Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 206 : Sibot - Cugir

In jos 
+29
marius664
MariusM
mielutu zburator
cristy79
DUAL
kristi kkk
dan tm
Andrey_tm
AndiCFR
IonutCFR2009
Adirmvl
cristi CFR
raulberian
Dr2005
Vitosa
Adrian78
Luca tgv
c o r v i n
Vlad
TVlad
Nesebar
cortexedge
ldh80
Norbi
Caravelle_Zg
Silviu Sintea
Horea
Ionutz
myster2008
33 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Vitosa




Numarul mesajelor : 8671
Reputatie : 13903
Data de inscriere : 08/01/2011

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeMar Aug 21, 2018 9:35 pm

Eu zic ca macar lunar sa le mai trimiti cate un mail sa nu te uite.
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6368
Reputatie : 12040
Data de inscriere : 09/07/2009

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeMar Aug 21, 2018 10:00 pm

raulberian a scris:
E buna ideea ta tocmai astazi le-am trimis oficial un mesaj celor de la CFR sa ii intreb ce au de gand sa faca cu ruta Cugir mi-au zis ca nu au vagoane dar ca se vor adapta momentan doar pe materialul rulant pe care il au si mi-au zis ca nu imi pot oferi un raspuns concret cand se va relua circulatia trenurilor pe Cugir si Hunedoara , concluzia asteptam pana in decembrie sa vedem ce iese

Daca votati cu cine trebuie, iese sigur... Very Happy
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23450
Data de inscriere : 05/10/2010

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeMier Aug 22, 2018 10:30 am

raulberian a scris:
E buna ideea ta tocmai astazi le-am trimis oficial un mesaj celor de la CFR sa ii intreb ce au de gand sa faca cu ruta Cugir mi-au zis ca nu au vagoane dar ca se vor adapta momentan doar pe materialul rulant pe care il au si mi-au zis ca nu imi pot oferi un raspuns concret cand se va relua circulatia trenurilor pe Cugir si Hunedoara , concluzia asteptam pana in decembrie sa vedem ce iese

Poți sa aștepți pana ieși la pensie
Ei anulează trenuri pe rute importante și noi vrem trenuri pe viituri de linii mai ales când se știe de cârdășia politicului cu mafia auto
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6716
Data de inscriere : 23/01/2014

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeMier Aug 22, 2018 6:15 pm

raulberian a scris:
E buna ideea ta tocmai astazi le-am trimis oficial un mesaj celor de la CFR sa ii intreb ce au de gand sa faca cu ruta Cugir mi-au zis ca nu au vagoane dar ca se vor adapta momentan doar pe materialul rulant pe care il au si mi-au zis ca nu imi pot oferi un raspuns concret cand se va relua circulatia trenurilor pe Cugir si Hunedoara , concluzia asteptam pana in decembrie sa vedem ce iese
N-o sa iasa nimic stai linistit. In acest moment CFR Calatori nu are de gand sa mai deschida circulatia pe vreo ruta, iar pe Cugir nu sunt interesati chiar deloc.Situatia nu se va schimba semnificativ din decembrie.Reluarea circulatiei spre Putna s-a facut la capatul a 3 ani de petitii si parapetitii inclusiv a Mitropoliei si abia s-a reusit.Bine reusit e un cuvant fortat la ce mers au trenurile.Asa ca pana ce la Cugir nu se va face o manastire , nu sunt sanse sa se reia circulatia...
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7442
Data de inscriere : 25/08/2008

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Aug 23, 2018 12:54 pm

Economic, nu sunt sanse. Cugir este tipul de oras comunism, a carei dezvoltare a fost gandita cu dosul, cu o industrie monodirectionala bazata pe fabrica de armament. S-a inchis fabrica respectiva de niste ani si gata, s-a terminat si traficul in zona! Nu e nici o resedinta de judet unde sa atraga un tranzit catre institutiile descentralizate! In topul somajului, Cugirul ocupa primul loc in Alba.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18073
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23450
Data de inscriere : 05/10/2010

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 24, 2018 1:44 pm

kristi kkk a scris:
Economic, nu sunt sanse. Cugir este tipul de oras comunism, a carei dezvoltare a fost gandita cu dosul, cu o industrie monodirectionala bazata pe fabrica de armament. S-a inchis fabrica respectiva de niste ani si gata, s-a terminat si traficul in zona! Nu e nici o resedinta de judet unde sa atraga un tranzit catre institutiile descentralizate! In topul somajului, Cugirul ocupa primul loc in Alba.

Exista angajatori Elit și ceva fabrica de componente auto
Problema e alta dacă ar fi trenuri la ore bune pana la. ALBA Iulia care sa se cupleze în Sibot cu trenurile din Simeria ar fi mai economic dar la noi se încurajează microbuzele cum e și pe Hunedoara Deva 17 km 9 lei
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 24, 2018 5:46 pm

Angajatorii, în general, au autobuze speciale pentru angajaţi. Plus că fabricile actuale sunt mici, înainte se făcea naveta la Cugir inclusiv din judeţul Cluj. Acum nu mai e cazul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7442
Data de inscriere : 25/08/2008

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeVin Aug 24, 2018 9:02 pm

Nu se poate compara o fabrica de mezeluri cu una de armament.
Sus In jos
Bogdaniss

Bogdaniss


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 47
Localizare : Sebes - Alba
Reputatie : 4159
Data de inscriere : 08/01/2013

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeMier Oct 24, 2018 6:19 pm

kristi kkk a scris:
Economic, nu sunt sanse. Cugir este tipul de oras comunism, a carei dezvoltare a fost gandita cu dosul, cu o industrie monodirectionala bazata pe fabrica de armament. S-a inchis fabrica respectiva de niste ani si gata, s-a terminat si traficul in zona! Nu e nici o resedinta de judet unde sa atraga un tranzit catre institutiile descentralizate! In topul somajului, Cugirul ocupa primul loc in Alba.

In anii comunismului la Cugir nu era doar fabrica de arme (care NU este nici astăzi închisă!). Mai erau fabricile de mașini de cusut și mașini de spălat. Așa numita "Cugireana" era trenul care transporta navetiști chiar din Cluj și Sibiu! Acum din tot ce a fost Cugirul cândva a mai rămas doar fabrica de arme, O secție a fabricii de mezeluri "Elit", "Star Transmision" (a grupului Daimler unde se fabrică tot ce înseamnă roți dințate pentru cutii de viteze Mercedes) și alte câteva mici secții care fabrică  și prelucrează prin așchiere diverse piese pe comandă. Toate aceste societăți au contracte cu firme de transport persoane cu microbuze, deci trenul a cam murit din păcate! Sad Sad . De multe ori mă uitam când a fost reintrodus și nu erau mai mult de 3 - 4 călători intr-o ramă Z plină de garfitty.
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7442
Data de inscriere : 25/08/2008

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeMier Oct 24, 2018 7:49 pm

Fabricile ale de care spui erau interfata uzinei de armament, cum si la Tohani la suprafata era o fabrica de biciclete si motorete ori la Sadu ceva asemanator cu Cugirul!
Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6336
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11468
Data de inscriere : 03/11/2010

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Oct 25, 2018 7:55 am

Apropo de fabrica de la Zarnesti!

In anii 80, cineva din zona Moldovei, care aveea o ruda ce lucra la fabrica de la Zarnesti, si stia ca acolo se fabrica biciclete, o roaga pe respectiva ruda sa-i trimita si lui o bicicleta, iar ca sa nu se observe cand o scoate din fabrica, sa o scoata din fabrica si sa o trimita in parti componente!

Dupa un timp, cel care lucra in fabrica la Zarnesti primeste o scrisoare de la cel din zona Moldovei: "Multumesc mult, am primit de la tine toate piese componente, am incercat sa le ansamblez, insa o singura problema am: oricum as incerca sa ansamblez piesele, tot pusca mitraliera imi iese, nu bicicleta!".
Sus In jos
Bogdaniss

Bogdaniss


Numarul mesajelor : 15
Varsta : 47
Localizare : Sebes - Alba
Reputatie : 4159
Data de inscriere : 08/01/2013

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeJoi Oct 25, 2018 10:02 am

kristi kkk a scris:
Fabricile ale de care spui erau interfata uzinei de armament, cum si la Tohani la suprafata era o fabrica de biciclete si motorete ori la Sadu ceva asemanator cu Cugirul!

Nu vreau să mă contrazic cu nimeni pe acest forum. Nu îmi stă în caracter! Doar vreau să lămuresc niște lucruri. Nu aveau nici o treabă una cu cealaltă! Armele, ca și acum și atunci au fost societate separată cu tot ce înseamnă asta: Personal, Tesa, Sculărie Secție de producție. Ba mai mult era subordonată unui alt minister (MAPN) față de Mașinile de cusut și de spălat! Îți spun asta pentru că sunt prieten de familie (de fapt părinții mei sunt) cu fostul director din vremea comunismului de la Romarm. Astealalte două fabrici erau și sunt de fapt in partea opusă orasului față de arme. În fine......de fapt suntem off topic! Sincer, pe mine mă doare faptul ca nu mai circulă trenul pe relația asta, dar nu ai ce să faci! Chiar nu este rentabil! Degeaba ne dorim noi pasionații feroviari să vedem trenuri pe toate liniile că dacă nu e rentabil chiar nu se merită! Din păcate nu avem noi ca popor cultură feroviară ca alții!
Sus In jos
raulberian

raulberian


Numarul mesajelor : 35
Varsta : 32
Localizare : CUGIR
Reputatie : 3198
Data de inscriere : 13/09/2015

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeVin Noi 16, 2018 1:35 pm

Mi se pare dea dreptul stanjenitor si de o nesimtire totala iesita din comun ceea ce se intampla cu noul mers de tren .Un copy paste amarat si lista trenurilor scoase de la 1 martie ramane neschimbata.Speram sa vad in noul livret trenurile pe linia 207 Teius -Cugir dar pauza . Incompetenti cei de la regionala Brasov le era greu sa puna 3 perechi de trenuri pe zi astfel incat sa renunte lumea la autobuz
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12898
Data de inscriere : 06/04/2012

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 17, 2018 12:04 am

Citești și alte subiecte de pe forum? Ăstora le pică și cinci locomotive zilnic și te miri că nu bagă trenuri pentru Cugir? Mai ales că în zona Teiușului deja ai compuneri cu locomotivă și un vagon. Cu ce vrei să le compună?
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6716
Data de inscriere : 23/01/2014

206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitimeSam Noi 17, 2018 11:54 am

Nu-i problema ca n-au cu ce sa le compuna, poate gasesc vreo locomotiva si un vagon pentru ruta asta.Problema este ca vagonul ala va circula gol.Ultimele trenuri care au circulat pe aici cati calatori aveau? 5-6 per cursa...Nici o drezina nu era rentabila...
Sus In jos
Continut sponsorizat





206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: 206 : Sibot - Cugir   206 : Sibot - Cugir - Pagina 8 Icon_minitime

Sus In jos
 
206 : Sibot - Cugir
Sus 
Pagina 8 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 200-
Mergi direct la: