Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)

In jos 
+11
tcm
IonutChircu
JohannDB
AlexD
NB 2009
Dr2005
Nick Sandru
IonutCFR2009
COSTACHE MIHAIL
sorinucu
nokia2010
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8497
Data de inscriere : 09/01/2011

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 13 Aug 2012, 23:22

Am gasit reportajul asta cu editia TIB din 1988, la care am luat si eu parte(7 ani). Imi mai aduc aminte camionul din imagine si rama IVA de metrou...poate si un tramvai. Din pacate nu mai imi amintesc sa fi vazut acolo vre-o locomotiva sau vagon.

http://www.gandul.info/reportaj/supercamionul-lui-ceausescu-3228383

Daca mai gasesc alte articole sper su material rulant le pun aici.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeMar 14 Aug 2012, 00:57

Tramvai a fost sigur în 1982 (un V2A, există poze cu el) şi în 1997 (V3A-93M-Faur, din păcate eram copil şi mi-am făcut poză în el, dar nu şi cu numărul lui). Tot prin '97 sau '98 a fost şi un vagon (parcă ceva de dormit, oricum nu mă pricepeam atunci). Deci dacă după Revoluţiei au mai scăpat câteva d'astea, e clar că înainte se aduceau la greu.
Cei de la Romexpo ar trebui să aibă o arhivă cu chestiile astea...

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
JohannDB

JohannDB


Numarul mesajelor : 63
Reputatie : 3896
Data de inscriere : 17/11/2013

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeDum 15 Feb 2015, 09:45

Am amintiri nealterate, rămase în memorie despre "Complexul Expoziţional" din Bucureşti.
 Aşa cum specifică şi colegul NB 2009 în postarea sa de acum aproape trei ani, la Pavilionul Central al "Romexpo" de azi, o line de cale ferată întră în pavilion din partea opusă "intrării principale" până la câţiva metrii de capătul interior al scărilor de acces pe interior.....
Afară, din această linie care duce direct în interior, se desprinde  (despreindea) o linie ce venea pe lângă pavilionul central pe dreapta lui (pe direcţia intrării principale în incinta complexului expouiţional) şi care linie devansa cu câţiva metrii aliniamentul intrării principale în pavilion. Aici am avut ocazia să vizitez vagoane şi chiar locomotive expuse în cadrul "vechiului" EREN.....mai apoi a "Tîrgurilor" organizate aici....
Această linie din dreapta pavilionului, nu era singura, mai avea o abatere, încât exopnatele puteau fi garate chiar paralel......
Linia de intrare în Complexul Expoziţional" venea din direcţia Căii Griviţei (din Zona "podului Constanţa" ?? -parcă aşai spune podului peste Calea Griviţei, de aici ), intra prin spate în curte (pe Google Earth,se mai vede traseul terasamentului) dar în apatele pavilionului central pe axa porţii de intrare, acum este o platformă betonată şi sunt şi nişte construcţii ; la fel ca şi pe dreapta pavilionului.
NU MAI E CE-A FOST.....ODATĂ.............!!!!
Mai jos două imagini cu locul liniilor în complexul expoziţional.....unde erau..... Am căutat nişte PUZ-uri de prin '75-'80, dar n-am avut "succesuri" (timpul, bată-l vina).

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 10_romexpo_zpsde9aa218

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 1_plan_poze_zps70446fd6

Mai ales pe "vremea" EREN-ului, o deplasare la "Bucale" (în jargon) era un eveniment aşteptat de noi....copii de atunci....Cu timpul, fiind tot mai măricei, nu ratam ocazia vizitării expoziţiei, ulterior a târgurilor.
Sus In jos
IonutChircu

IonutChircu


Numarul mesajelor : 813
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6028
Data de inscriere : 05/05/2010

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeDum 15 Feb 2015, 12:12

Daca tot ati reinviat topicul...Cateva poze cu locomotive prezentate la Romexpo, cladirea se vede in fundal

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 PX61FIr

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 JRyCSjM

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 TO5GYj9

De didina imi aduc aminte ca am vazut-o cu ochii mei, m-am si urcat in ea, eram mic cred ca prin 90-92.
Sus In jos
http://trainzpremiumroutes.weebly.com
NB 2009

NB 2009


Numarul mesajelor : 132
Reputatie : 5136
Data de inscriere : 06/09/2010

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: liniile de la Romexpo   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 00:16

Excelent material documentar postat - şi comentat - de JohannDB !
Aşa reieşea şi din amintirile mele, după cum spuneam, de care eram absolut siur, însă acum e totul indicat cu precizie, pe hartă...
Apropo: şi eu am observat că linia care intra în pavilionul mare a fost între timp "ciuntită"...
Sus In jos
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 621
Varsta : 28
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4267
Data de inscriere : 27/06/2014

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 01:55

Ce tipuri de locomotive sunt in prima si a 3-a poza a lui IonutChircu?
Sus In jos
https://www.facebook.com/
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8125
Data de inscriere : 27/08/2008

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 04:03

tcm a scris:
Ce tipuri de locomotive sunt in prima si a 3-a poza a lui IonutChircu?

Nu știu ce e-n prima poză, dar în poza a 3-a e sigur o L18H de 180CP cu o viteza max 25km/h.
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
JohannDB

JohannDB


Numarul mesajelor : 63
Reputatie : 3896
Data de inscriere : 17/11/2013

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 08:43

În poza a doua (din mijloc), cu locomotiva expusă la TIB, este o LDE (Locomotivă Diesel Electrică) DD clasa 67...(dacă greşesc, rog grabnică corectare, pentru a nu fi în eroare, cei ce citesc).....
Cât priveşte LDH-ul din prima poză de la TIB, nu am găsit acum o poză cu ea "pe drum".....Cine cunoaşte "hidraulicele" e rugat să comunice tipul acesteia din poză (eu după cât de joase sunt capotele şi cât de scurtă la un capăt, o confundam cu LH 45 ce putea primi şi boghiuri de îngustă şi pe care-o văzusem la rafinăria din Braşov şi care bănuiesc că acum este "parcată" la Cristian).
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 09:00

În prima poză e un LDH8, cu puterea nominală de 800 CP. Au fost produse puţine exemplare (probabil refuzate la export), eu am văzut vreo 3, dar sigur au fost ceva mai multe.
Nu am înţeles de ce nu s-a numit LDH80. :shock:

Iat-o pe cea de la fabrica de pâine ,,Titan" din Pantelimon:
Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 SLDH8

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
tcm

tcm


Numarul mesajelor : 621
Varsta : 28
Localizare : Oradea ; Leeds (UK)
Reputatie : 4267
Data de inscriere : 27/06/2014

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 12:16

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Cool
Sus In jos
https://www.facebook.com/
Grigor




Numarul mesajelor : 355
Reputatie : 4939
Data de inscriere : 09/11/2011

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 12:50

Tocmai ca au fost ''botezate'' LDH80 , uite-te prin Catalogul FAUR. Ca pe unele scrie LDH8 , e alta treaba , dar e gresit!
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20089
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24837
Data de inscriere : 17/08/2011

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 13:22

În Monografia Uzinelor Malaxa sunt trecute ca LDH8. Nu am văzut plăci originale... atât locomotiva din poză, cât şi cea de la Constanţa au numărul scris artizanal cu vopsea pe cutie.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
JohannDB

JohannDB


Numarul mesajelor : 63
Reputatie : 3896
Data de inscriere : 17/11/2013

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 21:29

Încă o mititică completare la "Romexpo".....Mai adaug o hartă a zonei cu prefigurarea liniilor de cale ferată ce erau şi intrau în incinta complexului....intrau, findcă nu mai sunt......

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 HartaROMEXPO_zps8dbe3f6b

Şi o imagine Google Earth, cu "desenarea" liniilor , ce pe teren au....dispărut.... Că, dehhh, nu mai este nevoie de ele.....Astea-s vremurile !!!!

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Romexpo_zps9a149419

Accesul pe calea ferată în cadrul complexuluise făcea dinspre gara Băneasa, dar cred că la locul de deviere spre complex era (poate greşesc) un triunghi ce permitea intrarea şi dinspre Griviţa....şi dacă este aşa rog pe careva să confirme sau să infirme existenţa triunghiului ce permitea intrarea atât dinspre Griviţa cât şi dinspre Băneasa !

Cum a mai precizat cineva, mai sus, pe parcursul discuţiei, vizitatorii n-au venit niciodată cu trenul, în curtea TIB / ROMEXPO..... Însă dispozitivul de linii permitea o expunere a numeroase vagoane şi locomotive ! Asta era odată.....
Acum......."pauză" !!!!!
P.S. Mulţumesc şi eu pentru lămuririle legate de LDH 8 (80). Şi mulţumesc şi pentru poza ei de la Fabrica de Pâine "Pantelimon"; am trecut de multe ori pe lângă ea, se vede din drum....
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8775
Reputatie : 12488
Data de inscriere : 16/07/2014

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeLun 16 Feb 2015, 22:30

80 0001 a fost intr-o sectie de linii de la Aurel Vlaicu, dar nu mai stiu in ce an, oricum inainte de 2007

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 80-0001
Sus In jos
cata

cata


Numarul mesajelor : 282
Varsta : 46
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5573
Data de inscriere : 01/02/2010

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Feb 2015, 14:07

Dr2005 a scris:
În prima poză e un LDH8, cu puterea nominală de 800 CP. Au fost produse puţine exemplare (probabil refuzate la export), eu am văzut vreo 3, dar sigur au fost ceva mai multe.
Nu am înţeles de ce nu s-a numit LDH80. :shock:

Au fost construite 3 bucati LH6 si 43 de bucati LH8. Cea de la Titan este un LH8.

Ghinionul acestor locomotive a fost faptul ca s-au construit in ultima parte a anilor '80. Ultimul LH8 a fost construit in 1996 ! Nu au placi pentru ca niciun exemplar de LH6 sau LH8 (gandite ca inlocuitoare ale LDH -urilor deja in productie) nu au fost vandut catre CFR. Toate au mers la intreprinderi, ceea ce face ca acestea sa poarte inmatricularea cu vopsea, direct pe caroserie. Cum anii '90 nu au fost tocmai propice dezvoltarii industriei romanesti (nu stau acum sa dezvolt, se intelege) nu a mai fost interes in dezvoltarea proiectului fapt ce a dus la abandonarea lui completa.

LH8-ul avea motor diesel 8V 396 TC12, transmisie TH8 cu inversare hidraulică. Acţionare roţi prin atacuri de osie. Frână automată, directă şi de mână. Putere nominala 750 CP (de unde incadrarea ochiometrica LDH80)... Viteza maxima a acestor masini este de 70 km/h fapt ce ma indreptateste sa cred ca CFR a avut un motiv intemeiat pentru care nu a achizionat aceste masini....

Aceste masini nu au fost gandite in mod obligatoriu pentru export (desi la sfarsitul anilor '80 orice se putea vinde in afara, numai bani sa iasa) deci nu sunt un refuz la export.

Dane, asa arata LH8 001 din poza ta in 1984, la probe, inainte sa fie expusa la TIB:

Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Lh8_zps322f0674
Sus In jos
http://liniavinului.uv.ro/index.html
Continut sponsorizat





Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)   Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.) - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Linia de la ROMEXPO. (T.I.B.)
Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita
» 310 : Timisoara Nord - Arad - Oradea
» 207 : Simeria - Hunedoara
» 208 : Sibiu - Copsa Mica
» 805 : Saligny - Cernavoda Oras

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-
Mergi direct la: