Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele

In jos 
+61
George CFR
cristy79
Luca tgv
Dionis
florin.lifticariu
Adisoft1991s
Katalyn
mielutu zburator
TVlad
allred
impuls
Razvan Tudor
marius664
dan tm
cfr500
alliens
cardinal
IonutCFR2009
spiderpc
baiazid
orestte
Caravelle_Zg
ldh80
Norbi
nenuandrei
Adirmvl
bostanescu gigel
boldalexandru
Luna
redeme
AMX 97-0548-4
Vitosa
razvan - trenuri
tcatalin
COSTACHE MIHAIL
mtk
Adrian78
DUAL
riciu
Teodor
cristi ar
Radu Tudor
Rarau
srazvi
Vlad
cristi CFR
vanchorusebulgaria
didinul
M.I.C.I.
Dr2005
iDorin
Nesebar
Mircea Condilescu
mardaryroby
ATM
jionutz
Radu
kristi kkk
MariusM
AceKine
myster2008
65 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 43 ... 57  Urmatorul
AutorMesaj
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5278
Data de inscriere : 23/01/2012

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeDum 06 Ian 2013, 16:26

Radu a scris:
Sunt in trenul de ora 9::00 LA care pleaca FULL de studenti care merg la Bucuresti. Au legatura din Rosiori cu regio la 0:15.

Ei Radu bine ca suntem 2 nebuni si nu unul singur Razz

Apropo mai e si Catalin in situatia noastra Smile

Daca am inteles bine esti in 14156 ? De la 9.00 la 10.01 ?
Daca da si au fost asa multi studenti nu ati facut si voi galagie la nas sau la casierele din Turnu/Rosiori ?

Cum e Regio din Rosiori spre Bucuresti ?
cate vagoane? Curat prin el, tigani, blatisti ?


p.s. ma repet a mia oara si nu vreau raspuns ca iar facem ciclu infinit. Noi 3 vrem (eu, Radu si Catalin) tren direct DOAR vinerea si duminica. Sunt doar 2 trenuri in 7 zile. Nu vrem joia, martea sau in alta zi.

p.s. 2. Ce trenuri folosesti spre Turnu ? Ma intereseaza in special vineri seara ca atunci sunt problemele mari. Si vineri dupa ora 17 plecarea din Bucuresti. Pleci la Turnu vineri seara si te intorci duminica? Daca da ce tren folosesti?


p.s. 3 ce inseamna full? 50-100 studenti? Eu credeam ca folosesc autobuzele de ora 12-14.00
Cate ar face Regiotransul cu putina publicitate macar la ciuperca :roll:
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6236
Data de inscriere : 06/12/2008

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeDum 06 Ian 2013, 17:47

Am parcurs distanta Turnu Măgurele - Roşiori Nord, de 50 km, cu R 14156 în 56 de minute, iar senzaţia este că se poate chiar şi mai bine de atât, deşi s-a circulat la viteza limită de 60 km/h din livret.
Apropo, cam ce ar mai trebui făcut ca să se mărească viteza? Că pe linia de Slănic în livret scrie si 80 km/h, deşi viteza asta nu se atinge nici pe de departe, cel puţin pe moment, având în vedere că nu s-a circulat o bună bucată de vreme, iar timpii de parcurs sunt îmbunătăţiţi periodic?

Nu mai sunt student, dar încă mă simt student Smile De mâine reîncep practica în Bucureşti.
Am mai discutat cu diverşi controlori şi realizez că puterea decizională nu e la ei, trebuie vorbit în gară (şefa staţiei Tr. Măgurele, dacă e acea doamnă cu ochelari mi se pare cam acră, nu mi-am făcut curaj încă să vorbesc cu dumneaei, desi cine stie...).

La 9:59 aveam deja biletul luat din Rosiori si eram în trenul de Bucureşti. Plecare cu 2 min întârziere, la 10:17 şi la 12:17 eram deja coborât la Basarab. Foarte convenabil, cu 19,2 lei tot drumul, condiţiile foarte bune. De la Rosiori la Bucureşti am avut în compunerea trenului 3 vagoane supraetajate, care s-au dovedit suficiente până la Grădinari, când s-a mai mers si în picioare.

De plecat, de obicei, plec vineri seara atunci cand plec - daca am o zi mai libera, plec la 14:45 din Bucuresti, iar daca mai am treaba, la 17:45. Uneori, am plecat si sambata dimineata (am sa incerc, de acum in colo, trenul Regiotrans de la 9:20 - inainte ma temeam ca nu prind legatura, asa ca plecam la 7:45).
Daca plec duminica de acasa, prefer sa plec mai de dimineata, ca sa nu prind aglomeratia (daca as pleca la drum cu autobuzul, vai de aglomeratia de pe DN6 de duminica seara), cu trenul tot e mai bine, numai sa prinzi loc Smile Asa ca plec de obicei dimineata cu trenul de 9 sau cu cel de 13:10 la pranz. Sau uneori plec luni dimineata, cu cel de 6:30.

N-am numarat studentii, dar vreo 20 erau pe putin, oricum. Probabil ca au plecat si ei, ca si mine, mai devreme, pentru ca au avut ba cumparaturi de facut, ba sa evite aglomeratia. Dar nu s-ar mai pune atat problema de evitarea aglomeratiei din Rosiori, daca trenul ar fi direct Turnu - Bucuresti. Te-ar durea in cot atunci cand te urci in tren la Turnu.. Smile
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8268
Data de inscriere : 18/04/2011

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeDum 06 Ian 2013, 20:49

Radu a scris:
Apropo, cam ce ar mai trebui făcut ca să se mărească viteza?

In mod normal, intr-o tara normala se studiaza sectia respectiva, se identifica problemele sau zonele cu probleme si se actioneaza prompt. In Romania, se arunca o privire in sictir, se intocmesc 1000 de acte care pana la urma nu rezolva nimic si cam atat. Eventual se inlocuiesc cateva buloane sau le schimba intre ele si aia e. Problemele acelei sectii ar putea fi reprezentate de lipsa buloanelor, linia slabita ( a fost schimbata vreodata de la inaugurare ? daca da, in ce an ? daca stiti ), si eclisele ar mai putea reprezenta o problema. Totodata, m-as incumeta sa spun ca ar putea fi si terenul de vina, dar avand in vedere ca linia merge numai prin camp, ar fi chiar penibil sa fie acesta motivul, desi ... nu este exclus. La fel, daca mai sunt treceri la nivel unde se impun limitari, podete subrete, si lista poate continua.
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6236
Data de inscriere : 06/12/2008

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeMier 16 Ian 2013, 00:23

http://www.turnucustiri.ro/stiri-locale/5480-dinu-floricel-zis-geanta-a-marit-exagerat-de-mult-pretul-biletelor-pentru-calatoriile-pe-ruta-tr-magurele-bucuresti-regio-trans-are-pe-acelasi-traseu-tarife-la-jumatate-la-trasnsportul-pe-calea-ferata

Iata ca apar ecouri si in presa locala.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
tcatalin




Numarul mesajelor : 56
Varsta : 33
Localizare : Turnu Magurele/ Bucuresti
Reputatie : 4573
Data de inscriere : 20/01/2012

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeMier 16 Ian 2013, 20:29

RECLAMA, de asta au nevoie cei de la Regiotrans...cat mai multa
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3181
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 8017
Data de inscriere : 26/05/2011

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeJoi 17 Ian 2013, 01:39

La celelalte firme cat costa intre Bucuresti si Turnu?
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6236
Data de inscriere : 06/12/2008

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeJoi 17 Ian 2013, 23:13

N-am idee, ultima data am mers cu DLS Transport intre Turnu si Alexandria (microbuz care face legatura Corabia - Bucuresti) prin primavara trecuta si dadeam cat dadeam si pe Transalutus.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5278
Data de inscriere : 23/01/2012

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeVin 18 Ian 2013, 19:39

razvan - trenuri a scris:
La celelalte firme cat costa intre Bucuresti si Turnu?


la toate firmele e acelasi pret.
Indiferent ca e Transalutus, Millenium, Rahova sau Filaret.

Adica 34/37 cat o mai fi acum.



Radu ce zici
IC 593 BN 15.45 - 17.10 Rosiori +

R 14159 Rosiori Nord 17:22 -- Rosiori 17:28 -- Turnu Magurele 18:26

e bun vinerea? Imi place ca nu opreste in Videle, Filiasi, Strehaia.
Adica o intarzia in asa fel incat sa plece Regiotransul? Daca luam bilet din Bucuresti sunt
sanse sa stea 5-10 min Regiotransul dupa el ? Stiu ca e cam scump dar cu Tren plus iese un pret de autocar Smile
Iar la studenti iese sub autocar.



TREN REGIO 14162 a disparut cumva? Turnu 18.30-19.33 Rosiori
E doar o eroare de site? Cum e acuma pare ca ar dormi 2 trenuri in Turnu.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5278
Data de inscriere : 23/01/2012

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeVin 18 Ian 2013, 19:54

1693 Bucuresti Nord 12:45 -- Videle 13:34 -- Rosiori Nord 14:16

Rosiori Nord 14:20 -- Rosiori 14:26 -- Turnu Magurele 15:21



astia de la Regiotrans fac cumva intentionat chestia asta ?
Ca eu chiar nu mai inteleg.
Nu suntem Germania sa ai legatura la 1-3 minute si sa fi sigur ca o prinzi.

Chiar e asa greu sa isi mute trenurile cu 10 minute?
Ca se stie ca CFR pleaca la si 45 din Buucresti si ajunge in jur de x si 15-25.
De ce nu pun si ei trenurile la 14.30 si 17.30

Mai ales ca asta de 14.20 sta 50 de minute in Turnu.
Pe langa ca nu is fac reclama pur si simplu nu .......

Iar ne aburesc cu placa aia scrieti pe site ca o sa primiti ......
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5278
Data de inscriere : 23/01/2012

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeVin 18 Ian 2013, 23:15

Poftiti si niste comentarii calde, foarte diferite de ce zic eu , Radu si Catalin ....

p.s. nue nimeni obligat sa citeasca ce scriu eu, eu va arat doar ce spune piata.



bilete
Ideea este ca pe calea ferata poate fi pretul mai mic, dar faci o saptamana pana la Bucuresti, iar faza cu concurenta cade ca daca te uiti la fiecare ora circula si un microbuz al altei firme gen DLS, Milenium etc.

Costy,mai usor
Este o alternativa a transportului rutier,e concurenta,trenul circula aproape plin in fiecare zi.Cei care circula cu masinile lui Geanta au vazut ce imputite sunt si ce mirosuri urate stapanesc interiorul,cred ca nu se spala cu lunile,dar sa ia 10 lei pe un pachet se poate.Trenul e intr/adevar f curat si bine incalzit,iar de pret ce sa mai spunem,e la jumatate.Autobuzele ajung la intrare in Bucuresti,trenul te lasa in Gara de Nord,deci,mult mai in centru.Am uitat sa va spun ca la autobuze la Geanta se mai merge si fara bilet,mai ales de pe traseu.

cfr
Nici Geanta si nici alti transportatori privati nu o isi permit sa lucreze in pierdere. De ce nu stai tu, autorule, la "Ciuperca" si sa sfatuiesti cetatenii sa calatoreasca cu trenul? question
Mereu ati avut o problema cu alegerile (electorale sau nu).




sorin pe 16 Ianuarie 2013, 11:11
#4
...
Daca nu stiti despre ce e vorba nu va mai dati cu parerea pe aici. Ce ironic esti Costy "o saptamana pana la Bucuresti". Ai sa fi totusi seriosi.Sunt trenuri din Turnu la intervale de aproximativ 2 ore jumate. Spre exemplu 9.00 plecare Turnu 10.01 sosire Rosiori ; 10.15 plecare Rosiori 12.15 sosire Bucuresti. Nu cred ca este exagerat de mult 3 ore si 15 min, tinand cont ca pe calea ferata sunt 150km. Sa nu mai vorbesc ca la autobuze nu se da reducere pt studenti; la tren pt studenti biletul turnu-bucuresti este 9,6 lei.
Ideea e ca astia de la Regiotrans nu isi fac reclama
...





Scumpire nejustificata
Da, acesti escroci de soferi s-au molipsit de la "patronul" lor care in fiecare semestru mai adauga la pretul biletului un 10-15%.Nu mai spun ca tot acesti escroci de soferi au scumpit trimesul pachetelor de la 5ron la 10ron parca le-ar duce ei in carca pana la destinatie.Nu va mai saturati LESINATILOR.Evaziune fiscala pe fata[nesatuilor].Parca a-ti manca cu doua guri.Confortul an aceste"microbuze" lasa de dorit,mirosuri urate,geamuri murdare,scaune jegoase,la fel ca si angajati.Geanta nu vede toate astea,pe el il intereseaza decat "BANUL" profitul ,confortul lasa de dorit.




fiecare cum isi permite
si acum cativa ani cand eram student aveam colegi care veneau cu trenul la bucuresti, cu toate ca faceau pana la 5 ore. Cu siguranta ar fi preferat sa vina cu microbuzul, dar nu isi permiteau.
Ce vina are patronul firmei de transport daca creste pretul odata cu cresterea pretului la combustibil, la salariu etc.? are el calculele lui de profitabilitate. fiecare sa mearga cu ce isi permite!
Si referitor la faza cu trenul te lasa la gara si microbuzul la intrare.asta depinde f mult de zona in care stai. la autobuz poti opta sa cobori la intrare sa iei 32 sau in 13.
Trenul nu iti ofera alternative.



Trenuri
De la Bucuresti la Turnu, cel mai bine se ajunge plecand de la 9:20 din Gara de Nord ( cu un tren regiotrans ) iar in Rosiori, trenul spre are legatura imediata ( in cateva minute, iar biletele se cumpara din tren). In total de la Bucuresti la Turnu se fac 2 ore si 45 min, deci putin mai mult ca la autobuz dar mult mai ieftin. Si va intreb eu acum, facand un calcul simplu, preferati sa dati 34 de lei pt maxim o ora in minus pe drum (sau 19,8 lei la tren sau 9,6 lei pt studenti si elevi ). Asadar diferenta e ori de 14 lei ori de 24 de lei. Si aici m-am referit strict la ceea ce tine de bani, fara sa ma refer si la alte avantaje ale calatoriei cu trenul: baie in tren, mai mult spatiu pt bagaje, mult mai sigur fata de mersul pe sosea, siguranta mai mare a bagajelor. E adevarat ca pot aparea si unele intarzieri neprevazute dar si cu autobuzul mi s-au intamplat destule faze cand se strica autobuzul si astepta altul sa vina din urma sa ia calatorii. Asa ca...




razvi pe 17 Ianuarie 2013, 01:37
#10
varianta cu trenul este buna
Studentii, elevi, pensionari au reducere la tren si este bine. Bine ca sunt multe trenuri intre Turnu Magurele si Rosiori iar de acolo am mereu legaturi catre Bucuresti, Craiova, Pitesti.
Andrei pe 16 Ianuarie 2013, 21:42
#9
Cu Regiotrans, alternativa feroviara incepe sa conteze
Nicicand nu s-a mai vazut sa faca trenul intre Rosiori si Turnu chiar si sub o ora, se vede cu ochiul liber ca mana unui operator privat face sa se simta diferenta. In plus, trenurile sunt puse special pentru legaturi cu Bucurestiul, sunt solicitari si pentru introducerea unui tren direct pana la Bucuresti, dar asta e momentan o chestiune de perspectiva.
E un mijloc de transport mult mai sigur, in care te simti respectat (nu te mai opreste iarna pe la un Draganesti-Vlasca pentru ca nu stiu cine vrea sa isi cumpere mici), nici sa te opreasca de vreo 2 ori prin Alexandria ca trebuie sa alimenteze, apoi iar la autogara, iar in weekend nu stai la coada pe E 70 de ti se lungesc urechile.. Practic, timpii de parcurs intre tren si autobuz se compenseaza, sa spunem ca e maxim o diferenta de 30-40 de minute, uneori ajungi chiar mai repede cu trenul.
Cat despre costuri, este iar o diferenta in favoarea trenului.



Nu am timp acum sa citesc toate comentariile, insa am vazut titlul si nu pot sa nu scriu doua randuri aici deoarece este o problema foarte mare aceasta a monopolului pe care il detine dl. Geanta...pe langa faptul ca creste preturile dupa bunul plac, conditiile de calatorie sunt jalnice (scaune rupte, mizerie, soferi nesimtiti), iar notiunea de "caldura" se pare ca nu le este absolut deloc familiara.
Ar trebui sa facem reclamatii in masa la Protectia Consumatorului...si nu in Turnu Magurele sau Alexandria pentru ca nu am avea sorti de izbanda.



diferenta
nu zic decat atat....bucuresti-galati distanta vreo 250km-pret microbuz cam 45-47 lei. turnu-bucuresti distanta 120si pret 35!!!
Craioveanu pe 17 Ianuarie 2013, 18:18
#16
Geanta,nu mai merge cu fetite?
Ai scumpit biletele la autobuzele alea jegoase,put inauntru,scaunele sunt soioase,mizerie pe jos,caldura ciuciu si soferi nesimtiti si aroganti care fac cel putin un milion pe pachete si curse fara bilete.Hai la tren ca e mult mai curat,sigur si mult mai ieftin.



numai de bine
Revin sa zic ca daca intr-adevar trenul Turnu-Rosiori si-a schimbat fata, este de bine. N-am mai circulat cu un tren din 2003. In legatura cu pretul biletelor, e la fel peste tot, vezi Atlassib, Filaret sau altii. Asta este, s-a redus numarul de calatori, au pus masini mici de 26 persoane, au costuri mai mari, nu putem zice nimic. Sunt situatii cand acestea circula aproape goale si trebuie sa se compenseze cumva. Pe de alta parte din punctul meu de vedere este cea mai simpla deplasarea cu auto propriu, Bucuresti - Turnu max. 100 lei, 2 persoane esti chiar in avantaj. Nu mai spun ca faci o ora jumate. Asa a fost mereu, depinde cum vezi lucrurile.




Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6236
Data de inscriere : 06/12/2008

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeSam 19 Ian 2013, 18:24

O prima observatie: unul din cei care au postat pe site-ul mentionat sunt chiar eu - si ma refeream la perspectiva trenurilor directe Turnu - Bucuresti.

Ei bine, weekend-ul acesta sunt la Turnu. Am plecat vineri seara, cu legatura mea favorita, plecare 17:45 Buc.N - 19.14 Ros plec 19:39 - sos Tr.M. 20:41.

Parerea mea este ca, avand in vedere ca trenurile de Turnu sunt, in general, trenuri de legatura, asteapta acele legaturi, chiar daca e un minut distanta intre trenuri. Cel mai bun exemplu e ceea ce am vazut aseara (pentru a doua oara consecutiv): trenul Regio cu plecare la 17:25 din Buc. Bas. vine cu intarziere in Rosiori, nu la 19:38, ca in orar, iar trenul de Turnu pleaca la 19:39. Ei bine, de fiecare data, trenul de Turnu asteapta Regio de Buc.Bas, asa incat aseara a plecat din Rosiori la 19:53 si a ajuns la 20:58.

Deci, nu cred ca trebuie sa ne fie treama de diferenta de 4 minute. Am indrumat o cunostinta sa o foloseasca si a fost foarte bine.

IC de 15:45 e o solutie, desi eu prefer 14:45, pentru ca mi se pare mai rentabil, iar uneori prefer sa mai stau un pic prin Rosiori ca sa mai observ cate ceva, mai fac poze pentru forum etc. Dar nu cred ca risti sa pierzi legatura cu IC. Oricum, trenul fusese anulat luna trecute - parca, acum l-au reintrodus in circulatie, dar nu si in weekend. Din octombrie il anulasera pana la noul mers.

Pe site-ul Regiotrans e o eroare cu trenul de 18:30, sper sa o corecteze, chiar ieri am vazut trenul respectiv sosit in Rosiori N. cu 2 min intarziere, la 19:35.

Inca o chestie... am fost ieri si la casa de bilete Regiotrans din Buc.N. Din cate stia casiera, nu se are in plan un tren direct pana la Turnu, dar a sugerat sa ne adresam superiorilor, ca ea nu poate sa faca nimic.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 44
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5278
Data de inscriere : 23/01/2012

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeSam 19 Ian 2013, 21:51

Radu a scris:
O prima observatie: unul din cei care au postat pe site-ul mentionat sunt chiar eu - si ma refeream la perspectiva trenurilor directe Turnu - Bucuresti.

Ei bine, weekend-ul acesta sunt la Turnu. Am plecat vineri seara, cu legatura mea favorita, plecare 17:45 Buc.N - 19.14 Ros plec 19:39 - sos Tr.M. 20:41.

IC de 15:45 e o solutie, desi eu prefer 14:45, pentru ca mi se pare mai rentabil, iar uneori prefer sa mai stau un pic prin Rosiori ca sa mai observ cate ceva, mai fac poze pentru forum etc. Dar nu cred ca risti sa pierzi legatura cu IC. Oricum, trenul fusese anulat luna trecute - parca, acum l-au reintrodus in circulatie, dar nu si in weekend. Din octombrie il anulasera pana la noul mers.

Inca o chestie... am fost ieri si la casa de bilete Regiotrans din Buc.N. Din cate stia casiera, nu se are in plan un tren direct pana la Turnu, dar a sugerat sa ne adresam superiorilor, ca ea nu poate sa faca nimic.

Cel de 17.45 nu e cam aglomerat vinerea? Adica vreo 20-30 de vagon in picioare? Din cate stiu eu sunt vagoane doar salon.
Ma enerveaza siteul Cfr Calatori, IC 592 e doar L-V? Ca azi nu e . De cand nu mai poti intra pe linkuri eu nu stiu cum sa aflu cum circula un tren Sad
Si eu probabil as folosi cel de 14.45 dar ziceam de cel de 15.45 sau mai tarziu ca totusi vinerea poate nu poti pleca asa devreme. Iar apoi sunt trenurile f aglomerate.
Legat de legaturi, e normal sa astepte ultimele legaturi dar daca sunt doar 2 min fata de IC nu vad de ce l-ar astepta. Sunt sanse destul de mici ca sa coboare cineva din el pentru Turnu in afara de vineri. De asta as vrea sa plece putin mai tarziu.

Pai sa ne adresam superiorilor? Dar care sunt aia ??
Ca eu cand am fost , am mai scris, mi-a zis un tip (casiera mi-a zis sa vorbesc cu el, sau el se bagase in seama) ca sa scriu ca ...... pe site ca poate ne raspund. I-am zis daca facem vreun lista ceva? Ca el nu stie ce sa spuna, chestii de astea.


De alte trenuri Bucuresti-Craiova ai intrebat? Dar de legaturi mai bune Costesti - Turnu ? Adica acelasi automotor sa mearga la Costesti? Probabil ar trebui cicalite si casierele din Turnu si Rosiori.
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6236
Data de inscriere : 06/12/2008

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeDum 20 Ian 2013, 13:06

Vineri a fost foarte aglomerat, parca mai aglomerat ca de obicei. Deja am facut o obisnuinta din a-mi lua bilet fie cu o zi inainte, fie mai de dimineata, ca sa nu risc sa calatoresc in picioare. Si da, chiar s-a mai mers in picioare pana la Videle.

Coada la bilete nu era, dar asta e pentru ca, probabil, functionau foarte multe case de bilete.
Daca voiai sa pleci la Ploiesti, erau mari sanse sa nu gasesti un loc nici macar in picioare. IR-ul de Sibiu cu plecare la 15:30 era compus din 3 vagoane, iar prietena mea a prins, cu mare noroc si concesii, un ultim loc in picioare.
Alte cunostinte care mergeau pana la Ploiesti, pe la ora 16:30, n-au mai prins nici macar in picioare loc... si s-au dus la autogara.

Pentru a nu mai intampina dificultatile de pe Infofer, eu deja de ceva timp folosesc www.merstrenuri.ro, care are si mersul trenurilor operatorilor privati. Un singur defect i-am gasit: atunci cand cauti rute cu el, pe unele la care timpii sunt foarte mici intre trenuri, nu ti le afiseaza (de ex. 12:45-14:16, 14:20-15:21), indiferent ce setari faci pe acolo. Dar daca stai sa cauti legaturile manual, nu ai nicio problema.

De alte trenuri nu am intrebat, Regiotrans i-a raspuns unei persoane acum ceva timp ca au in vedere, dar ca nu se poate sa introduca o alta pereche pe Craiova-Bucuresti.
Sa vedem.. eu ma astept sa se introduca macar o pereche din Pitesti spre Costesti-Rosiori-Turnu, avand in vedere ca toate liniile din nordul judetului Arges, linia de legatura dintre judete, precum si toate liniile din sudul Teleormanului sunt ale Regiotrans-ului.

P.S.: Maine plec din nou la Bucuresti, cu trenul de ora 9:00.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Vizitator
Vizitator




108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeDum 20 Ian 2013, 13:32

Vinerea in general tot ce pleaca din Capitala e full, mai ales pana la prima sau a doua statie gen Videle, Rosiori ori Pl.Sud/Vest sunt mai multe categorii de calatori care pleaca vinerea din capitala spre provincie cum ar fi calatori de zi cu zi, apoi studenti care se intorc acasa, elevi care se duc in week-end la tara, navestisti, asa a fost mereu vinerea dupa prinz pana seara tarziu la trenurile care pleaca din capitala si duminica la cele care sosesc de la prinz pana seara tarziu in rest traficul e destul de normal cu exceptia perioadelor de vara spre Litoral sau Iarna spre munte.

la trenul de 09:00 ai legatura in 14 min in Rosiori pentru Bucuresti e destul de buna legatura si ieftina pe deasupra. Daca mai esti si student atunci e si mai ok.
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6236
Data de inscriere : 06/12/2008

108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitimeLun 21 Ian 2013, 14:37

Am avut ceva emotii azi, pentru ca a intarziat trenul de la Rosiori, care a sosit la 9:06 in loc de 8:53, dar am plecat pana la urma in marja de eroare, la 9:10, in loc de 9:00, primind si asigurarile ca nu pierd legatura.
Si nu am pierdut-o: am facut 58 min, am sosit la 10:08 pe linia 3, cu tot cu bagajul aferent la 10:09 deja imi luasem bilet din Rosiori si peste inca un minut eram in tren (pe linia 1), plecand la 10:15. Nici nu apucase sa soseasa (a avut intarziere) trenul Regio Craiova-Rosiori (pe linia 2), legatura pentru Regio Rosiori - Buc. Bas.
Mi se pare ca sunt restrictii de viteza intre Vadul Lat si Gradinari, am sosit la 12:33 in Bucuresti.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Continut sponsorizat





108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Empty
MesajSubiect: Re: 108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele   108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele - Pagina 29 Icon_minitime

Sus In jos
 
108 : Rosiori Nord - Turnu Magurele
Sus 
Pagina 29 din 57Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 43 ... 57  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» Turnu Magurele - Segarcea Deal
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» Roşiori Nord (900)
» 107 : Rosiori Nord - Costesti

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 100-
Mergi direct la: