Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Tirajul locomotivelor romanesti in prezent

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
djmk1988




Numarul mesajelor : 41
Varsta : 36
Localizare : Cardiff- UK
Reputatie : 4793
Data de inscriere : 05/07/2011

Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Empty
MesajSubiect: Tirajul locomotivelor romanesti in prezent   Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Icon_minitimeMier 03 Aug 2011, 11:31

Desi poate pentru unii este stupida intrebarea, sunt curios cate locomotive romanesti mai exista in prezent , pe fiecare categorie ( ldh , lde, le ). Are cineva idee , cel putin cu aproximatie? Multumesc anticipat.
Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6231
Data de inscriere : 24/10/2010

Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Empty
MesajSubiect: Re: Tirajul locomotivelor romanesti in prezent   Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Icon_minitimeMier 03 Aug 2011, 12:07

LE-uri mai exista aprox. 600 la CFR, si 100 la OTF-uri.
Sus In jos
Razvan

Razvan


Numarul mesajelor : 567
Varsta : 37
Localizare : Nehoiu-BZ
Reputatie : 5788
Data de inscriere : 14/04/2010

Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Empty
MesajSubiect: Re: Tirajul locomotivelor romanesti in prezent   Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Icon_minitimeMier 03 Aug 2011, 15:55

Daca nu ma insel LE-urile au fost peste 1000....nu mai stiu exact cat,este un articol pe net in privinta lor....au mai fost casate cred o parte,o parte conservate....ceea ce nu inteleg eu este de ce unii operatori privati nu reactiveaza locomotivele conservate si prefera sa aduca de acelasi gen din afara(Serbia,Polonia,China cu ND2 etc)...probabil ca totul tine de costuri......
Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6231
Data de inscriere : 24/10/2010

Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Empty
MesajSubiect: Re: Tirajul locomotivelor romanesti in prezent   Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Icon_minitimeMier 03 Aug 2011, 16:21

Razvan a scris:
Daca nu ma insel LE-urile au fost peste 1000....nu mai stiu exact cat,este un articol pe net in privinta lor....au mai fost casate cred o parte,o parte conservate....ceea ce nu inteleg eu este de ce unii operatori privati nu reactiveaza locomotivele conservate si prefera sa aduca de acelasi gen din afara(Serbia,Polonia,China cu ND2 etc)...probabil ca totul tine de costuri......

LE-urile au fost in numar total 932. Asta stiu sigur 100%
Sus In jos
Vlad
Administrator
Administrator
Vlad


Numarul mesajelor : 7252
Varsta : 37
Localizare : Vatra Dornei
Reputatie : 13657
Data de inscriere : 08/04/2009

Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Empty
MesajSubiect: Re: Tirajul locomotivelor romanesti in prezent   Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Icon_minitimeMier 03 Aug 2011, 18:25

Au fost intr-adevar peste 1000 daca punem la socoteala si EC-urile.
Razvan a zis LE-uri nu EA-uri
Sus In jos
TonyGFR




Numarul mesajelor : 1198
Varsta : 27
Localizare : Breaza
Reputatie : 6231
Data de inscriere : 24/10/2010

Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Empty
MesajSubiect: Re: Tirajul locomotivelor romanesti in prezent   Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Icon_minitimeMier 03 Aug 2011, 18:59

Daca punem si EC-urile bineinteles ca sunt peste 1000, ma uitam insa la postul initial care spunea locomotive ROMANESTI, deci ma gandeam ca se refera la cele fabricate in Romania.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Empty
MesajSubiect: Re: Tirajul locomotivelor romanesti in prezent   Tirajul locomotivelor romanesti in prezent Icon_minitime

Sus In jos
 
Tirajul locomotivelor romanesti in prezent
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Locomotive româneşti în alte ţări
» Depoul Simeria, prezent...
» Idei de reformare a CFR
» Detalii tehnice si documentatie despre locomotivele romanesti
» Locomotive românești din războiul mondial

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: LOCOMOTIVE-
Mergi direct la: