Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 BAIA DE ARIES - ABRUD

In jos 
+6
discoid21
razvystefan
COSTACHE MIHAIL
V3R
mardaryroby
myster2008
10 participanți
AutorMesaj
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6902
Data de inscriere : 15/08/2008

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeJoi 28 Aug 2008, 00:46

Asa cum am promis ca o sa revin pe Turda-Abrud, am mai facut o vizita in luna iulie pe Baia de Aries- Abrud...Iata ce a iesit:
Gara din Baia de Aries...
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0203
~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0202
~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0208
~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0211
~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0213
~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0215
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0217
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0220
Anexe...
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0207
~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0209
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0216
Liniile de cale ferata...aici odata faceau cruce trenurile....
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0204
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0205
~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0206
~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0210
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0212
~~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0214
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0218
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0219
Am mai mers 200m si am dat peste o rampa de incarcare....
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0221
~~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0222
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0223
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0224
~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0225
~~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0226
~~~~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0227
~~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0230
Mi-am continuat drumul si am mai facut o poza in localitatea Bistra...
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0231
Intr-un final am ajuns si la Abrud ....din sosea am observat ceva schimbat in gara ....
Sunt cateva vagoane ale d-lui Hocevar...
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0237
~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0238
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0239
~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0240
~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0241
~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0242
~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0243
~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0244
~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0245
~~~~~~~~~~
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0246
Si nu in cele din urma gara din Abrud care....se pare...e in curs de renovare...
BAIA DE ARIES - ABRUD IMG_0235

Gata....
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
mardaryroby
V.I.P Member
V.I.P Member
mardaryroby


Numarul mesajelor : 251
Varsta : 45
Localizare : Iasi, Romania
Reputatie : 6044
Data de inscriere : 21/08/2008

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeJoi 28 Aug 2008, 20:57

Pacat ca asistam la atata nepasare. Ar fi fost un simbol national aceasta cale ferata. Nu stiu unde s-a rupt lantul de s-a ajuns la abandonarea acestei linii. CfR este si va fi tot timpul ca si toate companiile de stat de transport CF subventionate de la stat. S-ar fi putut mentine pe linia de plutire poate si mai sus aceasta linie, precum si alte linii din tara cu caracteristici similare.
Emotionante imaginile tale. Felicitarile mele!
Sus In jos
http://rrt-group.com
V3R

V3R


Numarul mesajelor : 49
Varsta : 32
Localizare : Cluj - Napoca
Reputatie : 5800
Data de inscriere : 04/09/2008

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeJoi 04 Sept 2008, 22:02

mardaryroby a scris:
Pacat ca asistam la atata nepasare. Ar fi fost un simbol national aceasta cale ferata. Nu stiu unde s-a rupt lantul de s-a ajuns la abandonarea acestei linii. CfR este si va fi tot timpul ca si toate companiile de stat de transport CF subventionate de la stat. S-ar fi putut mentine pe linia de plutire poate si mai sus aceasta linie, precum si alte linii din tara cu caracteristici similare.
Emotionante imaginile tale. Felicitarile mele!

Impart aceleasi ganduri ca si tine. Aceste linii au potential turistic enorm, cu un pic de renovare. Sad
Sus In jos
http://www.romanianscenery.com
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15331
Data de inscriere : 06/03/2009

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeMar 10 Mar 2009, 00:15

Si eu sufar dupa aceste pierderi imense provocate cu atata nepasare! Nu se putea gasi alta solutie? Chiar asa sa ramana abandonate si linii si gari, iar locomotivele si vagoanele sa fie taiate? Cand oare vor veni la conducerea CFR-ului persoane capabile care sa reinvie transportul feroviar? Poate atunci cand or fi unii pasionati ca si noi!!!
Sus In jos
razvystefan




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 5479
Data de inscriere : 08/06/2009

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeJoi 11 Iun 2009, 23:54

Costache Mihail a scris:
Si eu sufar dupa aceste pierderi imense provocate cu atata nepasare! Nu se putea gasi alta solutie?

NU


Costache Mihail a scris:
Chiar asa sa ramana abandonate si linii si gari, iar locomotivele si vagoanele sa fie taiate?

DA

Costache Mihail a scris:
Cand oare vor veni la conducerea CFR-ului persoane capabile care sa reinvie transportul feroviar? Poate atunci cand or fi unii pasionati ca si noi!!!

Stim toti cum merg treburile la noi. Din pacate, pasiunea nu inseamna profit.
Tu, eu si restul celor pasionati ca noi, isi cheltuie o buna parte din salariu ca sa faca poze la o gramada de pietre pe care, odata, era asezata o sina de cale ferata. Multi ne cred, pe buna dreptate, tampiti si rad...Dar ei, cei de la conducere, nu vor sa invie transportul feroviar, pentru ca asta ar insemna, poate, sute de mii de euro minus in conturile lor. Si doar e criza, nu?
Sus In jos
discoid21

discoid21


Numarul mesajelor : 250
Localizare : Oradea
Reputatie : 5733
Data de inscriere : 14/07/2009

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeDum 19 Iul 2009, 16:47

Rayvzstefan a scris:
Citat :
Multi ne cred, pe buna dreptate, tampiti si rad...Dar ei, cei de la conducere, nu vor sa invie transportul feroviar, pentru ca asta ar insemna, poate, sute de mii de euro minus in conturile lor. Si doar e criza, nu?

Fiind vorba de o investiţie, nu e vorba de mii de euro în minus. Dar e adevărat că o asemenea investiţie e mare şi se amortizează într-un timp îndelungat.
Pîcat de această linie îngustă. Ar putea deveni o atracţie turistică.
Am văzut în poze şi un vagon restaurant. Măcar acela să fie păstrat.
Felicitări pentru poze.
Sus In jos
dan ciprian

dan ciprian


Numarul mesajelor : 169
Varsta : 44
Localizare : Rm Valcea
Reputatie : 5432
Data de inscriere : 22/01/2010

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeDum 28 Feb 2010, 15:54

In urma cu ceva vreme am trimis un mail domnului priministru, intrigat de situatia din apuseni. Va arat mai jos ceea ce i-am scris:

"Stimate domnule Prim Ministru


Inteleg ca nu este la indemana oricui sa tina destinul unei tari in maini si sa multumeasca pe toata lumea. Ma adresez domniei vostre ca un ardelean cu multa dragoste de vatra natala mai precis apusenii, care sigur nu va sunt straini.
Va rog si cred cu tarie ca exista solutii alternative la proiectul sinucigas al celor de de RMGC. Cunosc situatia din zona, nici oamenii de acolo nu sunt niste sfinti. Stau si se complac in aburii trecuti ai acelor despagubiri fabuloase, care cred ei ii vor scoate din saracie. dar nici nu vor sa faca altceva; sunt imbatati cu apa rece: "voi faceti minerit de doua mii de ani, de ce sa va schimbati acum?"; " nu este pacat sa stea acel aur sub pamant?". Este o lectie pe care nu o invatam de acesti doua mii de ani: noi avem aurul, facem minerit, iar altii se imbogatesc. Este adevarat nu este mijloc de manipulare mai eficient decat banul, dar pana cand ne mai vindem ?. Eu insumi am participat la unele actiuni voluntare de inlesnire a dezvlotarii turismului in muntii Trascau. Cu siguranta sunt locuri pe care si dumneavoastra le-ati batut cu piciorul. De ce nu facem un punct de atractie si din galeriile romane, din cladirile istorice ale Alburnus Major? De ce nu reabilitam mocanita din Turda pana la Campeni; exista exemple Abrud, Brad, Sucevita, Comandau, Viseu, de ce nu putem si in apuseni sa facem ceva? De ce ?
Stiu ca e doar un mesaj ca oricare altele, probabil nu are nici o importanta, dar este dreptul la replica pe care mi-l confera votul pe care vi l-am acordat.
Fac un apel inca odata la dreapta dumneavoastra cugetare si sper ca de la salina Turda investiile o vor lua pe Aries in sus
Va mutumesc!
Cu consideratie
Dan Ciprian"
....si ce mi s-a raspuns:

BAIA DE ARIES - ABRUD Raspuns
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6378
Data de inscriere : 10/10/2009

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeDum 28 Feb 2010, 17:51

Daca ti-a raspuns secretarul....poti sa dormi linistit!...Sincer mi-e scarba de Statul roman ca institutie nu ca natie! Eu am decis sa raman si sa sufar aici in Romania pentru faptul ca imaginea acelor tineri care au murit ciuruiti de gloante pe treptele Catedralei Ortodoxe din Timisoara in 1989 nu o voi uita.Au murit pentru libertatea cuvantului, democratie, viata libera si frumoasa, drepturi, etc. Ce avem azi???Bataie de joc..! Prietene,...traiesti cu impresia ca acest...Boc,...exista ca prim-ministru????Traiesti cu impresia ca acest vesnic...NIMENI( Boc), conduce un guvern????Traim cineva cu impresia ca acea pitipoanca de centura - Udrea - exista???O sa vedem noi turism si infrastructura bine cladita si pusa la punct sub Udrea la turism si Berceanu la transporturi??? Dumnezeule mare....!Niciodata!Basescu este tartorul la tot ce se petrece in tarisoara asta.El este si prim ministru, si ministru si orice!El e marele MANELIST national. Iar un manelist idiot ce poate avea langa el???Pitipoance( udrea,eba,ridzi,etc.), cocalari(boc,honorius prigoana, berceanu,etc.), cretini si pupinbasesti!! PD-L-istii au distrus din 2005 incoace insutit de mult fata de cat au furat CEILALTI din 89 pana in 2005. Mi-e scarba! Pana si portocale nu-mi vine sa mai mananc de scarba culorii pe care o are: PORTOCALIU!

P.S. = In mod expres am scris numele proprii cu litere mici de mana! Tocmai pentru ca javrele si jigodiile nu merita sa aibe numele lor blestemate scrise cu litera mare.Nu au demnitatea purtatii cu majuscule a numelor lor proprii!
Sus In jos
dan ciprian

dan ciprian


Numarul mesajelor : 169
Varsta : 44
Localizare : Rm Valcea
Reputatie : 5432
Data de inscriere : 22/01/2010

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeDum 28 Feb 2010, 22:03

Nici o problema, chiar nu am crezut ca voi schimba ceva. SINGUR, nu am cum. Pur si simplu am vrut sa postez aceasta corespondenta pe acest forum, iar, acest topic fiind cel mai potrivit pt acesta tema... Very Happy
Multa sanatate!
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6202
Data de inscriere : 20/08/2009

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeDum 28 Feb 2010, 22:16

Si mie imi este sila si scarba de ce se intampla in patria asta. Nu-i mai injur pe guvernanti, ori ca o fac, ori ca nu o fac ei tot cum ii taie capul fac, si fac prost. Acum avem internet wireless in trenuri, dar nu mai avem sine pe care sa mearga....avem toalete ecologice in vagoane, dar unii nu se pot... de foame, cam asta e realitatea in tara noastra. Cat despre investitii in M-tii Apuseni, ca si in alte zone ale tarii, mai avem de asteptat....viata de apoi. Astia care ne conduc, nu ne vor binele si nu au nici frica de Dumnezeu, sunt sclavii propriilor patimi.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeLun 01 Mar 2010, 09:31

Intreaga disponibilitate pentru ce???

Poate ca ar trebui scris la Udrea sa ia masuri ,,pe linie de turism" privind liniile inguste si nu numai.

Poate face o ,,combinatie" cu proiectul ala de case pentru intelectuali la tara, in sensul sa foloseasca garile pentru asta. Acolo unde mai exista cladiri.

In esenta nu se doreste valorificarea potentialului liniilor ferate.

Adica a fost valorificat potentialul. Prin vinzarea la fier vechi.
Sus In jos
kifla




Numarul mesajelor : 5
Reputatie : 4996
Data de inscriere : 03/10/2010

BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitimeDum 03 Oct 2010, 14:08

Frumos reportaj felicitari ! Din pacate eu nu am vazut decat portiunea Abrud Campeni , dar si pe aceasta repede pentru ca timpul ....
Din pacate pe net nu prea apar info legate de aceasta linie (Turda-Abrud) din perioada in care mai circulau trenur pe aici , dispunerea liniilor etc... Exista oare vreo carte in care apar ceva info ?i
Sus In jos
Continut sponsorizat





BAIA DE ARIES - ABRUD Empty
MesajSubiect: Re: BAIA DE ARIES - ABRUD   BAIA DE ARIES - ABRUD Icon_minitime

Sus In jos
 
BAIA DE ARIES - ABRUD
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» CAMPENI - ABRUD 13.03.2008
» P6817(Baia Mare-Debrecen) si P6816(Debrecen-Baia Mare)
» Baia Mare Nord - Baia Mare Sud
» Reportaje feroviare Adirmvl
» Cu Mocanita de la Abrud la Cîmpeni

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: