Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Govora - Bistrita (linie ingusta)

In jos 
+17
Semafor
riciu
Adrian78
Amiralul
M.I.C.I.
Vlad
Luna
COSTACHE MIHAIL
Polpot
redeme
IonutCFR2009
cortexedge
MariusM
dan ciprian
nenuandrei
Teodor
ana imfinity
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
M.I.C.I.

M.I.C.I.


Numarul mesajelor : 541
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5123
Data de inscriere : 18/11/2011

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 31 Aug 2012, 23:13

Trenurile circula foarte des, chiar si noaptea!
Fata de alte sectii de linie obisnuita care lasa de dorit, aceasta este foarte solicitata!!
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8247
Data de inscriere : 18/04/2011

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 31 Aug 2012, 23:18

Este circulata foarte des pentru ca cei de la C.E.T. Govora au nevoie in permanenta de calcar. Acei mecanici sar cu foarte mult peste programul prevazut. Uneori unii intra in tura la 19 sau 19 : 30 si pleaca acasa a doua zi la 9. Este foarte solicitant, numai eu cat am stat in locomotiva 2 ore jumatate am luat o durere de spate, dar de ei ce sa mai zic ?
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8105
Data de inscriere : 18/03/2011

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 01 Sept 2012, 01:42

Nu credeam ca mai avem linii inguste functionale in tara. Auzisem ca in 1999-2001 s-ar fi inchis toate. Un mers al trenurilor este undeva ?
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6329
Data de inscriere : 12/06/2009

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 01 Sept 2012, 13:19

Sint 4 pe care se circula cu marfa
Govora.Fieni,Valea Vaserului si parca era una la Uricani.
Mai ar fi si Brad - Criscior,pe acolo mai cara cite ceva Georg Hocevar,Sovata si prin Mures unde mai circula trenuri turistice.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23452
Data de inscriere : 05/10/2010

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 01 Sept 2012, 18:11

Amiralul a scris:
Sint 4 pe care se circula cu marfa
Govora.Fieni,Valea Vaserului si parca era una la Uricani.
Mai ar fi si Brad - Criscior,pe acolo mai cara cite ceva Georg Hocevar,Sovata si prin Mures unde mai circula trenuri turistice.

Nu la Uricani ci la Petrila-Lonea
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6329
Data de inscriere : 12/06/2009

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 01 Sept 2012, 20:44

Da,asta este,singura pe ecartament de 800 mm.
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8247
Data de inscriere : 18/04/2011

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 01 Sept 2012, 23:28

Daca s-ar investi in aceasta linie s-ar si scoate. In primul rand ca s-ar mari viteza de circulatie pentru trenurile de marfa ce circula pe aceasta linie, iar in al doilea rand, ar putea face un tren turistic. Peisajele sunt pitoresti, vegetatia predomina in multe locuri, formand un " tunel " printre copaci si tufe, tot traseul parcurs de aceasta linie este de-a lungul raului Bistrita. Eu spun ca s-ar scoate. Daca s-ar amenaja statiile, s-ar schimba sinele, s-ar reabilita podetele chiar ar fi frumos.
Sus In jos
riciu

riciu


Numarul mesajelor : 1287
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6379
Data de inscriere : 27/06/2010

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeDum 02 Sept 2012, 13:51

Care ar fi pasi sa poata si un muritor de rand sa se plimbe cu trenul pe acolo?
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6601
Data de inscriere : 21/02/2010

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeJoi 11 Oct 2012, 16:43

Am prins si eu un tren de pe aceasta linie asteptand la bariera de la Costesti in 25 iulie 2003

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Trencostesti25072003wm
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8247
Data de inscriere : 18/04/2011

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeMier 26 Dec 2012, 16:57

Doua poze de astazi.

Spre Govora.

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 DSCF1923_zps5ed7a50b

Spre Babeni.

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 DSCF1922_zps8e92222a
Sus In jos
ana imfinity

ana imfinity


Numarul mesajelor : 63
Varsta : 40
Localizare : Piatra Olt
Reputatie : 4668
Data de inscriere : 15/10/2011

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Raspunsuri   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeVin 25 Ian 2013, 23:45

Imi cer scuze tuturor, filmul si pozele cu linia aceasta le-am sters eu in data de 20.01.2012, in semn de protest pentru inchiderea Megavideo si Megaupload. Atunci mi-am sters toate conturile de pe toate site-urile unde am putut face asta. Am lipsit un an de pe net si am fost de acord sa ma intorc doar odata cu redeschiderea Megaupload ca Mega.co.nz . Toate materialele pe care le-am postat cu liniile Babeni - Alunu - Carbunesti, Govora - Bistrita, Cimpulung - Argesel si Pitesti - Curtea de Arges nu mai exista.

Am primit mai multe mesaje de la iubitorii de trenuri, care imi cereau sa le dau imagini si sfaturi. Imi cer scuze ca nu am raspuns pina astazi, cind am avut confirmarea ca Mega functioneaza. Daca voi trece din nou pe acolo, voi fi foarte incintata sa fac un nou reportaj.

P.S. Pe viitor, toate materialele (fie imagini, fie filme) le voi dona forumului.
:avag:
Sus In jos
Jhonyla

Jhonyla


Numarul mesajelor : 1458
Reputatie : 6360
Data de inscriere : 30/01/2011

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeDum 11 Oct 2015, 16:31

Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12898
Data de inscriere : 06/04/2012

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeLun 07 Dec 2015, 00:59

http://www.ramnicuvalceaweek.ro/?p=18385
Sus In jos
VladG




Numarul mesajelor : 5
Reputatie : 4019
Data de inscriere : 15/05/2013

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 14 Noi 2020, 21:29

Salut.
Se mai circula pe aceasta linie? De pe sosea liniile par ruginite. As fi interesat sa parcurg linia cu railbike-ul meu, insa doar daca se poate face in siguranta.
Vedeti in link despre ce e vorba.
Multumesc.



Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12898
Data de inscriere : 06/04/2012

Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitimeSam 14 Noi 2020, 22:02

Din ce stiu USG-ul nu s-a inteles cu CET-ul la pretul aburului. Iar daca USG-ul nu mai functioneaza e probabil ca nici trenuri sa nu mai fie pe linia asta.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Govora - Bistrita (linie ingusta)   Govora - Bistrita (linie ingusta) - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Govora - Bistrita (linie ingusta)
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 408 : Targu Mures - Baile Sovata (linie ingusta)
» Linia industriala Antestatie CET Govora - Babeni
» Gara Turda, Depou linie ingusta Turda, Turda-Salciua
» 406 : Bistrita Bargaului hcv. - Bistrita Nord - Saratel - Ludus
» Excursie M 406 Bistrita Nord - Bistrita Bargaului

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: