Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate

In jos 
+4
lovekomotive
Amiralul
cortexedge
didi
8 participanți
AutorMesaj
didi

didi


Numarul mesajelor : 635
Varsta : 37
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6375
Data de inscriere : 28/09/2009

Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitimeDum 25 Iul 2010, 16:47

Am decis sa postez acest mesaj nu numai pentru ca si eu sunt pasionata de trenuri si locomotive ci si pentru simplul fapt ca am cunoscut-o pe prima femeie din Romania, care a devenit mecanic de locomotiva cu acte in regula si anume doamna Dana Târşogoiu.
In momentul de fata numai la Craiova exista 2 doamne mecanici de locomotiva, doamnele Dana Târşogoiu si doamna Elsa Bădănac.
Acum 2 saptamani vorbeam cu un prieten bun , care este mecanic de locomotiva , unul dintre cei mai buni mecanici de la noi din tara , si l-am intrebat daca mai stie ceva de doamna Dana ,mecanic de locomotiva,ca am dat intamplator de niste articole cu dansa pe internet .Dinsul a sunat-o si mi-a aranjat o intalnire .
Zis si facut urma sa o astept intr o vineri seara la ora 9 cand dansa ajungea cu un tren accelerat format din rame desiro.Eram curioasa sa o cunosc , pentru ca nu mai intalnisem alta pasionata de locomotive si trenuri .Si mie si pasionatilor prezenti ne-a demonstrat ca aceasta meserie i se potriveste ca o manusa cand a intrat in gara timpuriu cu 7 minute What a Face , rar acest lucru intalnit la multi mecanici , si mai ales ca pe drum acumulase intirzieri.
Intalnirea a fost foarte emotionanta , dansa mi-a povestit peripetiile prin care a trecut sa ajunga mecanic si cum din cauza stagiului militar , imposibil de efectuat pentru o femeie, era sa fie respinsa dar norocul a fost de partea dansei caci in acel an s-a scos armata obligatorie.Mi-a povestit ca de tinara lucra in Cfr si a inceput ca functionara la ghiseu, si cand si-a anuntat decizia de a anunta ca va urma scoala de mecanici de locomotiva multi barbati nu au crezut in dansa dar cu timpul le-a demonstrat ca este capabila de aceasta meserie pe care o indrageste.Contrar cu ce stiam eu si multi pasionati,dansa nu este numai autorizata sa conduca un automotor desiro (cursele catre Bucuresti le efectueaza pe desiro), ci si pe o locomotiva fie ea un Ec sau un Ea sau un LDH, inclusiv pe Defileu Jiului si de ceva timp a trecut de la ajutor de mecanic la mecanic de locomotiva cu acte in regula.Momentan se pregateste pentru a lua autorizatia pentru panta in zona Balota .Doamna Elsa fiind mai tinara in bransa este inca ajutor dar si dansa promite multe si va ajunge ca si colega ei doamna Dana .Eu le felicit pentru meseria aleasa pentru ca este foarte greu sa ajungi sa o practici mai ales femeie fiind... dar nu imposibil .Iar doamna Dana a spart gheata si ne-a demonstrat ca inca un mit a fost distrus si anume si femeile pot fi bune in aceasta meserie.
Vreau sa va felicit pe amandoua pentru meseria aleasa , va felicit atit personal cat si pe acest forum si asteptam si alte femei mecanici de locomotiva si alte pasionate de calea ferata.. .Singura mea rugaminte , ca stiu ca vor exista baieti, barbati care nu vor fi de acord cu acest articol.Va rog frumos nu lasati un mesaj rautacios chiar daca nu credeti in performanta doamnelor .Acest mesaj este o felicitare catre doamnele care au demonstrat ca , daca ai un vis aproape imposibil de implinit........ acesta nu e imposibil de realizat.

Doamna Dana zambind catre pasionatii feroviari .
Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate P1150316

Si un articol aparut in presa (sursa Realitatea Tv)
http://www.realitatea.net/doamnele-din-locomotiva_715141.html





Ultima editare efectuata de catre didi in Dum 25 Iul 2010, 21:38, editata de 1 ori
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9168
Data de inscriere : 20/08/2008

Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Re: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitimeDum 25 Iul 2010, 18:12

Prea tare! What a Face Frumos facut reportajul, respect doamnelor. As vrea sa circul si eu cu un tren condus de o femeie. a21

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6332
Data de inscriere : 12/06/2009

Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Re: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitimeDum 25 Iul 2010, 20:45

De ce n-ar conduce un tren o femeie?
Bine ca ne lasa pe noi,barbatii,sa credem ca conducem lumea ... Laughing Laughing Very Happy Wink :!:
Sus In jos
lovekomotive
V.I.P Member
V.I.P Member
lovekomotive


Numarul mesajelor : 751
Varsta : 35
Localizare : Piatra Neamt
Reputatie : 6183
Data de inscriere : 20/08/2009

Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Re: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitimeDum 25 Iul 2010, 21:06

Din partea mea tot respectul pentru aceste doua doamne dragute Smile E greu sa ai si familie, copii si sa te tii si de aceasta meserie destul de grea, dar ele dovedesc ca se poate. Oricum cred ca dau dovada de un comportament mult mai calduros fata de pasionatii de trenuri care indraznesc sa pozeze trenurile, comportament ce lipseste la unii mecanici care sunt prea "securisti".
Sus In jos
zenox4500
V.I.P Member
V.I.P Member
zenox4500


Numarul mesajelor : 103
Varsta : 68
Localizare : Caransebeş
Reputatie : 5546
Data de inscriere : 01/08/2009

Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Re: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitimeDum 17 Oct 2010, 18:53

Când o vedem pe DIDI , la bordul unui DESIRO ?
Sus In jos
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member
orestte


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 49
Localizare : Timisoara
Reputatie : 6073
Data de inscriere : 28/10/2008

Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Re: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitimeLun 18 Oct 2010, 10:38

Ma ofer sa o initiez in meserie si la bordul unui AMX 4500 Smile
Sus In jos
Re6/6

Re6/6


Numarul mesajelor : 489
Reputatie : 5330
Data de inscriere : 11/02/2011

Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Re: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitimeMar 15 Feb 2011, 10:05

Am calatorit prin europa si sa stii ca am mai vazut mecanici de locomotive, care erau femei.In austria chiar multe care conduc locomotive OBB 1116 Taurus.
Aici la noi se pare ca exista un pic de egoism si prejudecata in ceea ce priveste practicarea acestei meserii de catre femei.
.....oricum mecanicul viitorului va fi un fel de "driver" al trenului..... asa ca si femeile pot sa conduca locomotive precum conduc de ex. masini sau avioane.
Mult succes!!!
PS.- si cred ca doamnele vor fi si mai disciplinate Very Happy

Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23459
Data de inscriere : 05/10/2010

Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Re: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitimeMar 15 Feb 2011, 11:30

cortexedge a scris:
Prea tare! What a Face Frumos facut reportajul, respect doamnelor. As vrea sa circul si eu cu un tren condus de o femeie. a21

Vin-o pe M202 la Petrosani si poate ai ocazia sa o prinzi la Personalul de 14.05 sau daca nu dimineata cu 1821 de la Craiova pana la Petrosani..
Eu am prins-o si m-a surprins faptul ca franeaza fin fara socuri..
Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6332
Data de inscriere : 12/06/2009

Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Re: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitimeMar 23 Iul 2019, 14:48

Sus In jos
Continut sponsorizat





Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Empty
MesajSubiect: Re: Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate   Doamnele din  locomotiva .. un vis devenit realitate Icon_minitime

Sus In jos
 
Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Realitate!
» LOCOMOTIVE CLASA 40 (Vol. I)
» Locomotive clasa 63 si 65
» Locomotiva EA1 - 106
» Locomotive clasa 66/67, 70/71 SI 64.

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: DISCUTII LIBERE-
Mergi direct la: