 ani am fost pe acolo, mai erau sine, cel putin la trecerea la nivel, dar doamna de acolo a spus ca (citez) "tigani le-o ridicat pt fier vechi"
Sus In jos
Czirjak Arpad




Numarul mesajelor : 318
Reputatie : 4632
Data de inscriere : 07/08/2012

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: turism   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitimeMier 08 Aug 2012, 23:53

Nu știu despre ce potențial turistic vorbești, străbunică-mea trăia în Toplița, când am fost școlar, toată vara eram la ea, eu am fost nu demult pe șoseaua dintre Toplița - Borsec, și se vede cu ochiul liber: pădurile tăiate, pe ambele părți. Și te mai plângi că sunt atâtea inundații... Calea ferată, din moment ce s-a oprit circulația trenurilor, s-a furat pentru fier vechi, și se mai fură și în continuare: șinele, șuruburile, traverzele din lemn, pietrișul de pe terasament, ușile, ferestrele, acoperișul cantoanelor, absolut tot ce se poate fura, nu mai rămân decât pereții cantoanelor, și viaductul acela, și câteva porțiuni de la trecerile la nivel, că de acolo nu poți să scoți doar cu mâna într-o noapte, acolo doar cu utilaj special să spargi asfaltul etc. Hoții lucrează noaptea cu căruța, sunt bine organizați. Niciodată nu va mai fi reconstruit! Va trăi doar în amintirea celor care l-au văzut vreodată...
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6602
Data de inscriere : 21/02/2010

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitimeMier 10 Oct 2012, 09:58

Pe o harta turistica a judetului Suceava apare si traseul acestei linii inguste.

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Sv3toplitaborsec

De abia acum imi explic de ce prin anii 1998 -1999 mai intalneam urme ale aceste CFI de la Borsec la Capu Corbului. Eu credeam ca este o alta cale ferata . Acum cred ca pe terasamentul acesteia de la Capu Corbului s-a facut un drum forestier care ajunge la Bilbor.
Sus In jos
andreikiki

andreikiki


Numarul mesajelor : 83
Varsta : 35
Localizare : BRASOV/TRIAJ
Reputatie : 5385
Data de inscriere : 19/11/2009

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitimeVin 02 Noi 2012, 00:36

din pacate linia ingusta mai exista la iesire din toplita,trece podu de fier si exact dupa stadion calea nu mai este sau construit garaje pe ea.in padure stiu ca mai e linia.dupa cate am auzit de la bunica mea care sta in apropiere linia sa desfintat pentru ca sa rupt un pod care facea legatura spre padure era un pod si sa rupt de atunci sa dus apa doar cu masina pentru ca nu mai era interes pentru cf
Sus In jos
Shinkasen

Shinkasen


Numarul mesajelor : 425
Reputatie : 5930
Data de inscriere : 30/04/2009

Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitimeMar 28 Iun 2022, 09:14

Podul de la Toplita unde linia ingusta il impartea cu linia de cale normala
Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec IMG-20220623-113149
Sus In jos
Continut sponsorizat





Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Empty
MesajSubiect: Re: Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec   Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec Icon_minitime

Sus In jos
 
Fosta cale ferată îngustă Toplița - Bilbor - Borsec
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Fosta cale ferată forestieră Comănești - Asău din județul Bacău
» Calea ferată îngustă Covasna - Comandău
» Cai ferate industriale in zona Iernut, Jud. Mures
» Racorduri si ramificatii de cale ferata
» Cea mai inalta cale ferata din Europa

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: