Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Timisoara - Deva la matineu

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Timisoara - Deva la matineu Empty
MesajSubiect: Timisoara - Deva la matineu   Timisoara - Deva la matineu Icon_minitimeMier 21 Iul - 5:28

Si cand zic matineu, zic 4:33. Adica personalul 2601 intre Timisoara si Arad. Care are in mod surprinzator o groaza de vagoane ale trenului Mangalia - Curtici (asa scrie pe el) si vreo 3 vagoane de personal, dintre care unul care se folosea in general la accelerate.

Acum (5:16) stau in Ortisoara si astept sa soseasca alt tren. Update: A sosit, am aflat si despre care este vorba de P 2602 Arad - Timisoara, parca are ceva mai multi calatori decat trenul nostru, in care am vazut doar vreo 8 persoane.

Pana la Deva mai e drum lung (ajung abia la 9:16), dar o sa am internet mobil si in functie de cat ma va tine bateria voi mai scrie pe forum diverse detalii.

Am cateva filmulete facute in Timisoara pe care le voi uploada imediat ce voi da de o conexiune buna.

Am ajuns acum in Vinga (5:25). Deja incepe sa se aglomereze. Au urcat vreo 30 persoane (dintre care vreo 8 de etnie rroma), probabil cu lucru sau bisnita in Arad. Bai da multi is care merg acum in Arad, majoritatea plini de bagaje.

Un mic detaliu as avea de aflat daca stie careva. De ce naiba sta personalul Timisoara - Radna (cel de 4:30) timp de 20 de minute in Giarmata ? Daca n-ar fi fost atatea opriri aiurea probabil ca il luam pe ala pana in Radna si de acolo personalul pana la Deva. Asa am venit in Arad, pentru ca cel de Radna ajunge cu 8 minute inainte sa vina personalul de la Arad. Si asta daca ajunge la timp.
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Timisoara - Deva la matineu Empty
MesajSubiect: Re: Timisoara - Deva la matineu   Timisoara - Deva la matineu Icon_minitimeMier 21 Iul - 12:42

Trenul asta de la Arad la Simeria e simpatic, se misca repede dar te si zdruncina de nu poti sa scrii in anumite momente. Cu toate astea e un tren fain in care mie, personal, imi place sa calatoresc.

Calatori sunt destui pe ruta asta, fie ca vin din Arad, Radna, Savarsin, Ilia sau Deva spre diverse comune apropiate de aceste localitati. In general trenurile astea au calatori destui si se fac incasari bune din bilete, motiv pentru care sunt 3 perechi de trenuri doar Arad – Simeria. E drept, unul e accelerat, nu opreste peste tot.

In Arad am prins o faza interesanta. Vroiam si eu sa imi iau o cafea (surprinzator, nu beau cafea de obicei, dar dupa o zi intreaga de lucru si jumatate de ora de somn ai nevoie) si stiu ca in garile astea mai mari exista automate de cafea. In Arad stiam sigur ca e un automat asa ca m-am dus glont catre el (imi pleca trenul in 20 de minute, de aia am mers glont). Aveam hartia de 1 leu pregatita sa imi mai un mocacino sau un ciococina (ciocolata cu cafea, gust placut). Cand colo teapa. Tot incerc, tot incerc, nu merge. Vine un paznic care statea prin gara si imi zice ca nu merge ca au tot bagat unii airea monede pe acolo si s-a stricat si merge numai cu monede (adica sa pun monede unde trebe). Halal lucru, un singur automat si pe ala l-au stricat.

A trebuit sa merg in Bistro si sa imi iau o cafea mica cu un pliculet de zahar la 1,5 lei. Si mai putin si mai multi bani dati. Enervant.

Pe tren intre Timisoara si Ortisoara a fost liniste. Dar liniste de aia totala, doar cativa oameni au urcat. Din Vinga si Sag s-a umplus in schimb tot trenul. Nu stiu cati naiba merg la munca de la 5:20 dimineata, dar cert e ca s-a umplut. Si eu am nimerit in vagon numai cu persoane cu ten inchis. Au coborat toti in Aradul Nou, lucreaza la fabrica de incaltaminte.

Fix cand am ajuns eu cu trenul in Arad pleca personalul Petrosani – Timisoara catre Timisoara. Nu stiu cum de am nimerit asa, dar l-am nimerit bine. Tot inainte de a pleca spre Deva am vazut plecand, tot spre Timisoara, acceleratul care venea de la Sighetul Marmatiei. Pozele mai jos

Se pare ca in zona impadurita inainte de Savarsin semnalul la net suge rau. Adica e 1X, care e de fapt 1x/3. Adica mergea ca ceaiul.

Halta Nadas. O halta in mijlocul lui Nicaieri. Doar un drum si o pancarta pe care scrie paraul Nadas.

Chiar inainte de Deva am reusit sa aflu ca in Timisoara cea care mi-a dat biletul mi l-a dat dat pentru data de 19 august 2010. Si eu circulam cu el in 21 iulie 2010. Eu il vroiam pentru azi, logic, dar nu am urmarit biletul si nici nasul nu a fost atent la acel detaliu. In schimb cel cu supracontrolul de la Ilia a fost pe faza si mi-a zis ca nu e valid. Mi-a zis ca tine el biletul si ca mna, eu merg la Deva (mai aveam 10 minute de mers).

Oricum cand iau biletul de intoarcere o sa am grija sa nu ma trezesc cu bilet pentru cine stie ce data din viitor.

Pentru moment stau relaxat la o cofetarie in Deva asteptand niste acte, dupa care urmeaza sa hoinaresc prin oras o perioada. Asta pana in jurul orei 3, cand am un personal care ma duce la Lugoj iar de acolo inca un personal care ma duce la Timisoara. In total 5 ore de mers (cu o pauza de o ora in Lugoj).

Poze de pe drum o sa pun imediat ce am un net bun. Pana atunci un bonus: trenul cu care am venit pana la Deva

Timisoara - Deva la matineu Aradsimeria
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
Vizitator
Vizitator




Timisoara - Deva la matineu Empty
MesajSubiect: Re: Timisoara - Deva la matineu   Timisoara - Deva la matineu Icon_minitimeMier 21 Iul - 13:27

Sa te intorci cu personalul pe linia Ilia-Lugoj e o buna oportunitate pentru a poza cit mai mult pe traseu.
Sus In jos
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Timisoara - Deva la matineu Empty
MesajSubiect: Re: Timisoara - Deva la matineu   Timisoara - Deva la matineu Icon_minitimeMier 21 Iul - 13:52

Din pacate nu cred ca ma intorc pe Ilia - Lugoj, ci mai degraba pe Radna - Timisoara.
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
stinky

stinky


Numarul mesajelor : 256
Varsta : 36
Localizare : Jimbolia,Timis
Reputatie : 5687
Data de inscriere : 25/08/2009

Timisoara - Deva la matineu Empty
MesajSubiect: Re: Timisoara - Deva la matineu   Timisoara - Deva la matineu Icon_minitimeMier 21 Iul - 14:06

Acele vagoane care de la trenul Mangalia-Curtici ce le-ai vazut atasate la personalul din Timisoara spre Arad vin mereu seara si pleaca la acea ora matinala fiindca sunt aduse la curatenie,spalat si vitanjat in statia Timisoara Nord.....
Sus In jos
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Timisoara - Deva la matineu Empty
MesajSubiect: Re: Timisoara - Deva la matineu   Timisoara - Deva la matineu Icon_minitimeJoi 22 Iul - 19:48

Multam de lamurire Stinky. Ma si miram ce cauta atatea vagoane de mangalia pe un personal.

La intoarcere am venit pana la urma pe Radna, am o groaza de poze de aratat. Toate le voi pune cel mai probabil vineri seara sau sambata dupa-masa. De ce le pun doar atunci ? Pai maine dimineata trebuie sa plec iar la Deva (o placere, ce sa mai zic). Cu ce voi merge ? Tot cu trenul Razz
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Timisoara - Deva la matineu Empty
MesajSubiect: Re: Timisoara - Deva la matineu   Timisoara - Deva la matineu Icon_minitimeVin 23 Iul - 10:33

@dan tm - cred ca azi ma intorc pe ilia - lugoj. Sper sa mai am rabdarea necesara sa fac fotografii dupa ce o sa merg la registrul comertului in Deva. Adica acte, acte, acte.....

Pentru moment sunt in Radna, in 10 minute (e 10:31) trebuie sa vina Acceleratul de la Arad. Totusi s-ar putea sa mai stau un pic pentru ca acceleratul Constanta - Arad are o intarziere foarte mare. Trebuia sa ajunga la 9:25, acum e 10:30 si inca nu a venit, cel putin asa a zis cel de la casa de bilete.

Revin cu un update din Deva.
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5548
Data de inscriere : 25/07/2009

Timisoara - Deva la matineu Empty
MesajSubiect: Re: Timisoara - Deva la matineu   Timisoara - Deva la matineu Icon_minitimeVin 23 Iul - 12:04

12:00- Acceleratul 10826 isi misca intr-un final curul dupa ce a stat 20 de minute in Varadia. Motivul ? Au intarziat alte trenuri asa ca asteptam si noi sa vina personalul Lupeni - Arad. Sper ca asta a fost problema si nu altceva, pentru ca trebuia sa fiu deja trecut de Ilia si eu nici nu am ajuns in Savarsin. Si mai e de mers cam o ora si ceva. Eu trebuia sa ajung la 12:15, probabil ca o sa ajung la 13:00. That suck.

Sper ca la revenirea sa nu mai pierdem atat de mult vremea din cauza intarzierilor si sa ajung si eu in timp util la gara de nord din Timisoara pana in ora 10.
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
Continut sponsorizat





Timisoara - Deva la matineu Empty
MesajSubiect: Re: Timisoara - Deva la matineu   Timisoara - Deva la matineu Icon_minitime

Sus In jos
 
Timisoara - Deva la matineu
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Timisoara - Buzias - Deva
» IR 1991/1992 Timisoara N./Deva/Resita Sud-Craiova-Mangalia
» 1622 Timisoara N.-Aradu Nou-Deva-Sibiu-Brasov-Bucuresti
» IR 10192/10196/10198 Timisoara Nord/Deva/Resita Nord - Mangalia
» Reportaje feroviare Adirmvl

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: